Βοοking.com και προπληρωμη στις εξυπνες προσφορες

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαπωνία, Καραιβική
Γεια σας παιδια . Eχω κανει μια κρατηση μεσω του booking.com αλλα επειδη ειναι προσφορα πληρωνες την στιγμη της κρατησης..χρεωνεται η καρτα σου.. το θεμα ειναι οτι στην εκτυπωμενη επιβεβαιωση λεει τα κλασσικα οτι θα πληρωσετε στο ξενοδοχειο.. δεν γραφει πουθενα εχετε ηδη πληρωσει..η καρτα εχει χρεωθει κανονικα ομως..που θα ξερουν οι χριστιανοι οτι εχουμε ηδη πληρωσει? μπορει να μας πουν καμια βλακεια οτι δεν εχουμε επιβεβαιωση οτι πληρωσαμε..και οντως δεν εχουμε..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις κρατάω μαζί μου τον μηνιαίο λογαριασμό από την πιστωτική μου που δείχνει ξεκάθαρα το όνομα του ξενοδοχείου και το ποσό πληρωμής. Αυτοί το ξέρουν βέβαια ότι έχετε πληρώσει αλλά στην σπάνια περίπτωση που γίνει καποιο λάθος θα είσαι καλλυμένη. Π.χ μου έχει συμβεί να έχω προπληρώσει και το δωμάτιο και το πρωινό για όλες τις μέρες και απ'το ξενοδοχείο να ζητήσουν να ξαναπληρώσω το πρωινό.. Τους έδειξα την εκτύπωση από το booking.com (πάντα στα αγγλικά) και μετά από λίγο μου είπαν συγνώμη για το λάθος..
Πάντως προσεξε την κράτησή σου, δε λέει "πληρώνετε στο ξενοδοχείο", λέει:
"Όλες οι πληρωμές πραγματοποιούνται κατά τη διάρκεια της διαμονής σας στο ξενοδοχείο, εκτός και αν αναφέρεται διαφορετικά στην πολιτική του ξενοδοχείου."
και στον τύπο του δωματίου γράφει: "Μη Επιστρέψιμη Χρέωση"
Aυτό σημαίνει πως έχεις προπληρώσει.. Βέβαια η χρέωση της κάρτας δεν είναι αναγκαίο να γίνει αμέσως.. Το ξενοδοχείο μπορεί να στη χρεώσει μέρες μετά.. Μου έχει τύχει σε περιπτωση προπληρωμής να μη μου χρεώσουν την κάρτα και να τη χρεώσουν τελικά όταν πήγα στο ξενοδοχείο δηλαδή μήνες μετά..
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαπωνία, Καραιβική
γραφει You have guaranteed your booking by credit card..payment will be taken by your hotel/ sie haben ihre Buchung mit Ihrer Kreditkarte gerantiert. Die Zahlung erfolgt an das Hotel

επισης στον τυπο δωματιου γραφει nicht kostenfrei stornierbar= οχι δωρεαν ακυρωση.
δεν ειναι ξεκαθαρο το οτι εχω πληρωσει..σε συνδυασμο με το an das Hotel...

και γω μαλλον τον λογαριασμο θα παρω :/ και ας ειναι στα ελληνικα
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
γραφει You have guaranteed your booking by credit card..payment will be taken by your hotel/ sie haben ihre Buchung mit Ihrer Kreditkarte gerantiert. Die Zahlung erfolgt an das Hotel

επισης στον τυπο δωματιου γραφει nicht kostenfrei stornierbar= οχι δωρεαν ακυρωση.
δεν ειναι ξεκαθαρο το οτι εχω πληρωσει..σε συνδυασμο με το an das Hotel...

και γω μαλλον τον λογαριασμο θα παρω :/ και ας ειναι στα ελληνικα
Νομίζω πως το "μη επιστρέψιμη χρέωση" είναι αντίστοιχο του "όχι δωρεάν ακύρωση" με την έννοια ότι αν θελήσεις να ακυρώσεις την κράτηση χάνεις τα χρήματα που έχεις δώσει (άρα έχεις πληρώσει). Δηλαδή κατά κάποιο πρώτο το "όχι δωρεάν ακύρωση" είναι συνυφασμένο με την προπληρωμή..
Πάντως κράτα μαζί και το λογαριασμό της κάρτας για να μην αγχώνεσαι, και ας είναι στα ελληνικά. Το όνομα του ξενοδοχείου θα φαίνεται κανονικά και το ποσό που σε χρέωσε και αυτά αρκούν..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ πάντως τη μία και μοναδική φορά που έκλεισα με προπληρωμή ξενοδοχείο (γιατί ήταν τελευταία στιγμή και δεν επιδεχόταν δωρεάν ακύρωση) μέσω booking.com, πλήρωσα κανονικά όταν πήγα αν και είχαν προκρατήσει τα λεφτά από το ξενοδοχείο. Θυμάμαι ότι με ρώτησαν αν θέλω να πληρώσω με κάρτα ή μετρητά ώστε να "απελευθερώσουν" τα χρήματα από την κάρτα (και όντως δε με χρέωσαν στην κάρτα αφού πλήρωσα μετρητά, το έλεγξα). Απλώς αν δεν πήγαινα θα έχανα όλο το ποσό.
Βέβαια αυτό συνέβη σε Ελληνικό ξενοδοχείο, απ΄ότι έχω καταλάβει στο εξωτερικό είναι πιο "τυπικοί" σε αυτό το θέμα. Και εν τέλει, κάθε ξενοδοχείο έχει την πολιτική του πέραν της όποιας συμφωνίας κάνει με το booking.com (μια βοήθεια από τον tripakias παρακαλώ αν ξέρει να μας διαφωτίσει).
Και επίσης έχω καταλάβει ότι σε αρκετές περιπτώσεις η "προπληρωμή" αναφέρεται στη "δέσμευση" όλου του ποσού με την κράτηση, και στο ότι χάνεις τα λεφτά αν δε πας. Αυτό.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.321
Likes
3.440
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Προφανώς σου έχουν δεσμεύσει τα χρήματα στην πιστωτική και στο ξενοδοχείο αποφασίζεις εαν θέλεις να κρατήσουν τα χρήματα απτην κάρτα, ή να πληρώσεις μετρητά κ να ξεμπλοκάρουν τα χρήματα (μου έτυχε το καλοκαίρι στην Κύπρο)
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαπωνία, Καραιβική
Παιδια ελεγε καθαρα.."πληρωνετε την στιγμη της κρατησης"..
επειδη ηταν εξυπνη προσφορα και ηταν με εκπτωση απο την κανονικη τιμη... :icon_rolleyes:
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.321
Likes
3.440
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Αυτο που σου λεει ειναι με λίγα λόγια : Εαν δε πάς, θα πληρώσεις ολόκληρο το ποσό το οποίο έχει ήδη δεσμευτεί στην κάρτα σου
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Elina στειλε ενα μαιλ στο ξενοδοχειο σου, και εγω ειχα ενα θεμα εκανα κρατηση αλλα δεν ειχαν τραβηξει λεφτα απο μεσα, κ φοβομουν μηπως μου ακυρωσουν την κρατηση (θα μου πεις δεν σε χρεωσαν τι σε πειραζε, ηθελα το συγκεκριμενο ξενοδοχειο )(αλλη περιπτωση θα μου πεις η δικη μου)
Εστειλα ενα μαιλ στο ξενοδοχειο μιλησα και με το booking και λυθηκε το θεμα μου.
Μετα απο πολλα μαιλ βεβαια αλλα λυθηκε:icon_cheesygrin:.

Μιλα απευθειας μαζι τους , για να δεις τι γινετε πιο πολυ να σου φυγει η απορια και να σαι σιγουρη ,επιβεβαιωσε οτι πηραν τα χρηματα απο την καρτα σου , με το βιβλιαριο σου κανε ενημερωση της καρτας δειχνει ποιος τραβηξε και τι ποσο.(ετσι θα εχεις και εσυ ενα αποδεικτικο)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.029
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
1. Αλλο πραγμα ειναι η οχι δωρεαν ακυρωση, αλλο η μη επιστρεψιμη χρεωση (επειδη αναφερθηκε πως μπορει να ειναι το ιδιο το λεω).

2. Οπως εχoυμε ξαναπει εκεινος που σε χρεωνει ειναι αποκλειστικα το ξενοδοχειο. Και δεν μπορει να σε χρεωσει 2 φορες για την ιδια κρατηση. Αυτο το αποδεικνυεις πολυ ευκολα και μπορεις να προσβαλεις τη χρεωση της καρτας (αν νομιζεις πως σε χρεωσαν παρανομα) εως και 13 μηνες μετα (τοσο νομιζω πως ειναι).

3. Μαλλον προκειται για λαθος της booking.com ως προς τη διατυπωση της πολιτικης κρατησης. Επικοινωνησε μαζι τους αν θες.
 

AndreasCy

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία-Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδία
Καλησπερα, εχω μια απορια σχετικα με την προπληρωμη που αφορα το ηλεκτρονικο κλειδι το οποιο αναφερεται στην στηλη ''ψιλα γραμματα''.
Οταν αναφερει ''προπληρωμη ηλεκτρονικου κλειδιου'' εννοει οτι δινεις το ποσο που αναφερεται (πχ 10 ευρω) και αργοτερα κατα το check out οταν παραδωσεις το ηλεκτρονικο κλειδι ανεπαφο σου επιστρεφεται το ποσο ή μηπως κατακρατειται οριστικα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom