Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Και κατι ακομα οταν γυριζω για Θεσαλλονικη το αεροπλανο πεταει 10 μιση το πρωι και οι πορτες κλεινουνε 9 αμα παω μ λεωφορειο ειναι ρισκο μηπως δεν προλαβω ή καλυτερα να παρω ταξι ή μινι βαν σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
Μόλις γυρίσαμε από Βουδαπέστη. Εμείς πήραμε και όταν φτάσαμε και όταν φεύγαμε minibud. Το κλείνεις online και είναι 7 ευρώ το άτομο. Μας άφησε ακριβώς μπροστά από το ξενοδοχείο και μας πηρε και από εκεί για να μας πάει αεροδρόμιο.
 

Kalcha

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν και μακρινό, ετοιμάζομαι και εγώ καθώς δεν θέλω να μου ξεφύγει καμία λεπτομέρεια.
Vagar78 σε ευχαριστώ ξανά για τον οδηγό και γιατί μέσα από αυτόν κατάλαβα ότι μας αρέσει ο ίδιος τουρισμός, οπότε θα σε ακολουθήσω με κλειστά μάτια!
Φεύγω 06/10 (άφιξη 10:55), αναχωρώ 11/10 (αναχώρηση 19:05). Από τις 106 σελίδες που διάβασα, αντιλαμβάνομαι ότι οι ημέρες είναι μια χαρά.
1)Έκλεισα στο https://www.booking.com/hotel/hu/the-cream.el.html?aid=311101;label=the-cream-eoiq99EdYHYXzR5FfKiuawS107170482067:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tiaud-285284111486:kwd-419175113592:lp9061582:li:dec:dm;sid=b52d6e807337ff095ca60ab2d8994394;checkin=2019-04-11;checkout=2019-04-15;dest_id=-850553;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;hapos=1;hpos=1;room1=A,A;sb_price_type=total;soh=1;sr_order=popularity;srepoch=1552997611;srpvid=a61555f5229b0431;type=total;ucfs=1&#no_availability_msg
Με προσφορά αλλά εξόφληση, σύνολο 160 ευρώ. Τα εισιτήρια κόστισαν 140 ευρώ για 2 άτομα οπότε θεωρώ ότι από τιμές καλά τα πήγαμε.
2) Βρήκα έναν ξεναγό μέσω FB ο οποίος σου κάνει personal ξενάγηση στα ελληνικά. "7 Οκτωβρίου μπορώ, το πρωί 9.00-12.00.. H τιμή είναι 15 ευρώ το άτομο, για το 3ωρο. Περιλαμβάνει: Πλατεία Ηρώων, Κάστρο Vajdahunyad, Πλατεία Vörösmarty, Váci utca με τα παλιά Ελληνικά μαγαζιά, και το Κάστρο τις Βούδας. (με τα πόδια και με μετρό)."
Πιστεύεις ότι αξίζει, ή είναι μάταιο, είναι πράγματα που μπορούμε να τα δούμε το ίδιο και μόνοι μας;
3) Από Μουσεία, προτείνεις κάποιο;
4)Επειδή σκοπεύουμε να έχουμε λίγες αποσκευές και ένα ζευγάρι αθλητικά, υπάρχει κάποιο μέρος (πχ. όπερα) στο οποίο μπορεί να φάμε "πόρτα" λόγω απλής αμφίεσης; Γιατί το να κουβαλάω τακούνια, δεν παίζει...
5) Την τελευταία ημέρα ψήνομαι για μια εκδρομή στο Szentendre στα παραδουνάβια. Συμφωνείς;

Αυτά προς το παρόν, αλλά να με ξαναπεριμένεις :)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ καλή επιλογή ξενοδοχείου από άποψη τοποθεσίας...Η όπερα από ότι ξέρω είναι κλειστή γιατί κάνουν εργασίες οπότε όλοι τρώνε πόρτα, μην μου αγχώνεσαι :) .... Θα τα δούμε και τα άλλα υπάρχει χρονος να τα οργανώσεις...
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Προσωπικά το κάστρο Vajdahunyad με απογοήτευσε μαζί με το πάρκο τριγύρω...Θα προτιμούσα το χρόνο που έχασα εκεί να πήγαινα μια μονοημερη κάπου έστω και Μπρατισλαβα...
Αν έχεις πάει σε άλλα πάρκα στο εξωτερικό νομίζω δεν χάνεις κάτι...
Παρόλα αυτά αν έχετε πολύ χρόνο πηγαίνετε...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μια εκδρομή στα παραδουναβια χωριά επιβαλλεται γιατί έχετε αρκετές μέρες στη διάθεσή σας για να δείτε την πόλη..Για ξεναγό δεν εχω άποψη εγώ στη βουλή πήγα μόνο δεν μπήκα σε κάποιο μουσειο...
Δεν χρειάζεται να διαβάσεις και τις 106 σελίδες γιατί τα περισσότερα ερωτήματα προσπαθώ να τα ενσωματωνω στον οδηγό έτσι ώστε να μην μπαίνετε σε διαδικασία να διαβάζετε τόσα μηνύματα ..
 
Last edited:

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Συγχαρητήρια πρώτα για τον οδηγό έχεις κάνει φοβερή δουλειά @vagar78. Στο δια ταύτα, κανονίζω μια διαμονή 5-6 ημερών Βουδαπέστη για Ιούλιο.
  • Υπάρχει κάποια πρόταση (δρομολόγια τραίνων, λεωφορείων) για ημερήσια εκδρομή στα γύρω χωριά, κωμοπολεις (Estergom, Visengrad) ;
  • Hμερήσια Μπρατισλάβα είναι εφικτό; και πως συμφέρει καλύτερα με τραίνο ή λεωφορείο;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
2) Βρήκα έναν ξεναγό μέσω FB ο οποίος σου κάνει personal ξενάγηση στα ελληνικά. "7 Οκτωβρίου μπορώ, το πρωί 9.00-12.00.. H τιμή είναι 15 ευρώ το άτομο, για το 3ωρο. Περιλαμβάνει: Πλατεία Ηρώων, Κάστρο Vajdahunyad, Πλατεία Vörösmarty, Váci utca με τα παλιά Ελληνικά μαγαζιά, και το Κάστρο τις Βούδας. (με τα πόδια και με μετρό)."
Πιστεύεις ότι αξίζει, ή είναι μάταιο, είναι πράγματα που μπορούμε να τα δούμε το ίδιο και μόνοι μας;
3) Από Μουσεία, προτείνεις κάποιο;
4)Επειδή σκοπεύουμε να έχουμε λίγες αποσκευές και ένα ζευγάρι αθλητικά, υπάρχει κάποιο μέρος (πχ. όπερα) στο οποίο μπορεί να φάμε "πόρτα" λόγω απλής αμφίεσης; Γιατί το να κουβαλάω τακούνια, δεν παίζει...
5) Την τελευταία ημέρα ψήνομαι για μια εκδρομή στο Szentendre στα παραδουνάβια. Συμφωνείς;
2) Δεν χρειάζεται ξεναγός.
5) Για παραδουνάβια διάβασε εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Παραδουναβια-χωρια.56743/ έχει πληροφορίες και λινκ σε ιστορίες μελών που έχουν πάει.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συγχαρητήρια πρώτα για τον οδηγό έχεις κάνει φοβερή δουλειά @vagar78. Στο δια ταύτα, κανονίζω μια διαμονή 5-6 ημερών Βουδαπέστη για Ιούλιο.
  • Υπάρχει κάποια πρόταση (δρομολόγια τραίνων, λεωφορείων) για ημερήσια εκδρομή στα γύρω χωριά, κωμοπολεις (Estergom, Visengrad) ;
  • Hμερήσια Μπρατισλάβα είναι εφικτό; και πως συμφέρει καλύτερα με τραίνο ή λεωφορείο;
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, δυστυχώς δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για τα παραδουνάβια χωρία γιατί δεν έχω πάει. Αν όμως έχετε 4 ημέρες για να δείτε την Βουδαπέστη τότε μια εκδρομή στην Μπρατισλάβα σαφώς και είναι εφικτή. Ο τρόπος μετάβασης δεν θα σου εξοικονομήσει χρόνο μιας και είτε επιλέξεις τη λύση του λεωφορείου είτε του τραίνου θα κάνεις περίπου 2.5 ώρες. Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι το λεωφορείο θα σου στοιχίσει 2-3 ευρώ φτηνότερα, ποσό που δεν είναι μεγάλο για να σε αποτρέψει από το να διαλέξεις το ένα ή το άλλο. Μια άλλη διαφορά που μπορεί να παίξει ρόλο είναι ότι τα καθίσματα στα τραίνα είναι πιο άνετα. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις, το ιδανικό για μένα θα ήταν να κλείσεις εισιτήρια αεροπορικά να πας Βουδαπέστη και να επιστρέψεις Ελλάδα από Μπρατισλάβα έτσι ώστε και την πόλη να έχεις χρόνο να δεις αλλά και να μην χάσεις αλλές 2-3 ώρες στο δρόμο.

Με λεωφορείο:
Μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε RegioJet (https://www.regiojet.com/) και Flixbus (https://global.flixbus.com/) και να αγοράσεις τα εισιτήρια σου online. Aναχωρούν από το σταθμό λεωφορείων Nepliget (βρίσκεται στη μπλε γραμμή του μετρό M3, σταθμός Nepliget) και το σταθμό Kelenfold (μπλε γραμμή Μ4, σταθμός Kelenfoldi palyaudvar). Στη Μπρατισλάβα κάνει τέρμα στον κεντρικό σταθμό λεωφορείων Mlynske Nivy, που βρίσκεται περίπου 10 λεπτά με τα πόδια από την άκρη της παλιάς πόλης.

Με τραίνο
Αναχωρούν από το σταθμό Nyugati και στη Μπρατισλάβα φθάνουν στο Hlavna Stanica (κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός). Τα δρομολόγια είναι αρκετά συχνά (κάθε 2 ώρες).
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, δυστυχώς δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για τα παραδουνάβια χωρία γιατί δεν έχω πάει. Αν όμως έχετε 4 ημέρες για να δείτε την Βουδαπέστη τότε μια εκδρομή στην Μπρατισλάβα σαφώς και είναι εφικτή. Ο τρόπος μετάβασης δεν θα σου εξοικονομήσει χρόνο μιας και είτε επιλέξεις τη λύση του λεωφορείου είτε του τραίνου θα κάνεις περίπου 2.5 ώρες. Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι το λεωφορείο θα σου στοιχίσει 2-3 ευρώ φτηνότερα, ποσό που δεν είναι μεγάλο για να σε αποτρέψει από το να διαλέξεις το ένα ή το άλλο. Μια άλλη διαφορά που μπορεί να παίξει ρόλο είναι ότι τα καθίσματα στα τραίνα είναι πιο άνετα. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις, το ιδανικό για μένα θα ήταν να κλείσεις εισιτήρια αεροπορικά να πας Βουδαπέστη και να επιστρέψεις Ελλάδα από Μπρατισλάβα έτσι ώστε και την πόλη να έχεις χρόνο να δεις αλλά και να μην χάσεις αλλές 2-3 ώρες στο δρόμο.
Με λεωφορείο:
Μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε RegioJet (https://www.regiojet.com/) και Flixbus (https://global.flixbus.com/) και να αγοράσεις τα εισιτήρια σου online. Aναχωρούν από το σταθμό λεωφορείων Nepliget (βρίσκεται στη μπλε γραμμή του μετρό M3, σταθμός Nepliget) και το σταθμό Kelenfold (μπλε γραμμή Μ4, σταθμός Kelenfoldi palyaudvar). Στη Μπρατισλάβα κάνει τέρμα στον κεντρικό σταθμό λεωφορείων Mlynske Nivy, που βρίσκεται περίπου 10 λεπτά με τα πόδια από την άκρη της παλιάς πόλης.

Με τραίνο
Αναχωρούν από το σταθμό Nyugati και στη Μπρατισλάβα φθάνουν στο Hlavna Stanica (κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός). Τα δρομολόγια είναι αρκετά συχνά (κάθε 2 ώρες).


Eυχαριστώ
  • Για τα παραδουνάβια βρήκα κάποιες χρήσιμες πληροφορίες στα λινκ της @katkats και αν πάω μάλλον κλείνω προς το πιο κοντινό Αγιο Ανδρέα χαλαρά με προαστιακό 40' και επιστροφή μέσω Δούναβη με καραβάκι (καλοκαιράκι θα είναι :) ) .
  • Για τα λεωφορεία προς Μπρατισλάβα ήξερα για τα Flixbus, Regiojet αν και δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά μάλλον κλείνω προς το τραίνο. Σημαντικό οτι ΔΕΝ ξεκινάει το τραίνο πλέον απο τον σταθμό Κελέτι αλλά απο τον Nyugati !
Βρήκα και επιπλέον πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται
https://www.seat61.com/stations/budapest-nyugati.htm
https://www.seat61.com/trains-and-routes/prague-to-budapest-by-train.htm
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Eυχαριστώ
  • Για τα παραδουνάβια βρήκα κάποιες χρήσιμες πληροφορίες στα λινκ της @katkats και αν πάω μάλλον κλείνω προς το πιο κοντινό Αγιο Ανδρέα χαλαρά με προαστιακό 40' και επιστροφή μέσω Δούναβη με καραβάκι (καλοκαιράκι θα είναι :) ) .
  • Για τα λεωφορεία προς Μπρατισλάβα ήξερα για τα Flixbus, Regiojet αν και δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά μάλλον κλείνω προς το τραίνο. Σημαντικό οτι ΔΕΝ ξεκινάει το τραίνο πλέον απο τον σταθμό Κελέτι αλλά απο τον Nyugati !
Βρήκα και επιπλέον πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται
https://www.seat61.com/stations/budapest-nyugati.htm
https://www.seat61.com/trains-and-routes/prague-to-budapest-by-train.htm
Νουγκατι γράφω και εγώ :)
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
επειδη πολυ προσφατα εψαχνα να κλεισω με πουλμαν το Βουδαπεστη->Μπρατισλαβα μια μικρη διορθωση, τα πουλμαν της Regiojet αναχωρουν πλεον απ το Szent Gellért-Templom.
Εγω εκλεισα τελικα με τη flixbus, διαβαζω βεβαια κατι περιεργα σε κριτικες οτι μερικες φορες δεν εμφανιζονται καν αλλα ελπιζω να μην εχουμε θεμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom