Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Τα τρένα τους είναι πραγματικά πολύ άνετα (1.90 ύψος παντού στριμώχνομαι εκτός των τρένων). Καθόλου ταρακούνημα παρά τις ταχύτητες, ησυχία, το τοπίο περνάει μπροστά να χαζεύεις, και καθώς είναι υπερταχείες δεν θα σαι εκεί μέσα για τίποτε δεκάωρα, το πολύ 3 ώρες. Προσωπικά το Κυότο το θεωρώ υπερτιμημένο, έχω ακούσει τα καλύτερα για την Kamakura, λουτρόπολη στα νότια του Τόκιο με παλιά αρχοντικά καλοκαιρινά παλάτια, πολλοί λένε οτι είναι πιο παραδοσιακή απ το Κιότο και θα την επισκεφθώ την επόμενη φορά που θα παω. Πέρυσι που πήγα Οσάκα μου άρεσε πάρα πολύ, σαν Τόκιο για αρχάριους, μαζεμένη κατάσταση, όχι το απέραντο χάος του Τόκιο με τα πολλά κέντρα (που επίσης βρίσκω υπέροχο). Υπ όψιν, στις τεράστιες αυτές μεγαπόλεις πάντα υπάρχουν γραφικές γειτονιές και σημεία με χαμηλή δόμηση.

Μην αγχώνεσαι να τα χωρέσεις όλα σ ενα ταξίδι, ουτε καν το Τοκιο δεν προλαβαίνεις να δεις και κάθε φορά που θα ξαναπηγαίνεις θα βλέπεις αλλαγές. Δεν είναι τόσο ακριβό ταξίδι όπως πχ Αμερική ή Αυστραλία, βρίσκεις εισιτήρια γύρω στα 650 ευρώ και πολύ λογικές τιμές για διαμονή κ φαγητό (ελπίζω να διατηρηθεί έτσι κ μετά τους Ολυμπιακούς το 2020). Επίσης μετά από πολλά χρόνια τα τελευταία 3 τρίμηνα είχαν συνεχόμενη ανάπτυξη οπότε ίσως πάρουν τα πάνω τους οικονομικά (τη βάψαμε!).

Μέχρι στιγμής έχω πάει τέλος Φεβρουαρίου και τέλος Οκτωβρίου κι ο καιρός ήταν τέλειος, για καλοκαίρι όμως βρέχει κι έχει ζέστη (κ εμένα με ανησυχεί γιατί θα πάω του χρόνου τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη).
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Κατι που να θεωρησες υπερτιμημενο κατοπιν εορτης(περαν του Κυοτο που ειδα οτι εχει αναφερθει αρκετα) ειτε απο πόλη ή απο αξιοθεατο/ναο/εμπειρια.
Μην σκέφτεσαι έτσι.
Κάνε το πρόγραμμα σου με βάση αυτά που θέλεις να δεις/κάνεις.

Καλύτερα να πας κάπου που λένε όλοι πως είναι υπερεκτιμημένο και να συμφωνήσεις κι εσύ εκ των υστέρων παρά να μην πας και να σου μείνει απωθημένο.

Κι εγώ πάντως, δεν θυμάμαι να μετάνιωσα για κάτι από το πρώτο ταξίδι (που είναι και η ιστορία).
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.330
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα,
έφτασε ο καιρός που μπορώ επιτέλους να πραγματοποιήσω ταξίδι στην ιαπωνία,το θέμα μου είναι πως!
Γενική εμπειρία δεν έχω απο χώρες της ασίας,μόνο ευρώπης και έτσι δεν ξέρω πως να το χειρστώ,
έχω πάρει απόφαση οτι θα ψάξω να βρώ τουριστικό γραφείο και όχι μόνος μου καθαρά λόγω άγνοιας των ταξιδιών αυτών,
βρίσκομαι αθήνα,που μπορω να απευθυνθώ για να βρώ προσφορές?ενδιαφέρομαι για μάρτη η απρίλη,
έχετε κάποιο γραφέιο να προτείνετε?
έχω πολλές ερωτήσεις όποτε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την ταλαιπωρία!
Φίλε, έκανες μια ερώτηση πριν τέσσερα χρόνια και κρατά ακόμα ζεστο το ενδιαφέρον της κοινότητας. Μετά μας ξέχασες.
Τόσο καιρό δεν έχεις πάρει κανένα Like. Εγώ σου έδωσα το πρώτο, τιμής ένεκεν.
Τόσο καιρό 360 ποσταρίσματα στο θέμα σου με αμείωτο ενδιαφέρον! Πολλοί σε ζηλεύουν εδώ στο φόρουμ.
Μπράβο!
 

dimbismp

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας

Την ερχομενη Πεμπτη θα ταξιδεψω στην Ιαπωνια οπου θα με φιλοξενησει φιλος που μενει εκει για 10 μερες.Αυτο που με αγχωνει ομως ειναι το θεμα του τηλεφωνικου δικτυου εκει.Θα ηθελα οπωσδηποτε να εχω data ή wifi οταν φτασω(προσγειωνομαι στο αεροδρομιο Haneda) προκειμενου να επικοινωνησω με τον φιλο μου.Αλλιως λιγο πολυ θα ειμαι χαμενος :p

Προσωπικα εδω στην Ελλαδα εχω καρτοσυμβολαιο Κοσμοτε.Ειδα στο σαϊτ τους οτι συνεργαζονται με 2 ιαπωνικες εταιριες κινητης τηλεφωνιας.Απαξ και προσγειωθω,θα ειναι ομως ευκολο να συνδεθω στο δικτυο?Χρειαζεται καποια εκ των προτερων επικοινωνια/συνεννοηση με την Κοσμοτε?

Επισης,απ'οτι ειδα,στο αεροδρομιο νοικιαζουν φορητα routers για wifi,καρτες SIM ακομη και ολοκληρα κινητα τηλεφωνα.Αξιζει να παρω κατι τετοιο?Χρειαζεται προπαραγγελια ή θα υπαρχουν διαθεσιμα εκει?

Τελικα υποθετω οτι στην χειροτερη περιπτωση θα βρω ελευθερο wifi στο αεροδρομιο...ελπιζω.

Ευχαριστω εκ των προτεων
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία, Γη του πυρός
Καλησπερα σας

Την ερχομενη Πεμπτη θα ταξιδεψω στην Ιαπωνια οπου θα με φιλοξενησει φιλος που μενει εκει για 10 μερες.Αυτο που με αγχωνει ομως ειναι το θεμα του τηλεφωνικου δικτυου εκει.Θα ηθελα οπωσδηποτε να εχω data ή wifi οταν φτασω(προσγειωνομαι στο αεροδρομιο Haneda) προκειμενου να επικοινωνησω με τον φιλο μου.Αλλιως λιγο πολυ θα ειμαι χαμενος :p

Προσωπικα εδω στην Ελλαδα εχω καρτοσυμβολαιο Κοσμοτε.Ειδα στο σαϊτ τους οτι συνεργαζονται με 2 ιαπωνικες εταιριες κινητης τηλεφωνιας.Απαξ και προσγειωθω,θα ειναι ομως ευκολο να συνδεθω στο δικτυο?Χρειαζεται καποια εκ των προτερων επικοινωνια/συνεννοηση με την Κοσμοτε?

Επισης,απ'οτι ειδα,στο αεροδρομιο νοικιαζουν φορητα routers για wifi,καρτες SIM ακομη και ολοκληρα κινητα τηλεφωνα.Αξιζει να παρω κατι τετοιο?Χρειαζεται προπαραγγελια ή θα υπαρχουν διαθεσιμα εκει?

Τελικα υποθετω οτι στην χειροτερη περιπτωση θα βρω ελευθερο wifi στο αεροδρομιο...ελπιζω.

Ευχαριστω εκ των προτεων
Καλησπέρα, εγώ είχα νοικιάσει μέσω ιντερνετ ένα pocket wifi, το οποίο είχα όσο καιρό ήμουν εκεί και με βόλεψε πολύ. Ηταν ήδη στο ξενοδοχείο μου με το που έφτασα και το επέστρεψα από το αεροδρόμιο στο οποίο έφυγα, με ταχυδρομείο. Υπήρχαν οδηγίες μέσα στο πακέτο. Μπορείς επίσης να το προμηθευτείς και από το αεροδρόμιο Haneda.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Καλησπερα σας

Την ερχομενη Πεμπτη θα ταξιδεψω στην Ιαπωνια οπου θα με φιλοξενησει φιλος που μενει εκει για 10 μερες.Αυτο που με αγχωνει ομως ειναι το θεμα του τηλεφωνικου δικτυου εκει.Θα ηθελα οπωσδηποτε να εχω data ή wifi οταν φτασω(προσγειωνομαι στο αεροδρομιο Haneda) προκειμενου να επικοινωνησω με τον φιλο μου.Αλλιως λιγο πολυ θα ειμαι χαμενος :p

Προσωπικα εδω στην Ελλαδα εχω καρτοσυμβολαιο Κοσμοτε.Ειδα στο σαϊτ τους οτι συνεργαζονται με 2 ιαπωνικες εταιριες κινητης τηλεφωνιας.Απαξ και προσγειωθω,θα ειναι ομως ευκολο να συνδεθω στο δικτυο?Χρειαζεται καποια εκ των προτερων επικοινωνια/συνεννοηση με την Κοσμοτε?

Επισης,απ'οτι ειδα,στο αεροδρομιο νοικιαζουν φορητα routers για wifi,καρτες SIM ακομη και ολοκληρα κινητα τηλεφωνα.Αξιζει να παρω κατι τετοιο?Χρειαζεται προπαραγγελια ή θα υπαρχουν διαθεσιμα εκει?

Τελικα υποθετω οτι στην χειροτερη περιπτωση θα βρω ελευθερο wifi στο αεροδρομιο...ελπιζω.

Ευχαριστω εκ των προτεων
Wifi εχει σιγουρα στο αεροδρόμιο, ίσως να μην πιάνει καλά σε κάποια σημεία αλλά για 30 λεπτά σίγουρα θα έχεις ελεύθερη πρόσβαση να κάνεις συνεννόηση. Παλιά κάποιες συχνότητες δικών μας τηλεφώνων δεν λειτουργούσαν στην Ιαπωνία, το 2014 που είχα πάει με iPhone 4 ήταν νεκρό το σήμα κι ακόμη κι αν έπαιρνα τοπική SIM κάρτα δεν θα έπιανε λόγω διαφορετικής μπάντας δικτύου εκεί. Πέρυσι που ξαναπήγα τα πράγματα ήταν διαφορετικά, το ταπεινό κινέζικο UMI Super μου έπιανε μια χαρά. Πήρα μία Data only SIM κάρτα απ το αεροδρόμιο αντί να νοικιάζω wifi boxes και είχα 3G internet παντού. Δες εδώ αν υποστηρίζεται το κινητό σου και δες εδώ τι επιλογές έχεις από τοπικές SIM κάρτες. Δε θυμάμαι τι πήρα πέρυσι απ το αεροδρόμιο της Osaka, νομίζω ήταν B-Mobile δεν την είχα προπαραγγείλει, απλά πήγα σ ενα περίπτερο μέσα στο αεροδρόμιο κ την πήρα, πρέπει να δω σπίτι αν έχω ακόμα τη SIM. Υπάρχουν ειδικά πακέτα για μη κατοίκους πάντως και σε λογικότατες τιμές. Να πχ εδώ βλέπω η BMobile έχει μία SIM που αγοράζεις σε μαγαζιά αλυσίδας φωτογραφικών BIC Camera και ναι έχει κατάστημα στο αεροδρόμιο Haneda οπότε μη το συζητάς, 5 GB για 21 μέρες στα 25 euro είναι μια χαρά. Για σκέτο google maps + social media θα τη βγάλεις πολύ φτηνά με ελάχιστα GB αρκεί να μη καταναλώνεις videos (όπως κι εδώ). Δια παν ενδεχόμενο σώσε offline την περιοχή που μένει ο φίλος σου στα google maps για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις χωρίς data. Επέλεξε όσο πιο μεγάλη περιοχή σε αφήνει για να έχεις καβάτζα και να χρησιμοποιείς τα directions του Google Maps για τραίνα κλπ, δουλεύουν πολύ καλά εκεί. Υπ όψιν, το ξαναλέω γιατί τα χα κάνει πάνω μου τότε, τα ΑΤΜ εκεί δίνουν σχετικά περιορισμένα χρήματα σε μετρητά κι εκεί που πήγα να σηκώσω 500 ευρώ σε γιεν να έχω, έτρωγα πόρτα με τέσσερις (4) κάρτες και νόμιζα οτι δεν δούλευαν. Μετά δοκίμασα ξανά με όλο και λιγότερα λεφτά και επιτέλους μου έδωσαν όταν έφτασα περίπου τα 350 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Μέχρι τότε έχασα 10 χρόνια απ τη ζωή μου. Τυχερέ, ζηλεύω!
 
Last edited:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Wifi εχει σιγουρα στο αεροδρόμιο, ίσως να μην πιάνει καλά σε κάποια σημεία αλλά για 30 λεπτά σίγουρα θα έχεις ελεύθερη πρόσβαση να κάνεις συνεννόηση. Παλιά κάποιες συχνότητες δικών μας τηλεφώνων δεν λειτουργούσαν στην Ιαπωνία, το 2014 που είχα πάει με iPhone 4 ήταν νεκρό το σήμα κι ακόμη κι αν έπαιρνα τοπική SIM κάρτα δεν θα έπιανε λόγω διαφορετικής μπάντας δικτύου εκεί.
Δεν έπαιζε γιατί δεν υποστήριζε 3g. Στην Ιαπωνία δεν έχουν gsm.
Από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι.
 

edam

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Σε ενα εναμιση μηνα περιπου φευγουμε και εμεις.
Ξερεις κανεις τα κινητα Handy που δινουν με τη διαμονη τα ξενοδοχεια (πχ http://shinjuku.gracery.com/handy/) ? Λενε οτι εχουν απεριοριστο data και calls (καλα αυτα αχρειαστα θα ειναι!)
Μπορεις να κανεις tethering?
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
εγω παιδια τον νεομβριο που πηγα τοκυο δεν ειχα κανενα θεμα με την επικοινωνια μου με ελλαδα...wifi εμπαινα σχεδον οπου εβρισκα και κλησεις εκανα κανονικα με το iphone 7.Αλλα οταν υπαρχει viber και fb τα υπολοιπα ειναι περιττα....
 

edam

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Η vodafone gr με το πας παντου δινει για roaming :
  • €13,50/ημέρα στη Ζώνη B
Αρα αυτο το αποκλειουμε για 1 εβδομαδα, φανταζομαι θα στηριχθουμε στο wifi που υπαρχει παντου και ισως και στο Handy του ξενοδοχειου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σε ενα εναμιση μηνα περιπου φευγουμε και εμεις.
Ξερεις κανεις τα κινητα Handy που δινουν με τη διαμονη τα ξενοδοχεια (πχ http://shinjuku.gracery.com/handy/) ? Λενε οτι εχουν απεριοριστο data και calls (καλα αυτα αχρειαστα θα ειναι!)
Μπορεις να κανεις tethering?
H handy είναι μια εταιρία από το Hong Kong που εγκαθιστά τέτοια συστήματα σε ξενοδοχεία. Οι πληροφορίες για το tethering ποικίλουν.
https://www.tripadvisor.com/FAQ_Ans..._ask_if_the_handy_phone_allows_tethering.html

Το Roaming με Ελληνικό κινητό το ξεχνάς.
Δες εδώ τι παίζει με τοπικές κάρτες SIM:
http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Japan
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route Transcanadienne
Νομίζω πως αυτή τη στιγμή η πιο συμφέρουσα tourist sim card στην Ιαπωνία είναι αυτή που σου δίνει 5GB για 21 μέρες.
http://www.bmobile.ne.jp/english/
Ακόμη πιο φτηνή στο γιαπωνέζικο amazon.
Την παραγγέλνεις amazon μια βδομάδα προτού φτάσεις Ιαπωνία και ζητάς παράδοση σε όποιο Lawson βρίσκεται κοντά στο ξενοδοχείο σου και την παραλαμβάνεις εκεί χωρίς έξτρα fee αν την πληρώσεις με κάρτα.
(αυτό τουλάχιστον σκοπεύω να κάνω εγώ για να έχω και την εμπειρία με την παράδοση σε conbini τον Ιούλιο που θα ταξιδέψω)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom