Ουγγαρία Βουδαπέστη Μαρτιος 2011

ktp

Member
Μηνύματα
30
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Surprise...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ΤΧΑRA αυτο το new york palace που ειναι ακριβως??? (ρωταω για την επομενη επισκεψη) Καλα να περνας και οποτε μπορεις γραφε για οτι αξιοσημειωτο βλεπεις.
 

TXARA

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Το new York palace είναι στην Erzsebet korut κοντά στο σταθμό του μετρό blaha l.ter.
Μόλις επέστρεψα απο μια βραδυνη βόλτα στο δουναβη που κατα την άποψη μου Είναι απαραίτητη.Προσωπικά η Βουδαπέστη μου αρέσει πάρα πολυ με μετρό βέβαια τις χώρες που έχω επισκεφθεί μέχρι τώρα.Όσο αφορά την ασφάλεια για τις βραδινές ώρες δε μπορώ να πω ότι αισθάνθηκα κάπου κάποιο κίνδυνο.Η αλήθεια Είναι ότι πριν λίγες μέρες είχε έρθει ένας φίλος μου και με ψιλοτρομαξε και στην πρώτη μας έξοδο άφησα Ρολόι,ΚΙΝΗΤΟ και πορτοφόλι στο ξενοδοχείο αλλα Τελικά δε συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας για κάτι τέτοιο.Αύριο θα επισκεφθώ την περιοχή Βουδα,το νησί της Μαργαρίτας
και θα κάνουμε και την πρώτη επίσκεψη σε ένα απο τα δυο Λουτρά που έχουμε επιλέξει να πάμε.Φιλιά πολλά απο την όμορφη Βουδαπεστη
 
  • Like
Reactions: ktp

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Πώπω,δεν χορταίνω να διαβάζω!!!!!Εγώ φεύγω σε 2 βδομάδες περίπου.... :) :) :)
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Καλημέρα και από εμένα που ανυπομονώ να φύγω τη Δευτέρα για Βουδαπέστη. Η αλήθεια είναι ότι έχω βρει άπειρες συμβουλές για αξιοθέατα εδώ!!Να είστε καλά.Μία ερώτηση μόνο.Είχαμε αποφασίσει να πάρουμε τη Budapest Card που είναι δωρεάν όλα τα ΜΜΜ και έχεις και κάποια έκπτωση σε μουσεία κτλ.Δυστυχώς είδα ότι για το 2011 θα έιναι διαθέσιμη από τον Απρίλιο.Έχετε κάποια εναλλακτική να προτείνετε? Ευχαριστώ!!!
Legenda pass Legendapass εγω την βρηκα πολυ χρησιμη σε μεταφερει απο και προς το αεροδρομια και σε παει στη πορτα του ξενοδοχειου σου επισης δωρεαν μεταφορα σε ολα τα μεσα και δωρο μια πανεμορφη κρουαζιερα βολτα στον Δουναβη

Ωχ μαλλον τωρα θα εισαι εκει αλλα δε πειραζει το αφηνω να το δει καποιος αλλος που τυχον θα παει βουδαπεστη.
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Legenda pass Legendapass εγω την βρηκα πολυ χρησιμη σε μεταφερει απο και προς το αεροδρομια και σε παει στη πορτα του ξενοδοχειου σου επισης δωρεαν μεταφορα σε ολα τα μεσα και δωρο μια πανεμορφη κρουαζιερα βολτα στον Δουναβη

Ωχ μαλλον τωρα θα εισαι εκει αλλα δε πειραζει το αφηνω να το δει καποιος αλλος που τυχον θα παει βουδαπεστη.
την μεθεπομενη δευτερα 4/4 φευγω εεγω !!!!!
 

TXARA

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Μολις γυρισα απο Βουδαπεστη,αχαχαχ!!!Για εσας που φευγετε συντομα μην ξεχασετε και δεν πατε στο NEW YORK PALACE για καφε,το μερος θα σας ταξιδεψει σε αλλη εποχη.Και οπωσδηποτε για φαγητο στο ΜΕΝΖΑ βρισκεται στην Liszt ferenc tez 2 σταση μετρο oktogon,νεανικο στεκι με παρα παρα πολυ καλη ουγγρικη κουζινα.
 

TXARA

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Ειναι μια πολη ομορφη πολη με πολλα παρκα,μεγαλα πεζοδρομια,ευγενικους οδηγους δηλαδη οτι δεν εχουμε εμεις στην Ελλαδα.Η βουδα σε ταξιδευει πολλα χρονια πισω.Η Πεστη ειναι πιο ευρωπαικη.Η κουζινα τους ειναι εξαιρετικη.Η ζωη ειναι πολυ πιο φθηνη απ'ότι εδω.Εχει πολλα πραγματα να δεις αρκει να εχεις κουραγιο να περπατας γιατι τη πολη τη γνωριζεις καλυτερα ετσι.Εμεις την πρωτη μερα πηραμε τα κοκκινα λεωφορεια και γυρισαμε τα αξιοθεατα.Την επομενη μερα πηγαμε μονοι μας να δουμε οτι θελαμε.Ενα βραδυ πηραμε το τραμ και καναμε δυο φορες τη διαδρομη παραλληλα με το Δουναβη.Καναμε ενα γυρο με το καραβακι το πρωι και ενα γυρο το βραδυ,η νυχτεερινη βολτα ειναι μαγεια.Επισκεφθηκαμε τα 2 καλυτερα λουτρα.Φαγαμε σε πολυ ωραια μαγαζια και περιπλανηθηκαμε στους δρομους,σημειωτεον ουτε μια στιγμη δεν αισθανεσαι φοβο.Παρολο που σπανια πηγαινω στο ιδιο μερος στη Βουδαπεστη θα ξαναπηγαινα ανετα.Οποιος θελει κατι παραπανω και μπορω να τον βοηθησω ευχαριστως.
 

sgatz

Member
Μηνύματα
33
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Να προσθέσω εδώ μιας και μόλις γύρισα από βουδαπέστη ότι ψάξτε πάρα πολύ τα σουβενίρ,παράδειγμα ενα κουτακι με ζωγραφια στο χέρι το βρήκα σε υπαίθριο πάγκο στη vaci utca 1200 φιορίνια και παρακάτω σε άλλον 3500.
Το δεύτερο ότι οι έλεγχοι στο αεροδρόμιο τους είναι επιοικώς γελοίοι!Αφού εβγαλα ζωνες παπούτσια κλπ μου ζήτησε να βγαλω το φουτερ που φοραω!!!Οταν του είπα ότι δεν παίζει να γυρνάω ημίγυμνος στο ρημαδοαεροδρόμιο τους και ας μου κανουν σωματικό ελεγχο αν θελουν εκεόνος επέμεινε οπότε του είπα πρώτα να κάνει stripshow ο ο ιδιος...
Το townhall apartments ήταν εξαιρετική επιλογή για να μείνουμε.Πας παντού απο κει και είσαι και κοντα στην vaci utca.
Eπίσης υποδειγματική ήταν η μεταφορά μας από και προς το αεροδρόμιο από την εταιρία που συνεργάζεται το κατάλυμμα.Κόστος μεταφοράς 22 ευρω ανα όχημα εως 4 άτομα.
Επίσης κάναμε μονοήμερη στην βιέννη.Κόστος εισητηρίων 25 ευρω με επιστροφή και ανοιχτη ημερομηνία 3 ημερών.Προσέξτε όμως ποια εταιρία κάνει το δρομολόγιο.Αν δείτε railjet ειναι η obb με τέλεια τρένα που πιάνουν 160 και βαλε χλμ...Αν δείτε dacia θα πάθετε ότι εμείς,στο γύρνα στο δρομολόγιο των 19.50 από βιέννη μας παρέλαβε αυθεντικό dacia ρουμάνικο τρένο με τελικό προορισμό βουκουρέστι.Ελεοοοοςςςςς!!!!Ενιωσα να γυρνα πίσω ο χρόνος,παρακμή ατελείωτη μιλάμε

Ο καιρός τέλειος.μονο το σαββατοκύριακο έβρεξε.Την παρασκευη μάλιστα εφτασε τους 20 βαθμούς με λιακάδα...Την εβγαλα αραχτος στις καρεκλες που εχουν στα πάρκα τους και έφτιαχνα επιδερμίδα :)

Θα επανέλθω το βραδυ βάζοντας σε μια σειρα τις σκέψεις μου γιατι εξοντωμενος διπλά...από την κούραση και απο την σκέψη ότι δεν εχω αλλο προγραμματισμένο ταξίδιιιι!
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Sgatz περιμένουμε περισσότερα...εγώ φεύγω Δευτέρα απόγευμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.700
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom