Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Και κάτι τελευταίο, το μυστικό για λιγότερο κόσμο σε όλα τα λουτρά είναι να πας πρωί, δλδ μέχρι τις 9:00. Πρωινό λουτρό, καλό ντύσιμο μετά (αν είναι χειμώνας) και μετά βόλτα στη πόλη είναι τέρμα αναζωογονητικό!
Συμφωνώ! Εμείς πήγαμε στις 9-9,30 και ήταν πολύ χαλαρά. Γυρω στις 10.30 άρχισε να μαζεύει αρκετό κόσμο και κατά τις 12,30 που φύγαμε γινόταν το αδιαχώρητο. Αλλά έτσι κερδίσαμε κ όλη την μέρα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πρωινό λουτρό, καλό ντύσιμο μετά (αν είναι χειμώνας) και μετά βόλτα στη πόλη είναι τέρμα αναζωογονητικό!
Εγώ μετά από spa λουτρά κ τα ρέστα... λιώνω !
Δύσκολο να βγάλω ημερήσιο πρόγραμμα μετά , ωστόσο είναι καλή ιδέα.
Από την άλλη το φαντάστηκα άνετα όταν θα έχει πέσει το σκοτάδι με τα φώτα κ το νερό να αχνίζει, οι ορδές δεν αρέσουν σε κανέναν φυσικά, θα το δούμε επιτόπου.
Ευχαριστώ, θα ενημερώσω πως τα βρήκα με τη σειρά μου.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Καλησπέρα σε όλους! Επειδή ενδιαφερόμαστε να κάνουμε κρουαζιέρα στον Δούναβη έχετε να προτείνετε κάτι?? Από ότι είδα πλέον η μοναδική γραμμή στις δημόσιες συγκοινωνίες είναι η D14 ή οποια δεν ξέρω κατά πόσο κάνει δρομολογιο που να είναι αντίστοιχο με των D12 D13..
Λοιπόν, άλλο η κρουαζιέρα στο Δούναβη, άλλο το πλοίο της γραμμής. Κρουαζιέρες υπάρχουν από μπόλικες εταιρείες (τώρα κατά πόσο είναι θελκτικές, ιδιαίτερα τον χειμώνα πίσω από τζάμια, είναι υποκειμενικό). Αν θέλεις απλά να πας από το ένα σημείο στο άλλο, παίρνοντας μια άποψη της πόλης από το ποτάμι, θα σε κάλυπταν οι δημόσιες γραμμές, οι οποίες δεν λειτουργούν προς το παρόν και είναι αμφίβολο πότε θα ξαναλειτουργήσουν (η D14 απλά σε περνάει απέναντι).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ μετά από spa λουτρά κ τα ρέστα... λιώνω !
Στα περισσότερα λουτρά της πόλης υπάρχουν πισίνες με ιαματικό νερό στους 36-40 βαθμούς και δίπλα σε αυτές βάζουν πισίνες με παγωμένο νερό, στους 0 βαθμούς. Όσοι αντέχουν φυσικά κάνουν εναλλαγές απο τη ζεστή στη κρύα πισίνα ανα λεπτό ας πούμε και αυτό είναι πολύ αναζωογονητικό για το σώμα! Αυτό το έμαθα εκεί και δεν πίστευα και εγώ οτι μετά απο πρωινό λουτρό θα έχω όρεξη για γύρες.....Κι όμως, έκανα τις καλύτερες περιηγήσεις στη πόλη μετά απο πρωινό λουτρό! Ντούρασελ.....

Ότι και αν διαλέξεις είναι μια ευχάριστη εμπειρία και αξίζει κατα τη γνώμη μου!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν χρειάζεται να κλείσεις.
Επιτόπου, έχει συνέχεια σε διάφορες τιμές.
Καλύτερα νύχτα με τα φώτα αναμένα.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα αυριο πετάω για Βουδαπέστη και θα ήθελα να μου πείτε από που μπορώ να κλείσω βόλτα στο δουναβη με πλοιάριο.

Ευχαριστώ
Εγώ είχα κλείσει μέσω getyourguide. Το συνιστώ για αγχώδεις χαρακτήρες (σαν κι εμένα) που θέλουν να τα έχουν κανονισμένα όλα εκ των προτέρων 😂😂
 
Μηνύματα
11
Likes
6
Γειά σας!
Θα παω μεσα στον μήνα στην αγαπημένη Βουδαπέστη και θα ήθελα γνώμες σε ποιο απο τα 2 μουσεία να πάω!
Εθνικό Μουσείο Βουδαπέστης ή στο Σπίτι του Τρόμου;
Θα πήγαινα και στα 2 αλλά δεν βγάινει το πρόγραμμα δυστυχώς :rolleyes-80:
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γειά σας!
Θα παω μεσα στον μήνα στην αγαπημένη Βουδαπέστη και θα ήθελα γνώμες σε ποιο απο τα 2 να πάω!
Θα πήγαινα και στα 2 αλλά δεν βγάινει το πρόγραμμα δυστυχώς :rolleyes-80:
Το Εθνικό μουσείο καλύπτει μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας της χώρας και της ευρύτερης περιοχής. Επίσης κατα καιρούς φιλοξενεί ενδιαφέρουσες περιοδικές εκθέσεις. Δες το σαιτ του μουσείου.
Το μουσείο του τρόμου είναι ας πούμε θεματικό και περιορίζεται σε νεότερα ιστορικά γεγονότα.
Το Εθνικό ψηφίζω εγώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Γειά σας!
Θα παω μεσα στον μήνα στην αγαπημένη Βουδαπέστη και θα ήθελα γνώμες σε ποιο απο τα 2 μουσεία να πάω!
Εθνικό Μουσείο Βουδαπέστης ή στο Σπίτι του Τρόμου;
Θα πήγαινα και στα 2 αλλά δεν βγάινει το πρόγραμμα δυστυχώς :rolleyes-80:
Εθνικό.Μεγαλύτερη γκάμα.
 

alan boy

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικα
Καλημέρα παιδιά. 22 με 26 Απριλίου θα πάμε Βουδαπέστη.
Έχω wats up cosmote καρτοκινητο. Θα λειτουργεί το ίντερνετ; βασικά αυτό με ενδιαφέρει. Βέβαια με ενδιαφέρει να δουλεύει και στις κλήσεις
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom