Ιταλία Βοήθεια για Φλωρεντία-Ρώμη 6 μέρες

Ducky

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Σε αναζήτηση
Γεια χαρά σε όλους! Είμαι πολύ φρέσκια στο forum,οπότε θα μου συγχωρέσετε τυχόν λάθη. Πρόκειται να ταξιδέψω στις 12/8 για Φλωρεντία (διαμονή 3 μέρες) και Ρώμη (επίσης 3 μέρες διαμονή). Είναι πρώτη φορά που θα επισκεφθούμε τις πόλεις. Σκεφτόμαστε να αφιερώσουμε 2 γεμάτες μέρες μέσα στη Φλωρεντία και μία για μια εκδρομή εκτός πόλης (ίσως Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο...). Θα θέλαμε να δούμε και κάτι από Κόμο...Από τις εμπειρίες σας, νομίζετε είναι εφικτό; Πόσες ώρες διαρκούν όλα αυτά από την Φλωρεντία; Επίσης, υπάρχουν και ανάλογα μέσα να μας εξυπηρετήσουν ή είναι προτιμότερο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
:)

Υ.Γ. Όπως καταλαβαίνετε τώρα οργανωνόμαστε, οπότε κάθε συμβουλή και εμπειρία είναι πολύτιμη!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
To θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα της Ευρώπης.

Για 6 μέρες, δική μου γνώμη είναι 5 μέρες Ρώμη και ημερήσια βόλτα Φλωρεντία με το τρένο. Ωραία και ρομαντική η Φλωρεντία, αλλά Ρώμη έιναι μόνο μία. :)
 

Ducky

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Σε αναζήτηση
Αλήθεια ε; Είπαμε να δούμε κάτι κι απ' τα δύο. Η αλήθεια είναι ότι για τη Ρώμη, οι περισσότεροι που έχουν ταξιδέψει το ίδιο μου λένε. Επιφυλασσόμαστε να ταξιδέψουμε και πάλι εκεί τα Χριστούγεννα, οπότε και θα μας φιλοξενήσουν φίλοι και ανάλογα θα μας ξεναγήσουν...
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Γεια χαρά σε όλους! Είμαι πολύ φρέσκια στο forum,οπότε θα μου συγχωρέσετε τυχόν λάθη. Πρόκειται να ταξιδέψω στις 12/8 για Φλωρεντία (διαμονή 3 μέρες) και Ρώμη (επίσης 3 μέρες διαμονή). Είναι πρώτη φορά που θα επισκεφθούμε τις πόλεις. Σκεφτόμαστε να αφιερώσουμε 2 γεμάτες μέρες μέσα στη Φλωρεντία και μία για μια εκδρομή εκτός πόλης (ίσως Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο...). Θα θέλαμε να δούμε και κάτι από Κόμο...Από τις εμπειρίες σας, νομίζετε είναι εφικτό; Πόσες ώρες διαρκούν όλα αυτά από την Φλωρεντία; Επίσης, υπάρχουν και ανάλογα μέσα να μας εξυπηρετήσουν ή είναι προτιμότερο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
:)

Υ.Γ. Όπως καταλαβαίνετε τώρα οργανωνόμαστε, οπότε κάθε συμβουλή και εμπειρία είναι πολύτιμη!!!
ελπιζω το κομο να το ξεχασατε, αν ειδατε τον χαρτη. θα εχετε αυτοκινητο, θα νοικιασετε ?
θα φυγετε απο φλωρεντια και περνωντας απο san gimignano, siena θα πατε ρωμη. αρα 2 διανυκτερευσεις φλωρεντια και 4 ρωμη. αν τωρα την δευτερη μερα εχετε χρονο, απο φλωρεντια, μπορειτε να πατε μεχρι pisa, lucca.
 

Ducky

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Σε αναζήτηση
Όντως, έριξα μια ματιά στο χάρτη....το Κόμο ξεχάστηκε ήδη! (next time maybe...). Έχουμε ήδη κλείσει ξενοδοχείο για 3 διανυκτερεύσεις Φλωρεντία κι έτσι σκεφτήκαμε η τρίτη μέρα να είναι εκτός πόλης. Σαιτά, έχεις επισκεφθεί Pisa & Lucca? Εξυπηρετεί κάποιο τρένο ή λεωφορείο από Φλωρεντία ή ούτως ή άλλως είναι προτιμότερο να νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο? (από τιμές τι παίζει?) Επίσης, έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιον καλό οδηγό είτε για Φλωρεντία είτε για Ρώμη? Είχα διαβάσει σε παλιότερα ποστ για εκείνους του Explorer...καμιά άλλη πρόταση?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Με το τρένο η Πίζα απέχει μέσο όρο 1:20,το εισητήριο είναι 8,60?...Καλά θα κάνεις να πάς και κάπου αλλού την τρίτη μέρα, προσωπικά θα διάλεγα Σιέννα...
Ρίξε αν θές μια ματιά και στις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουν γραφτεί στο φόρουμ και θα πάρεις πολύ καλά τίπς για το ταξίδι σου..
Καλά να περάσεις!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Με το τρένο η Πίζα απέχει μέσο όρο 1:20,το εισητήριο είναι 8,60...Καλά θα κάνεις να πάς και κάπου αλλού την τρίτη μέρα, προσωπικά θα διάλεγα Σιέννα...
Ρίξε αν θές μια ματιά και στις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουν γραφτεί στο φόρουμ και θα πάρεις πολύ καλά τίπς για το ταξίδι σου..
Καλά να περάσεις!
εφοσον εχετε κλεισει 3 μερες μην χασετε με τιποτα την λουκα αν πατε πιζα, επισης να περιπλανηθειτε στην πολη της πιζας. εγω ειχα παει οδικως. για μενα παντως απο τις πιο ομορφες πολεις ειναι η σιενα και η λουκα, δεν θα δειτε τοσκανη αν δεν δειτε αυτες τις πολεις.
εγω απο οδηγους χρησιμοποιω national geographic traveler και το top 10
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
μόλις γύρισα κι έχω να πω ότι έμεινα μαγεμένος από Σιένα έμεινα εκεί 3 βράδια και επισκέφτηκα από εκεί κάποια χωριά της τοσκάνης... την Σιένα μη την χάσεις από αύριο περισσότερα...;)
 

Ducky

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Σε αναζήτηση
εφοσον εχετε κλεισει 3 μερες μην χασετε με τιποτα την λουκα αν πατε πιζα, επισης να περιπλανηθειτε στην πολη της πιζας. εγω ειχα παει οδικως. για μενα παντως απο τις πιο ομορφες πολεις ειναι η σιενα και η λουκα, δεν θα δειτε τοσκανη αν δεν δειτε αυτες τις πολεις.
εγω απο οδηγους χρησιμοποιω national geographic traveler και το top 10

Κοιτάμε τον καλύτερο τρόπο για να επισκεφθούμε και τα τρία μέρη. Σιένα σίγουρα θα πάμε! Για να πάμε Πίζα, περνάμε και από Λούκα; Βλέπω στο χάρτη ότι απέχουν. Ωστόσο, συνδέονται και μεταξύ τους με σιδηροδρομική γραμμή;Αυτό θα εξυπηρετούσε σίγουρα...

μόλις γύρισα κι έχω να πω ότι έμεινα μαγεμένος από Σιένα έμεινα εκεί 3 βράδια και επισκέφτηκα από εκεί κάποια χωριά της τοσκάνης... την Σιένα μη την χάσεις από αύριο περισσότερα...;)

Welcome back!!!
Όπως καταλαβαίνεις, περιμένω "φρέσκα" tips! Διαδρομές, φαγητό......merci προκαταβολικά! ;)

Με το τρένο η Πίζα απέχει μέσο όρο 1:20,το εισητήριο είναι 8,60?...Καλά θα κάνεις να πάς και κάπου αλλού την τρίτη μέρα, προσωπικά θα διάλεγα Σιέννα...
Ρίξε αν θές μια ματιά και στις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουν γραφτεί στο φόρουμ και θα πάρεις πολύ καλά τίπς για το ταξίδι σου..
Καλά να περάσεις!
Έχω ήδη διαβάσει κάποιες ιστορίες που με βοηθάνε πολύ. Μ' αρέσει η ακρίβεια στη διαδρομή και την τιμή! Super! Ευχαριστώ πολύ!:)
 

Ducky

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Σε αναζήτηση
Τελικά για τη Φλωρεντία βρίσκω μια άκρη από τα διάφορα ποστς εδώ. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι ο συντονισμός για τη Ρώμη. Θα 'μαστε εκεί Σάββατο ως Τρίτη απόγευμα. Τι θα προτείνατε να δούμε το Σ/Κ από αξιοθέατα δεδομένου ότι, απ' ό,τι κατάλαβα, Βατικανό κλπ. είναι κλειστά???
Leftri B, περιμένω τα tips σου...!!! :)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Καφεδάκι στην ταράτσα του la rinascente (πολυκατάστημα στην piazza dellla republica)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.843
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom