Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

Georgia86

Member
Μηνύματα
175
Likes
1.264
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα παιδιά. 22 με 26 Απριλίου θα πάμε Βουδαπέστη.
Έχω wats up cosmote καρτοκινητο. Θα λειτουργεί το ίντερνετ; βασικά αυτό με ενδιαφέρει. Βέβαια με ενδιαφέρει να δουλεύει και στις κλήσεις
Ευχαριστώ
όταν είχαμε πάει εμείς δεν λειτουργούσε ! τώρα να σου πω δεν ξέρω, δυστυχώς. έχω την εντύπωση πως μπορείς αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τον πάροχο σου.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Έχω wats up cosmote καρτοκινητο. Θα λειτουργεί το ίντερνετ; βασικά αυτό με ενδιαφέρει. Βέβαια με ενδιαφέρει να δουλεύει και στις κλήσεις
Εμένα την προηγούμενη εβδομάδα λειτούργησε κανονικότατα και στο ιντερνετ και στις κλήσεις.
Κάνε μια ερώτηση στην cosmote πριν ταξιδέψεις για να είσαι σίγουρος.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Καλημέρα παιδιά. 22 με 26 Απριλίου θα πάμε Βουδαπέστη.
Έχω wats up cosmote καρτοκινητο. Θα λειτουργεί το ίντερνετ; βασικά αυτό με ενδιαφέρει. Βέβαια με ενδιαφέρει να δουλεύει και στις κλήσεις
Ευχαριστώ
Δουλεύουν κανονικά οι κλήσεις και τα MB αλλά μόνο από αγορασμένα πακέτα, όχι από token ή άλλα promo. Στην ΕΕ ισχύει κάποιος περιορισμός στα ΜΒ, ο οποίος αναγράφεται σε κάθε πακέτο στην εφαρμογή, κάτω από την ενεργοποίηση, στο "Δες περισσότερα".
 

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
Καλημέρα παιδιά. 22 με 26 Απριλίου θα πάμε Βουδαπέστη.
Έχω wats up cosmote καρτοκινητο. Θα λειτουργεί το ίντερνετ; βασικά αυτό με ενδιαφέρει. Βέβαια με ενδιαφέρει να δουλεύει και στις κλήσεις
Ευχαριστώ
Αρχές Φεβρουαρίου κανονικά λειτουργούσε το what's up, και κλήσεις και ίντερνετ. Καλό θα είναι να ενεργοποιήσεις την περιαγωγή, αν δεν το έχεις κάνει, από τις ρυθμίσεις του κινητού σου. Επιπλέον μπορείς μέσα από την εφαρμογή της cosmote αν έχεις λογαριασμό να ζητήσεις βοήθεια από τον βοηθό-bot και να σου κάνει την ενεργοποίηση.
 

Satsok7

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,
Σαν νέος στο γκρουπ θέλω να σας πω συγχαρητήρια σε όλους για τις οδηγίες που δίνεται μέσω τον ιστοριών πέρα από απολαυστικές είναι και χρήσιμες. Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και πρόκειται να ταξιδέψω την επόμενη βδομάδα 18/3 - 21/3 που αξίζει να φάω τι κόστος έχει μια κρουαζιέρα (και αν χρειάζεται να κάνω κράτηση ή όχι) ακόμα λουτρά αξίζει και τι κόστος έχει επίσης ακόμα θα χρειαστεί να βγάλω μετρητά ή κάνω τη δουλεία μου με Revolut ; Τώρα για τις 20 του μήνα μου ήρθε η ιδέα να πάω με τρένο στη Βιέννη έχει πάει κανείς ; να το κάνω ; και τέλος παιδιά η πτήση μου φεύγει 6:00 το πρωί πως πας αεροδρόμιο εκείνη την ώρα ;;; με Ταξί μόνο ;
 

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
Καλησπέρα σας,
Σαν νέος στο γκρουπ θέλω να σας πω συγχαρητήρια σε όλους για τις οδηγίες που δίνεται μέσω τον ιστοριών πέρα από απολαυστικές είναι και χρήσιμες. Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και πρόκειται να ταξιδέψω την επόμενη βδομάδα 18/3 - 21/3 που αξίζει να φάω τι κόστος έχει μια κρουαζιέρα (και αν χρειάζεται να κάνω κράτηση ή όχι) ακόμα λουτρά αξίζει και τι κόστος έχει επίσης ακόμα θα χρειαστεί να βγάλω μετρητά ή κάνω τη δουλεία μου με Revolut ; Τώρα για τις 20 του μήνα μου ήρθε η ιδέα να πάω με τρένο στη Βιέννη έχει πάει κανείς ; να το κάνω ; και τέλος παιδιά η πτήση μου φεύγει 6:00 το πρωί πως πας αεροδρόμιο εκείνη την ώρα ;;; με Ταξί μόνο ;
Καλησπέρα @Satsok7,
Δεν κλείσαμε στα κλασικά εστιατόρια που αναφέρονται στις πολλές ιστορίες (π.χ. Lancelot). Φάγαμε στα Sheraj Turkish restaurant, Pirate Empire (τίμιο και νορμάλ τιμές), langos από την Κεντρική Αγορά ( χίλιες φορές να το πάρεις από τα μαγαζιά στο κέντρο και ας το πληρώσεις λίγο παραπάνω) και κρέπες (στο μενού τις ονομάζουν βάφλες αλλά είναι κρέπες) στο Bank3 Palacsinta bar.
Για κρουαζιέρα δεν χρειάζεται να κλείσεις, περπατάς στην προβλήτα και διαλέγεις αναλόγως τι σου αρέσει (π.χ. κλειστό ή με κατάστρωμα). Έχεις πολλές επιλογές που κυμαίνονται από 10-11 Ευρώ έως 40+ Ευρώ. Προσωπικά με την παρέα μου επιλέξαμε το legenda, κλειστό περί τα 21-22€ το άτομο με ένα ποτήρι μπύρα/κρασί/σαμπάνια και ακουστικά στη γλώσσα που θέλεις για να καταλαβαίνεις τι σου περιγράφει στις τηλεοράσεις. Σίγουρα εντυπωσιακή η κρουαζιέρα το βράδυ.
Λουτρά αξίζει σίγουρα. 19-20€ χωρίς ιδιωτική καμπίνα 23-24€ με καμπίνα. Να πάρεις παντόφλες και πετσέτες από το ξενοδοχείο ή το διαμέρισμα που θα μείνεις.
Παντού χρησιμοποίησα την Revolut, σου λύνει τα χέρια. Είχα μετατρέψει τα ευρώ μου σε φιορίνια καθημερινή. Επιπλέον ταπεινή μου άποψη μόλις φτάσεις και τακτοποιηθείς πήγαινε να κάνεις λίγα φιορίνια στο Money Exchange στην Kirally, η καλύτερη ισοτιμία 1€=388,8 φιορίνια στις 07-02 .
Επειδή πήγα πέρσι στη Βιέννη, όπου για να δεις τα βασικά χρειάζεσαι 3-4 γεμάτες μέρες, και επιπλέον θα μείνεις πολύ λίγες μέρες στην Βουδαπέστη θα σε συμβούλευα να παραμείνεις εκεί ώστε να την απολαύσεις περισσότερο.
Ίδια ώρα επιστρέψαμε και επιλέξαμε ταξί μέσω Booking(28,28€ 3 άτομα με βαλίτσες) πλήρως αξιόπιστο.Ο οδηγός επικοινώνησε μάλιστα μαζί μας μέσω μηνυμάτων την προηγούμενη μέρα και ήταν έξω από το ξενοδοχείο 10 λεπτά νωρίτερα από την ώρα που του είχαμε ορίσει.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Όπως σου τα λέει ο φίλος παραπάνω. Ειδικά για την κρουαζιέρα κάνε τη βόλτα σου και πάρε τιμές έχουν αρκετές αποκλίσεις για το ίδιο πράγμα. Σούρουπο η καλύτερη ώρα να απολαύσεις τα χρώματα του δειλινού και τα κάστρα κατάφωτα.

Δες και την ιστορία μου αν βρεις χρόνο
 

maria86!

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Παιδιά καλησπέρα σε όλους . Έχω κλείσει για Βουδαπέστη από 8 ως 13 Απριλίου . Θέλω να ρωτήσω για φαγητό που αξίζει περισσότερο . Επίσης αν έχω ένα μικρό συνάλλαγμα και τα υπόλοιπα με την revolut βολεύει; Δέχονται παντού κάρτες;
 

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Καλησπέρα και από εμένα έχω σχεδίαση ταξίδι για Βουδαπέστη 13-17/4 μετά πάω μάλλον με τρενο Βιέννη μέχρι 23/4 και θα πάω και μια μέρα Μπρατισλάβα.
Θέλω να ρωτήσω τα εξής.
Θα μείνω στην περιοχή castle hill μεταφορά από αεροδρόμιο υπάρχει τρένο λεωφορείο τι συμφέρει?κόστος? Ώρα?
Γενικά παντός νομίζω την περπατάς την Βουδαπέστη δεν θα έχω τόσο πρόβλημα άντε μερικές φορές το μέτρο.
Όσον αφορά τα λουτρά πια έχετε επισκεφτεί γνώμες? Πρέπει να κλείσω η πάω μπαίνω κατευθείαν?
Φαγητό? Δεν θέλω τουριστικά θέλω μια παραδοσιακή κλασική ταβέρνα να το πω έτσι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα μείνω στην περιοχή castle hill μεταφορά από αεροδρόμιο υπάρχει τρένο λεωφορείο τι συμφέρει?κόστος? Ώρα?
Ωραία περιοχή αλλά ήσυχη, τα περισσότερα είναι από την απέναντι πλευρά ,θα έχεις μετακίνηση.
Υπάρχει το 100Ε που φεύγει από το αεροδρόμιο και σε μισή ώρα περίπου είναι κέντρο (3€), θα χρειαστεί όμως ν' αλλάξεις λεωφορείο για να πας στο ξενοδοχείο σου.
Γενικά παντός νομίζω την περπατάς την Βουδαπέστη
Άνετα δε το συζητώ. Μετρό μόνο για τα λίγο πιο μακρινά απ' το κέντρο.
Όσον αφορά τα λουτρά πια έχετε επισκεφτεί γνώμες? Πρέπει να κλείσω η πάω μπαίνω κατευθείαν?
Για μένα σίγουρα. Έχει ανοιχτεί η ανάλογη συζήτηση εδώ, τσέκαρε τα τελευταία μηνύματα, απαντούν σε όλα:
Ουγγαρία - Λουτρά στη Βουδαπέστη!!!
Φαγητό? Δεν θέλω τουριστικά θέλω μια παραδοσιακή κλασική ταβέρνα να το πω έτσι.
Ομοίως εδώ:
Ουγγαρία - Φαγητο στη Βουδαπεστη!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά καλησπέρα σε όλους . Έχω κλείσει για Βουδαπέστη από 8 ως 13 Απριλίου . Θέλω να ρωτήσω για φαγητό που αξίζει περισσότερο . Επίσης αν έχω ένα μικρό συνάλλαγμα και τα υπόλοιπα με την revolut βολεύει; Δέχονται παντού κάρτες;
Καλημέρα. Για φαγητό έχουμε αυτό το θέμα Ουγγαρία - Φαγητο στη Βουδαπεστη!
 

matina.k

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα!
Αν γύρισε κάποιος πρόσφατα από Βουδαπέστη ή πάει σύντομα να μας πει αν τώρα είναι ανοιχτή η Γέφυρα των Αλυσίδων και η Citadella -βλέπω στα πρόσφατα σχόλια του Google Maps ότι ήταν κλειστά και τα δύο αλλά αυτό Δεκέμβριο, τώρα μπαίνει η άνοιξη σιγά σιγά...

Προσπαθώ να σχεδιάσω ταξίδι για άλλους και θέλω να ξέρω αν μπορώ να τα προτείνω / να τα βάλουμε στο πρόγραμμα - αφορά και επαγγεματικά πλάνα βιντεοσκόπησης οπότε πχ η Citadella με συρματόπλεγμα μέχρι ένα σημείο μάλλον δεν μας κάνει.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.977
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom