Γαλλία Βοηθεια για το Παρισι

jisi

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
Καλησπερα, μολις σημερα γνωρισα το φορουμ και απο το λιγο που περιηγήθηκα ειδα μονο καλα σχολια και νιωθω οτι θα με βοηθισετε πολυ!
ο προορισμοσ μου ειναι το Παρισι και θελω να μου πειτε οτι γνωριζετε που θα μπορεσει να με βοηθησει! αυτο που με απασχολει ειναι η περιοχη που θα μεινω γιατι ψαχνω ξενοδοχειο! δεν μπορω να καταληξω καπου γιατι φοβαμαι μην τυχον παω σε περιοχη που δεν ειναι πολυ ασφαλησ ειδικα βραδινεσ ωρεσ, μηπωσ δεν βολευει για μετακινησεισ και γενικα θα ηθελα να εχει και μαγαζακια ωστε να καλυπτουν καποιεσ αναγκεσ μου π.χ. φαγητο!
οποιοσ μπορει ασ με βοηθισει!!
ευχαριστω
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Καλώς όρισες! :)
Την δική μου πρόταση διαμονής ( καθώς κι άλλες), θα την βρείς εδώ:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/31492-%F0%E1%F1%DF%F3%E9-5.html#post315291
Να προσθέσω ότι σε πολύ κοντινές αποστάσεις (2-3 τετράγωνα), υπάρχουν και όλα αυτά που πιθανόν να σε ενδιαφέρουν: brasserie, τοστάδικα, εστιατόριο Ηippo, Chez papa (πολύ ωραίο εστιατόριο!), αλλά και super market, φαρμακείο (αχρείαστο να' ναι!), μπουτίκ κλπ. Υπάρχει δηλαδή στη γειτονιά μια μικρή αγορά για ό,τι χρειαστείς.
Επίσης, αν πας στην αναζήτηση και γράψεις ''Παρίσι διαμονή'' θα βρείς πολλά θέματα που έχουν γραφτεί γι αυτό αλλά και για το Παρίσι γενικότερα.
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
peite kai se mena

Καλε και εγω εκανα μια ερωτησηα λλα δεν μου απαντήσατε...σκοπευω να κανω δωρο ενα ταξιδι τον Ιανουαριο στο Παρισι και τελικα για 5 μερες...οι δυο μερες απο αυτες θα ειναι στην disneyland τι συμφερει να μεινω μεσα στην disneyland ή μεσα στο παρισι?ή να μεινω δυο μερες στην disneyland και τρεις μεσα στο παρισι?γενικα με το που θα φτασω στο αεροδρομιο πως θα ξερω ποιο μετρο θα παρω εννοω σε ποιες στασεις θα κατεβω και τα λοιπα αφου δεν ξερω γρι γαλλικα:(:mad:
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
jisi, το Παρίσι έχει ένα τεράστιο αριθμό ξενοδοχείων, τα περισσότερα από τα οποία βρίσκονται αρκετά κοντά σε κάποιο σταθμό του μετρό. Κάνοντας μία αναζήτηση στο φόρουμ, σίγουρα θα βρείτε σχόλια και προτάσεις για διάφορες περιοχές (προσωπική πρόταση εφόσον θέλετε κάτι αρκετά κεντρικό θα ήταν να κοιτάξετε στα διαμερίσματα 1-9), και αφού καταλήξετε σε ορισμένα ξενοδοχεία να μας τα αναφέρετε για να μπορούμε να σχολιάσουμε καλύτερα.

mariapico, καλύτερα να μείνετε στο Παρίσι και να κάνετε μια μονοήμερη στη Disneyland. Η μετακίνηση στην πόλη είναι πανεύκολη αρκεί να μελετήσετε τους χάρτες που υπάρχουν στο ratp.fr - Tourists . Εφόσον ξέρετε να διαβάζετε τη λατινική γραφή δε νομίζω να προκύψει κάποιο πρόβλημα με τις μετακινήσεις σας.
 

babbism

Member
Μηνύματα
51
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
οπου τυχει...
Ταξίδι-Όνειρο
παντού...
να ρωτήσω και εδώ. ξερει κανεις εαν για ιουλιο 2012 υπαρχει περιπτωση να ειναι ηδη κλεισμένα τα ξενοδοχεία ή κάνω κάτι λάθος; πληροφοριες δεκτες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να ρωτήσω και εδώ. ξερει κανεις εαν για ιουλιο 2012 υπαρχει περιπτωση να ειναι ηδη κλεισμένα τα ξενοδοχεία ή κάνω κάτι λάθος; πληροφοριες δεκτες
Περίπτωση υπάρχει για κάποια, αλλά το πιθανότερο είναι ότι δεν δέχονται ακόμα κρατήσεις για τόσο μπροστά.
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
εχει μεινει κανεις εδω?

Pavillon Opéra Lafayette

εχει μεινει καποιος εδω και αν ναι ποιες ειναι οι εντυπωσεις του?

και κατι ακομα απο τωρα βαζω ημερομηνιες για τον ιανουαριο και μου λεει μονο ενα δωματιο,μονο δυο δωματια καλα ποσο πριν τα εχουν κλεισει?
 

ΜΙΜΙΚΑ

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Καλησπερα, μολις σημερα γνωρισα το φορουμ και απο το λιγο που περιηγήθηκα ειδα μονο καλα σχολια και νιωθω οτι θα με βοηθισετε πολυ!
ο προορισμοσ μου ειναι το Παρισι και θελω να μου πειτε οτι γνωριζετε που θα μπορεσει να με βοηθησει! αυτο που με απασχολει ειναι η περιοχη που θα μεινω γιατι ψαχνω ξενοδοχειο! δεν μπορω να καταληξω καπου γιατι φοβαμαι μην τυχον παω σε περιοχη που δεν ειναι πολυ ασφαλησ ειδικα βραδινεσ ωρεσ, μηπωσ δεν βολευει για μετακινησεισ και γενικα θα ηθελα να εχει και μαγαζακια ωστε να καλυπτουν καποιεσ αναγκεσ μου π.χ. φαγητο!
οποιοσ μπορει ασ με βοηθισει!!
ευχαριστω
Καλησπερα!!!
τα πραγματα δεν ειναι και τοσο δυσκολα νομιζω!!το δικτυο των μμμ ειναι πολυ καλο οποτε δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.υπαρχουν πολυ καλες λυσεις για πολλα σημεια στο παρισι.Αν μας εδινες λιγες παραπανω πληροφοριες οπως για πχ τι θα θελες να επισκεφθεις να μπορουσα να σε βοηθησω παραπανω.
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Καλησπερα!!!
τα πραγματα δεν ειναι και τοσο δυσκολα νομιζω!!το δικτυο των μμμ ειναι πολυ καλο οποτε δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.υπαρχουν πολυ καλες λυσεις για πολλα σημεια στο παρισι.Αν μας εδινες λιγες παραπανω πληροφοριες οπως για πχ τι θα θελες να επισκεφθεις να μπορουσα να σε βοηθησω παραπανω.

γεια σου ειδα το μηνυμα σου και ειπα να σε ρωτησω και εγω
θα κλεισω τον οκτωβριο ενα ταξιδι για τον ιανουαριο στο Παρισι και μια μερα στην disneyland...σύνολο 5 μερες,4 διανυκτερεύσεις...που μου προτεινεις να μεινω?θελω ένα πολυ φτηνο παρα πολυ φτηνο ομως ξενοδοχειο(όχι ομως κοινη τουαλετα:mad:)το οποιο να εχει ακριβως διπλα του μετρό...και γενικά να έχω προσβαση με τα ποδια σε μαγαζια σουπερμαρκετ και τα λοιπά...και κατι ακομα φτανοντας στο αεροδρομιο πως στο καλο θα βρω απο τους χαρτες το ξενοδοχειο?ειναι αυτο που με προβληματιζει:(και οχι δεν ξερω γρι γαλλικα:haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
και κατι ακομα φτανοντας στο αεροδρομιο πως στο καλο θα βρω απο τους χαρτες το ξενοδοχειο?ειναι αυτο που με προβληματιζει:(και οχι δεν ξερω γρι γαλλικα:haha:
Από τη στάση μετρό που είναι πιο κοντά στο ξενοδοχείο σου. Καλύτερα να έχεις κάνει μια μελέτη πιο πριν για το ποιες γραμμές θα χρησιμοποιήσεις και που θα αλλάξεις τρένο για να μην πελαγώσεις εκείνη τη στιγμή. Είναι πολύ εύκολο να βρεις χάρτη του μετρό και να το σχεδιάσεις πιο πριν.

Για το φθηνό ξενοδοχείο: Μέχρι πόσα ευρώ τη βραδιά θες να δώσεις?
Όσο απομακρύνεσαι από το πρώτο διαμέρισμα και τα τουριστικά αξιοθέατα οι τιμές πέφτουν.
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
..

Σε ευχαρστώ για την απάντηση.Αν ρωτήσω το ξενοδοχείο να μου πει ακριβως σε ποιες στασεις θα κατεβω?εχω ακουσει οτι το κανουν....γύρω στα 300 με 400 ευρώ να βγει,ειπαμε 4 διανυκτερευσεις...είδα στην περιοχη Opera και εχει αρκετα σε αυτην την τιμη γύρω στα 350 κάπου εκει...είναι καλή περιοχή?:shock:
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
....γύρω στα 300 με 400 ευρώ να βγει,ειπαμε 4 διανυκτερευσεις...είδα στην περιοχη Opera και εχει αρκετα σε αυτην την τιμη γύρω στα 350 κάπου εκει...είναι καλή περιοχή?:shock:
H travel story σε παλαιότερο θέμα, έχει προτείνει αυτό:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F7%E5%E9%EF-%F3%F4%EF-%F0%E1%F1%E9%F3%E9.html
Bρίσκεται πολύ κοντά στο σταθμό Censier Daubenton, γραμμή 7
και promotion rate δίνει από 65€
Hotel de France Paris - Quartier Latin - official site

O cdipis στην ιστορία του, προτείνει αυτό:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DE%EB%E9%EF-%EC%E1%F2-%F4%E1%EE%DF%E4%E9.html
Δες το εδώ:ibis Paris Place D'italie 13θme hotel: Book a hotel in PARIS

Κανένα δεν είναι κοντά στην όπερα, απλά είναι οικονομικά και νομίζω σύμφωνα με τα κριτήρια που θέτεις.

Το πρόγραμμα google earth (αν δεν το έχεις ήδη,κατεβασέ το δωρεάν από το ίντερνετ Google Earth: Download Google Earth for PC, Mac, or Linux), σε συνδυασμό με το χάρτη του μετρό Plan Interactif des transports en Ile-de-France θα σε βοηθήσουν αφάνταστα στο προγραμματισμό σου. Για την περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, στο earth βάζεις την διεύθυνση που θέλεις στο κουτάκι πάνω αριστερά, το πρόγραμμα σε πάει εκεί που του είπες και μπορείς ακόμα και να μπεις στο δρόμο που σ'ενδιαφέρει και να τον δεις φωτογραφικά, πχ το ξενοδοχείο και τη γειτονιά του.
Σε βρίσκω πολύ αγχωμένη και δεν χρειάζεται. Άλλωστε έχεις πολύ καιρό μπροστά σου.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom