Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

D

Delmem38110

Guest
Η ζέστη είναι λιγότερη σε σχέση με Αθήνα, άλλα η υγρασία είναι υψηλότερη και κάνει την κατάσταση ανυπόφορη.
αν ο φίλος @Señor_Nada έχει έρθει Αύγουστο στη Θεσσαλονίκη το τοκυο θα του φανεί μια από τα ίδια. μην σου πω και πολύ πιο δροσερά.
τώρα οι βροχές τον Δεκέμβρη δεν ξέρω αλλά προτού πάμε παίρνουμε και καμία ομπρέλα.
η βροχή δίνει μαγεία στην πόλη. προσομοίωση το μπλειντ ρανερ.
επίσης ο καιρός γίνετε προβλέψιμος για σχεδόν 10 μέρες πιο μπροστά, άρα ξέρουμε τι μας περιμένει.
συμπέρασμα κύριε ναδα, άφοβα στο τοκυο.
εγώ να δω αν θα πάω να δω τις ανθισμένες κερασιές μου φέτος.... θα δείξει.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Η ζέστη είναι λιγότερη σε σχέση με Αθήνα, άλλα η υγρασία είναι υψηλότερη και κάνει την κατάσταση ανυπόφορη.
αν ο φίλος @Señor_Nada έχει έρθει Αύγουστο στη Θεσσαλονίκη το τοκυο θα του φανεί μια από τα ίδια. μην σου πω και πολύ πιο δροσερά.
τώρα οι βροχές τον Δεκέμβρη δεν ξέρω αλλά προτού πάμε παίρνουμε και καμία ομπρέλα.
η βροχή δίνει μαγεία στην πόλη. προσομοίωση το μπλειντ ρανερ.
επίσης ο καιρός γίνετε προβλέψιμος για σχεδόν 10 μέρες πιο μπροστά, άρα ξέρουμε τι μας περιμένει.
συμπέρασμα κύριε ναδα, άφοβα στο τοκυο.
εγώ να δω αν θα πάω να δω τις ανθισμένες κερασιές μου φέτος.... θα δείξει.
Ευχαριστώ πολύ! Λέω να το επιχειρήσω.

Έχω παει Σεπτέμβρη Θεσσαλονίκη και θυμάμαι να κολλάει το σεντόνι πάνω μου το βράδυ.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
946
καλησπέρα σε όλους, έχω πάει σε διάφορα μέρη στο κόσμο αλλά όσο άρχισα να διαβάζω για την Ιαπωνία τόσο πιο πολύ με μπερδεύει. μου φαίνεται θα σταματήσω να τσεκάρω και ότι λαχει.

αλλα στα βασικά.

revolut στην Ιαπωνία κανονικά παντού;

10,5 μέρες καθαρές. θέλουμε τα βασικά.
Άφιξη Οσάκα 2/7, 1,5 μέρα.
Κυοτο 3 μέρες ( Ναρα ναι η οχι ; )
τρένο για Τόκυο, χωρίς pass, και 5 μέρες Τοκυο με διαμονη στη Ginza.
Επιστροφή από Ναριτα 12/7 απόγευμα.
Καποιος να γραψει αναλυτικα για Fuji ή γενικά hakone σε daytrip;
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
καλησπέρα σε όλους, έχω πάει σε διάφορα μέρη στο κόσμο αλλά όσο άρχισα να διαβάζω για την Ιαπωνία τόσο πιο πολύ με μπερδεύει. μου φαίνεται θα σταματήσω να τσεκάρω και ότι λαχει.

αλλα στα βασικά.

revolut στην Ιαπωνία κανονικά παντού;

11,5 μέρες καθαρές. θέλουμε τα βασικά.
Άφιξη Οσάκα 2/7, 1,5 μέρα.
Κυοτο 3 μέρες ( Ναρα ναι η οχι ; )
τρένο για Τόκυο, χωρίς pass, και 5 μέρες Τοκυο με διαμονη στη Ginza.
Επιστροφή από Ναριτα 12/7.
Καποιος να γραψει αναλυτικα για Fuji ή γενικά hakone σε daytrip;
Για τις μέρες που διαθέτεις άριστο μου φαίνεται το πρόγραμμα... Ναρα γτ οχι.!!κοντα ειναι 40-45 λεπτά, ενα πρωινό θες. Θα προλάβεις να δεις Κιοτο στον υπόλοιπο χρόνο.
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
623
Revolut χρησιμοποίησα παντού χωρίς κάποιο θέμα το 19 που ειχα πάει.

Ειχα μείνει Ginza και ήταν βολική περιοχή (αν και λιγο εμπορική / high end), ηταν όμως σε walking distance απο τον κεντρικό σταθμό που έχει φωτογραφικό ενδιαφέρον το βράδυ και από Tsukiji market

Δειτε λιγο τι γινεται με τις αποσκευές στα shinkansen, νομιζω υπάρχουν διαφοροποιήσεις στην post covvid εποχή.
 
Last edited by a moderator:

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
623
στην Ιαπωνία πάντα έβρισκες και βρίσκεις καταλύματα αξιόλογα ακόμα και ξενοδοχεία 4* σε πολύ καλές τιμές.
Οντως, ειχα μείνει σε 3 διαφορετικά business ξενοδοχεία στο Tokyo + Capsule hotel (Osaka) + Ryokan (Κyoto). Ολα εξαιρετικά για τα χρήματά τους. Πλέον λόγω ισοτιμίας τα πράγματα ειναι καλύτερα εκτιμώ από ποτέ.
 
Last edited by a moderator:

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
623
Έχει βρεθεί κάποιος σε Toyama / Takayama ;
Σκοπεύω να ξοδέψω μερικές ημέρες σε Northern Alps και θα ήθελα να το συνδυάσω με επίσκεψη σε Shirakawago πριν την επιστροφή Tokyo. Γνωρίζω ότι υπάρχει τακτική συγκοινωνία μεταξύ Kamikochi - Takayama.

Διαμονή όμως και πρόγραμμα ειναι ασαφή :) Υπάρχει κάποιο άλλο αξιοθέατο εκεί στα πέριξ;
 
Last edited by a moderator:

stathis1990

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Καλημέρα σε όλους κ χρόνια πολλά! Οργανώνω ταξίδι στην Ιαπωνία για τέλος Μαρτίου κ έχω διαβάσει τις ιστορίες σας, αλλά έχω κάποιες απορίες. Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων γιατί πλησιάζει ο καιρός κ αγχώνομαι λίγο🙄😜. Θα είμαι εκεί με την γυναίκα μου 10-11 μέρες καθαρά. Το πρόγραμμα που σκεφτόμαστε είναι το εξής :
4 μέρες Τόκιο με εκδρομές σε Νικκο κ Καμακουρα
1 μέρα Χακονε-Φουτζι
3 μέρες Κιότο με εκδρομή στη Ναρα
1-2 μέρες Οσάκα

Η απορία μου είναι η εξής : μας συμφέρει να βγάλουμε το Jp για μία βδομάδα ή για 2;;τι παίζει με τα αεροδρόμια; εννοώ θα χρειαστώ το Jp για την μεταφορά από το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλημέρα σε όλους κ χρόνια πολλά! Οργανώνω ταξίδι στην Ιαπωνία για τέλος Μαρτίου κ έχω διαβάσει τις ιστορίες σας, αλλά έχω κάποιες απορίες. Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων γιατί πλησιάζει ο καιρός κ αγχώνομαι λίγο🙄😜. Θα είμαι εκεί με την γυναίκα μου 10-11 μέρες καθαρά. Το πρόγραμμα που σκεφτόμαστε είναι το εξής :
4 μέρες Τόκιο με εκδρομές σε Νικκο κ Καμακουρα
1 μέρα Χακονε-Φουτζι
3 μέρες Κιότο με εκδρομή στη Ναρα
1-2 μέρες Οσάκα

Η απορία μου είναι η εξής : μας συμφέρει να βγάλουμε το Jp για μία βδομάδα ή για 2;;τι παίζει με τα αεροδρόμια; εννοώ θα χρειαστώ το Jp για την μεταφορά από το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης;
Οσάκα τι θα κάνετε? Αν δεν πάτε στα θεματικά πάρκα που έχει (universal studios ) με ένα απόγευμα να δεις τον χαμό είσαι οκ. Πηγαίνεται Χιροσίμα. Εκτός από το μουσείο της Ειρήνης έχει και το εργοστάσιο της Mazda με δωρεάν ξενάγηση. Αρκεί να κλείσεις εγκαίρως . Υπάρχει και επιλογή του mt Koya,μπορείτε να μείνετε και σε βουδιστικό ναό εκεί με hot spring.
Aν συμπιέσεις τις μετακινήσεις με τρένο σε μια βδομάδα τότε εξυπηρετεί γιατί το κόστος του jrp είναι υψηλό.
Στο αντίστοιχο δικό μου ταξίδι με συνέφερε να πληρώσω την μετακίνηση από Νrt σε Τοκιο ξεχωριστά και έβγαλα jrp για μια εβδομάδα το οποίο ενεργοποίησα όταν πήρα τρένο προς Osasa
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Οσάκα τι θα κάνετε?
Θα τρώνε τα καλύτερα okonomiyaki της Ιαπωνίας :haha:
Πέρα από την πλάκα η Osaka βολεύει για να πας και Nara
Εγώ δηλαδή θα άφηνα 3 μέρες γεμάτες Kyoto και από τις 2 μέρες Osaka θα πήγαινα τη μια στη Nara.
H hiroshima παίρνει και από μένα έναν πόντο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.699
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom