Ουγγαρία Σλοβακία Βουδαπέστη-Μπρατισλάβα

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Τέλη του επόμενου μήνα, έχω κανονίσει μια απόδραση στην Βουδαπέστη (3 βράδια) και στην Βιέννη (άλλα 2). Απο όσο έχω βρει συνδέονται μεταξύ τους μέσω τραίνου. Σκεπτόμουν να "επενδύσω" λίγες ώρες στην Μπρατισλάβα που φαίνεται πολύ όμορφη, αλλά! έχω βρει τρόπο μόνο για οδική μεταφορά, μέσω λεωφορείου. Φίλος-φίλου μου είπε πως στο παρελθόν είχε πάει απο Βουδαπέστη -> Μπρατισλάβα με τραίνο (και μάλιστα πολύ οικονομικά). Το έχει κάνει κάποιος αυτό; Ξέρετε που μπορώ να βρω και να κλείσω εισιτήρια τραίνου;

Ευχαρισ΄τω πολύ!
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Δες στο https://www.mavcsoport.hu/
Στην Ουγγαρία δεν δέχονται ηλεκτρονικά εισιτήρια και έτσι αν αγοράσεις από το σάιτ θα πρέπει να παραλάβεις το κανονικό εισιτήριο από τα μηχανήματα που υπάρχουν στους σταθμούς πριν ανέβεις στο τρένο.. Υπάρχουν οδηγίες στο σάιτ...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Δες στο https://www.mavcsoport.hu/
Στην Ουγγαρία δεν δέχονται ηλεκτρονικά εισιτήρια και έτσι αν αγοράσεις από το σάιτ θα πρέπει να παραλάβεις το κανονικό εισιτήριο από τα μηχανήματα που υπάρχουν στους σταθμούς πριν ανέβεις στο τρένο.. Υπάρχουν οδηγίες στο σάιτ...
Εμεις ταξιδέψαμε το Δεκέμβριο από Βουδαπέστη προς Βιέννη με το τρένο με ηλεκτρονικό εισητηρια. Κανένα πρόβλημα δεν είχαμε.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Τέλη του επόμενου μήνα, έχω κανονίσει μια απόδραση στην Βουδαπέστη (3 βράδια) και στην Βιέννη (άλλα 2). Απο όσο έχω βρει συνδέονται μεταξύ τους μέσω τραίνου. Σκεπτόμουν να "επενδύσω" λίγες ώρες στην Μπρατισλάβα που φαίνεται πολύ όμορφη, αλλά! έχω βρει τρόπο μόνο για οδική μεταφορά, μέσω λεωφορείου. Φίλος-φίλου μου είπε πως στο παρελθόν είχε πάει απο Βουδαπέστη -> Μπρατισλάβα με τραίνο (και μάλιστα πολύ οικονομικά). Το έχει κάνει κάποιος αυτό; Ξέρετε που μπορώ να βρω και να κλείσω εισιτήρια τραίνου;

Ευχαρισ΄τω πολύ!
Φυσικά υπάρχει τρένο αλλά και λεωφορεία που κάνουν τη διαδρομή.
θα βρεις πολλά σαιτ και όλα οκ.
Τα λεωφορεία είναι πιο οικονομικά από τα τρένα γύρω στα 10€ ενώ το τρένο πάνω από 25€ η διαδρομή. Η εταιρεια flixbus έχει πολλά καλα λεωφορεία και πολλά δρομολογια με free WiFi ,τουαλέτα ,μια χαρα είναι.
 

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
Φυσικά υπάρχει τρένο αλλά και λεωφορεία που κάνουν τη διαδρομή.
θα βρεις πολλά σαιτ και όλα οκ.
Τα λεωφορεία είναι πιο οικονομικά από τα τρένα γύρω στα 10€ ενώ το τρένο πάνω από 25€ η διαδρομή. Η εταιρεια flixbus έχει πολλά καλα λεωφορεία και πολλά δρομολογια με free WiFi ,τουαλέτα ,μια χαρα είναι.
Καλησπέρα και ευχαριστώ! Τα εισιτήρια του τρένου, μέσω ποιου ιστότοπου τα είχατε κλείσει;

Δες στο https://www.mavcsoport.hu/
Στην Ουγγαρία δεν δέχονται ηλεκτρονικά εισιτήρια και έτσι αν αγοράσεις από το σάιτ θα πρέπει να παραλάβεις το κανονικό εισιτήριο από τα μηχανήματα που υπάρχουν στους σταθμούς πριν ανέβεις στο τρένο.. Υπάρχουν οδηγίες στο σάιτ...
Ευχαριστώ πολύ! Είδα οτι αναφέρει το εξής:
Electronic display or home printing of international train tickets is not possible.Details
Please note that electronic display or home printing of international train tickets is not possible. International tickets booked online must be collected at any of the Ticket Collection Points located at railway stations in Hungary before your journey. Passengers travelling without a collected ticket must purchase a new ticket on board and pay penalty.

Να φανταστώ οτι υπάρχουν στο κέντρο της πόλης; ή έστω στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης;
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Εμεις ταξιδέψαμε το Δεκέμβριο από Βουδαπέστη προς Βιέννη με το τρένο με ηλεκτρονικό εισητηρια. Κανένα πρόβλημα δεν είχαμε.
Δεν παραλάβατε δηλαδή το κανονικό εισιτήριο από τα μηχανήματα; Και σας άφησαν;
Κανονικά δεν επιτρέπεται εκτός και αν για Βιέννη ισχύει άλλο σύστημα... Κλείνεις το εισιτήριο κανονικά ηλεκτρονικά και μετά πηγαίνεις στα μηχανήματα στον σταθμό, πληκτρολογείς τον αριθμό κράτησης και σου εκδίδει το εισιτήριο..
 

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
Κάτι σημαντικό! Θα ήθελα και απο Μπρατισλάβα-Βιέννη, αλλά δυστυχώς δνε μπορώ να βρω δρομολόγιο τραίνου στο http://elvira.mav-start.hu/
Θα πρέπει να αναζητήσω σε κάποιο site της Σλοβακίας ή της Αυστρίας; π.χ: https://www.zssk.sk/en/
 
Last edited:

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Για οτιδήποτε αφορά ταξίδια με τρένο, απευθύνσου στον ειδικό στο seat61. Για τη συγκεκριμένη διαδρομή εδώ..
Σκέψου και την εναλλακτική για Μπρατισλάβα-Βιέννη με ποταμόπλοιο...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Δεν παραλάβατε δηλαδή το κανονικό εισιτήριο από τα μηχανήματα; Και σας άφησαν;
Κανονικά δεν επιτρέπεται εκτός και αν για Βιέννη ισχύει άλλο σύστημα... Κλείνεις το εισιτήριο κανονικά ηλεκτρονικά και μετά πηγαίνεις στα μηχανήματα στον σταθμό, πληκτρολογείς τον αριθμό κράτησης και σου εκδίδει το εισιτήριο..
Εμεις ταξιδεψαμε με την ηλεκτρονική κρατήσω δε μας ζήτησαν και άλλο.

Κάτι σημαντικό! Θα ήθελα και απο Μπρατισλάβα-Βιέννη, αλλά δυστυχώς δνε μπορώ να βρω δρομολόγιο τραίνου στο http://elvira.mav-start.hu/
Θα πρέπει να αναζητήσω σε κάποιο site της Σλοβακίας ή της Αυστρίας; π.χ: https://www.zssk.sk/en/
Προτίμησε λεωφορείο κάνει 8€ η απόσταση είναι 50’.
 

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
Για οτιδήποτε αφορά ταξίδια με τρένο, απευθύνσου στον ειδικό στο seat61. Για τη συγκεκριμένη διαδρομή εδώ..
Σκέψου και την εναλλακτική για Μπρατισλάβα-Βιέννη με ποταμόπλοιο...
Ευχριστώ πολύ!
Για οτιδήποτε αφορά ταξίδια με τρένο, απευθύνσου στον ειδικό στο seat61. Για τη συγκεκριμένη διαδρομή εδώ..
Σκέψου και την εναλλακτική για Μπρατισλάβα-Βιέννη με ποταμόπλοιο...
To είδα αλλά αφενός το κόστος ανεβαίνει λίγο και αφετέρου δυστυχώς θα μετακινηθώ απο την μια πόλη στην άλλη το βράδυ, οπότε μάλλον δεν θα μπορούσα να δω κατι ιδιαίτερο. Θα ήταν όμως πράγματι ωραία εμπειρία.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Τον άλλο μήνα θα'μαι Μπρατισλάβα για 3 μέρες και σκέφτομαι τη μια μέρα να πάω και να γυρίσω Βουδαπέστη με flixbus.Το έχει κάνει κανένας πρόσφατα να μου δώσει κάποιες παραπάνω πληροφορίες;Αν βρίσκεις εισιτήριο τελευταία στιγμή,αν δέχονται ή όχι ηλεκτρονικά εισιτήρια στην Ουγγαρία,αν υπάρχει καθυστέρηση στα σύνορα κτλ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Εχει κλεισει κανενας μεσω του ουγγρικου site mav trains?προσπαθω να κλεισω για 23 Δεκεμβρη και ενω μου βρισκει το εισιτηριο και επιλεγω και με κρατηση θεσης μου λεει οτι δε γινεται να κλεισω γιατι ειτε δεν εχει ανοιξει η περιοδος κρατησεων ειτε εχει ληξει!!γινεται 1 μηνα πριν και να μην εχει ανοιξει η περιοδος κρατησεων???τι κανω λαθος?? :rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.339
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom