ΗΠΑ Βορεια Αμερικη

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Θελω να οργανωσω ενα ταξιδι στη Βορεια Αμερικη για καλοκαιρι (το επομενο, αυτο δεν προλαβαινω μιας και εχω αλλες προτεραιοτητες για φετος). Θα ηθελα περα απο τον κλασσικο προορισμο της Νεας Υορκης να προσθεσω και καποιους αλλους, καπως μαζεμενους (δηλ κοντα ο ενας στον αλλο), σχετικα οικονομικους και οσο το δυνατον αντιπροσωπευτικους. Το μυαλο μου παει προς Τεξας πλευρα. Εχουμε και λεμε:
Νεα Υορκη 5 γεματες μερες
Νταλλας 3,5 μερες
Οκλαχομα 2,5 μερες
Σαν Αντονιο 4,5 μερες
Χιουστον 3 γεματες μερες

Στους περιορισμους του ταξιδιου (περαν του μπατζετ, για 2 ατομα) ειναι ο χρονος, γυρω στις 3 εβδομαδες, και μια σχετικη ανεση, να μην ειναι δηλαδη εξουθενωτικο. Βεβαια σημαντικο ρολο παιζουν και τα αξιοθεατα.
Ακουω γνωμες και προτασεις......
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Τι έχεις στο μυαλό σου να δεις? Πώς και προσανατολίζεσαι να αφιερώσεις 2+ εβδομάδες (αν αφεραίσουμε τις 5 μέρες της NY από τις 3 εβδομάδες) σε Oklahoma και Texas?
Έχεις κάνει μια... αρκετά προτότυπη επιλογή προορισμών για πρώτο ταξίδι USA, και κάτι μου λέει πώς κάποιο concept παίζει από πίσω.
Δεν θέλεις να δεις ας πούμε to Grand Canyon? Las Vegas? San Francisco? Yellowstone NP? Νέα Ορλεάνη? Οι εσωτερικές πτήσεις είναι σχετικά φτηνές και εκμηδενίζουν τις αποστάσεις....
Πάντως αν για κάποιο λόγο αφιέρωνα τόσο χρόνο στο Texas με τίποτα δε θα άφηνα έξω το
Austin... έχω ακούσει ότι είναι πιό νεανικό, artist friendly και μποέμικο.
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Το βασικο προβλημα περαν της Νεας Υορκης ειναι να μην ξεφυγουμε οικονομικα. Οι αλλες πολεις ειναι κοντα και σχετικα φτηνες. Αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο ευπροσδεκτο. Νομιζω πχ οτι πιο ακριβα θα βγει μια περαντζαδα απο Las Vegas παρα απο το Νταλλας...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Η Αμέρικα έχει λύσεις για όλα τα βαλάντια, δεν αποκλείει κανέναν, αρκεί να έχει λεφτά. Λίγα ή πολλά, δεν έχει σημασία, όσα έχεις θα στα πάρει...
Δε νομίζω ότι θα δεις σημαντική αύξηση στα έξοδά σου αν ανταλλάξεις έναν προορισμό με έναν άλλο. Ακόμα και στο λαμπερό Las Vegas για παράδειγμα μπορείς να τη περάσεις και οικονομικά. Οι τιμές στα ξενοδοχεία ξεκινάνε από 35 Ευρώ / δίκλινο (ρίξε μια ματιά στο booking για αρχή) και φτάνουν μέχρι "μεζονέτα στην εκάλη" / βράδυ. Φαγητό παίζει από Mac Donalds και χοτ ντογκ ή προσφορές σε ξενοδοχεία τύπου 15$ φάε ώσπου να σκάσεις, μέχρι και 2.000 για σαλάτα...
Πάντως το Las Vegas είναι εντυπωσιακό και αξίζει για μια - δυο μέρες αλλά αν δεν είσαι party animal και ρουλετάκιας νομίζω ότι αρκούν, το πιάνεις το vibe της πόλης.
Εκεί γύρω (6-8 ώρες οδήγηση) είναι το Grand Canyon που θα το βλέπεις στη τηλεόραση μια ζωή και θα λες καμαρωτά "εκεί έχω πάει"! Πιό πάνω (2 ώρες) είναι το antelope canyon που δε παίζεται. Προς ειρηνικό μεριά είναι το San Francisco (πολάρα!) και κοντά στο San Fran Yosemitee NP και Seqoya NP, και σε απόσταση βολής το Los Angeles (άμα σε βγάλει ο δρόμος, έχει και αυτό τις βόλτες του)... Μάνι-μάνι τρεις πολιτείες στο βιγραφικό σου... Α! και σκέψου τα παραπάνω σε road trip...
Από την άλλη πλευρά (αντολικότερα) υπάρχει η Νέα Ορλεάνη που είναι ένας κόσμος από μόνη της, και Φλόριντα (Mαιάμι κλπ κλπ).
Το Τέξας δε ξέρω τι έχει και αν αξίζει δυο εβδομάδες (μπορεί και να τα σπάει, απλά δηλώνω άσχετος).
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Για πες γνωμη για το ''plan b'': 30/7-23/8
New York—Chicago—Phoenix—Las Vegas—Los Angeles
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Για το συγκεκριμένο ξέρω ότι έχεις πολλά να δεις!! Προτείνω το Phoenix-Las Vegas-Los Αngeles με αυτοκίνητο (οπότε περνάς και από Grand Canyon και Death Valley)... χωράει και ένα San Francisco πάντως...
Για ενοικίαση αυτοκινήτου υπολόγισε 250 ευρώ για 10 μέρες... κάνε μια αρχή εδώ: www.easycar.com
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Αφηνω πισω μου βεβαια το Texas... H τιμη παντως του αυτοκινητου ειναι πιο φτηνη απο τα αεροπορικα για αυτα τα ταξιδια
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Καλά το ξεκίνησες (αν και λίγο πιο "απλωμένο" απ' όσο "πρέπει") κι αρχίζεις να τα χαλάς...:)
Απ' την άλλη εξαρτάται τι ψάχνεις. Αν "υπάρχει από πίσω ένα concept" , να δεις ένα κομμάτι των ΗΠΑ στην καθημερινότητά του, κάθε φορά. Ένα κομμάτι των ΗΠΑ που να αποτελεί μια ενότητα, που να έχει μια συνάφεια, κάτι κοινό...Τότε κάνε αυτό που σκέφτεσαι . Κοίτα μια απ΄τις ωραιότερες ιστορίες που έχει γραφτεί εδώ μέσα και θα καταλάβεις : http://www.travelstories.gr/community/threads/north-to-south-east-to-west.221/
Αν πάλι θέλεις να πάρεις μια ιδέα "απ' όλα" , κάτι σαν εκείνα τα ταξίδια που οργανώνουν τα πρακτορεία, όπως σου λέει ο φίλος gmavro75 πολύ σωστά, η διαφορά κόστους, συγκρατείται με καλή οργάνωση.
Εγώ είμαι της πρώτης λύσης...αλλά μην ανησυχείς, έτσι κι αλλιώς ενθουσιασμένος θα γυρίσεις. Αμερική είναι αυτή...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Συμφωνώ με τον GKCAPO. Το ξεκίνησες διαφορετικά και μετά το γύρισες σε highlights.
Las Vegas ξέρεις απο πρίν αν θες να πας. Μην κάνεις το λάθος αν δεν σου κάνει το κλικ.
(προσωπικά δεν πατάω ούτε δεμένος και φιμωμένος)

Δες και αυτήν την ιστορία του Γιώργου, ακόμη κι αν δεν πάρεις ιδέες, έχει πλάκα.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Καλά το ξεκίνησες (αν και λίγο πιο "απλωμένο" απ' όσο "πρέπει") κι αρχίζεις να τα χαλάς...:)
Απ' την άλλη εξαρτάται τι ψάχνεις. Αν "υπάρχει από πίσω ένα concept" , να δεις ένα κομμάτι των ΗΠΑ στην καθημερινότητά του, κάθε φορά....
Ρεαλιστικά τώρα... πόσα ταξίδια θα κάνει ο μέσος ταξιδιώτης στην Αμερική για να βλέπει άλλο κομμάτι κάθε φορά; Όπως και σε κάθε χώρα μακρινή τα highlights πας να συλλέξεις (ασχέτως που μπορεί να διαφέρουν τα highlights από άνθρωπο σε άνθρωπο).
Γιατί να κάνεις 4 ταξίδια στη ζωή σου για να δεις την καθημερινότητα των ανθρώπων του Τέξας, της Νέα Ορλεάνης, της Οκλάχόμα και του Σικάγο, και να μη πας να δεις και την καθημερινότητα των ανθρώπων στο Θιβέτ, στο Περού και στη Καμπότζη...
Πάντως συμφωνώ πς ό,τι και να κάνει θα περάσει καλά...
 

cathroula

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
να ρωτησω κι εγω κατι που ακομα ψαχνω για ταξιδι. καθοτι ειμαστε απο θεσσαλονικη και οι ωρες ειναι ατελειωτες για Νεα Υορκη, εψαξα μεσω των turkish airlines για 5 διανυκτερευσεις νεα Υορκη και βγαινει 1100 ευρω το ατομο τα αεροπορικα μονο για 20-26 αυγουστου. η τιμη σε σχεση με αυτα που διαβαζω απο εσας ειναι υψηλη αλλα γλιτωνεις ωρες και ταλαιπωρια διοτι εισαι εκει σε 14 ωρες. απο διαμονη κατι θα βρω, εχει απειρα ξενοδοχεια. τι λετε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom