Πορτογαλία Βοήθεια για τρένα σε Πορτογαλια

μανος Γ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
θα ηθελα να ρωτησω για τρενα απο πορτογαλια για μαδριτη.Και για λεωφορεια θα με βοηθουσε.Ευχαριστω...
 

μανος Γ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
θαναση ευχαριστω.Απλα βρισκω μονο νυχτερινο τραινο ενω εγω χρειαζομαι καποιο για πρωι και δεν μπορω να βρω...
 

lostre

Member
Μηνύματα
28
Likes
24
Καλησπέρα στην παρέα.
Θα ήθελα κάποιες απαντήσεις απο όποιον γνωρίζει, σχετικά με τα τρένα και όχι μόνο. Ίσως καλύτερα να μην ανοίξω άλλο θέμα, γι αυτό και γράφω εδώ.

α) Πετάω για Πόρτο, με την προυπόθεση να μείνω 2 νύχτες Πόρτο και 4 Λισαβώνα. Επειδή η επιστροφή είναι πάλι απο Πόρτο, σκέφτομαι να πάω πρώτα Λισαβώνα και να κάνω τις 2 τελευταίες διανυκτερεύσεις στο Πόρτο, ώστε να έχω κοντά το αεροδρόμιο. Η ερώτηση μου είναι, αν απο το αεροδρόμιο έχει απευθείας τρένο για Λισαβώνα, ή θα πρέπει να πάω στον κεντρικό σταθμό του Πόρτο;

β) Στη Λισαβώνα, υπάρχει συγκοινωνία εκτός απο ταξί και εν πλω, για να πάει να δει κανείς απέναντι το άγαλμα του Χριστού; Λογικά θα υπάρχει κάποιο λεωφορείο που θα πηγαίνει απο τη γέφυρα της 25ης Απριλίου, έτσι; Απλά ρωτάω γιατί δεν το διάβασα και δεν το βρήκα πουθενά σε συζητήσεις.

γ) Καθαρά υποκειμενική ερώτηση, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. Sintra - Cascais - Obidos - Evora. Αν είχατε μόνο μια εκδρομή εκτός ποια θα διαλέγατε να πάτε ξανά, απο αυτά που έχετε δει; Καθώς το πρόγραμμα μου έχει μόνο μια -ας το πούμε- ελέυθερη μέρα, δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω. Με συγκοινωνία θα κινηθώ, δεν έχω σκοπό να νοικιάσω αυτοκίνητο. Απο φωτογραφίες όλα ίδια φαίνονται, αλλιώς θα ήταν εύκολο να αποφασίσω.

Σας ευχαριστώ
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Καλησπέρα στην παρέα.
Θα ήθελα κάποιες απαντήσεις απο όποιον γνωρίζει, σχετικά με τα τρένα και όχι μόνο. Ίσως καλύτερα να μην ανοίξω άλλο θέμα, γι αυτό και γράφω εδώ.

α) Πετάω για Πόρτο, με την προυπόθεση να μείνω 2 νύχτες Πόρτο και 4 Λισαβώνα. Επειδή η επιστροφή είναι πάλι απο Πόρτο, σκέφτομαι να πάω πρώτα Λισαβώνα και να κάνω τις 2 τελευταίες διανυκτερεύσεις στο Πόρτο, ώστε να έχω κοντά το αεροδρόμιο. Η ερώτηση μου είναι, αν απο το αεροδρόμιο έχει απευθείας τρένο για Λισαβώνα, ή θα πρέπει να πάω στον κεντρικό σταθμό του Πόρτο;

β) Στη Λισαβώνα, υπάρχει συγκοινωνία εκτός απο ταξί και εν πλω, για να πάει να δει κανείς απέναντι το άγαλμα του Χριστού; Λογικά θα υπάρχει κάποιο λεωφορείο που θα πηγαίνει απο τη γέφυρα της 25ης Απριλίου, έτσι; Απλά ρωτάω γιατί δεν το διάβασα και δεν το βρήκα πουθενά σε συζητήσεις.

γ) Καθαρά υποκειμενική ερώτηση, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. Sintra - Cascais - Obidos - Evora. Αν είχατε μόνο μια εκδρομή εκτός ποια θα διαλέγατε να πάτε ξανά, απο αυτά που έχετε δει; Καθώς το πρόγραμμα μου έχει μόνο μια -ας το πούμε- ελέυθερη μέρα, δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω. Με συγκοινωνία θα κινηθώ, δεν έχω σκοπό να νοικιάσω αυτοκίνητο. Απο φωτογραφίες όλα ίδια φαίνονται, αλλιώς θα ήταν εύκολο να αποφασίσω.

Σας ευχαριστώ
Απαντωντας στο τριτο ερωτημα,νομιζω οτι η ομορφη Εβορα ειναι αρκετα μακρια .Εγω θυμαμαι ειχα παει Σιντρα το πρωι και μετα με αλλαγη τρενου στο Ομπιντους-και τα δυο αξιζουν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
α) Δεν πάει τρένο στο αεροδρόμιο, έχει όμως μετρό
β) Όταν ψαχνόμουν με τα αξιοθέατα της Λισσαβόνας δεν μου φάνηκε και πολύ αξιόλογο. Δεν έχεις και πολλές μέρες, άλλωστε. Πάντως, οποιοσδήποτε σοβαρός ταξιδιωτικός οδηγός θα γράφει τρόπους πρόσβασης.
γ) Sintra, μονόδρομος.
 

Georgi1964

Member
Μηνύματα
122
Likes
53
Σιγουρα δεν εχουμε γραμμενη αυτην την διαδρομη ;

Θα προσπαθησω να την γραψω /απλως θα μεταφρασω .
Στο Άγαλμα του Χριστού μπορουμε να να παμε με διάφορους τρόπους, θα σας γραψω δύο από αυτές:
Με το πλοίο από τη Λισαβόνα ,απο την μαρίνα Cacilhas (Cacilhas), στη συνέχεια με το λεωφορείο μεχρι το Άγαλμα του Χριστού.
Με το τρένο(ηλεκτρικο) που περναει πανω απο την γέφυρα, και στη συνέχεια με τα πόδια μεχρι το άγαλμα του Χριστού.

Ίσως υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αλλά αυτά τα δύο θα ήταν αρκετα, κατά τη γνώμη μου.
Κατευθειαν διαδρομή δεν θα βρείτε, εκτός αν θα πατε με το αυτοκίνητο ή το ταξί.
http://www.cristorei.pt/default.aspx?langid=2
Διαδρομή 1.
Λισαβόνα - Πλοίο - Λεωφορείο - Άγαλμα του Χριστού
Αυτή η διαδρομή είναι αρκετά γραφική. Πολύ ωραία μια βόλτα με το πλοίο και απλά ωραίο θα αισθανθείτε τη δροσερή αύρα.
Πώς να πάτε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cais_do_Sodré πηγαινουμε στο Cais do Sodré .
η με το μετρό, το τρένο, το λεωφορείο η το τραμ.
Με το ferry μεχρι Cacilhas.
Στο Cacilhas θα παρετε το λεωφορειο νουμερο 101 και θα κατεβειτε στην τερματικη σταση.Το λεωφορειο περναει καθε 20 λεπτα

https://maps.google.gr/maps?saddr=Cais Sodré&daddr=Cacilhas - Cais do Sodré to:38.678583,-9.171365&hl=el&ie=UTF8&sll=38.678382,-9.170355&sspn=0.004674,0.006899&geocode=FeqZTgId1XF0_w;FatVTgId2Wd0_w;FTcwTgIdWw50_w&mra=ls&t=m&z=14 αυτη ειναι η διαδρομη.

Ποσο θα πληρωσετε:
Με το Ferry: το κανονικό εισιτήριο για το πλοίο από Cais do Sodré μεχρι Cacilhas ειναι περιπου 1.5 €

Για το λεωφορείο 101 με επιστροφη 2€
Το εισιτήριο μπορειτε να το αγορασετε από τον οδηγό.

Διαδρομη 2
https://maps.google.pt/maps?f=d&source=embed&saddr=Pragal, Almada&daddr=38.671043,-9.1767571 to:Неизвестная дорога&geocode=FbQETgIdT-5z_ykpHGkw2TQZDTEgVpDkvesABQ;FcMSTgIdS_lz_ykzyXhT2DQZDTGB-w61vesAEw;FSwuTgIdPA90_w&sll=38.676062,-9.164701&sspn=0.009079,0.01929&t=m&hl=ru&dirflg=w&mra=dme&mrsp=2&sz=16&via=1&ie=UTF8&ll=38.672779,-9.172211&spn=0.015077,0.018239&z=15 αυτη ειναι η δευτερη διαδρομη.Αν θελεις μπορω να σου την περιγραψω.

Αν καπου εχω κανει λαθος τα παιδια θα με διορθωσουν.
 

lostre

Member
Μηνύματα
28
Likes
24
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μετά απο αρκετό ψάξιμο έδωσα λύσεις στα ερωτήματα μου.
α) Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει απευθείας απο αεροδρόμιο για Λισσαβόνα, θα πάω με μετρό στον κεντρικό και θα φύγω απο κει.
β) Ταξιδιωτικό χάρτη έτσι κι αλλιώς πάντα αγοράζω, οπότε κάτι θα γίνει. Στη χειρότερη θα μάθω κατά τη διαμονή μου εκεί.
γ) Σίντρα...έκλεισε και με διαφορά!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Να τους πεις να πάρουν μαζί μια δωδεκαδα pasteis για να τα φάνε στο ferry
 

lostre

Member
Μηνύματα
28
Likes
24
Σιγουρα δεν εχουμε γραμμενη αυτην την διαδρομη ;

Θα προσπαθησω να την γραψω /απλως θα μεταφρασω .
Στο Άγαλμα του Χριστού μπορουμε να να παμε με διάφορους τρόπους, θα σας γραψω δύο από αυτές:
Με το πλοίο από τη Λισαβόνα ,απο την μαρίνα Cacilhas (Cacilhas), στη συνέχεια με το λεωφορείο μεχρι το Άγαλμα του Χριστού.
Με το τρένο(ηλεκτρικο) που περναει πανω απο την γέφυρα, και στη συνέχεια με τα πόδια μεχρι το άγαλμα του Χριστού.

Ίσως υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αλλά αυτά τα δύο θα ήταν αρκετα, κατά τη γνώμη μου.
Κατευθειαν διαδρομή δεν θα βρείτε, εκτός αν θα πατε με το αυτοκίνητο ή το ταξί.
http://www.cristorei.pt/default.aspx?langid=2
Διαδρομή 1.
Λισαβόνα - Πλοίο - Λεωφορείο - Άγαλμα του Χριστού
Αυτή η διαδρομή είναι αρκετά γραφική. Πολύ ωραία μια βόλτα με το πλοίο και απλά ωραίο θα αισθανθείτε τη δροσερή αύρα.
Πώς να πάτε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cais_do_Sodré πηγαινουμε στο Cais do Sodré .
η με το μετρό, το τρένο, το λεωφορείο η το τραμ.
Με το ferry μεχρι Cacilhas.
Στο Cacilhas θα παρετε το λεωφορειο νουμερο 101 και θα κατεβειτε στην τερματικη σταση.Το λεωφορειο περναει καθε 20 λεπτα

https://maps.google.gr/maps?saddr=Cais Sodré&daddr=Cacilhas - Cais do Sodré to:38.678583,-9.171365&hl=el&ie=UTF8&sll=38.678382,-9.170355&sspn=0.004674,0.006899&geocode=FeqZTgId1XF0_w;FatVTgId2Wd0_w;FTcwTgIdWw50_w&mra=ls&t=m&z=14 αυτη ειναι η διαδρομη.

Ποσο θα πληρωσετε:
Με το Ferry: το κανονικό εισιτήριο για το πλοίο από Cais do Sodré μεχρι Cacilhas ειναι περιπου 1.5 €

Για το λεωφορείο 101 με επιστροφη 2€
Το εισιτήριο μπορειτε να το αγορασετε από τον οδηγό.

Διαδρομη 2
https://maps.google.pt/maps?f=d&source=embed&saddr=Pragal, Almada&daddr=38.671043,-9.1767571 to:Неизвестная дорога&geocode=FbQETgIdT-5z_ykpHGkw2TQZDTEgVpDkvesABQ;FcMSTgIdS_lz_ykzyXhT2DQZDTGB-w61vesAEw;FSwuTgIdPA90_w&sll=38.676062,-9.164701&sspn=0.009079,0.01929&t=m&hl=ru&dirflg=w&mra=dme&mrsp=2&sz=16&via=1&ie=UTF8&ll=38.672779,-9.172211&spn=0.015077,0.018239&z=15 αυτη ειναι η δευτερη διαδρομη.Αν θελεις μπορω να σου την περιγραψω.

Αν καπου εχω κανει λαθος τα παιδια θα με διορθωσουν.
Κατατοπιστικότατος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.678
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom