Ουγγαρία Βουδαπέστη, ας οργανωθούμε!

fenaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Λοιπόν..θέλω να κάνω ένα ταξιδάκι στη Βουδαπέστη τον Οκτώβριο..κάπου 19- 24 ή 25..Η εταιρία θα είναι μάλλον η ryanair.. όσοι θέλετε να βοηθήσετε, καλοδεχούμενοι για να οργανώσουμε αυτό το ταξίδι παρέα γιατί Τις πιο πολύτιμες συμβουλές τις έχω πάρει από εδώ μεσα! Ας ξεκινήσουμε..είναι νωρίς ακόμη αλλά μου αρέσει όλο αυτό το ψάξε..ψαξε! Πρώτο θέμα που με τρώει..Ξενοδοχείο έως 40 ευρώ με πρωινό, ανθρώπινο στο κέντρο..ναι αλλά σε ποιά περιοχή, έχω χάσει την μπάλα! τα χρήματα ειναι λίγα, επομένως και λίγο πιο έξω, δεν εχω πρόβλημα στις μετακινήσεις με μετρο..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πρώτο γιατί γράφετε κεφαλαία και στον τίτλο, κουραστικό είναι
όσο για το ξενοδοχείο, το έχουμε χιλιοαναλήσει για φθηνό και στο κέντρο (με 40 ευρώ εύκολα βρίσκει κανείς στην Vaci Utca)

ψάξε στο booking και κοίτα κριτικές στο tripadvisor
 

fenaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Σόρι για τα κεφαλαία, είχα καιρό να μπω και χάθηκα λίγο..δεν ξέρω αν μπορώ να το διορθώσω. Ευχαριστώ θα ψάξω..έχεις δικιο..αλλά δεν βρήκα κάτι, ίσως ήταν λίγο επιφανειακό το ψαξιμο στο forum.. Επιστρέφω με ξενοδοχεία και περιμένω γνώμες..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λοιπόν..θέλω να κάνω ένα ταξιδάκι στη Βουδαπέστη τον Οκτώβριο..κάπου 19- 24 ή 25..Η εταιρία θα είναι μάλλον η ryanair..
Είναι λίγο νωρίς να κλείσεις ειδικά με αυτή την εταιρεία... ποιος ζει ποιος πεθαίνει μέχρι τότε (μιλάω για τα διαθέσιμα δρομολόγια).
 

fenaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ναι έχεις δίκιο για την εταιρία, αλλά είπα να το ρισκάρω και βλέπουμε. Έκλεισα τελικα για 21 με 28. Βρήκα το easyhotel, με 19 ευρω τη βραδιά, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά μου φάνηκε βολικό στην τοποθεσία του και καθαρό. Τι λέτε;
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Ναι έχεις δίκιο για την εταιρία, αλλά είπα να το ρισκάρω και βλέπουμε. Έκλεισα τελικα για 21 με 28. Βρήκα το easyhotel, με 19 ευρω τη βραδιά, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά μου φάνηκε βολικό στην τοποθεσία του και καθαρό. Τι λέτε;
Δίπλα στον σταθμό μετρό Oktogon;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λιγες πληροφοριες και απο εμενα για τη Βουδαπεστη,να τις εχουμε για τα επομενα ταξιδια.

Ωραια,οργανωμενα διαμερισματα για διαμονη.Καθαρα και φθηνα.

https://www.kategoraplaces.com/aparthotel/budapest/corvin-plaza-apartments-amp-suites/8

Και ενα εστιατοριο για φαγητο.Σε υπογειο,σε μια πολη ομορφη γωνια της βουδαπεστης.
Γευστικοτατο φαγητο,σε πολυ καλες τιμες,με μεγαλες μεριδες.

Vn Betyr Vendgl, tterem, Budapest, V. kerlet | Pnteken s szombaton hastnc msor

Και επισης καλο θα ειναι να περασει καποιος μια βολτα απο την κεντρικη αγορα.Εχει τοσα πολλα τοπικα φαγητα,βασικα μονο λανγκος να φατε χορτασατε,που δεν θα ξερετε τι να πρωτοδιαλεξετε.

Επισης δεν ηξερα αν αυτη η περιοδος ειναι καλη για επισκεψη στην πολη γιατι την ειχα συνδυασει με τον χειμωνα.

Χαλαρα ομως ξαναπαω μια βολτουλα,με αντροπαρεα,γιατι με αυτα που βλεπει κανεις δεν θελει να φυγει!!
Οποτε μακρυα οι γυναικες ή αν δεν γινεται αυτο να τις στειλετε για ψωνια σε κανενα εμπορικο ή σε κανενα Lush(LUSH Fresh Handmade Cosmetics) μιας που στην ελλαδα δεν εχουμε.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Θετικό είναι ότι έχει σταθμό μετρό δίπλα, το οποίο είναι άκρως εξυπηρετικό στην Βουδαπέστη. Κέντρο-κέντρο δεν το λες, αλλά ούτε μακριά είναι.. Σχεδόν 2 ( ; ) χλμ με τα πόδια από την γέφυρα των Αλυσίδων. Με τα πόδια πάντως είναι πολύ εύκολη διαδρομή.

Τώρα το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζω, εγώ συνήθως μένω στην Vaci Utca, 100-150 περίπου μέτρα από τον κεντρικό σταθμό μετρό Deak Ferenc.

Ότι άλλη πληροφορία χρειάζεσαι, εδώ είμαστε.
:)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ναι έχεις δίκιο για την εταιρία, αλλά είπα να το ρισκάρω και βλέπουμε. Έκλεισα τελικα για 21 με 28. Βρήκα το easyhotel, με 19 ευρω τη βραδιά, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά μου φάνηκε βολικό στην τοποθεσία του και καθαρό. Τι λέτε;
καλή επιλογή αν και δεν έχω μείνει, είναι σε καλή περιοχή, 2 βήματα απο την καλή τους λεωφόρο αλλά θα έχετε ωραίο φθινοπωρινό περίπατο προς τ κέντρο.
Το σκεφτόμουν κ γω να το κλείσω αλλά επειδή θα πάω με 70χρονο πιπίνι-χαχα η οικονομική κρίση με κατάντησε "συνοδό" :haha::haha: έκλεισα ένα διαμερισματάκι στην vaci utca κ βλέπουμε!!!!
Η Βουδαπέστη μου άρεσε απίστευτα, δεν το περίμενα...καλά να περάσετε ;)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
μπααααααα.... Αλλά γιατί να φας σε ελληνικό εστιατόριο αντί να φας την δική τους τοπική κουζίνα;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom