Βοήθεια με expedia.com

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επαναφέρω το "αρχαίο" αυτό θέμα, μια και ζητάω τα φώτα σας για μια κράτηση που έκανα (;;;) από expedia.

Χθες το απόγευμα έκλεισα ένα εισιτήριο και μου ήρθε ένα μέιλ με όλες τις λεπτομέρειες των πτήσεων και αυτήν την ειδοποίηση:

Purchased and awaiting confirmation from the airline that the tickets are available at this price. We have sent your purchase request to the airline. Please check back after 24 hours for confirmation.

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν άλλο; Έχουν ήδη περάσει πάνω από 24 ώρες. Τι να κάνω; Να επικοινωνήσω μαζί τους;

Έχω καμιά ελπίδα να πάρω το εισιτήριο στα 157 ευρώ που (υποτίθεται ότι) το' κλεισα; Η ίδια η Lufthansa το δίνει πάνω από 220 ευρώ :xmas_sad:
Η expedia ειναι απο τις εταιριες που ζητουν επιβεβαιωση απο τις αεροπορικες, αφου η ιδια δεν αναλαμβανει καμια ευθυνη ως προς τα στοιχεια της πιστωτικης καρτας του πελατη. Στα email δεν απαντουν σαββατοκυριακα (το ξερω επειδη συνεργαζομαι μαζι τους). Το τηλεφωνικο τους κεντρο απαντα συνεχεια.

How do I confirm my airline booking?


As soon as the booking process is complete, we will send an email to the address entered during check-out to confirm your booking. You can confirm your Itinerary online by following these steps:
  1. Sign in to your account.
  2. Click "My Itineraries."
  3. Select the Itinerary you want to confirm.
  4. Verify that your reservation status (located at the top of the Itinerary page) is listed as "confirmed."
  5. Verify the flight details in the "Flight Summary" section of your Itinerary.
We recommend that you check-in and confirm your flight reservation with the airline at least 24 hours prior to departure for domestic flights (72 hours for flights to Hawaii and international destinations). Many airlines offer online check-in where you can confirm your seat, verify flight times, and print your boarding pass. See our online flight check-in information for links to some popular airline check-in sites.
If you don't see a confirmation, give us a call at 1-877-787-1204 or 1-404-728-8787.

και εδω
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω sign in στο λογαριασμό μου. Είμαι σίγουρη ότι βάζω σωστά και το email και το password, αλλά δεν ξέρω γιατί δε με αφήνει να μπω.

Μπήκα όμως στη Luftahansa εκεί που λέει: my bookings και μου βγάζει Status: Confirmed. Τιμή δε βγάζει, άρα υποθέτω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι από την αρχική τιμή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είχες κάνα νέο από expedia?

Μπες με το booking reference που σου δώσανε (6 χαρακτήρες) και επώνυμό σου στο www.checkmytrip.com και κοίτα την κράτησή σου. Έχει εκδοθεί e-ticket που να τη συνοδεύει? Βρίσκεις δηλ. συγκεκριμένο e-ticket number (220-XXXXXXXXXX)? Υπάρχει κάποια περίεργη αναφορά σε πεδία όπως
"Ticket status" ή "NOTES"?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Είχες κάνα νέο από expedia?

Μπες με το booking reference που σου δώσανε (6 χαρακτήρες) και επώνυμό σου στο www.checkmytrip.com και κοίτα την κράτησή σου. Έχει εκδοθεί e-ticket που να τη συνοδεύει? Βρίσκεις δηλ. συγκεκριμένο e-ticket number (220-XXXXXXXXXX)? Υπάρχει κάποια περίεργη αναφορά σε πεδία όπως
"Ticket status" ή "NOTES"?
Μπήκα στο www.checkmytrip.com και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

  • We are having difficulty with the request as submitted. Please try again or contact us for further information if the problem persists.
  • We are unable to find this confirmation number. Please validate your entry and try again.
Βέβαια θυμάμαι και άλλη μια φορά που είχε προταθεί το συγκεκριμένο σάιτ και είχα μπει έτσι για να το δοκιμάσω (νομίζω για ένα ταξίδι στη Βαρκελώνη) και πάλι δεν μου έβγαζε την πτήση μου.

Όχι, ακόμα δεν έχω κανένα νέο από expedia. Το ότι βρίσκω το όνομά μου και όλα τα στοιχεία για τις πτήσεις μου στην ίδια τη Lufthansa να με καθησυχάσει ή όχι;

Είχες κάνα νέο από expedia?
Λοιπόν, μόλις ξαναμπήκα στο View this itinerary online από το αρχικό μέιλ που μου έστειλαν μόλις έκανα την κράτηση και γράφει:

E-Ticket purchase has been confirmed by the airline.

και πιο πάνω: Status: Confirmed

Υπάρχει επίσης Airline ticket number(s): 220-XXXXXXXXXXX
καθώς και Lufthansa confirmation code

Οπότε να ... πανηγυρίσω;:clap: όλα καλά;;;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν, μόλις ξαναμπήκα στο View this itinerary online από το αρχικό μέιλ που μου έστειλαν μόλις έκανα την κράτηση και γράφει:

E-Ticket purchase has been confirmed by the airline.

και πιο πάνω: Status: Confirmed

Υπάρχει επίσης Airline ticket number(s): 220-XXXXXXXXXXX
καθώς και Lufthansa confirmation code

Οπότε να ... πανηγυρίσω;:clap: όλα καλά;;;
Μάλλον ναι... Αλλά το checkmytrip.com έπρεπε να το βγάζει... Από ποιό expedia έκανες την κράτηση? To .com? To .co.uk? To .de/.fr/.it ? Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, υπάρχει διαφορά στα booking engines που χρησιμοποιούν.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Από το expedia.co.uk

Μπήκα στο www.checkmytrip.com και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

  • We are having difficulty with the request as submitted. Please try again or contact us for further information if the problem persists.
  • We are unable to find this confirmation number. Please validate your entry and try again.
Ουφ!!!, Όλα καλά :clap:Το ξαναπροσπάθησα και μου τα βγάζει όλα κανονικά :lol:

Ευχαριστώ πάρα πολύ όσους με βοήθησαν:)
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Να ρωτήσω για κάτι που μου φαίνεται παράξενο, από το πρωί τα βλέπω και τα ξαναβλέπω και όλο τα ίδια μου βγάζει.
Αναχώρηση 5 Ιουλίου από Θεσ/νίκη για Λονδίνο και επιστροφή 16 Αυγούστου 1 μεγάλος και 2 παιδιά 10 ετών, στην Ολυμπιακή τα δίνουν 514 ευρώ, στο expedia.co.uk 417 pounds(495 ευρώ) και στο expedia.com 600 usd (450 ευρώ) πάντα για τις ίδιες πτήσεις.
Είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες διαφορές μεταξύ τους ?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κι εγώ πρόσφατα είχα βρει μεγάλες διαφορές στην τιμή του εισιτηρίου για Πράγα. Από expedia τελικά το έκλεισα στα 153 ευρώ, ενώ η lufthansa το έδινε 220+.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να ρωτήσω για κάτι που μου φαίνεται παράξενο, από το πρωί τα βλέπω και τα ξαναβλέπω και όλο τα ίδια μου βγάζει.
Αναχώρηση 5 Ιουλίου από Θεσ/νίκη για Λονδίνο και επιστροφή 16 Αυγούστου 1 μεγάλος και 2 παιδιά 10 ετών, στην Ολυμπιακή τα δίνουν 514 ευρώ, στο expedia.co.uk 417 pounds(495 ευρώ) και στο expedia.com 600 usd (450 ευρώ) πάντα για τις ίδιες πτήσεις.
Είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες διαφορές μεταξύ τους ?
Ειναι ναι. Και μεγαλυτερες... εναμιση μηνα τι θα κανετε καλοκαιριατικα στο Λονδινο; Αφηστε το για του χρονου που θα 'ναι και οι Ολυμπιακοι.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Ειναι ναι. Και μεγαλυτερες... εναμιση μηνα τι θα κανετε καλοκαιριατικα στο Λονδινο; Αφηστε το για του χρονου που θα 'ναι και οι Ολυμπιακοι.
Η σύζυγος είναι από εκείνα τα μέρη και θα πάει στους δικούς της, εγώ θα πάω αρχές Αυγούστου για να τους πάρω και να γυρίσουμε Σκωτία και ίσως Ιρλανδία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η σύζυγος είναι από εκείνα τα μέρη και θα πάει στους δικούς της, εγώ θα πάω αρχές Αυγούστου για να τους πάρω και να γυρίσουμε Σκωτία και ίσως Ιρλανδία.
Αχα, ναις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom