Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

Demo199

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Για Εδιμβούργο 6 μέρες Χριστούγεννα θα ήθελα την γνώμη σας..Αξίζει εκείνη η περιοδος?
 

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
ναι!!!ειναι φανταστικά!εχει christmas markets στη princess street ,ειναι πολυ στολισμενα και οι κατοικοι επισης τοσο γιορτινοι!εχει κ διαφορa event εμεις ειχαμε πετυχει στους βοτανικους κηπους και στο εθνικο μουσειο κονσέρτα!μονο αρνητικο οτι εχει πολυ κρυο!!πριν 2 χρονια ειχε -8!!!
 

Demo199

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ναι!!!ειναι φανταστικά!εχει christmas markets στη princess street ,ειναι πολυ στολισμενα και οι κατοικοι επισης τοσο γιορτινοι!εχει κ διαφορa event εμεις ειχαμε πετυχει στους βοτανικους κηπους και στο εθνικο μουσειο κονσέρτα!μονο αρνητικο οτι εχει πολυ κρυο!!πριν 2 χρονια ειχε -8!!!
Κρύο φαντάζομαι θα έχει αρκετό!Ηταν βροχερός ο καιρός?Επισης πιστεύεις 6 μερες είναι καλά?
 

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
βροχη δεν πετυχαμε καθολου!μονο λιγο χιονι!μια χαρα ειναι οι 6 μερες προλαβαινεις να δεις χαιλαντς ή γλασκωβη ή και τα 2!μην το σκεφτεσαι!αξιζει ο προορισμος!εμας ειναι ο αγαπημενος μας,εχουμε παει 3 φορες και ολες χειμωνα!
 

Demo199

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
βροχη δεν πετυχαμε καθολου!μονο λιγο χιονι!μια χαρα ειναι οι 6 μερες προλαβαινεις να δεις χαιλαντς ή γλασκωβη ή και τα 2!μην το σκεφτεσαι!αξιζει ο προορισμος!εμας ειναι ο αγαπημενος μας,εχουμε παει 3 φορες και ολες χειμωνα!
Τέλεια!Απο κόσμο γενικά πως είναι?γεματο τουρίστες η νορμαλ;Και κάτι τελευταίο ,Γλασκώβη ημερήσια η πιστεύεις χρειάζεται μια δυο μέρες;;
 

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Τέλεια!Απο κόσμο γενικά πως είναι?γεματο τουρίστες η νορμαλ;Και κάτι τελευταίο ,Γλασκώβη ημερήσια η πιστεύεις χρειάζεται μια δυο μέρες;;
κοσμο εχει!κυκλοφορουν στο δρομο ολοι χαρουμενοι!δεν μας ενοχλησε καθολου η πολυκοσμια!εννοειται θελει 2 μερες τουλαχιστον αλλα και για μονοημερη αξιζει τον κοπο ασυζητητι!
 

Demo199

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
κοσμο εχει!κυκλοφορουν στο δρομο ολοι χαρουμενοι!δεν μας ενοχλησε καθολου η πολυκοσμια!εννοειται θελει 2 μερες τουλαχιστον αλλα και για μονοημερη αξιζει τον κοπο ασυζητητι!
Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

Vicky.K

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπερα ταξιδιωτες!Σκεφτομαι να παω μερικες μερες τον Μαιο Εδιμβουργο και Γλασκωβη λεω να παω και να ερθω απο Εδιμβουργο και Γλασκωβη να παω με τραινο ή λεωφορειο ,εσεις τι προτεινετε?Αν το κανω αυτο το ταξιδι θα ειναι το πρωτο μου ταξιδι που σκεφτομαι να παω μονη μου εκτος Ελλαδας ,γενικα ,εχω ενα θεμα με τις μεγαλες πολεις επειδη ειμαι απο νησι ,δεν μπορω να καταλαβω τα λεωφορεια ,τα τραινα , τα μετρο κτλ ,οποτε πειτε το θεμα μετακινησης και προσανατολισμου στις μεγαλες πολεις ,πχ στην Αθηνα μπορω να χαθω ανετα και συνηθως προτιμω να πηγαινω με τα ποδια παντου ,εκει πιστευετε θα δυσκολευτω?.Γενικα ο,τι συμβουλες εχετε για τις δυο αυτες πολεις ευπροσδεκτες (λεω να μεινω 5-6 μερες), στην Γλασκωβη εχω μια φιλη που θα με κανει καποια τουρ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
,γενικα ,εχω ενα θεμα με τις μεγαλες πολεις επειδη ειμαι απο νησι ,δεν μπορω να καταλαβω τα λεωφορεια ,τα τραινα , τα μετρο κτλ ,οποτε πειτε το θεμα μετακινησης και προσανατολισμου στις μεγαλες πολεις ,πχ στην Αθηνα μπορω να χαθω ανετα και συνηθως προτιμω να πηγαινω με τα ποδια παντου ,εκει πιστευετε θα δυσκολευτω?
Καλησπέρα,

Το Εδιμβούργο είναι μικρή πόλη και οποιαδήποτε σύγκριση με την Αθήνα είναι άτοπη. Περπατιέται άνετα το κέντρο του. Για τυχόν μετακινήσεις, κυρίως εκτός κέντρου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τράμ. Μπορείς να βρείς εδώ πληροφορίες . Εισιτήριο βγάζαμε επιτόπου στις στάσεις. Απο το αεροδρόμιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λεωφορεία για το κέντρο εκτός απο το τράμ.
Η Γλασκώβη είναι λίγο πιο μεγάλη, αλλά εξακολουθεί να μην έχει καμία σχέση με Αθήνα...Εκεί θα έχεις και παρέα που θα σε βοηθήσει.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Καλησπέρα και καλή βδομάδα,
Έπειτα από αλλεπάλληλες ακυρώσεις από την αγαπητή Aegean, και πηγαίνοντας με τον σταυρό στο χέρι για να μπει η Ελλάδα στην πράσινη λίστα του ΗΒ την 28η Ιουνίου, ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για το ταξίδι μας στην Σκωτία.
Έχουμε φτιάξει ένα πρόγραμμα, στην προσπάθεια μας να καλύψουμε στο διάστημα των 10ημερών τα μέρη που θέλουμε να δούμε και θα ήθελα οι γνώστες του θέματος, να μου προτείνουν πιθανές τροποποιήσεις και γενικότερα να μου δώσουν οποιαδήποτε πληροφορία πιστεύουν ότι θα μπορούσε να φανεί χρήσιμη.
1η μέρα ( 19 Ιουλίου ) άφιξη στο Εδιμβούργο βράδυ με πτήση της Aegean - είπαμε να αποφύγουμε τις πτήσεις με ανταπόκριση που θα μας έδιναν μία παραπάνω μέρα, καθώς επειδή θα διερχόμασταν από πορτοκαλί χώρα πιθανόν να είχαμε καραντίνα στο ΗΒ. Αν μας βγει κάνουμε βραδινή βόλτα
2η - 3η μέρα είναι αφιερωμένες αποκλειστικά στο Εδιμβούργο
4η -5η -6η μέρα Έχουμε κλείσει να κάνουμε Tour στα highlands από το γραφείο timbebush tours ( 3Day Isle of the Skye tour). Φτάνουμε 19:30 στο εδιμβούργο και πάιρνουμε τρένο για γλασκώβη όπου αφήνουμε πράγματα και βουρ για βόλτα
7η μέρα: Γλασκώβη
8η μέρα: Επίσκεψη στην Loch Lomond ( Balloch και από εκει κρουαζιέρα και μετά Luss Village). Eδώ να πω ότι το τουρ θα πάει Stirling και William Wallace οπότε θα μας μείνει η Loch Lomond. Το απόγευμα (περίπου στις 17:00 υπολογίζουμε να γυρίσουμε) βλέπομε ότι μας έχει μείνει από Γλασκώβη και το βράδυ West end
9η μέρα πετάμε στις 16:00 οπότε θα φύγουμε νωρίς από Γλασκώβη για μία τελευταία βόλτα στο Εδιμβούργο
΄Έτσι έχουμε προγραμματίσει τις μέρες μας. Θα ήθελα βοήθεια από τους γνώστες του θέματος για να μου πουν τι πρέπει να προσέξω κτλ
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά😃
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Καλησπέρα και καλή βδομάδα,
Έπειτα από αλλεπάλληλες ακυρώσεις από την αγαπητή Aegean, και πηγαίνοντας με τον σταυρό στο χέρι για να μπει η Ελλάδα στην πράσινη λίστα του ΗΒ την 28η Ιουνίου, ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για το ταξίδι μας στην Σκωτία.
Έχουμε φτιάξει ένα πρόγραμμα, στην προσπάθεια μας να καλύψουμε στο διάστημα των 10ημερών τα μέρη που θέλουμε να δούμε και θα ήθελα οι γνώστες του θέματος, να μου προτείνουν πιθανές τροποποιήσεις και γενικότερα να μου δώσουν οποιαδήποτε πληροφορία πιστεύουν ότι θα μπορούσε να φανεί χρήσιμη.
1η μέρα ( 19 Ιουλίου ) άφιξη στο Εδιμβούργο βράδυ με πτήση της Aegean - είπαμε να αποφύγουμε τις πτήσεις με ανταπόκριση που θα μας έδιναν μία παραπάνω μέρα, καθώς επειδή θα διερχόμασταν από πορτοκαλί χώρα πιθανόν να είχαμε καραντίνα στο ΗΒ. Αν μας βγει κάνουμε βραδινή βόλτα
2η - 3η μέρα είναι αφιερωμένες αποκλειστικά στο Εδιμβούργο
4η -5η -6η μέρα Έχουμε κλείσει να κάνουμε Tour στα highlands από το γραφείο timbebush tours ( 3Day Isle of the Skye tour). Φτάνουμε 19:30 στο εδιμβούργο και πάιρνουμε τρένο για γλασκώβη όπου αφήνουμε πράγματα και βουρ για βόλτα
7η μέρα: Γλασκώβη
8η μέρα: Επίσκεψη στην Loch Lomond ( Balloch και από εκει κρουαζιέρα και μετά Luss Village). Eδώ να πω ότι το τουρ θα πάει Stirling και William Wallace οπότε θα μας μείνει η Loch Lomond. Το απόγευμα (περίπου στις 17:00 υπολογίζουμε να γυρίσουμε) βλέπομε ότι μας έχει μείνει από Γλασκώβη και το βράδυ West end
9η μέρα πετάμε στις 16:00 οπότε θα φύγουμε νωρίς από Γλασκώβη για μία τελευταία βόλτα στο Εδιμβούργο
΄Έτσι έχουμε προγραμματίσει τις μέρες μας. Θα ήθελα βοήθεια από τους γνώστες του θέματος για να μου πουν τι πρέπει να προσέξω κτλ
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά😃
Για να μπει στην πράσινη λίστα στις 28 Ιουνίου το βλέπω 50-50 πιθανότητες, αλλά επειδή πετάτε 19 Ιουλίου που είναι η επόμενη εξέταση της λίστας έχετε καλές πιθανότητες.
To 3Day Isle of the Skye tour της timbebush βλέπω έχει επιλογή Dunvegan Castle ή Uig, εγώ θα διάλεγα σίγουρα Dunvegan Castle, εντυπωσιακό. Θα προτιμούσα να γυρνούσα πίσω μέσω Mallaig αντί για Loch Ness, αλλά αφού το έχετε κλείσει δεν έχει νόημα. Θα δείτε ωραία τοπία και από εκεί που θα πάτε.
Δεν ξέρω ποιο είναι το τουρ στο Loch Lomond και Stirling, ελπίζω να περιλαμβάνει το κάστρο του Stirling (το William Wallace δεν λέει και πολλά). Υπάρχει και το μεσαιωνικότατο Doune castle κοντά που αξίζει. Στο West End της Γλασκώβης να πάτε και μέρα, ή τουλάχιστον πριν το δειλινό. Το kelvingrove και το Glasgow university είναι πολύ φωτογενή και κοσμοπολίτικα.
Ωραίο το κλείσιμο με βόλτα στο Εδιμβούργο. Να μην παραλείψετε κάποια στιγμή να πάτε Leith για ένα pint ή και φαγητό.
Για πρώτη επίσκεψη στην Σκωτία (αυτό καταλαβαίνω) θεωρώ κάνατε καλή επιλογή προορισμών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom