Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Δεν πείραμε κάποια κάρτα σιμ. Νοικιάσαμε pocket wifi που για 30 μέρες μας βγήκε 110 ευρώ περίπου. Νομίζω αξίσει και το τελευταίο cent να έχεις 4g όλη την ώρα. Πρώτα για να βρίσκεις ότι χρειάζεσαι (δρομολόγια-δρόμους κτλ) αλλά και για να επικοινωνείς και με Ελλάδα. Στο τέλος της ενοικίασης απλά το βάζεις μέσα στον φάκελο που σου έχουν δώσει και το πετάς σε ένα ταχυδρομικό κουτί που βρίσκεις παντού στο δρόμο.
Μπορειτε να δώσετε καποιο λινκ για το pocket wifi;
Και μια τελευταία ερώτηση και δεν θα σας ζαλισω άλλο :rolleyes-80:..
Τι ισχύει με τις τράπεζες; Μπορεις ευκολα να βγάλεις χρήματα από οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα ή θέλει συγκεκριμένη;
Σας ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθειά σας!
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Μπορειτε να δώσετε καποιο λινκ για το pocket wifi;
Και μια τελευταία ερώτηση και δεν θα σας ζαλισω άλλο :rolleyes-80:..
Τι ισχύει με τις τράπεζες; Μπορεις ευκολα να βγάλεις χρήματα από οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα ή θέλει συγκεκριμένη;
Σας ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθειά σας!
Ρωτήστε ελεύθερα ότι θέλετε!!!
https://www.japan-rail-pass.com/

Από εδώ πήραμε το pocket wifi. Βάλαμε παραλαβή από το αεροδρόμιο την μέρα και ώρα που φτάναμε.
Καλό θα ήταν να έχετε κάνει ήδη συνάλλαγμα από Ελλάδα και να έχετε όσο cash μπορείτε. Τα περισσότερα ξενοδοχεία κτλ θέλουν μόνο μετρητά (εκτός από Airbnb) και γενικά θα τα χρειαστείτε. Χρειάστηκε να τραβήξουμε μόνο 2 φορές από Atm. Τραβήξαμε χωρίς πρόβλημα από ατμ σε convinient store (seven eleven). Μακριά από κάρτες Πειραιώς όσο γίνετε. Τουλάχιστον πέρσι που πήγαμε εμείς είχε χαράτσι 4 ευρώ σε κάθε ανάληψη +2% επί του ποσού (με μέγιστο τα 6 ευρώ), οπότε σε μεγάλο ποσό σίγουρα 10 ευρώ. Η εθνική νομίζω έχει μόνο το 2% επί του ποσού με μέγιστο τα 6 ευρώ.
Tα ανταλακτίρια στην Αθήνα είχαν σχετικά καλή ισοτιμία. Κάπου στα 131 yen ανά ευρώ (η τιμή αγοράς ήταν 133 ανά ευρώ οπότε αρκετά κοντά).
Θα το ξαναπώ γιατί είναι πολύ σημαντικό. Μεγάλη μελέτη στα μεταφορικά και στο ποιο Japan rail pass σας συμφέρει με βάση το προγραμμά σας.
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Ρωτήστε ελεύθερα ότι θέλετε!!!
https://www.japan-rail-pass.com/

Από εδώ πήραμε το pocket wifi. Βάλαμε παραλαβή από το αεροδρόμιο την μέρα και ώρα που φτάναμε.
Καλό θα ήταν να έχετε κάνει ήδη συνάλλαγμα από Ελλάδα και να έχετε όσο cash μπορείτε. Τα περισσότερα ξενοδοχεία κτλ θέλουν μόνο μετρητά (εκτός από Airbnb) και γενικά θα τα χρειαστείτε. Χρειάστηκε να τραβήξουμε μόνο 2 φορές από Atm. Τραβήξαμε χωρίς πρόβλημα από ατμ σε convinient store (seven eleven). Μακριά από κάρτες Πειραιώς όσο γίνετε. Τουλάχιστον πέρσι που πήγαμε εμείς είχε χαράτσι 4 ευρώ σε κάθε ανάληψη +2% επί του ποσού (με μέγιστο τα 6 ευρώ), οπότε σε μεγάλο ποσό σίγουρα 10 ευρώ. Η εθνική νομίζω έχει μόνο το 2% επί του ποσού με μέγιστο τα 6 ευρώ.
Tα ανταλακτίρια στην Αθήνα είχαν σχετικά καλή ισοτιμία. Κάπου στα 131 yen ανά ευρώ (η τιμή αγοράς ήταν 133 ανά ευρώ οπότε αρκετά κοντά).
Θα το ξαναπώ γιατί είναι πολύ σημαντικό. Μεγάλη μελέτη στα μεταφορικά και στο ποιο Japan rail pass σας συμφέρει με βάση το προγραμμά σας.
Δεν έχω ξανακάνει συναλλαγμα αλλού πέρα από τράπεζα αλλα θα το ψάξω αυτό που λέτε.
Ευχαριστώ πολύ και για την επισήμανση όσο αναφορά το Japan rail pass.
Εύχομαι να καταφέρετε να ξαναπατε σύντομα!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Δεν έχω ξανακάνει συναλλαγμα αλλού πέρα από τράπεζα αλλα θα το ψάξω αυτό που λέτε.
Ευχαριστώ πολύ και για την επισήμανση όσο αναφορά το Japan rail pass.
Εύχομαι να καταφέρετε να ξαναπατε σύντομα!
Ευχαριστώ πολύ!!
Σε όσες τράπεζες ρωτήσαμε στην Ελλάδα, δεν μας έκανε καμία συνάλλαγμα σε yen. Δεν μπορώ να θυμηθώ τον λόγο που δεν το προσπαθήσαμε σε τράπεζα στην Ιαπωνία.
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Ευχαριστώ πολύ!!
Σε όσες τράπεζες ρωτήσαμε στην Ελλάδα, δεν μας έκανε καμία συνάλλαγμα σε yen. Δεν μπορώ να θυμηθώ τον λόγο που δεν το προσπαθήσαμε σε τράπεζα στην Ιαπωνία.

Θα το κοιτάξω αν έχει αλλαξει κατι και θα σας πω.
Ποια εποχή πήγατε περυσι;
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Τέλη Οκτωβρίου με τέλη Νοεμβρίου. Ήταν πανέμορφα.
Ανοιξη ή φθινόπωρο θα ήθελα να πάω κι εγώ αλλά δυστυχώς λόγω δουλειάς είναι αδύνατον.
Σας ευχαριστώ για πολλοστή φορά για όλη την βοήθεια που μου προσφέρατε!!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ανοιξη ή φθινόπωρο θα ήθελα να πάω κι εγώ αλλά δυστυχώς λόγω δουλειάς είναι αδύνατον.
Σας ευχαριστώ για πολλοστή φορά για όλη την βοήθεια που μου προσφέρατε!!
Δεν κάνει τίποτα. Όποια εποχή και να πάτε θα περάσετε το ίδιο όμορφα :).
 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Μην αγχώνεσαι πολύ με το συνάλλαγμα. Υπάρχουν σε πολλά σημεία ( σταθμούς μετρό , αγορές, πολυκαταστήματα ) , μηχανές μετατροπής $ σε ¥ , με απόλυτη ασφάλεια και χωρίς προμήθεια.
Όσον αφορά τις εσωτερικές διαδρομές, η ANA με 12.500 μίλια και 4.5€ σε πάει οπουδήποτε μέσα στην Ιαπωνία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom