Ουγγαρία Βολτάροντας...κατεψυγμένοι στην πόλη με τα τρία ονόματα, διασχίζοντας τις γέφυρες του Duna ποταμού!!

Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ήμασταν ήδη ενθουσιασμένοι, έτοιμοι και ανυπόμονοι να ανακαλύψουμε όσες περισσότερες γωνιές μπορούσαμε από αυτή την πανέμορφη πόλη!!
Εξαιρετική,λεπτομερής περιγραφή...Εξαιρετικές φωτογραφίες!!!Οργανώνω το ταξίδι μας για το τέλος Αυγούστου και ήδη με έχεις βοηθήσει με τις τόσες λεπτομέρειες για τους δρόμους και τις μετακινήσεις!!Ευχαριστώ!!!

Το μνημείο της Ουγγρικής Επανάστασης
Το μνημείο αυτό .απ`ό,τι κατάλαβα ,βρίσκεται κοντά στην Εκκλησία της Αγ. Άννας ,απέναντι από το κοινοβούλιο;;

Του αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια για το κουράγιο και την επιμονή του και όλο το φωτογραφικό υλικό αυτής της ιστορίας είναι δικό του έργο και τον ευχαριστώ πολύ γι’ αυτό!!
Συγχαρητήρια!!!Πραγματικά τέλειες φωτογραφίες!!!

πράγματα πήγαιναν καλύτερα για τον σύζυγό μου και η κατάσταση είχε βελτιωθεί σημαντικά μέσα σε λίγες μόνο ώρες.
Χάρηκα με την καλή εξέλιξη γιατί όταν το διάβαζα... αγχώθηκα!Μας είχε τύχει το ίδιο στη Ρώμη, τρέχοντας να προλάβουμε την ώρα που είχα κλείσει για την Γκαλερί Μποργκέζε!!!Τέλος καλό, όλα καλά!!!Πάντα είναι όμως ένα άγχος αυτό!!!
 
Last edited by a moderator:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Εξαιρετική,λεπτομερής περιγραφή...Εξαιρετικές φωτογραφίες!!!Οργανώνω το ταξίδι μας για το τέλος Αυγούστου και ήδη με έχεις βοηθήσει με τις τόσες λεπτομέρειες για τους δρόμους και τις μετακινήσεις!!Ευχαριστώ!!!
Και εγώ σε ευχαριστώ για τα πολύ καλά σου λόγια!

Συγχαρητήρια!!!Πραγματικά τέλειες φωτογραφίες!!!
Ευχαριστώ πολύ!

Χάρηκα με την καλή εξέλιξη γιατί όταν το διάβαζα... αγχώθηκα!Μας είχε τύχει το ίδιο στη Ρώμη, τρέχοντας να προλάβουμε την ώρα που είχα κλείσει για την Γκαλερί Μποργκέζε!!!Τέλος καλό, όλα καλά!!!Πάντα είναι όμως ένα άγχος αυτό!!!
Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και η αγωνία κράτησε για λίγο.
 
Last edited by a moderator:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Το μνημείο αυτό .απ`ό,τι κατάλαβα ,βρίσκεται κοντά στην Εκκλησία της Αγ. Άννας ,απέναντι από το κοινοβούλιο;;
Όχι δεν βρίσκεται απέναντι από το Κοινοβούλιο.
Βρίσκεται στον αυλόγυρο του Κοινοβουλίου. Όταν κάνεις τη βόλτα για να δεις το μνημείο Kossuth, τα αγάλματα, τη φρουρά, σίγουρα θα το βρεις μπροστά σου.
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
η μέρα ξεκίνησε με βροχή, δυνατούτσικη βροχή!
Πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο καιρός σε ένα ταξίδι!!!Και μάλιστα νομίζω ότι η βροχή είναι ο πιο ανασταλτικός
παράγοντας στα σχέδιά σου!!!Εμείς θα ταξιδέψουμε την επόμενη εβδομάδα, τέλος Αυγούστου!Μέχρι τώρα έχει πολύ ζέστη( 32 βαθμούς) και φοβάμαι μην το γυρίσει σε βροχή και ...πάνε τα σχέδια!!!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο καιρός σε ένα ταξίδι!!!Και μάλιστα νομίζω ότι η βροχή είναι ο πιο ανασταλτικός
παράγοντας στα σχέδιά σου!!!Εμείς θα ταξιδέψουμε την επόμενη εβδομάδα, τέλος Αυγούστου!Μέχρι τώρα έχει πολύ ζέστη( 32 βαθμούς) και φοβάμαι μην το γυρίσει σε βροχή και ...πάνε τα σχέδια!!!
Η βροχή είναι το χειρότερο πράγμα και μπορεί να σου ανατρέψει όλα τα σχέδια στο ταξίδι, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να αποφύγουμε τον βροχερό καιρό, παρά μόνο να δούμε θετικά την κατάσταση και να έχουμε εναλλακτικό σχέδιο.
Εμείς λόγω βροχής χάσαμε τη βόλτα στο νησί της Μαργαρίτας.
Εύχομαι πραγματικά να μην αντιμετωπίσετε πρόβλημα και να απολαύσετε την πόλη.
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
να πας άνοιξη ή καλοκαίρι και να' ρθεις να μας τα πεις. Να δω και εγώ την πόλη ντυμένη στα πράσινα, θα είναι μαγεία η βόλτα στο καταπράσινο πάρκο ή στη Βούδα στην οδό Toth Arpad με τα πανύψηλα δέντρα!!
Οι περισσότερες ιστορίες που έχω διαβάσει είναι ...χειμώνα!!!Εύχομαι να μπορέσω κι εγώ να σας μεταφέρω τις καλοκαιρινές εικόνες με τον ...καλοκαιρινό καιρό και μάλιστα έτσι ζωντανά όπως εσύ!!!:xalara:
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!:lol::lol:Πάρα πολύ χρήσιμες τώρα που φτιάχνω το πρόγραμμα!!!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Οι περισσότερες ιστορίες που έχω διαβάσει είναι ...χειμώνα!!!Εύχομαι να μπορέσω κι εγώ να σας μεταφέρω τις καλοκαιρινές εικόνες με τον ...καλοκαιρινό καιρό και μάλιστα έτσι ζωντανά όπως εσύ!!!:xalara:
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!:lol::lol:Πάρα πολύ χρήσιμες τώρα που φτιάχνω το πρόγραμμα!!!
Εύχομαι να περάσετε τέλεια με καλό καιρό και πολλές-πολλές βόλτες στην πανέμορφη Βουδαπέστη.
Θα περιμένω τις δικές σου εμπειρίες και θέλω πολλές καλοκαιρινές φωτογραφίες.
Ευχαριστώ και πάλι.
Καλό ταξίδι!! :airplane:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν μπορούσαμε να χορτάσουμε το θέαμα που προσφερόταν απλόχερα μόνο για μας. Μία εξαιρετική παράσταση της φύσης παιζόταν με φόντο το ωραιότερο σκηνικό, που θα ζήλευε ακόμα και ο διασημότερος σκηνοθέτης του κόσμου, έχοντας σαν θεατές τους τυχερότερους ταξιδιώτες.... εμάς!!!

Όντως!!! Ιδανική βόλτα!!!
Πολύ θα 'θελα να πετύχω τον ίδιο καιρό....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ο χώρος είναι διώροφος με πολλά δωμάτια τα οποία είναι διακοσμημένα με ό,τι λογής αντικείμενο μπορεί να βάλει ο νους και η φαντασία σου. Είμαι σίγουρη ότι τα περισσότερα τα έχουν μαζέψει από τις χωματερές της πόλης....Τόσα πολλά διαφορετικά και αντιφατικά μεταξύ τους αντικείμενα, συγκεντρωμένα σε ένα διώροφο σπίτι. Ζούσα ξαφνικά σε έναν χώρο που μόνο σε ταινία επιστημονικής φαντασίας θα μπορούσα να δω....νόμιζα πως μόλις προχωρήσω στην επόμενη αίθουσα θα πεταχτεί μπροστά μου η σερβιτόρα με τα 3 στήθη να μου πάρει παραγγελία. Γύρισα όλο το bar 2 φορές, από πάνω μέχρι κάτω, από τη μία άκρη μέχρι την άλλη. Δεν με ένοιαζε ούτε τι μουσική παίζει, ούτε τι ποτά σερβίρει το κάθε bar, το μόνο που ήθελα να κάνω για το υπόλοιπο της βραδιάς ήταν να τριγυρίζω, χαζεύοντας τα χιλιάδες αντικείμενα της διακόσμησης και τα graffiti του μαγαζιού και θα το έκανα και 3η και 4η φορά, αλλά οι δικοί μου είχαν πάρει ήδη τα ποτά τους και είχαν αράξει σε μία γωνιά, οπότε μαζεύτηκα και εγώ.Υπήρχε άλλο bar για κρασιά, άλλο για μπύρες, άλλο για ποτά! Στον πάνω όροφο υπήρχε δωμάτιο και για φαγητό, burger μπορούσες να φας. Το ποτήρι το κρασί έκανε 500Ft.(1.60€) και σε χρέωναν άλλα 500Ft. σαν εγγύηση για το κολωνάτο ποτήρι, το οποίο επέστρεφες παίρνοντας πίσω τα χρήματά σου. Η Corona έκανε 1200Ft.(4€). Μπορούσες να πάρεις και ναργιλέ όπως έκανε μία παρέα νεαρών αγοριών και κοριτσιών δίπλα μας και μοσχομύριζε μήλο όλο το δωμάτιο. Και τώρα από τον ενθουσιασμό μου που τα ξαναθυμήθηκα θα σας βομβαρδίσω με άπειρες φωτογραφίες για να πάρετε μία μικρή γεύση!
Με έπεισες με όλη αυτή τη περιγραφή! Ειδικά με αυτό...
Υπήρχε άλλο bar για κρασιά, άλλο για μπύρες, άλλο για ποτά!
:innocent::haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σου το εύχομαι ολόψυχα. Θα είναι τέλεια βόλτα!
Σε ευχαριστώ!

Ο τρόπος που γράφεις, ταξιδεύει τον αναγνώστη. Εύχομαι σε πολλά και καλά ταξίδια ακόμα, όπως τα επιθυμείς!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σε ευχαριστώ!

Ο τρόπος που γράφεις, ταξιδεύει τον αναγνώστη. Εύχομαι σε πολλά και καλά ταξίδια ακόμα, όπως τα επιθυμείς!
Σε ευχαριστώ πολύ και αντεύχομαι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom