Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η Scoot, έχει Οσακα Αθήνα μέσω Σιγκαπούρης αρκετά φθηνά. Μπορείτε να πάτε Τόκιο, να καταληξετε Οσακα και να φύγετε από εκεί.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Η Scoot, έχει Οσακα Αθήνα μέσω Σιγκαπούρης αρκετά φθηνά. Μπορείτε να πάτε Τόκιο, να καταληξετε Οσακα και να φύγετε από εκεί.
Πετάω απο θεσσαλονικη! Η μονη "αξιοπρεπης" πτήση, λόγω ωρών εννοώ, ειναι με turkish. Πετάει και μια κινεζική απο Οσακα μεσω Σανγκάη αλλα τη φοβάμαι λιγο...
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Δεν υπάρχει κάποια χρονοβόρα διαδικασία όχι..Κάποιες ωρίτσες φτάνουν..Θα εμένα πρώτη μέρα βέβαια Τόκιο για να μην έχω το άγχος ότι θα αργήσει η πτήση για Ναρίτα και θα χάσω την πτήση για Οσάκα...Μπορείς να μείνεις επίσης 2 μέρες Τόκιο στην αρχή κιαλλες 2 στο τέλος για παράδειγμα,για να "σπασει" και το ταξίδι .. Μπορείτε να πάρετε κάποιο τρένο επίσης ,στην Ιαπωνία είστε,ωραία εμπειρία...
Ναι το τρένο το σκέφτηκα κι εγω αλλα οι τιμές είναι στο θεό.... Και είπα να πετάξω απευθείας Οσακα για να μη χάσω ώρες να πάω τοκιο για να πάρω τρένο. Αλλά θα το ξαναδώ λόγω του άγχους που αναφέρατε. Έχετε απόλυτο δίκιο. Ευχαριστώ.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Πετάω απο θεσσαλονικη! Η μονη "αξιοπρεπης" πτήση, λόγω ωρών εννοώ, ειναι με turkish. Πετάει και μια κινεζική απο Οσακα μεσω Σανγκάη αλλα τη φοβάμαι λιγο...
Δεν ξέρω ποια πετάει... Αλλά τι φοβάσαι ακριβώς?
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Δεν ξέρω ποια πετάει... Αλλά τι φοβάσαι ακριβώς?
JUNEYAO AIRLINES νομιζω λέγεται. Μέχρι Αθηνα και μετά SKY EXPRESS. Τωρα Οσον αφορα το τι φοβάμαι.... Άστο μαλλον δεν εχει λογική. Την ξέρει κανείς σαν αεροπορικη;
 

SansUndertale

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
JUNEYAO AIRLINES νομιζω λέγεται. Μέχρι Αθηνα και μετά SKY EXPRESS. Τωρα Οσον αφορα το τι φοβάμαι.... Άστο μαλλον δεν εχει λογική. Την ξέρει κανείς σαν αεροπορικη;
Qatar μόνο. Αλλά έχει πολύ υψηλές τιμές τον Ιούλιο για κάποιο λόγο. Τους υπόλοιπους μήνες είναι καλά.
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
24
Likes
20
Καλησπέρα και πάλι, μιας και πλησιάζει ο καιρός του ταξιδιού (περίπου 20 μέρες) έχουμε αρχίσει να οριστικοποιούμε με το πρόγραμμα μας (και πολύ έχουμε αργήσει). Καταλήξαμε λοιπόν στο να αφήσουμε την Οκινάουα γιατί φοβόμαστε τον καιρό και να πάμε Κιότο 2-3 νύχτες (με πιθανές εκδρομές σε Οσάκα, Νάρα) και μια νύχτα λέμε να μείνουμε σε ryokan ή στο Χακόνε ή Νικκο ή Τακαγιάμα ή λίγο έξω από το Κιότο με επικρατέστερη επιλογή λόγω τιμής και παροχών το Χακόνε, οι υπόλοιπες 7-8 διανυκτερεύσεις θα είναι στο Τόκιο με την επιλογή μονοήμερων εκδρομών για τις οποίες θα αποφασίσουμε εκεί. Αν κάποιος έχει κάνει διαμονή σε κάποιο ryokan ή έχει επισκεφθεί κάποια από αυτές τις περιοχές να μας πει εμπειρία αν άξιζε το μέρος πέρα από την διαμονή στο ryokan και αν ήταν εύκολη η πρόσβαση από Τόκιο και από Κιότο, γιατί στο ryokan θα μείνουμε ή από Τόκιο πηγαίνοντας Κιοτο ή ανάποδα! Ευχαριστώ
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα και πάλι, μιας και πλησιάζει ο καιρός του ταξιδιού (περίπου 20 μέρες) έχουμε αρχίσει να οριστικοποιούμε με το πρόγραμμα μας (και πολύ έχουμε αργήσει). Καταλήξαμε λοιπόν στο να αφήσουμε την Οκινάουα γιατί φοβόμαστε τον καιρό και να πάμε Κιότο 2-3 νύχτες (με πιθανές εκδρομές σε Οσάκα, Νάρα) και μια νύχτα λέμε να μείνουμε σε ryokan ή στο Χακόνε ή Νικκο ή Τακαγιάμα ή λίγο έξω από το Κιότο με επικρατέστερη επιλογή λόγω τιμής και παροχών το Χακόνε, οι υπόλοιπες 7-8 διανυκτερεύσεις θα είναι στο Τόκιο με την επιλογή μονοήμερων εκδρομών για τις οποίες θα αποφασίσουμε εκεί. Αν κάποιος έχει κάνει διαμονή σε κάποιο ryokan ή έχει επισκεφθεί κάποια από αυτές τις περιοχές να μας πει εμπειρία αν άξιζε το μέρος πέρα από την διαμονή στο ryokan και αν ήταν εύκολη η πρόσβαση από Τόκιο και από Κιότο, γιατί στο ryokan θα μείνουμε ή από Τόκιο πηγαίνοντας Κιοτο ή ανάποδα! Ευχαριστώ
Εξαρτάται προφανώς απ'το ποια μέρη είναι προτεραιότητα για σας. Με 2-3 νύχτες στο Kyoto και με μονοημερες σε Nara και Osaka ο χρόνος που έχετε είναι υπερβολικά λίγος για το Kyoto το οποίο έχει πάρα πολλά πράγματα να δείτε και σε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους. Θα έκοβα μέρες απ'το Tokyo και θα τις έδινα στο Kyoto και σίγουρα δεν θα έχανα Hiroshima. Αλλά όπως είπα εξαρτάται απ' τις προτεραιότητες που έχετε.
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
24
Likes
20
Πόσες μέρες θα προτείνατε για Τόκιο; Σίγουρα θέλουμε να μείνουμε με το που φτάσουμε γιατί φτάνουμε απόγευμα και σίγουρα τουλάχιστον ένα βράδυ πριν φυγουμε θα θέλαμε να είναι Τόκιο. Η Χιροσίμα από όσα ταξιδιωτικά βίντεο έχουμε δει δεν μας έχει κερδίσει ιδιαίτερα, μπορεί να κάνουμε και λάθος και να μην αποτυπώνεται καλά στο βίντεο το μέρος. Το Κιοτο μπήκε στο πρόγραμμα όταν αποφασίσαμε ότι δεν θα παμε Οκινάουα που ήταν το αρχικό μας πλάνο, και θα παρέμενε αν δεν φοβόμασταν τον καιρό καθώς θα ήταν το ιδανικό σενάριο να παμε στο Τόκιο και μετά 3-4 μέρες να χαλαρώσουμε σε ένα εξωτικό νησί, οποτε δεν εχω κάνει καθόλου έρευνα για το Κιοτο.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Πόσες μέρες θα προτείνατε για Τόκιο; Σίγουρα θέλουμε να μείνουμε με το που φτάσουμε γιατί φτάνουμε απόγευμα και σίγουρα τουλάχιστον ένα βράδυ πριν φυγουμε θα θέλαμε να είναι Τόκιο. Η Χιροσίμα από όσα ταξιδιωτικά βίντεο έχουμε δει δεν μας έχει κερδίσει ιδιαίτερα, μπορεί να κάνουμε και λάθος και να μην αποτυπώνεται καλά στο βίντεο το μέρος. Το Κιοτο μπήκε στο πρόγραμμα όταν αποφασίσαμε ότι δεν θα παμε Οκινάουα που ήταν το αρχικό μας πλάνο, και θα παρέμενε αν δεν φοβόμασταν τον καιρό καθώς θα ήταν το ιδανικό σενάριο να παμε στο Τόκιο και μετά 3-4 μέρες να χαλαρώσουμε σε ένα εξωτικό νησί, οποτε δεν εχω κάνει καθόλου έρευνα για το Κιοτο.
Χιροσίμα Ειχα πάει ένα βράδυ και ήταν αρκετό. Το μουσείο της ειρήνης άξιζε και με το παραπάνω. Ήταν πολύ συγκλονιστικό όλο αυτό γύρω από την ατομική βόμβα. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό το θέμα, τότε ως πόλη όντως δεν είμαι κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με άλλες επιλογές που υπάρχουν.
Επίσης έχει και το εργοστάσιο της mazda που η ξενάγηση ήταν δωρεάν και μου άρεσε. Πρώτη και μοναδική φορά που επισκέφτηκα εργοστάσιο αυτοκινήτων.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Η Χιροσίμα από όσα ταξιδιωτικά βίντεο έχουμε δει δεν μας έχει κερδίσει ιδιαίτερα, μπορεί να κάνουμε και λάθος και να μην αποτυπώνεται καλά στο βίντεο το μέρος.
Το εντυπωσιακό με τη Hiroshima είναι ότι ένα μέρος που γνώρισε μία από τις μεγαλύτερες τραγωδίες ξαναχτίστηκε και η ζωή στο μέρος συνεχίζεται κανονικά. Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα το πιθανότερο είναι ότι θα είχαν εγκαταλείψει την πόλη. Οι Ιάπωνες πεισματικά την ξαναχτισαν. Αν δεν σας συγκινεί αυτό, τότε μάλλον δεν αξίζει. Αν κι έχει και το νησί Itsukushima εκεί κοντά που έχει ενδιαφέρον.

Το Κιοτο μπήκε στο πρόγραμμα όταν αποφασίσαμε ότι δεν θα παμε Οκινάουα που ήταν το αρχικό μας πλάνο, και θα παρέμενε αν δεν φοβόμασταν τον καιρό καθώς θα ήταν το ιδανικό σενάριο να παμε στο Τόκιο και μετά 3-4 μέρες να χαλαρώσουμε σε ένα εξωτικό νησί, οποτε δεν εχω κάνει καθόλου έρευνα για το Κιοτο.
Το Kyoto υπήρξε πρωτεύουσα της Ιαπωνίας για πάνω από 1000 χρόνια. Έχει χιλιάδες ναούς, αυτοκρατορικο παλάτι, μια φοβερή παλιά συνοικία, την πιο εκτεταμένη συνοικία γκεισων και πολλά άλλα. Όλα όσα είδα στην χώρα αν τα ενώσεις δεν φτάνουν το Kyoto μόνο του. Για τα δικά μου γούστα το Kyoto είναι ο κύριος λόγος για ταξίδι στη χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom