ΗΠΑ Βοήθεια για εισιτήρια Νέα Υόρκη

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Γειας σας
Ψάχνω δύο εισιτήρια για Νέα Υόρκη από Θεσσαλονίκη στις 20 Αυγούστου με 7 Σεπτεμβρίου (+ - 2 μέρες ). Χρειάζομαι τη βοήθεια των ειδικών του φόρουμ γιατί :
1ον. Τις προηγούμενες τρεις φορές που πήγα Νέα Υόρκη ήταν με την Ολυμπιακή και δεν είχαμε πρόβλημα με την αλλαγή αεροπλάνου στην Αθήνα και τα εισιτήρια τα έβγαζε ο πράκτορας.
2ον. Θα ταξιδέψει η γυναίκα μου με την μαμά της οπότε όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να έχουν τη λιγότερη ταλαιπωρία.
Ψάχνοντας στο airtickets και viva travels που βρήκα στο travelstories που μου δίνουν ίδιες τιμές νομίζω ότι ανάμεσα στις Malev - Alitalia - Swiss - Lufthansa είναι καλύτερα με την Swiss. Βέβαια περιμένω τις δικιές γνώμες και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν έκστρα χρεώσεις για ταξιδιωτική ασφάλεια ή ότι άλλο και το βασικό τι γίνετε με τις αποσκευές όταν αλλάζεις αεροπλάνο.
Περιμένω την πολύ σημαντική βοήθεια σας.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος του μεταξιού
Ρίξε μια ματιά και στη Delta... Μπορείς να πας από Θεσσαλονίκη μεσω Ρώμης. Αλλιώς από Αθήνα κατευθείαν και κλείνεις ξεχωριστό εισιτήριο για Θεσσαλονίκη-Αθήνα.
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Ηλέκτρα δοκίμασα και με τη Delta αλλά είναι ακριβότερα και το βασικό θα χρειαστή να αλλάξουν δύο φορές αεροπλάνο.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ψάξε και με skyscanner αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει απ' ευθείας πτήση απο Ελλάδα σε Νέα Υόρκη. Delta, Iberia, British Airways είναι οι λύσεις για πιο φθηνά......
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
-Από αεροπορικές θα διάλεγα τη φτηνότερη και φυσικά εκείνη με τον πιο βολικό χρόνο αναμονής στους ενδιάμεσους σταθμούς
-Για τις αποσκευές δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, πηγαίνουν κατευθείαν στον τελικό προορισμό.
-Για την ταξιδιωτική ασφάλεια δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Καλημέρα,

Η Lufthansa και η British εχουν καλες τιμες αλλα η συνολική διαρκεια του ταξιδιου ειναι μεγαλυτερη δηλαδη 13-14 ωρες.. κοιταξα για 23/8 με 9/7 και βγαινει 755 με την Lufthansa η οποια στην επιστροφη μεσω Φρανκφουρτης εχει το 380!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ψάξε και με skyscanner αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει απ' ευθείας πτήση απο Ελλάδα σε Νέα Υόρκη. Delta, Iberia, British Airways είναι οι λύσεις για πιο φθηνά......
!!!!!!

Όχι απλώς υπάρχουν απευθείας πτήσεις, είναι και 2. Delta/Olympic καθημερινά και Continental/Aegean μερικές φορές την εβδομάδα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γειας σας
Ψάχνω δύο εισιτήρια για Νέα Υόρκη από Θεσσαλονίκη στις 20 Αυγούστου με 7 Σεπτεμβρίου (+ - 2 μέρες ). Χρειάζομαι τη βοήθεια των ειδικών του φόρουμ γιατί :
1ον. Τις προηγούμενες τρεις φορές που πήγα Νέα Υόρκη ήταν με την Ολυμπιακή και δεν είχαμε πρόβλημα με την αλλαγή αεροπλάνου στην Αθήνα και τα εισιτήρια τα έβγαζε ο πράκτορας.
2ον. Θα ταξιδέψει η γυναίκα μου με την μαμά της οπότε όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να έχουν τη λιγότερη ταλαιπωρία.
Ψάχνοντας στο airticketsκαι vivatravelsπου βρήκα στο travelstories που μου δίνουν ίδιες τιμές νομίζω ότι ανάμεσα στις Malev - Alitalia - Swiss - Lufthansaείναι καλύτερα με την Swiss. Βέβαια περιμένω τις δικιές γνώμες και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν έκστρα χρεώσεις για ταξιδιωτική ασφάλεια ή ότι άλλο και το βασικό τι γίνετε με τις αποσκευές όταν αλλάζεις αεροπλάνο.
Περιμένω την πολύ σημαντική βοήθεια σας.
Ο κανόνας είναι ότι παραδίδεις τις αποσκευές στο αεροδρόμιο αφετηρίας και τις παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο προορισμού. Όποτε αλλάζεις αεροπλάνο ενδιάμεσα, αλλάζουν κι αυτές. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Η swiss πετάει JFK με τα ολοκαίνουργια Α330-300 της. Έχω ταξιδέψει στη First και στη Business και έχω να πω τα καλύτερα (εκτός από το φαγητό) - Για την οικονομική θέση δεν έχω άποψη, αλλά δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια για το κάθισμα. Πάντως είναι συνολικά καλή περίπτωση.

Τη Malev και την Alitalia ξέχνα τις αν θες οι βαλίτσες που θα παραδώσεις να φτάσουν σίγουρα και άθικτες.

Η Lufthansa είναι καλή περίπτωση. Τα καθίσματα οικονομικής θέσης στα A380 που βάζει πλέον για το JFK είναι αρκετά φαρδιά (αν και σχετικά κοντά μεταξύ τους) και φαγητό, IFE κλπ είναι σε αποδεκτά και άνω επίπεδα. Και στα Α330/Α340 που βάζουν καμιά φορά είναι επίσης καλά. Μην πετάξεις όμως με Lufthansa αν τη μέρα που σε ενδιαφέρει βάζουν το Boeing 747-400. Τα καθίσματα οικονομικής εκεί είναι χάλι μαύρο (και σε διαστάσεις και σε όλα), και δεν υπάρχει και ατομικό IFE. Αν πετάξεις Business class, απέφυγε τη Lufthansa (το κάθισμα είναι κεκλιμένο).

Σκέψου και την περίπτωση της Turkish Airlines, λογικά μέχρι το καλοκαίρι θα πετάει από/προς Θεσσαλονίκη.
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
taver σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Η Lufthansa θα με βόλευε γιατί δουλεύει στο jfk ξαδέρφη μου και θα τις βοηθούσε πολύ (γυναίκα και πεθερά) αλλά βγαίνει πολύ ακριβή.
Η swiss νομίζω είναι καλύτερα οικονομικά (1688 ευρώ) για δύο εισιτήρια μέσο Ζυρίχης και έχει περισσότερα κιλά για τις αποσκευές (2 χ 23 kg και 1 χ 8 kg ). Για το κάθισμα νομίζω δεν υπάρχει θέμα γιατί είναι και οι δύο μικροκαμωμένες .
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι όμως: Το airtickets και vivatravel έχουν τις ίδιες τιμές και δε ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Εγώ πάντως στη θέση σου θα πέταγα με την Malev.

Το Kayak δίνει την πτήση στα 650 (με το 5ώρο layover) στα 650 ευρώ ανά άτομο με Malev (ebookers, expedia, etc).

Το airticket εαν πετάξεις μια μέρα πριν/μέτα δίνει ένα καλό combo (SKG-FCO-JFK, JFK-BUD-SKG) με Alitalia (5ωρο layover στη Ρώμη), American Airlines, Malev. Στα 630 το άτομο.

Αν και είμαι airline snob η αλήθεια είναι ότι δεν θα επέλεγα να πετάξω με 12ωρη στάση που κάνει η Swiss. Ούτε θα ήθελα 11ωρο layover και αλλαγή αεροδρομίου που δίνει η ΒΑ.

Οπότε και απο άποψη τιμής και απο άποψη ωρών σίγουρα Malev. Τώρα για άποψη άνεσης μέσα στη καμπίνα δεν έχω γνώμη καθώς δεν έχω πετάξει ποτέ Malev σε longhaul.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Οπότε και απο άποψη τιμής και απο άποψη ωρών σίγουρα Malev. Τώρα για άποψη άνεσης μέσα στη καμπίνα δεν έχω γνώμη καθώς δεν έχω πετάξει ποτέ Malev σε longhaul.
Το οποίο είναι απολύτως λογικό, καθώς η Malev δε διαθέτει long haul αεροπλάνα... Κάποιο codeshare πρέπει να είναι.

Πάντως από ένα layover 4 ωρών, εγώ προτιμώ τις 12 ώρες, ειδικά αν είναι ημερήσιες: Βλέπεις μια πόλη ακόμα ως extra bonus.... (ΟΚ, τη Ζυρίχη εγώ την έχω φάει με το κουτάλι, σε σημείο που πιθανώς θα πήγαινα μέχρι το Radisson του αεροδρομίου, αλλά κάποιος άλλος....)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ πάντως στη θέση σου θα πέταγα με την Malev.
εγώ όχι. χαραματα αναχώρηση, μεγάλες αναμονές, αθλια με την ΑΑ τα υπεραντλαντικά.
Κάποιο codeshare πρέπει να είναι.
ΑΑ. υπόψη μιλαμε για εισητηρια με τη μικροτερη ταλαιπωρια.
την Alitalia ξέχνα τις αν θες οι βαλίτσες που θα παραδώσεις να φτάσουν σίγουρα και άθικτες..
ξέχνα αυτό το σχόλιο του taver που έρχεται από το παρελθόν και εξάλλου δεν νομίζω ποτέ του να έχει μπει σε αεροσκάφος της Alitalia. για το 2011 είναι πολύ πιο πιθανό να χασει καποιος τη βαλιτσα του με ΒΑ ή με Lufthansa. για να μη μιλησω για τις καθυστερησεις. σύμφωνα με επίσημα στοιχεία πάντα που έχω πλέον κουραστεί να αναφέρω τα λινκ.
η Malev-AA ειναι στα 600 κ κατι αλλα η πιο λογική επιλογή ειναι η Alitalia φυσικά στα 700 κ κατι. η 1η λυση εχει 9 ωρες + αναμονές ενώ η ΑΖ <4 συνολικα (<2 ωρες στη Ρώμη ανά πτήση) συν την άθλια ΑΑ που κανει το υπεραντλαντικό έναντι της ΑΖ με άψογο φαγητό, εξυπηρετηση, άνεση στα 777. αχτύπητη στο συγκεκριμενο δρομολόγιο με αυτή την τιμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom