Ουγγαρία Βουδαπέστη Μαρτιος 2011

paolina

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Καλημέρα και από εμένα που ανυπομονώ να φύγω τη Δευτέρα για Βουδαπέστη. Η αλήθεια είναι ότι έχω βρει άπειρες συμβουλές για αξιοθέατα εδώ!!Να είστε καλά.Μία ερώτηση μόνο.Είχαμε αποφασίσει να πάρουμε τη Budapest Card που είναι δωρεάν όλα τα ΜΜΜ και έχεις και κάποια έκπτωση σε μουσεία κτλ.Δυστυχώς είδα ότι για το 2011 θα έιναι διαθέσιμη από τον Απρίλιο.Έχετε κάποια εναλλακτική να προτείνετε? Ευχαριστώ!!!
 

ktp

Member
Μηνύματα
30
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Surprise...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ktp πολύ ωραία τα έγραψες μπράβο... μου τα χάλασες μόνο με τα εστιατόρια που ανέβασες και με το αμφίβιο λεωφορείο... ας είμαστε σοβαροί... το λεωφορείο είναι η επιτομή της turist trup και τα εστιατόρια χωρίς σχόλια...
Το Sir Lancelot ειναι σιγουρα τουριστικότατη περίπτωση, αλλά το Citadella Panorama ήταν πραγματικα υπεροχο... Εχεις πάει και δεν σου άρεσε??:shock: Όσο για το Vapiano, είναι η λύση όταν η τσέπη έχει ψιλοαδειάσει και δεν θες να πας McDonalds η σε κάτι παρόμοιο. Πρακτική λύση δηλαδή. Ένα άλλο εστιατόριο που πήγαμε και δεν ανέφερα πριν ήταν το Spoon το οποίο είναι ένα αγκυροβολημένο καράβι με θεα στο Buda Castle. Εκεί το φαγητό ήταν σχετικά καλό, σχετικά ακριβό και το εστιατόριο όχι τόσο ωραίο όσο περίμενα.

Όσο για το riverride, γιατί μου το προσβάλεις το αμφίβιο λεωφορειάκι???:lol: Είναι κάτι διαφορετικό, σαν να πηγαινεις λουνα παρκ και δοκιμαζεις τα νεα παιχνιδια, ε, ετσι και αυτο, δοκιμαζεις το νεο λεωφορειακι που κολυμπάει :bleh:.
 

ktp

Member
Μηνύματα
30
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Surprise...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλημέρα και από εμένα που ανυπομονώ να φύγω τη Δευτέρα για Βουδαπέστη. Η αλήθεια είναι ότι έχω βρει άπειρες συμβουλές για αξιοθέατα εδώ!!Να είστε καλά.Μία ερώτηση μόνο.Είχαμε αποφασίσει να πάρουμε τη Budapest Card που είναι δωρεάν όλα τα ΜΜΜ και έχεις και κάποια έκπτωση σε μουσεία κτλ.Δυστυχώς είδα ότι για το 2011 θα έιναι διαθέσιμη από τον Απρίλιο.Έχετε κάποια εναλλακτική να προτείνετε? Ευχαριστώ!!!
Η αληθεια ειναι πως εκτος και αν εχεις σκοπο να επισκεφτεις τα περισσοτερα από τα μουσεία και αξιοθεατα που περιλαμβανει, δεν αξιζει να την αγοράσεις. Καλυτερα να βγαλεις μια 7ημερη καρτα που σου δινει δωρεαν όλα τα ΜΜΜ και ρωτα στο ξενοδοχειο σου αν έχει προσφορες ή αν μπορει να σου κλεισει καλυτερες τιμες για τα αξιοθεατα που θες να επισκεφτεις.
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Hop On-Hop Off ειναι λεωφορειάκια τα οποια οταν εχει καλό καιρό είνα χωρις οροφη αλλιώς είναι κανονικο πουλμανακι. Αυτά έχουν μια προκαθορισμένη διαδρομή συνήθως γύρω από τα κύρια μνημεία και έχει ακουστικά από τα οποία ακους ξεναγηση στην γλώσσα σου. Το εισητήριο που βγάζεις συνήθως έχει ισχύ για 2 μέρες. Σε κάθε στάση που κάνει μπορείς αν θες να κατεβαινεις, να επισκέπτεσαι το τάδε αξιοθέατο και να ανεβάινεις στο επόμενο που θα έρθει, εξου και το ονομα hop on-hop off.

Eμείς σε κάθε ταξίδι την πρώτη μέρα κάνουμε την ξεναγηση με αυτό τον τρόπο, ακούμε τα σχόλια για το κάθε μνημείο και γενικά την ιστορια της πόλης με αρκετες λεπτομερειες, σημειώνουμε πια θα θέλαμε να δούμε και τις επόμενες μερες τα επισκεπτόμαστε. Ουσιαστικά παίρνεις μια πρωτη ιδεα από την πολη και σχεδιάζεις το πρόγραμμα σου.

Η βουδαπέστη έχει 2 εταιριες που το κάνουν αυτό (δες τα site από το παραπανω μηνυμα) και η μία υπερέχει της άλλης, για αυτο και στο προτεινα.

Το Riverride τωρα είναι κάτι αστείο που πρωτη φορα ειδα και εγω. Είναι ένα πουλμανακι που σου κανει ξεναγηση για μιαμιση ωρα (εδω δεν μπορείς να ανεβαινεις και να κατεβαινεις) αλλά στην μεση τησ διαδρομής, πάει προς το ποταμι και βουτάει στο νερο. :haha: Και στη συνεχεια πλέει στον Δουναβη σαν βαρκα και κάνει ξεναγηση απο εκει. Μπες στο site που σου γραφω ή αν θες μπες εδω [URL="
- RiverRide - Budapest sightseeing on land and water![/URL] και δες βιντεακι στο you tube.
καλα ε με κουφανεσ υπαρχει τετοιο πραγμα μονο στισ ταινιεσ νομιζα οτι υπαρχει ρε :bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:
 
Last edited by a moderator:

TXARA

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Paolina βρίσκομαι ήδη στη Βουδαπέστη και μπήκα με στο site για να δω καμμιά πληροφορία σε ενημερώνω λοιπόν ότι πριν 2ωρες έβγαλα Budapest card 72ωρων μετα απο αρκετή ταλαιπωρίας μιας και δεν υπήρχε πουθενά 72 αλλα μόνο 48ωρων.Τελικά την βρήκαμε στο ομώνυμο κατάστημα budapest tour στην οδός andrassy.Εμείς βγάλαμε Budapest card 72 ωρών και card hop on hop off και μας κάνανε έκπτωση 1000 φιορινια.Η Κάρτα των ξεναγησεων προσφέρει χρήση της κόκκινης γραμμής,της κιτρινης γραμμής καθώς και μια cruise.
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
budapest baby!!! αντε πλησιάζει και η δική μου σειρά για Βουδα και για Πέστη:clap: 1η εβδομάδα Μαίου, με τις πεταλουδίτσες και τα λουλουδάκια συντροφιά:bleh:
 

ktp

Member
Μηνύματα
30
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Surprise...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
budapest baby!!! αντε πλησιάζει και η δική μου σειρά για Βουδα και για Πέστη:clap: 1η εβδομάδα Μαίου, με τις πεταλουδίτσες και τα λουλουδάκια συντροφιά:bleh:
Να πας οπωσδηποτε στο νησι της Μαργαρίτας και να μας πεις πως είναι γιατι όταν ημουν εκεί, άκουγα και διάβαζα πως ειναι υπέροχο την ανοιξη. Και επειδη δεν πηγα, μου έμεινε η απορία. Καλά να περάσεις!!!
 

TXARA

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Η Βουδαπεστη Είναι πάρα πολυ όμορφη,παραμυθένια!!!Πάλι θα βριζω Όταν γυρίσω στο Ελλαδισταν,θα έχω να λέω για τα πεζοδρόμια μας και τα τεράστια πάρκα που δεν έχουμε!!!Την καλύτερη ισοτιμία ,τουλάχιστον σήμερα,την βρήκαμε σε ένα ανταλλακτηριο απέναντι απο το new York palace!Ιδιαίτερο μέρος που πρέπει να πάει κάποιος για καφέ η φαγητο,το σίγουρο Είναι ένα ότι θα απολαύσεις το καφέ σου σε ένα μικρό παλάτι!Θα επανέλθω άμεσα!!!:clap:
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
TXARA
Εύχομαι να περνάς καλά στη Βουδαπέστη. Εγώ πρόκειται να πάω 4 με 10 Απριλίου. Το ξενοδοχείο που έχω κλείσει είναι το La prima fashion hotel κοντά στη γέφυρα της Ελισσάβετ και πολύ κοντά στη vaci utca. Επειδή ανησυχώ για την ασφάλεια της περιοχής ήθελα να σε ρωτήσω εάν είναι επικίνδυνα να κυκλοφορείς ιδίως τις νυχτερινές ώρες. Επίσης πες μας κάτι για τον καιρό, κάνει κρύο...Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου όταν γυρίσεις...
 

xafper

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επειδη και εγω επισκεφτηκα την βουδαπεστη τελος ιανουαριου και εμεινα στο συγκεκριμενο ξενοδοχειο continental zara συμφωνω απολυτα ,το ξενοδεχειο θα μπορουσε να ηταν 5 αστερο και η τιμη του ειναι παρα πολυ. Η βουδαπεστη δεν με ενθουσιασε σαν πολη μου φανηκε μια μικρη αντιγραφη απο ολα το κοινοβουλιο τους προσπαθει να μοιασει κατι σαν του λονδινου , η γεφυρα τους μου θυμιζει λιγο πραγα τα δε μαγαζια τους 30 χρονια πισω απο την ελλαδα ,πρωτη φορα δεν ψωνισα τιποτα εκτος απο παπρικα. Το μονο που μου αρεσε ηταν το φαγητο τους και τα σπα τους!!!!!!!!!!!!!
 

ktp

Member
Μηνύματα
30
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Surprise...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ayreonliv
Εγω που πήγα 3-7/Μαρτιου μπορω να σου πω πως το έκανε το κρυάκι του, αλλά σε υποφερτά επίπεδα. Όσο ηταν μερα και ειχε ηλιο ήταν καλά, το προβλημα ηταν το βραδυ που έπεφτε η θερμοκρασια αρκετα. Σε 1 μηνα όμως φανταζομαι θα εχει μαλακωσει πολυ το κρυο.


Στην Βουδαπεστη γενικα δεν υπαρχει προβλημα εγκληματικοτητας και μπορεις να κυκλοφορεις έως αργα εξω χωρις προβλημα. Αρκει βεβαια να τηρεις κάποια στοιχειωδη πράγματα που ειναι αυτονοητα. Στην περιοχη που θα μεινεις κυκλοφορούσαμε βραδυ Κυριακης που όλα τα μαγαζια ηταν κλειστα και παρολλαυτα δεν υπηρχε κανενα προβλημα. Εβλεπες και μετα τις 12-1 το βραδυ να κυκλοφορουν νεαρες κοπέλες η εφηβοι μονοι τους. Οποτε μην ανησυχεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.466
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom