Ουγγαρία Βουδαπέστη παραμονή Χριστουγέννων

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Μια σύντομη ερώτηση ρε παιδιά...........Εχω διαβάσει σχεδόν ό,τι βρήκα μπροστά μου μέσα στο φόρουμ για Βουδαπέστη και έχω σχεδιάσει και κανονίσει το μεγαλύτερο κομμάτι του ταξιδιού με βάση τις πολύτιμες πληροφορίες σας. Μου μένει ένα μελανό σημείο ακόμα................
Εν ολίγοις, φτάνουμε στη Βουδαπέστη το μεσημέρι της παραμονής και όπως το σχεδιάσαμε, αποφασίσαμε να κλείσουμε τραπέζι σε βιολιά ανήμερα το βράδυ. Η ερώτηση μου λύνει πρακτικά ζητήματα αλλά καθοριστικά, καθότι θα είναι μαζί μας και 3 παιδιά που πρέπει να καλυφθούν τουλάχιστον ως προς τα βασικά, δηλ. το φαγητό. Την παραμονή το βράδυ, θα βρούμε τίποτε για φαγητό χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση; Διότι, αν ξανακλείσουμε κάπου και για Christmas Eve, βγαίνουμε εκτός προϋπολογισμού, δεδομένου οτι έχουν παντού menu a la carte με διόλου ευκαταφρόνητες τιμές (55 ευρώ ανά άτομο πήγε το μαλλί στα βιολιά). Bολευόμαστε ακόμα και με φαστ φουντ για εκείνο το βράδυ, αρκεί να μου πει κάποιος οτι θα είναι ανοιχτά τέτοιου είδους φαγάδικα.
Αντε, βοηθήστε να κλείσω κι αυτή την εκκρεμότητα:D
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Δεν ξερω για παραμονη Χριστουγεννων αλλα παραμονη Πρωτοχρονιας,ερχομενος προς Βουδαπεστη,οπου ειχα σταματησει,τα παντα ηταν κλειστα λογω της περιστασης.Δεν ειναι οπως στην Ελλαδα.
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Ευχαριστώ παιδιά για την προσπάθεια.
Κι εγώ δεν κατάλαβα τη σελίδα 2 gmex :roll:.
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μια σύντομη ερώτηση ρε παιδιά...........Εχω διαβάσει σχεδόν ό,τι βρήκα μπροστά μου μέσα στο φόρουμ για Βουδαπέστη και έχω σχεδιάσει και κανονίσει το μεγαλύτερο κομμάτι του ταξιδιού με βάση τις πολύτιμες πληροφορίες σας. Μου μένει ένα μελανό σημείο ακόμα................
Εν ολίγοις, φτάνουμε στη Βουδαπέστη το μεσημέρι της παραμονής και όπως το σχεδιάσαμε, αποφασίσαμε να κλείσουμε τραπέζι σε βιολιά ανήμερα το βράδυ. Η ερώτηση μου λύνει πρακτικά ζητήματα αλλά καθοριστικά, καθότι θα είναι μαζί μας και 3 παιδιά που πρέπει να καλυφθούν τουλάχιστον ως προς τα βασικά, δηλ. το φαγητό. Την παραμονή το βράδυ, θα βρούμε τίποτε για φαγητό χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση; Διότι, αν ξανακλείσουμε κάπου και για Christmas Eve, βγαίνουμε εκτός προϋπολογισμού, δεδομένου οτι έχουν παντού menu a la carte με διόλου ευκαταφρόνητες τιμές (55 ευρώ ανά άτομο πήγε το μαλλί στα βιολιά). Bολευόμαστε ακόμα και με φαστ φουντ για εκείνο το βράδυ, αρκεί να μου πει κάποιος οτι θα είναι ανοιχτά τέτοιου είδους φαγάδικα.
Αντε, βοηθήστε να κλείσω κι αυτή την εκκρεμότητα:D
Λοιπόν, στη Vorosmarty Ter (πλατεία), εκεί που θα έχουν στολίσει το Χριστουγενιάτικο Δέντρο, θα βρείς πάγκους που πουλάνε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ λουκάνικα, κρέας , πατάτες, μπύρες, το γνωστό ζεστό κρασί με κανέλα, γλυκά κτλ κτλ.:clap:
Θα έχουν στήσει και παγκάκια με τραπεζια ξύλινα,οπου μπορείτε να πάρετε να χάρτινα πιατάκια σας κ να κατσετε να φάτε κ να χαζεύεται τον κοσμο.:)
Εκει να φατε!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μα παραμονη Χριστουγεννων,δεν ειναι η τελευταια μερα,που υπαρχουν οι εορταστικες αγορες?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Λοιπόν, kanalioti είσαι θεός :clap:
Η λύση σου μου έδιωξε ένα βάρος. Κάτι τέτοιο είναι ακόμα καλύτερο γιατί σκοπεύουμε να είμαστε στη γύρα αφού θα έχουμε μόλις φτάσει στην πόλη.
Να στε καλά ρε παιδιά! Καλή η παρεούλα από τα παιδιά μας στα ταξίδια, αλλά ένα πρόσθετο άγχος το χεις πάντα
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Στη Γερμανία, όχι στη Βουδαπέστη. Δες εδώ:

Budapest Tourism Office - Budapest Christmas Market2010 - Calendar of Events.

Συμφωνώ με λύση kanaliotis!

ωχ,ωχ αυτό τώρα το είδα:(

Opening times
19 Nov - 29 Dec 2010
10.00 - 20.00 daily
Closed: 24 Dec from 2 pm, 25-26 Dec
Vörösmarty Square

εσείς τι καταλαβαίνετε από δαύτο. Θα είναι κλειστό από τις 2 τα χαράματα της παραμονής (δηλ. 23/12 προς 24/12) ή από τις 2 τα χαράματα ανήμερα (24/12 προς 25/12)??

Μπα λάθος έκανα......μάλλον από 2 μετα μεσημβρίας στις 24/12. Δηλ. τζίφος!!!!
 
Last edited by a moderator:

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πωπω, ναι, τώρα το είδα...
Δεν πειράζει, θα σου βρούμε κάτι άλλο, μην ανησυχείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.268
Μηνύματα
885.759
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom