Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Μηνύματα
638
Likes
2.901
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν έχει πολλά δρομολόγια αλλά με μιλια με την LOT είναι στα 200ε οι φόροι.
 

ntsironis

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Δεν έχει πολλά δρομολόγια αλλά με μιλια με την LOT είναι στα 200ε οι φόροι.
Είχα βρει παλιότερα και όντως φθηνότερα αλλά επειδή περίμενα και έναν ακόμα που τελικά δεν θα κλείσει τα έχασα δυστυχώς. Σωστή προσθήκη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.993
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους!

ταξιδεύω στην Ιαπωνία 21/8-1/9. αυτές είναι μερικές δραστηριότητες που έχω προγραμματίσει. Θα ταξιδεύω μόνος μου και δεν μου αρέσουν τόσο τα γκρουπάκια. Θα μπορούσα να κάνω κάτι από τα παρακάτω χωρίς οδηγό ή οργανωμένη ομάδα;
Hakone και Mt.Fuji,
Kyoto ξενάγηση,
ξενάγηση στη Nara από την Osaka
και τέλος Nikko. Θέλω να εξερευνήσω όσο το δυνατόν περισσότερο αλλά και να νιώσω τα μέρη. Θα μείνω για 3 νύχτες στο Τόκιο, 3 στο Κιότο, 2 στην Οσάκα και τις τελευταίες 2 στο Τόκιο για να πάω να δω τον Nikko. Οι μέρες διανυκτέρευσης είναι αυτές:
ΤΟΚΙΟ 22-25/08
ΚΙΟΤΟ 25-28/08
ΟΣΑΚΑ 28-30/08
ΤΟΚΙΟ 30/08-01/09
Πιστεύετε πρέπει να προσθέσω μία ακόμη μέρα στο Κιότο και να παραλείψω το Nikko; Nara αξίζει να πάω; Φτάνουν οι μέρες για το τόκιο; Τι νομίζετε?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Μια χαρα ειναι οι μερες σου,, το Nikko δε θα το εκοβα για κανενα λογο.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
881
Likes
5.318
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα σε όλους!

ταξιδεύω στην Ιαπωνία 21/8-1/9. αυτές είναι μερικές δραστηριότητες που έχω προγραμματίσει. Θα ταξιδεύω μόνος μου και δεν μου αρέσουν τόσο τα γκρουπάκια. Θα μπορούσα να κάνω κάτι από τα παρακάτω χωρίς οδηγό ή οργανωμένη ομάδα;
Hakone και Mt.Fuji,
Kyoto ξενάγηση,
ξενάγηση στη Nara από την Osaka
και τέλος Nikko. Θέλω να εξερευνήσω όσο το δυνατόν περισσότερο αλλά και να νιώσω τα μέρη. Θα μείνω για 3 νύχτες στο Τόκιο, 3 στο Κιότο, 2 στην Οσάκα και τις τελευταίες 2 στο Τόκιο για να πάω να δω τον Nikko. Οι μέρες διανυκτέρευσης είναι αυτές:
ΤΟΚΙΟ 22-25/08
ΚΙΟΤΟ 25-28/08
ΟΣΑΚΑ 28-30/08
ΤΟΚΙΟ 30/08-01/09
Πιστεύετε πρέπει να προσθέσω μία ακόμη μέρα στο Κιότο και να παραλείψω το Nikko; Nara αξίζει να πάω; Φτάνουν οι μέρες για το τόκιο; Τι νομίζετε?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Nara αξίζει αλλά δε θα έχανα μια μέρα βάση του χρόνου που έχεις εννοώ ..Nikko ναι με χίλια..Κιότο όχι άλλη διανυκτέρευση...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.993
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σ´ ευχαριστώ για την απάντηση. θα έλεγες να πάω Χιροσίμα ή να πάω για πεζοπορία στο Mount Fuji?
Α δεν ξερω, δυσκολη αποφαση. Προσωπικα βαζω την ιστορία πανω απο τη φύση αλλα ειναι θεμα γουστου.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.593
Likes
5.686
Δεν έχει πολλά δρομολόγια αλλά με μιλια με την LOT είναι στα 200ε οι φόροι.
Οι Πολωνοί έχουν 6 δρομολόγια τη βδομάδα (δεν τα λες και λίγα) και έχουν πάντα διαθεσιμότητα αρκεί να τα προλάβεις.
2 θέσεις διακεκριμένη 2 η και περισσότερες οικονομική.
 

osyman

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Καλημέρα. Κάθε βοήθεια δεκτή λόγω έλλειψης εμπειρίας. Νομίζω ότι με τις τιμές που έφτασε πλέον το rail pass, συμφέρει περισσότερο το osaka tokyo με αεροπλάνο. Σκέφτομαι μετά την προσγείωση tokyo (13:00) να παρουμε κατευθείαν αεροπλάνο για osaka (16:00) και καπάκι τρενο για Kyoto (θα φτάσουμε βραδάκι). Κατόπιν μένουμε 4 μέρες kyoto, την 5η ημέρα πάμε osaka και βλέπουμε τα βασικά, και το απογευμα αεροπλάνο για tokyo. Μετά έχουμε 5 ολόκληρες μέρες tokyo. Όλα τα παραπάνω θα γίνουν 6-18 Αυγούστου. Μήπως ξεκινάμε με πολύ σκότωμα? Θα μπορούσαμε να κάνουμε πρώτα tokyo και μετά kyoto, αλλά φοβάμαι τις μεταφορές γιατί θα έχει αρχίσει η γιορτή του obon. Τέλος γνωρίζετε αν μπορώ να κλείσω online τα εισιτήρια τρένου γιατί με το hyperdia δεν βγάζω άκρη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.993
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξερω να σου πω για τις μεταφορες, αλλα για μενα ο,τι μου αρεσε στην Ιαπωνια ηταν η επαρχια της. Δε θα εμρνα σε καμια περιοτωση 4 βραδια Κυοτο (ακομη κι αν κανεις ημερησιες( και 5 Τοκυο. Τωρα γουστα ειναι αυτα, απλα το γραφω να υπαρχει.
 

osyman

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Δεν ξερω να σου πω για τις μεταφορες, αλλα για μενα ο,τι μου αρεσε στην Ιαπωνια ηταν η επαρχια της. Δε θα εμρνα σε καμια περιοτωση 4 βραδια Κυοτο (ακομη κι αν κανεις ημερησιες( και 5 Τοκυο. Τωρα γουστα ειναι αυτα, απλα το γραφω να υπαρχει.
Προγραμματίζω ημερήσιες όπως Nikko, Nara και Disneyland Η χιροσίμα μάλλον θα εγκαταλειφθεί λόγω κόστους.
 

Vicky1208

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα σε όλους! κλεισαμε πριν 1 εβδομαδα για μεσα αυγουστου 13 μέρες :) καθως θα προσγειωθούμε τόκυο και θα φύγουμε από οσάκα, οι διαδρομές με το τρένο βγαίνουν πιο οικονομικές αν τις κλείσεις μεμονωμένες. ξέρει κανείς το official site που μπορείς να κλείσεις από πριν εισιτήρια?
 

Turin

Member
Μηνύματα
48
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Καλησπέρα στην παρέα, έκλεισα και γω πριν κάποιο διάστημα ταξίδι στην Ιαπωνία για 2 εβδομάδες στα μέσα Αυγούστου, αν και έχω επισκεφθεί την Ιαπωνία στο παρελθόν έτυχε να πέσω σε μια προσφορά οπότε το θεώρησα πολύ καλή ευκαιρία να μοιραστώ αυτή την εμπειρία με τη γυναίκα μου που δεν έχει βγει ποτέ εκτός Ευρώπης. Γνωρίζω ότι η εποχή δεν είναι ιδανική, όμως ήταν η μόνη περίοδος που μπορούσαμε να λείψουμε και οι δυο από τη δουλειά μας και η επιλογή της Ιαπωνίας προκρίθηκε σε σχέση με άλλες λόγο της καλής τιμής των εισιτηρίων, αλλά και επειδή σαν χώρα τη θεωρώ μαγευτική από πολλές απόψεις.

Έχω φτιάξει ένα πρόχειρο πλάνο και θα ήθελα να δω πως σας φαίνεται και σας χρονικά, σε περίπτωση που έχει κάνει κάποιος παρόμοια διαδρομή, αλλά και πιθανές προτάσεις για προορισμούς που θα μπορούσα να συμπεριλάβω ή και να αποριψω.

Ξεκινάμε με άφιξη στο Tokyo και διαμονή 4 βράδια (σκέφτομαι αν πρέπει να συμπεριλάβω εκδρομή στο Nikko, γιατί θυμάμαι πως ήταν πάρα πολύ ωραία), από Tokyo παίρνουμε το τρένο για Takayama και θα μένουμε για 2 μέρες με μια ημερήσια εκδρομή Shirakawago το οποίο δεν είχα επισκεφθεί στο προηγούμενο ταξίδι. Εδώ να πω πως ένας από τους σκοπούς του ταξιδιού είναι να περπατήσουμε ένα κομμάτι του Nakasendo trail, γι αυτό και μετά τη Takayama θα πάμε Tsumago για 1 μέρα, την επομένη θα ξεκινήσουμε το trail για Magome όπου θα μείνουμε 1 βράδυ. Μετά φτάνουμε στο Kyoto θα μείνουμε 4 βράδια (σαν πιθανές εκδρομές έχω τη Nara και Uji). Καταλήγουμε στην Osaka για 2 βράδια απ' όπου και θα γυρίσουμε πίσω στην Ελλάδα

Αυτά σε γενικές γραμμές, οι διαδρομές μας θα γίνουν με τα τρένα όπου σύμφωνα με τα rail pass calculators δε χρειαζόμαστε το rail pass ακόμα και αν συμπεριλάβω όλες τις εκδρομές. Αν έχετε κάποια πρόταση θα χαρώ να την ακούσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.683
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom