Γαλλία Βοήθεια για Παρίσι!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι αυτό θα κάνουμε.Ετσι βολεύει καλύτερα.Θα είμαστε Δευτέρα-Τρίτη Disneyland.Κυριακές φαντάζομαι είναι ανοιχτά τα μουσεία ε?Το d' Orsay τι ακριβώς είναι?Α και κάτι ακόμα υπάρχει περίπτωση να βρέχει και να είναι κλειστή η Disneyland?Σε ευχαριστώ πολύ!
Το musee d' Orsay ειναι μουσειο με αγαλματα και πινακεςδιασημων ζωγραφων. Αν σου αρεσουν αυτα πηγαινε. Προσωπικα επειδη δεν μου αρεσουν το βρισκω υπερβολικα βαρετο και χασιμο χρονου.

Καλα κανατε και τα βαλατε ετσι . Ναι μεν την Τριτη εχει περισσοτερο κοσμο απο τις αλλες καθημερινες (επειδη πολλα μουσεια ειναι κλειστα οι τουριστες συνηθως επιλεγουν την Τριτη για τη Disneyland) αλλα τα ΣΚ τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα. Να βρεχει υπαρχει περιπτωση αλλα γιατι να ειναι κλειστα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μερικες προτασεις για παρκα και χωρους για χαλαρωση ή πικ νικ που οπως υποθηκε ειναι απο τις καλυτερα πραγματα που μπορεις να κανεις αν εχει καλο καιρο.

1) Jardin du Trocadero και Champ de Mars (ο χωρος γυρω απο τον Eiffel )
2)Esplanade des Invalide (πισω απο το musee d'Orsay)
3)Jardin des Tuileries (διπλα στο Λουβρο)
4)Κηποι του Λουξεμβουργου
5)Jardin des Plantes
6)Sacre Coeur (στο χωρο κατω απο τη διασημη εκκλησια στη Μονμαρτη)
7)Parc des Buttes Chaumont
8)Parc de la Villette, Quai de la Seine και ολο το Canal St Martin
9)Parc de Bercy
10)Parc de Montsouris
11)Parc Monceau
12)Parc de Choisy
13)Bois de Vincennes και το κατα την προσωπικη μου αποψη το ωραιοτερο παριζιανικο παρκο Parc Floral de Paris
14)Bois de Boulogne
15)Φυσικα οι οχθες αλλα και οι γεφυρες του Seine

και δεκαδες αλλα μικρα παρκα ή και μεγαλα εως τερατωδη που βρισκονται εντος και εκτος περιφερειακου.
 

marie_bon

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
παιδιά πως θα κλείσω ξενοδοχείο μέσα στη Disneyland? Κατευθείαν από το σαιτ της Disneyland ή από booking είναι καλύτερα?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
παιδιά πως θα κλείσω ξενοδοχείο μέσα στη Disneyland? Κατευθείαν από το σαιτ της Disneyland ή από booking είναι καλύτερα?
Απο το site της. Αν κλεισεις απο booking θα μεινεις εκτος παρκου και φυσικα δεν θα εχεις δωρεαν εισιτηρια.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Για εμένα το musse d' Orsay είναι κορυφαίο μουσείο και δεν πρέπει να το χάσεις. Τώρα για την επιλογή που έκανες για την ντισνεϋ, να είσαι προετοιμασμένη ότι δεν θα προλάβεις να δεις πολλά πράγματα στο Παρίσι-και από ότι διάβασα πιο πάνω θέλεις να δεις αρκετά.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Εχει πάει κανείς στο chateau de sceaux που βρίσκεται νότια του Παρισιού;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μερικες προτασεις για παρκα και χωρους για χαλαρωση ή πικ νικ που οπως υποθηκε ειναι απο τις καλυτερα πραγματα που μπορεις να κανεις αν εχει καλο καιρο.

1) Jardin du Trocadero και Champ de Mars (ο χωρος γυρω απο τον Eiffel )
2)Esplanade des Invalide (πισω απο το musee d'Orsay)
3)Jardin des Tuileries (διπλα στο Λουβρο)
4)Κηποι του Λουξεμβουργου
5)Jardin des Plantes
6)Sacre Coeur (στο χωρο κατω απο τη διασημη εκκλησια στη Μονμαρτη)
7)Parc des Buttes Chaumont
8)Parc de la Villette, Quai de la Seine και ολο το Canal St Martin
9)Parc de Bercy
10)Parc de Montsouris
11)Parc Monceau
12)Parc de Choisy
13)Bois de Vincennes και το κατα την προσωπικη μου αποψη το ωραιοτερο παριζιανικο παρκο Parc Floral de Paris
14)Bois de Boulogne
15)Φυσικα οι οχθες αλλα και οι γεφυρες του Seine

και δεκαδες αλλα μικρα παρκα ή και μεγαλα εως τερατωδη που βρισκονται εντος και εκτος περιφερειακου.
Ξέχασες το παρκάκι (Square Jean XXIII νομίζω λέγεται) πίσω από τη Notre Dame, και την Place de Vosges, νο 1 και 2 στη δική μου λίστα... Επίσης, το Canal St-Martin είναι για πιο πάνω θέση από την 8η που του δίνεις, ιδίως για πικνικ με προμήθειες από τα gourmet/ethnic μαγαζάκια τριγύρω... Τέλος, και το Jardin Atlantique αξίζει μια θέση στη λίστα, όπως επίσης και το Square Suzanne Buisson στη Μοντμάρτη, το Parc de Bellville (θέα αντίστοιχη με τα σκαλιά της Sacre Coeur, αλλά ελάχιστοι τουρίστες), και βεβαίως το Jardin du Palais Royal. Α, και οι κήποι του μουσείου Rodin, η Arene de Lutece, και το παρκάκι στο πλάι του Bassin d' Arsenal, αν θες να κολατσίζεις δίπλα στο νερό...

BTW, to Musee d' Osay είναι κάνα 2 μεγάλα τετράγωνα μακριά από το Esplanade de Invalides και στο πλάι, όχι μπροστά του...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξέχασες το παρκάκι (Square Jean XXIII νομίζω λέγεται) πίσω από τη Notre Dame, και την Place de Vosges, νο 1 και 2 στη δική μου λίστα... Επίσης, το Canal St-Martin είναι για πιο πάνω θέση από την 8η που του δίνεις, ιδίως για πικνικ με προμήθειες από τα gourmet/ethnic μαγαζάκια τριγύρω... Τέλος, και το Jardin Atlantique αξίζει μια θέση στη λίστα, όπως επίσης και το Square Suzanne Buisson στη Μοντμάρτη, το Parc de Bellville (θέα αντίστοιχη με τα σκαλιά της Sacre Coeur, αλλά ελάχιστοι τουρίστες), και βεβαίως το Jardin du Palais Royal. Α, και οι κήποι του μουσείου Rodin, η Arene de Lutece, και το παρκάκι στο πλάι του Bassin d' Arsenal, αν θες να κολατσίζεις δίπλα στο νερό...

BTW, to Musee d' Osay είναι κάνα 2 μεγάλα τετράγωνα μακριά από το Esplanade de Invalides και στο πλάι, όχι μπροστά του...
Οντως η Place de Vosges ηταν σημαντικη παραλειψη οπως και το υπεροχο Parc de Bellville αλλα και τα Jardin du Palais Royal & Jardin Atlantique. Τα αλλα που λες ή δεν τα ξερω ή ειναι μικρα και ηταν αδυνατον να καθομαι να γραφω καθε παρκακι και πλατειουλα που υπαρχει.

Το Canal St Martin δεν το εβαλα στην 8η θεση. Η σειρα που τα παρεθεσα ειναι τυχαια δεν ειναι καταταξη.

Το Esplanade des Invalides ειπα πως ειναι πισω απο το Musee d'Orsay γιατι υπηρξε σχετικη ερωτηση και οχι να δωσω την ακριβη του θεση αλλα περιπου που βρισκεται. Αν γινει αιτια to post moy να to ψαχνεις κανεις ακριβως διπλα απο την πισω οψη του Orsay ζητω συγγνωμη...
 

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
Με ολο το σεβασμο στους συνταξιδιωτες, θεωρω οτι αν δεν υπαρχει στην παρεα μικρο παιδακι (του τυπου 9 χρονων) ειναι χασιμο χρονου να πατε στην Disneyland και οχι σε κατι αλλο που εχει να προσφερει το Παρισι. Ισως αν ηθελες να μας πεις ποσα ατομα θα ειστε, τι ηλικιες, πως σας αρεσει να διασκεδαζετε κλπ, θα μπορουσαμε να προτεινουμε πιο συγκεκριμενα.

Επισης για διαμονη προτεινω ανεπιφυλακτα να αφησετε τα πανομοιοτυπα δωματια ξενοδοχειου και να νοικιασετε ενα rental (flipkey.com, homeaway.com, housetrip.com). Ενα Βρισκεις δικλινο με 60-80€/ βραδυα και προσφερει πολυ πιο "local" εμπειρια. Εγω ειχα την τυχη να βρω χαμηλη τιμη για ενα διαμερισμα διπλα στο συντριβανι St Michel και ενιωθα σα να παιζω σε ταινια.
 

marie_bon

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Με ολο το σεβασμο στους συνταξιδιωτες, θεωρω οτι αν δεν υπαρχει στην παρεα μικρο παιδακι (του τυπου 9 χρονων) ειναι χασιμο χρονου να πατε στην Disneyland και οχι σε κατι αλλο που εχει να προσφερει το Παρισι. Ισως αν ηθελες να μας πεις ποσα ατομα θα ειστε, τι ηλικιες, πως σας αρεσει να διασκεδαζετε κλπ, θα μπορουσαμε να προτεινουμε πιο συγκεκριμενα.

Επισης για διαμονη προτεινω ανεπιφυλακτα να αφησετε τα πανομοιοτυπα δωματια ξενοδοχειου και να νοικιασετε ενα rental (flipkey.com, homeaway.com, housetrip.com). Ενα Βρισκεις δικλινο με 60-80€/ βραδυα και προσφερει πολυ πιο "local" εμπειρια. Εγω ειχα την τυχη να βρω χαμηλη τιμη για ενα διαμερισμα διπλα στο συντριβανι St Michel και ενιωθα σα να παιζω σε ταινια.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Λοιπόν είμαι 26 χρονών και η ιδέα της Disneyland με συναρπάζει!Επίσης έχω μιλήσει με άτομα 20 something που έχουν πάει και μου έχουν πει ότι η Disneyland αξίζει όσο τίποτα..Αλλά αυτά είναι γούστα βέβαια...όσο για την διαμονή δεν έχουμε σκεφτεί ακόμα...δεν μπορούμε να αποφασίσουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.105
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom