Ουγγαρία Βουδαπέστη 17 με 21 Απριλίου και ημερήσια εκδρομή στη Βιέννη για μια νότα αριστοκρατίας....

pafpouf

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη...
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Σιν.τοίχος-Θιβέτ
Μετά από πολλή σκέψη και επιλογή μεταξύ αρκετών προορισμών καταλήξαμε στη Βουδαπέστη. Έχοντας διαβάσει τις πάρα πολλές ιστορίες και πληροφορίες στο φορουμ η επιθυμία μου να την επισκεφθώ όλο και αυξάνεται. Ας πάρουμε τις απορίες μου λοιπόν με την σειρά. Η πτήση πρόκειται να γίνει με την Ryanair, με την οποία βρήκα φθηνά εισιτήρια (εξάλλου από τα λίγα που έχω πληροφορηθεί η Malev βάρεσε κανόνι.ισχύει;). Την εποχή που θα πάμε οι καιρικές συνθήκες είναι καλές; Η απόσταση μέχρι το κέντρο που θα μείνουμε (ακόμα δεν έχω κλείσει ξενοδοχείο) είναι μακρινή, πόσο διαρκεί και στοιχίζει με τραίνο και πόσο με ταξί ή λεωφορείο; Χρειάζεται να κάνω συνάλλαγμα ή δέχονται και ευρώ; Ποια είναι η μέση τιμή για 4αστερο ξενοδοχείο στο κέντρο; Δυνατότητα ενοικίασης ποδηλάτων για βόλτες στην πόλη υπάρχει; Επίσης θα θέλαμε και μια ημερήσια εκδρομή στη Βιέννη. Κάπου διάβασα ότι γίνεται και με ποταμόπλοια. Ισχύει; Αν ναι τι τιμές και διάρκεια ταξιδιού παίζουν; Επίσης Βουδαπέστη - Βιέννη με τραίνο τι παίζει; (διάρκεια - κόστος). Τέλος, με ένα μπάτζετ της τάξεως των 600-700? για αυτές τις ημέρες (4 1/2) αρκεί να κάνεις τα βασικά; (ενοικίασης ποδηλάτων, είσοδο στα βασικά μουσεία και αξιοθέατα, βόλτα στο Δούναβη, φαγητό και καφεδάκια σε αξιοπρεπή μαγαζιά, για τα μεταφορικά από και προς Βιέννη, λουτρά, όπερα, μικροαγορές - σουβενίρ, μεταφορά για αεροδρόμιο)
Ευχαριστώ ......
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τα ξενοδοχεία φτηνά, η Βιέννη 3 ώρες με το γρήγορο, 25 ευρώ με επιστροφή, τοπικό νόμισμα φιορίνι απαραίτητα, από το αεροδρόμιο στο σταθμό Κελέτι σατλ μπας φτηνό, 600 ευρώ για 4 μέρες πολλά. Για ποδήλατο δεν ξέρω, δεν το ασκώ το σπορ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα ξενοδοχεία φτηνά, η Βιέννη 3 ώρες με το γρήγορο, 25 ευρώ με επιστροφή, τοπικό νόμισμα φιορίνι απαραίτητα, από το αεροδρόμιο στο σταθμό Κελέτι σατλ μπας φτηνό, 600 ευρώ για 4 μέρες πολλά. Για ποδήλατο δεν ξέρω, δεν το ασκώ το σπορ.
Πςςς, αυτο ειναι ταλεντο... Σε 10 σειρων ερωτησεις, να χρειαζεσαι μολις 2,5 για να απαντησεις!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πςςς, αυτο ειναι ταλεντο... Σε 10 σειρων ερωτησεις, να χρειαζεσαι μολις 2,5 για να απαντησεις!!!
Τι να το κάνεις όμως, δε ξέρει ποδήλατο. :bleh:


(καιρό είχα να σπαμμάρω και μου λειψε :haha: , tripakias με εμπνέεις )
 
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΒΙΛΛΗ-ΜΑΔΡΙΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ριο
Καλημερα, στις 22 του μηνα θα ειμαι και εγω Βουδαπεστη με την κοπελα μου μεχρι τις 26 εχοντας κλεισει με Ryanair πηγαινε ελα 94 ευρω και για τους 2 μας με αποσκευη 15 κιλων.Πιτευω οτι θα ειναι σχετικα φτηνο το ολο κοστος εκει αλλα αν καποιος μπορει να μου πει αν ειναι καλο να κανω συναλλαγμα στο αεροδρομιο για τα πρωτα εξοδα η στην ελλαδα σε καμια τραπεζα μεχρι την τεταρτη που θα φυγω;
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλημερα, στις 22 του μηνα θα ειμαι και εγω Βουδαπεστη με την κοπελα μου μεχρι τις 26 εχοντας κλεισει με Ryanair πηγαινε ελα 94 ευρω και για τους 2 μας με αποσκευη 15 κιλων.Πιτευω οτι θα ειναι σχετικα φτηνο το ολο κοστος εκει αλλα αν καποιος μπορει να μου πει αν ειναι καλο να κανω συναλλαγμα στο αεροδρομιο για τα πρωτα εξοδα η στην ελλαδα σε καμια τραπεζα μεχρι την τεταρτη που θα φυγω;
Μην κάνεις στο αεροδρόμειο στην Ελλάδα δε συμφέρει. Κάνε εκεί ή στα ανταλλακτήρια ή στα ΑΤΜ με κάρτα.
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
ε!!! έρχομαι και εγω 29/04 με 02/05
κρίμα όμως δεν θα σας βρω...
αντε να μου πειτε κάτι παραπάνω αφού θα γυρίσετε νωρίτερα
 
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΒΙΛΛΗ-ΜΑΔΡΙΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ριο
Προβλεπω να ειμαστε πολλοι Ελληνες στην Βουδαπεστη το επομενο 10ημερο.Αραγε να συμφερει να παρω budapest card για τις μετακινησεις μου και τις εισοδους μου σε διαφορα αξιοθεατα ξερει κανεις;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
σε εμένα δε άξιζε (είχα το πάσο τότε),
κατέβασα το χαρτί με τις εκπτώσεις των μουσείων, διάλεξα ποια με ενδιάθεραν, κι βγήκε φθηνότερο να αγοράσω τρίμερο εισιτήριο για τα ΜΜΜ παρά την Βudapest card
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom