Ιταλία Βοηθεια για ταξιδι στη λιμνη κομο κ στη βενετια

Sarah_Dale

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Kαλησπερα παιδια.Παρακολουθω συχνα το φορουμ κ εχω ανοιχτο ηδη ενα θεμα για τον Αγιο Δομηνικο μεσα στο καλοκαιρι αλλα προεκυψε κ ενα ταξιδακι στην Ιταλια μεσα στο μαιο κ θα ηθελα τα φωτα σας λιγο.Λοιπον,φτανουμε Μιλανο στις 8 Μαιου μεσημερι κ εχουμε να μεινουμε εκει μεχρι τις 13 πρωι.Το προβλημα μας ειναι πως να αξιοποιησουμε τις μερες μας εκει.Σκεφτομαστε για 3 μερες λιμνη κομο κ 2 μερες βενετια αλλα δεν ξερουμε τι θα ηταν καλυτερο.Ψαχνωμασταν περισσοτερο για λιμνη κομο κ φλωρεντια αλλα με εκπληξη ειδαμε πως ειναι ακριβοτερο το τρενο για μιλανο φλωρεντια - φλωρεντια μιλανο απ το αεροπορικο πανε ελα θεσσαλονικη μιλανο.Μα ειναι δυνατον για 240 χλμ να χρεωνουν τοσο ακριβα?

Ειναι καλη η επιλογη κομο 3 μερες κ βενετια 2 η να κανουμε το αντιστροφο?Αυτοκινητο δε θα υπαρχει κ θα κινουμαστε μονο με συγκοινωνια κ αναρωτιομαστε αν θα ηταν ευκολο να γυρισουμε τα χωρια του κομο ετσι η αν δεν αξιζει χωρις αυτοκινητο.Στη βενετια ειναι αρκετος ο χρονος για να δουμε την πολη εφοσον δεν μας ενδιαφερουν μουσεια κτλ?

Eπισης μας προβληματιζει το οτι η πτηση απο μιλανο για θεσσαλονικη ειναι στις 11 το μεσημερι οποτε θα πρεπει να μαστε στο αεροδρομιο του μιλανου στις 9 αλλα θα εχουμε περασει το βραδυ στη λιμνη κομο οποτε θα φυγουμε λιγο με την ψυχη στο στομα.Τελος θα ηθελα να ρωτησω απ τους 4 σταθμους που υπαρχουν στο κομο ποιον επιλεγουμε?Κατι διαβασα για s. giovani.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το συνδέσετε με τη Βενετία, πάντως συνήθως το Μιλάνο συνδυάζεται με λίμνες Κόμο και Τορίνο.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Η περιοχή γύρω από τις λίμνες είναι πανέμορφη, Como, Garda, Lugano και τόσα άλλα που δεν κατάφερα να δω, έχουν γραφεί πολλά εδώ, κάνε μια αναζήτηση. Άλλωστε και το Μιλάνο αξίζει να του δώσεις τουλάχιστον μερικές ώρες/1 μέρα.

Βενετία, ok κάτι διαφορετικό που έχεις ακούσει τόσα αλλά δε θα της έδινα πάνω από 2 μέρες στο πρόγραμμα που έχεις, θα έδινα προτεραιότητα στα προηγούμενα...
Ένα πρόβλημα είναι ότι δε θα έχεις αυτοκίνητο, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να δεις πράγματα στις λίμνες χωρίς αυτοκίνητο.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Από το Μιλάνο φεύγει τρένο για το Κόμο, το οποίο κάνει λιγότερο από μια ώρα. Είναι εξαιρετική η περίοδος για να επισκεφθείς τις λίμνες τον Μάιο. Θα δεις όλα τα χωριά στο μεγαλείο τους...Από το Κόμο για να πας στα υπόλοιπα χωριά θα χρειαστείς αυτοκίνητο, είναι γεγονός, με εξαίρεση το Brunate που μπορείτε να ανέβετε από το Κόμο με το funiculare...
Για την Βενετία, δυο μέρες, αφού δεν θέλετε να επισκεφθείτε μουσεία είστε μια χαρά, αν και αν πάτε είναι κάτι παραπάνω από κρίμα να μην δείτε τουλάχιστον την Basilica san Marco και το Παλάτι των Δόγηδων.
Εφόσον η πτήση σας είναι αρκετά νωρίς το πρωί, μπορείτε την τελευταία διανυκτέρευση να την κάνετε στο Μιλάνο.

Ρίξε μια ματιά στα δρομολόγια, τιμές κλπ των τρένων εδώ:
Trenitalia - HomePage

Δική μου πρόταση ωστόσο είναι να μείνετε μια, άντε δυο μέρες Μιλάνο κι από εκεί νοικιάστε αυτοκίνητο για τα υπόλοιπα. Από Μιλάνο, η Βενετία οδικώς είναι περίπου 2,5- 3 ώρες και 1,5 ώρα το Κόμο αν θυμάμαι καλά.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Υπάρχει συγκοινωνία για κάποια χωριά του Κόμο, αλλά δε συγκρίνεται με το να έχεις αμάξι. Θα χάσετε πολλά χωρίς αμαξι.
Βέβαια αν το δίλημμα είναι "να πάω χωρίς αμάξι ή να μην πάω καθόλου" εγώ πάντα θα πω να πάτε και ό,τι δείτε.
Εγώ θα σας έλεγα να πάτε 4 μέρες λίμνη Κόμο και 1 Μιλάνο (η τελευταία διανυκτέρευση, όπως προτείνει η Twinkie), αλλιώς κατευθυνθείτε προς Βενετία και κάντε εκεί ένα τουρ (Βερόνα, Πάντοβα, Μπολόνια ίσως). Γενικώς θα πρότεινα να μην μπλέξετε Κόμο και Βενετία σε ένα ταξίδι.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ξεκινάμε από τα βασικά... αν δεν έχεις αυτοκίνητο δεν κάνεις δουλειά... και περισσότερα θα φας με τα τρένα και θα ταλαιπορηθείς και θα δεις ελάχιστα...

Ουσιαστικά έχεις 4 μέρες και όχι 5... ασε την Βενετία για μια άλλη φορά... μην πας θα είναι λάθος...

8/5. Μιλάνο. Μείνε το πρώτο βράδι στο Μιλάνο... κάνε την βόλτα σου το απόγευμα στο Duomo και το βράδυ πήγαινε να φας στο Ex Mauri Ristorante ex Mauri Milano
και μετά για ποτό ή στην Corso Como ή στο Navigli
9/5. Κάνε μια βόλτα στην πόλη και το μεσημεράκι φύγε για Μπέργκαμο... κλείσε για δυο μέρες ξενοδοχείο στο Μπέργκαμο... την πρώτη μέρα κάτσε στο Μπέργκαμο... ειδικά η πάνω πόλη είναι υπέροχη...
10/5. Φύγε νωρίς το πρωί για Sirmeone στη Garda και μετά φτάσε μέχρι την Βερόνα... γύρνα αργά το βράδυ στο Μπέργκαμο.
11/5. Φύγε νωρίς το πρωί για Μπελάτζιο και το μεσημέρι πέρασε με το καραβάκι απέναντι στη Βαρένα και φάε στη Vecchia Varena RISTORANTE VECCHIA VARENNA
To απογευματάκι μείνε στο Como...
12/5. Nωρίς το πρωί φύγε για Stresa... μια ωρίτσα δρόμος είναι... μείνε στο La Fontana και πήγαινε οπωσδήποτε στα νησάκια...
13/5. Ξύπνα το πρωί και πήγαινε με την άνεσή σου στο αεροδρόμιο...
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Ο τράβελερ σας προτείνει μία εξαιρετικά καλή επιλογή.Μην μπερδεύεις τη Βενετία. ¨αλλη φορά μόνη της να την ευχαριστηθείς έτσι όπως πρέπει. Συμφωνώ για αυτοκίνητο. άκρως απαραίτητο. Για ξενοδοχείο κοντά στο Μαλπένσα - δίπλα θα έλεγα, έμεινα στο Νοβοτέλ με 90 ευρώ το δίκλινο και ήταν θαυμάσιο. Απλά θα συμπλήρωνα κι το Μενάτζιο απέναντι από το Μπελάτζιο (περνάς με το καραβάκι) που εμένα μου έρεσε πάρα πολύ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Να ρωτήσω και εγώ κάτι για Βενετία σε αυτούς που έχουν πάει για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.
Θα πάω την άλλη εβδομάδα και θα κάτσω ένα 48ωρο στην Βενετία.Ξέρω είναι λίγο αλλά δεν γίνεται να κάτσω παραπάνω.
Επειδή είναι λίγος ο χρόνος που θα κάτσω και επειδή δεν έχουμε και σαν παρέα πολλά χρήματα λέμε να μην μπούμε μέσα σε μουσεία η πινακοθήκες και να φάμε τον χρόνο μας μόνο σε βόλτες με τα πόδια,γόνδολα,βαπορέτο και κανένα καφέ, με εξαίρεση ίσως το Παλάτι των Δόγηδων και το καμπαναριό που είναι δίπλα και βλέπεις θέα όλη την πόλη.Σε εκκλησίες δεν μπαίνω με τίποτα για προσωπικούς λόγους.

Ποια η γνώμη σας;
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Αυτά που θα δώσετε για γόνδολες να τα δώσετε για μουσεία.
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Καλησπερα.Μαζι με την sarah dale που ανοιξε το θεμα θα ειμαι κ γω στο ταξιδι αφου μαζι το κλεισαμε :clap: τα αεροπορικα εχουν κλεισει οποτε αυτο που θελουμε τωρα ειναι το να κλεισουμε κ ξενοδοχεια αλλα για να γινει αυτο πρεπει πρωτα να κανουμε ενα προγραμμα.Δεν ειναι δυσκολο να συνδιασουμε Φλωρεντια η Βενετια απλα επειδη ειναι ακριβα τα τρενα κ δεν θελουμε ολη η εκδρομη να βγει πανω απο 600 εχοντας στο μυαλο κ το μεγαλο καλοκαιρινο ταξιδι.Οπως το κοβουμε μαλλον θα επιλεξουμε εναν προορισμο μεταξυ των βενετια φλωρεντια κ λιμνη κομο.Θα προτιμουσαμε χωρις αυτοκινητο.Απ τις 3 αυτα μερη ποια θεωρειτε πως εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον?Προσωπικα ακουω κ ξανακουω για τοσκανη κ γιαυτο προτιμω Φλωρεντια αν κ οντως ειναι πολυ ακριβο το τρενο απο μιλανο (106 ευρω πανε ελα). Μηπως θα ηταν καλυτερη ιδεα να πηγαιναμε απ την πρωτη μερα φλωρεντια να μεναμε εκει τα 3 βραδυα κ την τελευταια μερα να γυρνουσαμε Μιλανο κ να καναμε ημερισια λιμνη κομο κ να γυρνουσαμε μιλανο για εναν υπνο αφου ειναι κ τοσο κοντα ετσι ωστε να μην τρεχουμε την τελευταια μερα?Απ οτι καταλαβα λιμνη κομο χωρις αμαξι ειναι κατι το περιορισμενο αλλα χωρις αυτοκινητο θα μπορεσω να δω το κομο κ μετα με τελεφερικ το μπρουνετ.Δε θεωρειτε πως ειναι εστω κ λιγο ικανοποιητικο?Αυτο που θελουμε να ξερουμε ειναι το ποια απ τα 3 μερη αξιζει περισσοτερο την προσοχη μας.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Και μόνο που είδα όλο αυτό το πρόγραμμα, ζαλίστηκα βρε Χάρη μου να σου πω την αλήθεια..
Στη σύγκριση, ποιό από τα τρία μέρη, θέλει ή χρήζει περισσότερης προσοχής, είναι τι προτιμάτε να κάνετε.
Βόλτες; Μουσεία; Φύση; 5 μέρες έχετε στη διάθεσή σας. Απολαύστε το όσο περισσότερο γίνεται.
O Traveller μια χαρά πρόγραμμα σου βγαλε, δεν σας αρέσει; Κάντε την "υποχώρηση" και πάρτε το αυτοκίνητο.
Και το σημαντικότερο, όταν λες κάτω από 600 ευρώ όλη η εκδρομή, εννοείς μαζί με τα αεροπορικά σου; Να ξέρουμε τι να προτείνουμε από εδώ και στο εξής.
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Τα αεροπορικα τα κλεισαμε ηδη κ ηταν 90 ευρω πανε ελα.Ηταν πολυ φθηνη η πτηση για μιλανο κ γιαυτο αποφασισαμε να κανουμε ενα ανοιγμα κ να παμε ακομα μια εκδρομη για λιγες μερες ενω εχουμε ηδη αφησει στη μεση το μεγαλο καλοκαιρινο ταξιδι.Τα ξενοδοχειο που βρισκουμε ειναι φθηνα σχετικα.600 ευρω ΟΛΑ μεσα θελουμε.Προσγειωνομαστε μιλανο στις 8 κ πεταμε απ το μιλανο για ελλαδα στις 13 το πρωι.Το να παμε κομο κοστιζει ελαχιστα κ ειναι μια ωρα δρομος ενω το να παμε φλωρεντια ή βενετια κοστιζει περιπου 100 κ ειναι 2μιση ωρες.Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η ομορφια της πολης κ οχι τοσο τα μουσεια.Ο πιο πολυς κοσμος μιλαει για τοσκανη κ ειδικα για φλωρεντια οποτε την εχω στο μυαλο μου σαν πρωτη επιλογη.Η κοπελα μου εφαγε το κολλημα της με το κομο απ τις φωτογραφιες κ η βενετια αναποφευκτα θα ηταν στις επιλογες αφου παμε βορεια.Οπως κ να χει συμφωνουμε κ οι 2 να παμε στον πιο ενδιαφερον προορισμο.Το προγραμα του traveller ειναι παρα πολυ ωραιο κ τον ευχαριστω θερμα που ασχοληθηκε να γραψει τις προτασεις του.Δεν ειπαμε οτι το αποριψαμε κ ισα ισα που θα το χουμε 100% στο μυαλο μας αν παμε κομο τελικα.Το θεμα ειναι να ξοδεψουμε τις μερες μας στην πολη που αξιζει περισσοτερο να δουμε.

Το γεγονος οτι ειναι πολυ φθηνα να πας κομο απο μιλανο αλλα κ το οτι ειναι διπλα κυριολεκτικα μας κανει να κοιταμε προς διαμονη σε βενετια η φλωρεντια κ μονοημερη εκει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.390
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom