Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@Vicks για μένα το οδικό ταξίδι χωρίς περιορισμούς είναι το καλύτερο απ' όλα. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι όλα έρχονται όπως τα θέλουμε πάντα. Οπότε θα πρέπει να προετοιμαστείτε ανάλογα. Θα είστε τέσσερις και θα πρέπει να έχετε σκεφτεί πρώτα το χειρότερο σενάριο όλοι και πως είστε διατεθειμένοι να το αντιμετωπίσετε. Όταν θα το κάνετε αυτό, τότε θα ξέρεις, στο περίπου πάλι, αν μπορείτε να ταξιδέψετε με αυτό τον τρόπο ή όχι. Η περιπέτεια είναι πάντα ωραία στα λόγια, δεν είναι όμως πάντα και στη πράξη.

Στη Σκωτία είναι πιο δύσκολη η εύρεση φαγητού, κυρίως εκτός μικρών πόλεων, παρά καταλυμάτων, κάτι που λύνετε εύκολα με καλή οργάνωση. Με καλή θέληση και μία στοιχειώδη οργάνωση όλα γίνονται. Το αν θα είναι ακριβά ή όχι για το πορτοφόλι σας είναι το πιο εύκολο που μπορείς να δεις απο πριν!
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Εγώ είμαι υπέρ ενός σχετικού προγραμματισμού, δεν με ενθουσιάζει τόσο η προοπτική του να γυρίζω όλη μέρα και το βράδυ να ψάχνω και κατάλυμα. Έχουμε πέντε μήνες ακριβώς μπροστά μας, θα γίνουν οι απαραίτητες διαπραγματεύσεις. Είχα πει στην παρέα ότι θα αποφανθώ μετά τις συμβουλές του Φόρουμ! ;)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Εγώ είμαι υπέρ ενός σχετικού προγραμματισμού, δεν με ενθουσιάζει τόσο η προοπτική του να γυρίζω όλη μέρα και το βράδυ να ψάχνω και κατάλυμα. Έχουμε πέντε μήνες ακριβώς μπροστά μας, θα γίνουν οι απαραίτητες διαπραγματεύσεις. Είχα πει στην παρέα ότι θα αποφανθώ μετά τις συμβουλές του Φόρουμ! ;)
Και εμείς που είχαμε κάνει κάποτε ένα roadtrip δεν είχαμε κλείσει διαμονές για να έχουμε ευελιξία. Το ένα βράδυ όμως δυσκολευτήκαμε πολύ να βρούμε στο Fort Augustus. Ψάχναμε 1.30 ώρα βραδιάτικα (μη φανταστείς μεσάνυχτα, κατά τις 9), ξυπνούσαμε κόσμο και ρωτούσαμε για δωμάτια και ήταν όλα fully booked. Βρήκαμε κάποια στιγμή αλλα ταλαιπωρηθήκαμε και μείναμε και νυστικοί γιατί έκλεισαν και όλα τα εστιατόρια εντωμεταξύ. Ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που πήγα κάπου χωρίς κρατήσεις δωματίου. Όλα αυτά τον Απρίλιο του μακρινού 2014.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και εμείς που είχαμε κάνει κάποτε ένα roadtrip δεν είχαμε κλείσει διαμονές για να έχουμε ευελιξία. Το ένα βράδυ όμως δυσκολευτήκαμε πολύ να βρούμε στο Fort Augustus. Ψάχναμε 1.30 ώρα βραδιάτικα (μη φανταστείς μεσάνυχτα, κατά τις 9), ξυπνούσαμε κόσμο και ρωτούσαμε για δωμάτια και ήταν όλα fully booked. Βρήκαμε κάποια στιγμή αλλα ταλαιπωρηθήκαμε και μείναμε και νυστικοί γιατί έκλεισαν και όλα τα εστιατόρια εντωμεταξύ. Ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που πήγα κάπου χωρίς κρατήσεις δωματίου. Όλα αυτά τον Απρίλιο του μακρινού 2014.
Σε ευχαριστώ πολύ! Ούτε εγώ το έχω κάνει ποτέ, να ταξιδέψω χωρίς να έχω κλείσει πριν διαμονή.
Νομίζω πως κλίνω ξεκάθαρα υπέρ του μη ρίσκου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
και το βράδυ να ψάχνω και κατάλυμα.
Μπορείς να ψάχνεις τη προηγούμενη για την επόμενη έχοντας μια εικόνα στο περίπου για το πόσο χρόνο θέλετε για να δείτε την επομένη αυτά που θέλετε, όχι ότι πάντα θα πέφτετε μέσα, αλλά κανείς ένα σχετικό πρόγραμμα τελευταίας στιγμής.

Είναι λίγο σχετικά όλα αυτά... αν θέλεις να βρεις τελευταία στιγμή, οι πιθανότητες να μείνεις χωρίς κατάλυμα μεγαλώνουν, ειδικά σε τελείως αρεοκατοικημενες περιοχές. Βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και σε τι μέρος είσαι διατεθειμένος να μείνεις... Προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτο. Έχω κοιμηθεί απο "κοτετσι" μέχρι σε αυτοκίνητο (κυριλέ είναι αυτό :lol: )

Όλα είναι σχετικά
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορείς να ψάχνεις τη προηγούμενη για την επόμενη έχοντας μια εικόνα στο περίπου για το πόσο χρόνο θέλετε για να δείτε την επομένη αυτά που θέλετε, όχι ότι πάντα θα πέφτετε μέσα, αλλά κανείς ένα σχετικό πρόγραμμα τελευταίας στιγμής.

Είναι λίγο σχετικά όλα αυτά... αν θέλεις να βρεις τελευταία στιγμή, οι πιθανότητες να μείνεις χωρίς κατάλυμα μεγαλώνουν, ειδικά σε τελείως αρεοκατοικημενες περιοχές. Βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και σε τι μέρος είσαι διατεθειμένος να μείνεις... Προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτο. Έχω κοιμηθεί απο "κοτετσι" μέχρι σε αυτοκίνητο (κυριλέ είναι αυτό :lol: )

Όλα είναι σχετικά
Ούτε εγώ έχω θέμα με το πού θα μείνουμε, ειδικά αν είναι για λίγο. Θα προηγηθούν διαπραγματεύσεις, ίσως τους πείσω να κάνουμε κάποιες κρατήσεις και ακυρώνουμε αργότερα.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλησπερα στην παρεα..ετοιμαζουμε ταξιδι στο Εδιμβουργο 24-29 Δεκεμβριου. Τι μας προτινετε να μην χασουμε με τιποτα?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα στην παρεα..ετοιμαζουμε ταξιδι στο Εδιμβουργο 24-29 Δεκεμβριου. Τι μας προτινετε να μην χασουμε με τιποτα?
Ξεκινήστε να ψάχνετε για μαγαζί τις ημέρες των Χριστουγέννων, αν και είστε πολύ δύσκολα, μακάρι να σταθείτε τυχεροί.
Κατά τα άλλα η πόλη είναι εξαιρετική, από τις ωραιότερες που χω δει προσωπικά στην Ευρώπη, να χαίρεσαι να την περπατάς, ιδιαίτερα αν ευνοεί ο καιρός. Μη χάσετε το Dean Village, δυό βήματα απ' το κέντρο.
 

andronikiz

Member
Μηνύματα
9
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
Καλησπέρα σας, Εδιμβούργο, Γλασκώβη και highlands 11 με 22 Μαίου είναι καλά; πιστεύετε θα έχει κρυο; θα έχουμε μαζί μας και την 4 Χρόνη κόρη μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.754
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom