Βολιβία Βολιβία Σκέτο ή με κάτι άλλο;

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Αυτή την απορία έχω βασικά.

Έστω ότι έχουμε στην διάθεσή μας δύο εβδομάδες (το ορθόδοξο Πάσχα κατά προτιμήση) και μπορούμε να κοτσάρουμε και άλλη μια εβδομάδα μετά δηλαδή σύνολο 3 εβδομάδες.

Να διατεθεί όλος αυτός ο χρόνος στην Βολιβία ή να αφιερώσουμε κάποι τμήμα του στην Βολιβία και κάποιο άλλο, αλλού; Και αν ναι, που;

Γιατί σε όλο το forum διαβάζω Βολιβία+κάτι και πουθενά δεν βρήκα solo Βολιβία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτή την απορία έχω βασικά.

Έστω ότι έχουμε στην διάθεσή μας δύο εβδομάδες (το ορθόδοξο Πάσχα κατά προτιμήση) και μπορούμε να κοτσάρουμε και άλλη μια εβδομάδα μετά δηλαδή σύνολο 3 εβδομάδες.

Να διατεθεί όλος αυτός ο χρόνος στην Βολιβία ή να αφιερώσουμε κάποι τμήμα του στην Βολιβία και κάποιο άλλο, αλλού; Και αν ναι, που;

Γιατί σε όλο το forum διαβάζω Βολιβία+κάτι και πουθενά δεν βρήκα solo Βολιβία.
Έχει πράγματα να δεις η βολιβια για 3 εβδομάδες, Λλα αν δεν έχεις πάει δίπλα στο Περού, κρίμα να είσαι τόσο κοντά και να μην κάτσεις μια εβδομάδα στο Κουσκο με όλα τα θαύματα που έχει τριγύρω.

Βέβαια θα πρέπει να δεις και το αν επιτρέπεται η οδική πρόσβαση, για παράδειγμα ώρα δε γίνεται.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.210
Αυτή την απορία έχω βασικά.

Έστω ότι έχουμε στην διάθεσή μας δύο εβδομάδες (το ορθόδοξο Πάσχα κατά προτιμήση) και μπορούμε να κοτσάρουμε και άλλη μια εβδομάδα μετά δηλαδή σύνολο 3 εβδομάδες.

Να διατεθεί όλος αυτός ο χρόνος στην Βολιβία ή να αφιερώσουμε κάποι τμήμα του στην Βολιβία και κάποιο άλλο, αλλού; Και αν ναι, που;

Γιατί σε όλο το forum διαβάζω Βολιβία+κάτι και πουθενά δεν βρήκα solo Βολιβία.
Η Βολιβία είναι μια εκπληκτικη χώρα, που αξίζει ένα ταξίδι 15-16 ημερών μίνιμουμ μονη της. Αυθεντική, με ιθαγενή πληθυσμό με ομορφες τοπικες φορεσιες, χωρίς πολύ τουρισμό, με απίστευτα τοπία στο αλτιπλανο, με πανέμορφα αποικιακά χωριά, το ωραιότερο κομμάτι της λίμνης Τιτικακα, βουνά, τη μοναδική Λα Παζ κτλ κτλ.
Αν βάλεις και μπόλικες μέρες ακόμα (σύνολο περίπου 24-25) πας και δίπλα στο Περου και την Ιερή Κοιλάδα, η οποία θέλει μια βδομάδα κατά τη γνώμη μου για την ευχαριστηθείς και να δεις τα καλούδια της.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εμείς είχαμε πάει μόνο Βολιβία, αλλά επειδή δεν έβγαιναν οι μέρες να πάμε και κάπου αλλού, ούτε έφταναν οι μέρες για μόνο Περού.

Είναι πολύ μακριά και πολλές ώρες η πτήση για να μην πάει κανείς όπου μπορεί περισσότερο. Αν μπορείτε τρεις εβδομάδες, καλύτερα τρεις, δεν ξέρεις πότε θα μπορέσεις να ξαναβρεθείς εκεί.

Δεν ξέρω τις συνδέσεις αυτή την εποχή με τις διπλανές χώρες, αλλά ή θα πήγαινα Περού (αν και αυτό είναι άλλο ταξίδι μόνο του) ή θα έβλεπα αν μπορώ να πάω λίγες μέρες Χιλή π.χ. Σαντιάγο, αν υπάρχει κάποια καλή/ φθηνή πτήση (με τη λογική ότι Περού κάποια στιγμή θα αξιωθώ να πάω, ενώ εκεί κάτω πότε θα ξαναφτάσω; )
 
Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Βρίσκομαι και εγώ σε παρόμοιο ερώτημα, για την άνοιξη που έρχεται... Λογικά θα προσπαθήσω να βγάλω πρόγραμμα 3 εβδομάδων με Περού και Βολιβία. Φυσικά λόγω covid είναι όλα στον αέρα.
 
D

Delmem38110

Guest
Βρίσκομαι και εγώ σε παρόμοιο ερώτημα, για την άνοιξη που έρχεται... Λογικά θα προσπαθήσω να βγάλω πρόγραμμα 3 εβδομάδων με Περού και Βολιβία. Φυσικά λόγω covid είναι όλα στον αέρα.
μια Χαρά θα πάνε τα πράγματα λόγο κοβιντ. δεν τους παίρνει να ξανακλείσουν αλλά και προσέχουν.
κοβιντ ξεκοβιντ θα πάμε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Έχει πάει κανείς στο Madidi; Διαβάζω στον ταξιδιωτικό οδηγό του lonely planet που είναι στο νο 2 με πράγματα να δεις στη χώρα. Έχει κανείς καμιά πρόταση για γραφείο που οργανώνει εκδρομές εκεί;
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Έχει πράγματα να δεις η βολιβια για 3 εβδομάδες, Λλα αν δεν έχεις πάει δίπλα στο Περού, κρίμα να είσαι τόσο κοντά και να μην κάτσεις μια εβδομάδα στο Κουσκο με όλα τα θαύματα που έχει τριγύρω.

Βέβαια θα πρέπει να δεις και το αν επιτρέπεται η οδική πρόσβαση, για παράδειγμα ώρα δε γίνεται.

Άκου τι γίνεται:

Βρίσκω δύο πτήσεις -μια τέλη Αυγούστου προς Santa Cruz Dela Sierra (όχι Λα παζ ) και μια για μέσα προς τέλη Σεπτέμβρη από Λίμα προς Αθήνα σε τιμές κάτω από 1000άρικο το άτομο και με βαλίτσα.

Διαθέσιμος χρόνος είναι περίπου 23 Ημέρες.

Και σκέφτομαι το εξής:

Αφού φτάνω Santa Cruz, μετά κάποιο λεωφορείο ,τρένο κάτι προς Sucre. Εκεί (ή στο Potosi) ενοικίαση αυτοκινήτου, μετά διαδοχικά:

Sucre-Potosi-Tupiza-Uyuni (και μάλλον προς τα πίσω για να επιστρέψω το αυτοκίνητο) , έπειτα από εκεί -είτε από εκεί που θα έχω επιστρέψει το αυτοκίνητο - λεωφορείο ή κάτι άλλο προς La Paz.

La Paz Λίμνη τιτικάκα και μετά από Copacabana (Βολιβίας) Μάλλον προς cusco . Ξέρω ότι γενικά το λεωφορείο κάνει 11 ώρες ,αλλά προς το πα΄ρον δεν είναι διαθέσιμο λόγω κλειστών συνόρων. Εάν τελικά δεν γίνει έτσι, πάμε με αεροπλάνο.

Εκεί (Cusco) μια εβδομάδα (περίπου ) όπως λέτε και μετά

Τελική στάση Lima από όπου φεύγει και το αεροπλάνο για Ελλάντα.

1)Είμαι οριακά από θέμα ημερών;

2) Χάνω το Puno αλλά από ότι διαβάζω έτσι κι αλλιώς το καλύτερο κομμάτι της Τιτικάκας είναι στη Βολιβία οπότε δεν με πολυπειράζει.

3)Χάνω την Arequipa. Αυτό πρέπει να με ανησυχεί;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.973
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν ειμαι ειδημων επι των οδηγικων, αλλα θεωρω εξαιρετικα παρατολμο να επιχειρησεις τον κυκλο του Altiplano (Uyuni κλπ) με ενοικιαζόμενο χωρις καποιο ντοπιο οδηγο. Δεν υπαρχουν καν δρομοι εκεί, πρεπει καπως να ξερεις που πας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο,τι είπε ο taver. Στα υπόλοιπα:
1. Ναι αλλά οκ.
2. Συμφωνώ
3. Πταισμα
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Έχει πάει κανείς στο Madidi; Διαβάζω στον ταξιδιωτικό οδηγό του lonely planet που είναι στο νο 2 με πράγματα να δεις στη χώρα. Έχει κανείς καμιά πρόταση για γραφείο που οργανώνει εκδρομές εκεί;
Διαβάζω αυτή τη στιγμή για αυτό, θα σε ενημερώσω. Προς το παρόν βρίσκω πως σχεδόν ότι μπορείς να δεις εκεί υπάρχει και στην Βραζιλία κοντά στο Μανάους και στο Περού στο κομμάτι που είναι στον Αμαζόνιο.

Παρ όλα αυτά δεν το απορίπτω και ψάχνω και εγώ. Ό,τι βρω θα γράψω.

Δεν ειμαι ειδημων επι των οδηγικων, αλλα θεωρω εξαιρετικα παρατολμο να επιχειρησεις τον κυκλο του Altiplano (Uyuni κλπ) με ενοικιαζόμενο χωρις καποιο ντοπιο οδηγο. Δεν υπαρχουν καν δρομοι εκεί, πρεπει καπως να ξερεις που πας.
Φαντάστηκα ότι ήταν κατι μέτριας δυσκολίας όπως όταν είχα οδηγήσει στους χωματοδρόμους της γης του Πυρός στην Αργεντινή. Εκεί ήταν μεν "κωλόδρομος" αλλά ήταν επαρκώς σηματοδοτημένος. Εδώ μάλλον δεν είναι καν αυτό, οπότε γι αυτό λέτε και εσύ ο @Yorgos κάποιον ντόπιο οδηγό.
Άρα πάμε σε κλασικό 3-day tour από κάποιο ταξιδιωτικό πρακτορείο όπως διαβάζω γενικά στα ίντερνετ; Από που αλήθεια; Από το Uyuni ή από νωρίτερα;

Ο,τι είπε ο taver. Στα υπόλοιπα:
1. Ναι αλλά οκ.
2. Συμφωνώ
3. Πταισμα
Έξτρα ερωτήσεις:

Colca Canyon ; Χωράει εκεί μέσα; Βλέπω είναι λίγο στου διαόλου μάνα από το μέχρι τώρα πλάνο, αλλά πρέπει να αλλάξει το πλάνο;

Επειδή πάντα σχεδιάζω ένα ταξίδι με σκεπτικό να "κουμπώσει" σε κάποιο επόμενο, σκέφτομαι μιας και αυτή τη φορά ας πούμε πιάνει Βολιβία+ το Νότιο Περού , η επόμενη φορά να είναι άλλη μια εβδομάδα για βόρειο-βορειοδυτικό Περού+ Μια εβδομάδα Εκουαδόρ+Μια galapagos. Δηλαδή για πιθανή επόμενη φορά σε ένα 3-βδομάδο ταξίδι. Τα λέω καλά;

Η Χιλή είναι off limits, θα γίνει μόνη της άλλη φορά με νησί του Πάσχα και τελικό προορισμό Papete Γαλλικής Πολυνησίας. Εκεί θέλει ένα μήνα το χω υπολογίσει.


Προς το παρόν αυτά, μετά από αυτά θα επανέλθουμε.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Φαντάστηκα ότι ήταν κατι μέτριας δυσκολίας όπως όταν είχα οδηγήσει στους χωματοδρόμους της γης του Πυρός στην Αργεντινή. Εκεί ήταν μεν "κωλόδρομος" αλλά ήταν επαρκώς σηματοδοτημένος. Εδώ μάλλον δεν είναι καν αυτό, οπότε γι αυτό λέτε και εσύ ο @Yorgos κάποιον ντόπιο οδηγό.
Άρα πάμε σε κλασικό 3-day tour από κάποιο ταξιδιωτικό πρακτορείο όπως διαβάζω γενικά στα ίντερνετ; Από που αλήθεια; Από το Uyuni ή από νωρίτερα;
Σε όλα αυτά πρόσθεσε ότι δεν έχεις ούτε ίντερνετ ούτε τηλέφωνο (στο 90% της διαδρομή) αν γίνει κάτι στο δρόμο.

Εμάς η Arequipa μας άρεσε αλλά στο πρόγραμμα σου δε χωράει όπως δε χωράει και το Colca Canyon.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.576
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom