ΗΠΑ Βοήθεια για ταξίδι σε San Francisco-Hawaii

katd

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε ολους! Έπειτα απο αρκετό καιρό που επισκέπτομαι αυτό το site, αποφάσισα να ζητήσω και εγώ τις συμβουλές σας για ένα ταξίδι που σκέφτομαι να κάνω 12 μερες τον Αυγουστο. Αν και διάβασα αρκετά αρθρα και πληροφοριές, μάλλον παραμάζεψα υλικο και κάπου χάθηκα. Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου δεν έχω την δυνατότητα να διαβάσω προσεκτικά και να φιλτράρω τα όσα συγκέντρωσα. Λίγη βοήθεια λοιπόν θα ήταν πολύ πολύ χρήσιμη για μένα. Στο θέμα μας λοιπόν, σκεφτόμαι κ γω να ταξιδέψω στο Σαν Φρανσίσκο και από εκει να κάνω τη διαδρομή στο big sur. Yπάρχουν σκέψεις να πάμε μέχρι Σαν Ντιέγκο. Το θέμα τωρα είναι ότι ιδανικα αφου θα φτάσουμε μεχρι εκεί να παμε κ κανενα 3ημερο Χαβάη, μια ιδέα που μου έχει κολλησει καιρό τώρα. Από οσα έχω διαβάσει υπάρχουν άπειρες επιλογές...Κι εδώ θελω τα φώτα σας...Πιστευεται οτι μεσα σε 10 χοντρικα μερες μπορουμε να τα χωρέσουμε ολα αυτά? Διαβασα πως Σαν Φρανσισκο- Σαν Ντιεγκο είναι 800 περιπου χιλιομετρα. Αξιζει εκει η ενοικιαση αμαξιου?Εχει καποιος να προτείνει κάτι?Θα θέλαμε να παρουμε μια γευση σιγουρα απο το Σαν Φρ. κπαοια ωραια μερη για φαγητο αν ξερει καποιος...Κ λογικα να παμε και προς Μοντερει (στο ακουαριουμ) και Καρμελ που λενε οτι ειναι γραφικα. Το Υοsemite Park φαινεται φοβερο αλλα μάλλον ξεφευγουμε χρονικα. Δεν ξερω αν αξιζει να παμε στο δασος με τις σεκογιες. Τώρα, αν φτασουμε Σαν Ντιεγκο αξιζει να κοιταξουμε για πτηση Χαβαη ή καλυτερα απο Λος Αντζελές (απο παοψη οικονομικου). Τελος, επειδη προφανως οι μερες ειναι λιγες μαλλον θα καταληξουμε Χονολουλου αν κ προσωπικα θα ηθελα να ζησω κ μια λιγοτερο τουριστικη βερσιον του νησιου. Ισως να πηγαινα προς Χιλο αλλα όπως ειπα δεν ξερω τι γινεται με τις εσωτερικες πτησεις κ αν αξιζει. Για διαμονη σκεφτομαστε airbnb.Αν οι αποστασεις ειναι μεγαλες ισως να δουμε αν συμφερει να νοικιασουμε αμαξι, αλλα γενικα όλοι λένε οτι ειναι ακριβα εκει. Ξέρω πως εχουν θιχτει σε διάφορα αρθρα τα παραπανω απλα μια συμμαζεμενη απαντηση στο χαος που επικρατει αυτη τη στιγμη στο κεφαλι μου θα ηταν ακρως χρηστικη! Ευχαριστώ εκ των προτερων!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Με πρωτη ματιά σου λεω οτι χρειαζεται αυτοκινητο .
Και οχι δεν ειναι ακριβά , ισως ειναι το πιο οικονομικο πραγμα σε ενα ταξιδι στην Αμερική .
Αν δεν εχεις κλεισει αεροπορικο κοιταξε τιμες , ειναι τσιμπημενες τον Αυγουστο .
Στη θεση σου θα αφηνα τη Χαβαη απο εξω , ειναι 6 ωρες με το αεροπλανο δηλ 2 μερες "χαμενες" απο το ταξιδι σου.
και στη Χονολουλου τι να δεις για 1-2 μερες ; Για μένα η Χονολουλου ειναι μια μεγαλη τουριστικη πολη .
Φτειαξε ενα προγραμμα μερα προς μερα τι θα ηθελες να δεις , μέτρα χλμ και εδω ειμαστε πάλι .
Διαβασε ιστοριες απο μέλη που πηγαν και πάρε ιδεες .
 

katd

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα! Η αλήθεια είναι πως υπολόγιζα να έχω άλλες 2-3 μέρες στη διάθεσή μου αλλά λόγω αδειών τελικά περιοριστήκαμε λίγο...Απλά επειδή το να φτάσουμε "αρκετά" κοντά στη Χαβάη κ να μην πάμε είναι μια σκέψη που με τσιγκλίζει...το αν θα πάμε ή όχι όπως καταλαβαίνεις επηρεάζει σχεδόν όλη τη ροή του ταξιδιού. Για την Χονολουλού έχω ακούσει πως είναι αρκετά τουριστική αλλα το πλάνο είναι να μπορέσουμε να πάμε κάπου με περισσότερο τοπικό χρώμα. Το σίγουρο είναι πως θα θέλαμε να κάτσουμε ένα 4ημερο στο Σαν Φρανσίσκο, να δούμε το Μουσείο Σύχρονης τέχνης που θα επαναλειτουργήσει προσεχώς εκεί, να κυκλοφορήσουμε στην πόλη γενικώς, να πάρουμε μια γεύση της κουζίνας τους κ ίσως να αποφύγουμε τα πολύ τουριστικά (Αλκατράζ). Επίσης σίγουρο είναι πως θέλουμε να κάνουμε τη διαδρομή του big sur οπως είπα. Αλλά όλα αυτά σε συνάρτηση με τον αν τελικά μπορούμε να χωρέσουμε κ τη Χαβάη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.068
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom