Βοηθεια στην επιλογη προορισμου

Dorianos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Προσπαθω να αποφασισω τον προορισμο των καλοκαιρινων διακοπων μου για το επομενο καλοκαιρι. Ειμαι κατοικος εξωτερικου και θα ερθω με συζυγο και δυο μικρα, 5 και 2 ετων για 14 μερες.

Αποφασισαμε Πελοποννησο καθως προκειται για φανταστικο προορισμο. Τοσο πολυ που δεν ξερουμε που ακριβως να μεινουμε ως βαση. Δυστυχως δεν γνωριζω καλα την περιοχη καθως ειμαι απο Θεσσαλονικη.

Τι ψαχνουμε:

1. Ξενοδοχειο η διαμερισματα ΠΑΝΩ στο κυμα.
2. Η παραλια να ειναι αμμωδης και απανεμη με ρηχα νερα.
3. Να ειναι κατα προτιμηση σε πολη/χωριο με καποια ταβερνακια κτλ.
4. Να υπαρχουν σε ακτινα 1 - 1.5 ωρας με αυτοκινητο ενδιαφεροντα μερη και αλλες ωραιες παραλιες (δεν υπαρχει προβλημα να ταξιδευουμε με τα παιδια, το κανουμε συνεχεια).
5. Να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο touristic. Δηλαδη να μην παμε καπου και παντου σερβιρουν fish and chips κτλ.

Θα ερθουμε απο εξωτερικο οποτε ειτε με πτηση σε Καλαματα η Αθηνα και θα νοικιασουμε αυτοκινητο για ολη τη διαρκεια.

Απο την ερευνα μου αρχικα με ενδιεφερε η Αργολιδα. Σκεφτομουνα παραμονη στο Πορτο Χελι η Ερμιονη η Τολο. Με αποθαρρυναν ωστοσο καποιοι φιλοι λεγοντας οτι οι παραλιες δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο και ακουσα απο παρα πολλους πολυ αρνητικα σχολια για το Τολο.

Τωρα επικεντρωνομαι σε Κυπαρησσια, Μεθωνη, Φοινικουντα, Γιαλοβα, Κορωνη, Στουπα, Σκουταρι Λακωνιας και Μαυροβουνιο Λακωνιας.

Αν δεν κανω λαθος η Μεσσηνια εχει καλυτερες παραλιες on average οποτε θα μπορω να γυρισω αρκετες αμμωδης ομορφες, αλλα θα με ενδιεφερε και η περιοχη της Μανης αν και αν δεν λανθανω οι παραλιες εχουν κατα βαση πετρα/βοτσαλο.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια σχολια. Ξενοδοχεια κτλ θα βρω αφου καταληξω στην περιοχη.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
μεσσηνια ειναι στο σωστο δρομο για ολα..μονο που φετος εχει πολυ κοσμο..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Για το επόμενο καλοκαίρι το θέλει αλλά φυσικά δεν μπορούμε να κάνουμε πρόβλεψη για τον κόσμο.Είναι και θέμα τύχης.
 

Dorianos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστω πολυ! Μεσσηνια που θα ειναι καλυτερα κατα τη γνωμη σας απο τα μερη που ανεφερα?

Οσο για τον κοσμο, συνηθως πηγαινω Κρητη και εχει παντα κοσμο οποτε δε νομιζω να υπαρχει προβλημα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
όπου και να πας ειδικά μεταξύ 20/7 και 20/8 σε καλές παραλίες θα είναι τίγκα στον κόσμο εκτος απο πολύ απομακρυσμένα μέρη ....
 

Stratospap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Καλησπέρα σε όλους!!! Είμαι απο Μυτιλήνη καο θα βρίσκομαι Αθήνα με αμαξι στο τέλος του μήνα και θέλω να πάω κάπου Πελοπόννησο για ενα τετραήμερο.αλλά δεν έχω ιδέα απο Πελοπόννησο. Οποιος ξέρει ας μου δώσει τα φώτα του!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Αργολίδα ή Μάνη ή Μεσσηνία νομίζω είναι οι επιλογές σου.Αν δεν θέλεις θάλασσα(αφού είσαι από νησί ;) ) ορεινή Αρκαδία ή Καλάβρυτα κτλ. είναι οι άλλες επιλογές.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Απαντω στο φιλο που θα ερθει απο εξωτερικο. Πτηση προς Καλαματα. Απο κει εχεις δυο επιλογες. Η εγγυτερη ειναι ξενοδοχειο στην παραλια Φοινικουντας η Μεθωνης. Απο κει βλεπεις Κορωνη Πυλο κ ολο το τριτο ποδι. Η Βοιδοκοιλια κ προς το χοτελ Κοστα Ναυαρινο εχει αμμουδερες παραλιες. Η δευτερη επιλογη ειναι χοτελ στην παραλια της Στουπας η της Καλογριας. Εκει θα γυρισετε ολο το δευτερο ποδι δηλ τη Μανη με τους πυργους σπηλαια Διρου κλπ. Μπορειτε να μοιρασετε τις νυχτες σε Στουπα κ Νεο Οιτυλο. Προτεινω στο δευτερο τα εξης χοτελ.
Porto Vitilo
Limeni Village
Petra k Fos
Selana
Hotel Itilo
Playiaki
Οσο για τις παραλιες αμμουδερες στη Μανη ειναι οι εξης:
Στουπα
Καλογρια
Δελφινια
Νεο Οιτυλο
Μαρμαρι
Βαθυ Αγερανος
Σκουταρι τρεις παραλιες
Καμαρες
Μαυροβουνι
Εχω αφιερωμα στις μανιατικες παραλιες με φωτο στα γκρουπ του φορουμ. Δες το γκρουπ Παραλιοπληκτοι Παραλιολογοι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.793
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom