Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία, Γη του πυρός
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ο host μου στο Τόκιο με συμβούλεψε αν μπορώ να κάνω συνάλλαγμα από την χώρα μου γιατί γενικά το ευρώ δεν το βρίσκεις σε πολύ καλό συνάλλαγμα στην Ιαπωνία (αντίθετα με το δολάριο). Δυστυχώς εδώ άκρη δεν βγάζω για το ποια τράπεζα μπορεί να έχει, οπότε θα τραβήξω κατευθείαν από το ΑΤΜ να ξεμπερδεύω. Σίγουρα θα τραβούσα όλο το ποσό για να μην πληρώνω κάθε φορά την προμήθεια. Το μόνο που σκεφτόμουν ήταν με τι συνάλλαγμα γίνετε η ανάληψη και αν θα έχανα πολύ από εκεί.

Εσύ Yasmin, αυτή την λύση ακολούθησες ή έκανες και κάπου αλλού συνάλλαγμα?
Εγώ έκανα συνάλλαγμα σε ΑΤΜ στο αεροδρόμιο του Τοκιο με του που έφθασα εκεί....Χρειάστηκε όμως να ξανακάνω συνάλλαγμα κανά δύο φορές ακόμα σε ΑΤΜ, κάτι που θα έπρεπε να είχα αποφύγει διότι σου κρατάει ένα ποσοστό η τράπεζα εκεί αλλά και η Ελληνική. Επίσης πριν φύγεις φρόντισε να πάρεις την τράπεζα στην οποία έχεις εκδόσει την κάρτα σου να τους ενημερώσεις ότι θα είσαι στην Ιαπωνία, για να μπορείς να την χρησιμοποιείς στις συναλλαγές σου. Σ αυτή την περίπτωση δεν σου κρατάει τπτ καμία τράπεζα.

Πάντως η άποψη που επικρατεί είναι ότι συμφέρει να κάνεις συνάλλαγμα στην χώρα την οποία επισκέπτεσαι....
 
Last edited by a moderator:

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Ερώτηση για όποιους μπορεί να παρακολουθούν τις τιμές των αεροπορικών για Ιαπωνία:
Υπάρχει, λέτε, καμιά περίπτωση να πέσουν οι τιμές για Ιούλιο (high season) ή να κλείσω από τώρα, επειδή μόνο θα ανεβαίνουν από τώρα και στο εξής;
 

cat_mess

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γενικά θα έλεγα να τα κλείσεις. Εμείς τα κλείσαμε Φεβρουάριο για να ταξιδέψουμε Αύγουστο με την Aeroflot, με πολύ μικρή ανταπόκριση μέσω Μόσχας. Από όταν τα κλείσαμε δεν είδα ποτέ την τιμή να πέφτει.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Σε ποιά τιμή βρήκες το αεροπορικό εισιτήριο;
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Σε ποιά τιμή βρήκες το αεροπορικό εισιτήριο;
Σας ευχαριστώ για την απάντηση @cat_mess και @evi01 και καλή χρονιά.
Στις 28 Δεκεμβρίου από Κωνσταντινούπολη με Asiana ήταν 470 ευρώ. Δεν ήξερα καν τι είναι η Asiana ούτε αν χρειάζεται βίζα για Κορέα, τι είναι το Ιντσεόν... Ήταν αργά το βράδυ κ το πρωί έφευγα για Βρυξέλλες. Εκεί κ στην Μπριζ δεν έμεινε καιρός για άλλο ψάξιμο. Όταν είχα επιστρέψει είχαν πάει 715 USD στο site της Asiana.
Τώρα τα βρίσκω 556 ευρώ στο skyscanner και 532 ευρώ με Aeroflot, αλλά εκεί φοβάμαι λίγο το transit στο Sheremetyevo.
Τι λέτε;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σας ευχαριστώ για την απάντηση @cat_mess και @evi01 και καλή χρονιά.
Στις 28 Δεκεμβρίου από Κωνσταντινούπολη με Asiana ήταν 470 ευρώ. Δεν ήξερα καν τι είναι η Asiana ούτε αν χρειάζεται βίζα για Κορέα, τι είναι το Ιντσεόν... Ήταν αργά το βράδυ κ το πρωί έφευγα για Βρυξέλλες. Εκεί κ στην Μπριζ δεν έμεινε καιρός για άλλο ψάξιμο. Όταν είχα επιστρέψει είχαν πάει 715 USD στο site της Asiana.
Τώρα τα βρίσκω 556 ευρώ στο skyscanner και 532 ευρώ με Aeroflot, αλλά εκεί φοβάμαι λίγο το transit στο Sheremetyevo.
Τι λέτε;
Αν είναι νορμάλ η διάρκεια ανταπόκρισης τότε μια χαρα είναι. Όχι το καλύτερο αεροδρόμιο αλλά η διαδικασία μεταβίβασης είναι εύκολη. Το πρόβλημα είναι ότι αν έχετε πολλές ώρες δεν μπορείτε λόγω έλλειψης βίζα να βγείτε από το κτήριο του αερολιμένα.
 

cat_mess

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλη χρονια! Σαν τιμές εμένα μου φαίνονται πολύ καλές. Μια προσοχή στην Aeroflot γιατί αν είναι πολύ μικρός ο χρόνος ανταπόκρισης αφήνουν τις βαλίτσες πίσω για την επόμενη πτήση που συνήθως είναι την επόμενη ημέρα. Το έπαθα και στο πήγαινε και στο έλα.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.
Τα εισιτήρια κλείστηκαν με Asiana για 3-20 Ιουλίου.
Μάλιστα μια από τις πτήσεις είναι με A380-800, πράγμα που με χαροποίησε ιδιαίτερα, επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει με διώροφο Airbus.
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.
Τα εισιτήρια κλείστηκαν με Asiana για 3-20 Ιουλίου.
Μάλιστα μια από τις πτήσεις είναι με A380-800, πράγμα που με χαροποίησε ιδιαίτερα, επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει με διώροφο Airbus.
τον νοεμβριο ταξιδεψα και εγω στην ιαπωνια αλλα εμεινα μονο στο τοκυο για 5 μερες..θα σου αρεσει πιστευω...ομορφη χωρα.οπως και το α380-800.εμεις ταξιδεψαμε με τις lufthansa,το πανω κομματι του αεροπλανου εχει μερικες economy θεσεις που τελικα ειχαμε κατσει εκει με αποτελεσμα να εχουμε ηρεμια και ησυχια...
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
τον νοεμβριο ταξιδεψα και εγω στην ιαπωνια αλλα εμεινα μονο στο τοκυο για 5 μερες..θα σου αρεσει πιστευω...ομορφη χωρα.οπως και το α380-800.εμεις ταξιδεψαμε με τις lufthansa,το πανω κομματι του αεροπλανου εχει μερικες economy θεσεις που τελικα ειχαμε κατσει εκει με αποτελεσμα να εχουμε ηρεμια και ησυχια...
Κι εγώ εκεί έκλεισα :)
76K
Την άλλη φορά σε σουΐτα :bleh::bleh::bleh:
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Έφτιαξα ένα πρώτο πρόγραμμα για το ταξίδι:

Τε0704 18:15 Narita Τόκιο 1
Πε0705 Τόκιο 2
Πα0706 Nikko (αυθημερόν) - Τόκιο 3
Σα0707 Τόκιο 4
Κυ0708 Τόκιο 5
Δε0709 Hakone (διανυκτέρευση)
Τρ0710 JRPass: Hakone >>> Οσάκα 1 – Himeji Castle
Τε0711 Οσάκα 2 - Κιότο 1 (αυθημερόν)
Πε0812 Οσάκα 3 - Κιότο 2 (αυθημερόν)
Πα0713 Οσάκα 4 - Νάρα (αυθημερόν)
Σα0714 Οσάκα 5 - Miyajima - Χιροσίμα (αυθημερόν)
Κυ0715 Οσάκα 6 - Koyasan, Νεκροταφείο Okunoin (αυθημερόν)
Δε0716 Οσάκα >>> Kanazawa 1 (διανυκτέρευση)
Τρ0717 Kanazawa >>> Shirakawa-go >>> Kanazawa 2 (διανυκτέρευση)
Τε0718 Kanazawa >>> Takayama (διανυκτέρευση)
Πε0719 Takayama >>> Τόκιο
Πα0720 13:20 Narita

Οι ειδήμονες θα το δείτε λίγο, για να προτείνετε καμιά τροποποίηση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom