Γενικά Βοήθεια στην επιλογή προορισμού

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
Αγαπητοι φιλο καλησπέρα σας ,

Προκειται να κανω ενα ταξιδι τα χριστουγεννα για καμια εβδομαδα περίπου με προορισμό καποια βορεια χώρα..

Για αρχη θα παω μεχρι Λονδίνο και μετα απο εκει σκεφτομαι για :


1) ΙΣλανδία (6 μερες εκει μηπως ειναι πολλες? εχει συγκοινωνιες για να γυρισεις εκει η θελεις αναγκαστικα να ενοικιασεις αυτοκινητο που απο οτι ειδα στις ενοικιασεις ειναι λιγο ..φωτια οι τιμες ? )

2) Σκωτια

3)Φιλανδια η Σουηδία (η συνδιασμός??)

4)Κοπενχάγη

Που πιστευετε ότι ειναι καλύτερα..
Το ξερω οτι ειναι λιγο..χαοτικη η ερώτηση μου..και δυσκολο να εχει παει κανεις σε ολα αυτα για να μου απαντησει..απλα οποια βοηθεια απο καναν εμπειρότερο ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ και συγχαρητήρια για το πολυ ομορφο φορουμ σας.
:D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου και καλώς ήρθες. Μετέφερα το μήνυμά σου στην ενότητα της Ευρώπης. :)

Αν το ταξίδι σου είναι σύνολο μια βδομάδα, προτείνω να την περάσεις όλη στο Λονδίνο, αλλιώς τι θα πρωτοπρολάβεις να δεις; :)
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
επιλογη

Το ταξιδι θα ειναι 10 μερες..τελικα.

Λονδινο έχω παει δεν εχει παει βεβαια η αδερφη μου (οποτε ισως εκει εκανα μια σταση 2 μερες ) αλλα το απο εκει και περα δεν μπορουμε να..αποφασισουμε :)
Ευχαριστω
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Εφ΄ όσον μιλάς για την περιόδο των Χριστουγέννων, θα σε συμβούλευα να ζήσεις την εποχή. Και καλλίτερη περιοχή για να βιώσεις τα Χριστούγεννα δεν είναι από την Λαπωνία, δηλαδή βόρειο Φιλανδία. Αν αποφασίσεις για εκεί, μπορώ να σου δώσω πληροφορίες. ΄Εζησα εκεί κάποιες γιορτές και μου έχουν μείνει αξέχαστες. Ποτέ στην ζωή μου δεν ένοιωσα τόσο κοντά στο πνεύμα των Χριστουγέννων. ΄Ηταν σαν να μουν πάλι παιδί.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Σκέψου και το Παρίσι , η πόλη του Φωτός ειναι υπέροχη τα Χριστούγεννα. Σκωτία την έχω γυρίσει ΟΛΗ μέσα σε 7 μέρες με αυτοκίνητο...η καλύτερη εμπειρία της ζωής μου.
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,

Παρίσι έχω παει οποτε ηθελα κατι διαφορετικο,

Κατι ακομα που με προβληματιζει (μολις το ειδα ) για Ισλανδια ειναι οτι το Δεκεμβριο εχουν μονο σχεδον 5 ώρες daylight..οποτε την κατσαμε την βαρκα ολιγον..

Για Λαπωνια το εξερευνω κ αυτο λιγο να δω τι παιζει και εκει..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αν δεν έχεις βάλει οπωσδήποτε στόχο μια βόρεια χώρα που θα ειναι μππρρρρρ!!!!! κρύο !!!! γιατί δεν επιλέγεις μιά νότιο??? υπάρχουν ωραίες επιλογές επίσης ...
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
!

Blondeamon τι εποχή γύρισες την Σκωτία?

Απλα νομιζω οτι για Χριστουγεννοκατάσταση θα ειναι καλυτερα μια ΒορΕΙα Χώρα..(ΟΚ το κρύο θα το φαμε εννοειται..)
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Εγω είχα πάει τον αύγουστο του 2004 και ήμασταν με τα κοντομάνικα!

Μέχρι Οκτώμβρη είναι μια χαρά , στην περίπτωση σου θα απολαύσεις σίγουρα Γλασκώβη και Εδινμβούργο και κοντινές περιοχές αλλα μακριά λόγω βροχής ίσως δεν ενδείκνυται.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Καλώς ήρθες!

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω φίλους ότι το Λονδίνο είναι ότι καλύτερο για Χριστούγεννα. Επίσης θα πρότεινα να κοιτάξεις τη Βιέννη, φίλοι που πήγαν Χριστούγεννα έμειναν ευχαριστημένοι. Επίσης απο Λονδίνο πάντα είναι εύκολη μια βόλτα στο Δουβλίνο...
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Είχα επισκεφθεί τη Βιέννη Οκτώβρη μήνα και νομίζω ότι σε αυτή την πόλη θα ταιριάζουν τα Χριστούγεννα. Αν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα στις 4 επιλογές που αναφέρεις αρχικά, μάλλον για Φινλανδία θα είναι προτιμότερο, χωρίς να έχω πάει, σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom