Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πήγαινε εδώ Scottish Tours Departing from Edinburgh | Timberbush Tours επέλεξε το 2 Day Tour επέλεξε οποίο από τα 2 προγράμματα θες και ποιο κάτω έχει τον χάρτη με τα μέρη που θα σε πάνε.
Οκ, κατάλαβα τι εννοείς. Και στα δύο οι διαδρομές είναι 650-700 χλμ συνολικά. Αυτό σημαίνει οτι για Νοέμβριο μήνα είναι οριακό να διανύεις 200 χλμ ανα ημέρα λόγω έλλειψης φωτός. Κατ' άλλα δεν είναι πολλά χλμ για μία μέρα. Επίσης έχει κάποια σημεία ενδιαφέροντος που δεν νομίζω οτι εσένα θα σε ενδιαφέρουν....είναι ιστορικού ενδιαφέροντος και αν σου έλεγα να πας μετά θα μου το κρατούσες μανιάτικο! Όπως πχ το πεδίο μάχης στο Culloden.....

Δεν ξέρω απλά ρώτησα. 😁
τς τς τς πάντα θα βρεις κάτι για να με στείλεις αδιάβαστη o_O Για να καταλάβεις πόσο ασφαλές είναι στη Σκωτία δεν υπάρχει καν άγρια πανίδα! Θα συναντάτε ελάφια και λαγουδάκια τα οποία θα σας βλέπουν και θα φεύγουν τρομαγμένα απο την παρουσία σας....τόσο ασφαλές είναι!

Σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου, δες πρώτα τι παίζει απο τιμές και μετά το συζητάμε αν ακόμα θες να κάνεις οδικό. Το τελευταίο που έπρεπε να σε ανησυχεί πάντως είναι η ανάποδη οδήγηση. Το οτι κάθεσαι ανάποδα στο αυτοκίνητο βοηθάει πάρα πολύ και ακόμα περισσότερο αν νοικιάσεις αυτόματο!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Οι κοιτωνες των Πανεπιστημιων που προτεινει ο @themischar ειναι δωματια σε πανεπιστημιακες εστιες, καμια σχεση με τους "κοιτωνες" που φανταζεσαι. Ειναι δωματια με δικο τους μπανιο και κοινη μονο κουζινα, αλλα με ολες τις ευκολιες. Αν οι εστιες ειναι καινουριες ειναι πολυ περιποιημενα, εχουν καθαριστρια και συχνα θυρωρο για ασφαλεια. Εχω μεινει καλοκαιρι στην Αγγλια που ειναι αδειες οι εστιες και γι αυτο εχουν ησυχια. Αν εβρισκα ξανα, οπως εχω δει οτι νοικιαζουν και στην Ιρλανδια το καλοκαιρι, θα ξαναμενα. Η μονη επιφυλαξη ειναι πως τα δικλινα και οικογενειακα δωματια ειναι υπερσπανια.
Αα οκ δεν το ήξερα. Θα το τσεκάρω και βλέπουμε. Πάντως θα ήθελα και μια απάντηση στο ερώτημά μου, όσο αφορά τις περιοχές.

Οκ, κατάλαβα τι εννοείς. Και στα δύο οι διαδρομές είναι 650-700 χλμ συνολικά. Αυτό σημαίνει οτι για Νοέμβριο μήνα είναι οριακό να διανύεις 200 χλμ ανα ημέρα λόγω έλλειψης φωτός. Κατ' άλλα δεν είναι πολλά χλμ για μία μέρα. Επίσης έχει κάποια σημεία ενδιαφέροντος που δεν νομίζω οτι εσένα θα σε ενδιαφέρουν....είναι ιστορικού ενδιαφέροντος και αν σου έλεγα να πας μετά θα μου το κρατούσες μανιάτικο! Όπως πχ το πεδίο μάχης στο Culloden.....
Ωραία, καλό αυτό. Καλά εννοείται πως θα διαλέξουμε τα βασικότερα...

τς τς τς πάντα θα βρεις κάτι για να με στείλεις αδιάβαστη o_O Για να καταλάβεις πόσο ασφαλές είναι στη Σκωτία δεν υπάρχει καν άγρια πανίδα! Θα συναντάτε ελάφια και λαγουδάκια τα οποία θα σας βλέπουν και θα φεύγουν τρομαγμένα απο την παρουσία σας....τόσο ασφαλές είναι!

Σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου, δες πρώτα τι παίζει απο τιμές και μετά το συζητάμε αν ακόμα θες να κάνεις οδικό. Το τελευταίο που έπρεπε να σε ανησυχεί πάντως είναι η ανάποδη οδήγηση. Το οτι κάθεσαι ανάποδα στο αυτοκίνητο βοηθάει πάρα πολύ και ακόμα περισσότερο αν νοικιάσεις αυτόματο!
Αντε βρε, μ έχεις πάρει με κακό μάτι 😂

Οι τιμές που έχω βρει είναι τσάμπα πραγματικά. Από 97€ για 2 ημέρες με απεριόριστα χιλιόμετρα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πάντως η Σκωτσέζικη επαρχία είναι πανέμορφη!!! :heart: Για να επανέλθουμε στο θέμα του νήματος....
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Οκ, κατάλαβα τι εννοείς. Και στα δύο οι διαδρομές είναι 650-700 χλμ συνολικά. Αυτό σημαίνει οτι για Νοέμβριο μήνα είναι οριακό να διανύεις 200 χλμ ανα ημέρα λόγω έλλειψης φωτός. Κατ' άλλα δεν είναι πολλά χλμ για μία μέρα. Επίσης έχει κάποια σημεία ενδιαφέροντος που δεν νομίζω οτι εσένα θα σε ενδιαφέρουν....είναι ιστορικού ενδιαφέροντος και αν σου έλεγα να πας μετά θα μου το κρατούσες μανιάτικο! Όπως πχ το πεδίο μάχης στο Culloden.....
Με βάση τα παραπάνω σε ποια μέρη αξίζει να μείνουμε; Να θυμίσω πως 2 βραδια θα είναι στο Εδιμβούργο και τ άλλα 2 στα Highlands
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Με βάση τα παραπάνω σε ποια μέρη αξίζει να μείνουμε; Να θυμίσω πως 2 βραδια θα είναι στο Εδιμβούργο και τ άλλα 2 στα Highlands
Το Νοέμβριο θα έχετε φως απο τις 07:30 - 16:30. Φαντάζομαι το αυτοκίνητο θα το παραλάβετε πρωί, οπότε αυτή η μέρα δεν θα είναι ολόκληρη στην επαρχία. Επίσης έχει σημασία τι ώρα θα παραδώσετε το αυτοκίνητο, γιατί αν είναι να το δώσετε μέχρι τις 12:00 πχ θα πρέπει το δεύτερο βράδυ να μείνετε κάπου κοντά στο Εδιμβούργο. Να έχεις υπ' οψιν σου οτι οι περιφερειακοί δρόμου εισόδου στη πόλη του Εδιμβούργο έχουν πολύ κίνηση και θα πρέπει να υπολογίσεις επιπλέον χρόνο για να μπεις στη πόλη! Αν το αυτοκίνητο το παραδώσετε στο αεροδρόμιο τότε θα γλιτώσετε αυτή τη κίνηση.
Σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα, καιρού επιτρέποντος κυρίως και επειδή δεν σας κόβω να ξυπνάτε απο το άγριο χάραμα για να κυνηγάτε προβατάκια και ελαφάκια, δεν θα έλεγα να πάτε πέρα απο το εθνικό πάρκο Τρόσακς. Άντε στην ολόκληρη μέρα που θα έχετε να φτάσετε μέχρι το Φορτ Ουίλιαμς ή το Όμπαν, αλλά θεωρώ οτι είναι μακρυά....
Αν θέλετε να μείνετε σε αστικά κέντρα και οχι στη επαρχία, θα πρότεινα να μείνετε τη πρώτη μέρα στο Πέρθ ή το Στέρλινγκ. Υπάρχουν πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις τριγύρω απο αυτές τις πόλεις. Την επόμενη μέρα και ανάλογα τι ώρα θα ξεκινήσετε, να κινηθείτε προς το Εθνικό Πάρκο Τροσακς και αν το πάτε καλά και έχει καλό καιρό μπορείτε να φτάσετε μέχρι το Γκλενκόε. Αν φτάσετε στο Γκλενκόε τότε διανυκτέρευση κάπου στη Λίμνη Λόμοντ (Λους ή Μπάλοχ πχ) αν παραδίδετε το όχημα μετά το μεσημέρι. Αν όχι στο Στέρλινγκ για να είστε κοντά στο Εδιμβούργο.
Αν δεν έχετε πρόβλημα μπορείτε να μείνετε σε καταλύματα ενδιάμεσα και να μοιραστούν καλύτερα οι αποστάσεις αλλά στην επαρχία είναι "ήσυχα" και τα καταλύματα έχουν πιο στενά περιθώρια για check in.....
 
D

Delmem38110

Guest
εγώ σε 4 μέρες θα έμενα 4 μέρες Εδιμβούργο να το χορτάσω και να ηρεμήσω.
εναλακτικα δυο μέρες Εδιμβούργο και δυο μέρες Γλασκόβη.
και τέλος τρις διανυκτερεύσεις Εδιμβούργο δυο πρώτες και τελευταία, και με τρένο την τρίτη νωρίς το πρωί στο λοχνες στη λίμνη για όσο χρειαστεί και στη συνέχεια ινβερνες πάλι με τρένο από λοχνες. διανυκτέρευση στο ινβερνες και επιστροφή την επόμενη Εδιμβούργο νωρίς το απόγευμα είναι 4 ώρες μακριά για να απολαύσω τη διαδρομή από το τρένο μέρα.
χωρίς να μπλέξω με ενοικιάσεις αυτοκινήτου.
 
Last edited by a moderator:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το Νοέμβριο θα έχετε φως απο τις 07:30 - 16:30. Φαντάζομαι το αυτοκίνητο θα το παραλάβετε πρωί, οπότε αυτή η μέρα δεν θα είναι ολόκληρη στην επαρχία. Επίσης έχει σημασία τι ώρα θα παραδώσετε το αυτοκίνητο, γιατί αν είναι να το δώσετε μέχρι τις 12:00 πχ θα πρέπει το δεύτερο βράδυ να μείνετε κάπου κοντά στο Εδιμβούργο. Να έχεις υπ' οψιν σου οτι οι περιφερειακοί δρόμου εισόδου στη πόλη του Εδιμβούργο έχουν πολύ κίνηση και θα πρέπει να υπολογίσεις επιπλέον χρόνο για να μπεις στη πόλη! Αν το αυτοκίνητο το παραδώσετε στο αεροδρόμιο τότε θα γλιτώσετε αυτή τη κίνηση.
Σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα, καιρού επιτρέποντος κυρίως και επειδή δεν σας κόβω να ξυπνάτε απο το άγριο χάραμα για να κυνηγάτε προβατάκια και ελαφάκια, δεν θα έλεγα να πάτε πέρα απο το εθνικό πάρκο Τρόσακς. Άντε στην ολόκληρη μέρα που θα έχετε να φτάσετε μέχρι το Φορτ Ουίλιαμς ή το Όμπαν, αλλά θεωρώ οτι είναι μακρυά....
Αν θέλετε να μείνετε σε αστικά κέντρα και οχι στη επαρχία, θα πρότεινα να μείνετε τη πρώτη μέρα στο Πέρθ ή το Στέρλινγκ. Υπάρχουν πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις τριγύρω απο αυτές τις πόλεις. Την επόμενη μέρα και ανάλογα τι ώρα θα ξεκινήσετε, να κινηθείτε προς το Εθνικό Πάρκο Τροσακς και αν το πάτε καλά και έχει καλό καιρό μπορείτε να φτάσετε μέχρι το Γκλενκόε. Αν φτάσετε στο Γκλενκόε τότε διανυκτέρευση κάπου στη Λίμνη Λόμοντ (Λους ή Μπάλοχ πχ) αν παραδίδετε το όχημα μετά το μεσημέρι. Αν όχι στο Στέρλινγκ για να είστε κοντά στο Εδιμβούργο.
Αν δεν έχετε πρόβλημα μπορείτε να μείνετε σε καταλύματα ενδιάμεσα και να μοιραστούν καλύτερα οι αποστάσεις αλλά στην επαρχία είναι "ήσυχα" και τα καταλύματα έχουν πιο στενά περιθώρια για check in.....
Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Θα γράψω περισσότερα, όταν θα ξεκινήσω το πρόγραμμα.

Μου έχει δημιουργηθεί μία σκέψη:

1) Μήπως να μείνουμε 1 βραδυ Εδιμβούργο και 3 στα Highlands ώστε να φτάσουμε μέχρι και το Isle of Skye με διανυκτέρευση και εκεί φυσικά;

Βέβαια νιώθω ότι αδικώ το Εδιμβούργο που είναι και απωθημένο μου, αλλά στα Highlands δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο να ξανά πάμε αλλά στο Εδιμβούργο αρκετά ποιο εύκολο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Θα γράψω περισσότερα, όταν θα ξεκινήσω το πρόγραμμα.

Μου έχει δημιουργηθεί μία σκέψη:

1) Μήπως να μείνουμε 1 βραδυ Εδιμβούργο και 3 στα Highlands ώστε να φτάσουμε μέχρι και το Isle of Skye με διανυκτέρευση και εκεί φυσικά;

Βέβαια νιώθω ότι αδικώ το Εδιμβούργο που είναι και απωθημένο μου, αλλά στα Highlands δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο να ξανά πάμε αλλά στο Εδιμβούργο αρκετά ποιο εύκολο.
Γίνεται, αλλά είναι τρέξιμο για Νοέμβριο μήνα. Μετά εμένα λες ότι τρέχω :p
Και τώρα που λέμε για τρέξιμο, ξεχασα να σου πω ότι πρέπει να τηρείς τα όρια ταχύτητας γιατί υπάρχουν παντού κάμερες! Και δεν θα δίνεις σημασία στους Σκωτσεζους που τρέχουν λιγάκι....
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Γίνεται, αλλά είναι τρέξιμο για Νοέμβριο μήνα. Μετά εμένα λες ότι τρέχω :p
Και τώρα που λέμε για τρέξιμο, ξεχασα να σου πω ότι πρέπει να τηρείς τα όρια ταχύτητας γιατί υπάρχουν παντού κάμερες! Και δεν θα δίνεις σημασία στους Σκωτσεζους που τρέχουν λιγάκι....
Αυτά είναι ευχάριστα τρεξίματα βρε χαχαχα μακάρι όλη μας ή ζωή να είχε τέτοια τρεξίματα και άγχη :innocent: Εσύ το έχεις πάει σε άλλο επίπεδο με τα χιλιόμετρα που έχεις γράψει... Χαχα

Ναι εννοείται πως θα τηρούμε τα όρια ταχύτητας ευλαβικά..

Άρα θα το έκανες 1 βραδυ Εδιμβούργο (με σκοπό ότι θα γίνει ξανά νέο ταξίδι μόνο για Εδιμβούργο) και 3 βράδια Highlands;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Άρα θα το έκανες 1 βραδυ Εδιμβούργο (με σκοπό ότι θα γίνει ξανά νέο ταξίδι μόνο για Εδιμβούργο) και 3 βράδια Highlands;
Όλα αυτά είναι σχετικά.... Άσε τι θα έκανα εγώ, γιατί εγώ το έχω κάνει ήδη και το έκανα διαφορετικά (άλλη εποχή και μεγαλύτερο διάστημα ημερών) απο οτι θα το κάνεις εσύ. Οπότε αν το πάμε με τα δικά μου δεδομένα, δεν θα έκανα αυτό το ταξίδι Νοέμβρη, χωρίς αυτό να είναι σωστό ή λάθος.

Έχεις παραθέσει κάποια δεδομένα και σύμφωνα με αυτά προσπαθώ να σε βοηθήσω. Το μικρό διάστημα ημέρας τον Νοέμβριο λειτουργεί αρνητικά και για τη πόλη του Εδιμβούργου. Δεν θα έβαζα λιγότερο απο δύο μέρες στο Εδιμβούργο με τίποτα, ειδικά τον Νοέμβριο! Το Εδιμβούργο είναι μία κουκλίστικη πόλη και αν την επισκεφτεί κάποιος μία εποχή που να νυχτώνει μετά τις 8μμ τότε οι δύο ολόκληρες μέρες (χωρίς περίχωρα Εδιμβούργου και με μουσεία) είναι ικανές να δώσουν μια πολύ καλή γεύση στον επισκέπτη, πόσο μάλλον αν δεν έχεις βάλει μουσεία. Είναι μικρή πόλη, περπατιέται εύκολα, αλλά σε μία μέρα και να νυχτώνει απο τις 16:30 είναι πάρα πολύ λίγο..... Αν τώρα θεωρείς, όπως λες οτι θα ξαναβρεθείς σίγουρα εκεί, μην αφιερώνεις και καμία μέρα, τι να πω.... Γενικώς το μπερδεύεις πολύ το θέμα και το "τραβάς" χωρίς λόγο κατα τη γνώμη μου.

Απο την άλλη η επαρχία της Σκωτίας είναι ανεξάντλητη για μένα.... Έχει απίστευτα πολλά σημεία ενδιαφέροντος που μπορούν να γεμίσουν και μήνα! Κάθε φορά που θα πηγαίνεις μπορείς να κάνεις και νέο πρόγραμμα χωρίς να έχει καμία σχέση με το προηγούμενο! Άσε λοιπόν τη σκέψη τι θα κάνεις στο μέλλον και επικεντρώσου τι θέλεις να δεις και να κάνεις στο επερχόμενο ταξίδι σου!

Αν εγώ ήμουν στη θέση σου και με τα δεδομένα που θέτεις θα αφιέρωνα 2 ολόκληρες μέρες στο Εδιμβούργο και τις υπόλοιπες θα έκανα ένα μικρό και κοντινό τουρ γύρω απο το Περθ με δύο διανυκτερεύσεις στο Περθ. Ίσως να έφτανα και στο εθνικό δρυμό Τρόσακς χωρίς να κρατώ μεγάλο καλάθι γιατί έχει σημασία τι καιρό θα συναντήσετε.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Θα γράψω περισσότερα, όταν θα ξεκινήσω το πρόγραμμα.

Μου έχει δημιουργηθεί μία σκέψη:

1) Μήπως να μείνουμε 1 βραδυ Εδιμβούργο και 3 στα Highlands ώστε να φτάσουμε μέχρι και το Isle of Skye με διανυκτέρευση και εκεί φυσικά;

Βέβαια νιώθω ότι αδικώ το Εδιμβούργο που είναι και απωθημένο μου, αλλά στα Highlands δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο να ξανά πάμε αλλά στο Εδιμβούργο αρκετά ποιο εύκολο.
1 μέρα για Εδιμβούργο είναι πολύ κρίμα. Ίσως μια λύση να ήταν να μείνετε ένα βράδυ Εδιμβούργο και να αφιερώσετε και όλη την επόμενη μέρα στην πόλη αλλά να μη διανυκτερεύσετε εκεί. Να νοικιασετε το απόγευμα αυτοκίνητο και να διανυκτερεύσετε κάπου προς loch lomond. Με αυτό τον τρόπο κερδίζετε παραπάνω χρόνο στην πόλη αλλά και 2 ολόκληρες μέρες στα highlands.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom