Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Στο Szechenyi πήγαμε κατά τις 8.30 και είχε ελάχιστο κόσμο οπότε δεν χρειάστηκε να περιμένουμε καθόλου για εισητηρια. Μετά τις 12 άρχισε να επικρατεί ένας ψιλοπανικός, οπότε όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα για να το ευχαριστηθείτε.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.250
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Επιπλεον .... τι γνωμη εχεις για το Τροφεα???
Ειχα παει προ 2ετιας και μου αρεσε αλλα δε ξερω αν ειναι στο ιδιο κοστος ολα τα εσταιτορια ??
Από ποσότητα μια χαρά είναι το Trofea αλλά μάλλον από τα πιο αδιάφορα γεύματα που έχω κάνει στην πόλη. Όταν είχα πρωτοπάει είχα δοκιμάσει σε 2 από αυτά και είχαν την ίδια τιμολογιακή πολιτική.

E100 λεωφορειο για καθοδο στη πολη? Terminal 2 νομιζω εχω WIZZ ελευση και RYAIN αναχωρηση!
100Ε για να πας απευθείας κέντρο (Deák Ferenc tér) ή 200Ε για σταθμό μετρό Kőbánya-Kispest και μετά μετρό Μ3 ανάλογα που θα κλείσεις ξενοδοχείο
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
513
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Από ποσότητα μια χαρά είναι το Trofea αλλά μάλλον από τα πιο αδιάφορα γεύματα που έχω κάνει στην πόλη. Όταν είχα πρωτοπάει είχα δοκιμάσει σε 2 από αυτά και είχαν την ίδια τιμολογιακή πολιτική.



100Ε για να πας απευθείας κέντρο (Deák Ferenc tér) ή 200Ε για σταθμό μετρό Kőbánya-Kispest και μετά μετρό Μ3 ανάλογα που θα κλείσεις ξενοδοχείο
Εισητηριο με μηχανημα - καρτα πριν το λεωφορειο ή μπορω και μεσα στον Οδηγο!

λεω να κλεισω ενα δωματιακι μετα απο υποδειξη κια συμφωνη γνωμη του φιλου και συμβουλου μου εδω @vagar78 περιοχη αναμεσα στο New York cafe 7' on foot και Deák Ferenc tér 12'on... .
Σας ευχαριστω θερμα ολους
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
867
Likes
1.915
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
2 άτομα , 4 μέρες ακριβώς μετά την Πρωτομαγιά τρίτη με Σάββατο. Έκλεισα προ διετίας σε ένα appartment με 50€ τη βραδιά julia appartment κάπου στη v. Utca σε ένα στενό προς την κλειστή αγορά .....αλλά δε το βρίσκω πλέον στις αναζητήσεις. ( Εκεί περίπου με 60€ τη βραδιά) κάπου με εύκολη πρόσβαση τραμ η μέτρο
Στόχος μου είναι να πάω σε οσο το δυνατόν περισσότερα ιαματικά λουτρά..... Έχεις κάτι υπόψιν;
Επίσης πως είναι καλύτερα να μπαίνω στα νερά ...με προκρατήσεις από ίντερνετ ή επί τόπου στο ταμείο με κάρτα.
Ευχαριστώ πολύ
( Rudas και gellert έχω μπει αλλά ξαναμπαινω ) πρότεινε μου κανένα ακόμη εκτός από Scetzeni στο οποίο θα πάω ι και στο.νησι της Μαργαρίτας που θα πάω καθημερινή Τετάρτη και Πέμπτη σίγουρα;
1650967138767.png

Δες και αυτο που είχαμε μείνει 4 άτομα. Διαμερισμα ικανοποιητικό
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.250
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εισητηριο με μηχανημα - καρτα πριν το λεωφορειο ή μπορω και μεσα στον Οδηγο!
Έχει γκισέ της εταιρίας αμέσως μόλις βγεις από το αποσκευές του αεροδρομίου.
Απ' ότι είδα στο post της @Sassenach77 η γραμμή μετρό Μ3 έχει ένα κομμάτι που δεν λειτουργεί, οπότε η λεωφοριακή γραμμή 100Ε είναι μονόδορμος.

λεω να κλεισω ενα δωματιακι μετα απο υποδειξη κια συμφωνη γνωμη του φιλου και συμβουλου μου εδω @vagar78 περιοχη αναμεσα στο New York cafe 7' on foot και Deák Ferenc tér 12'on... .
Πολύ καλή περιοχή και δίπλα σε όλα!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Έχει γκισέ της εταιρίας αμέσως μόλις βγεις από το αποσκευές του αεροδρομίου.
Απ' ότι είδα στο post της @Sassenach77 η γραμμή μετρό Μ3 έχει ένα κομμάτι που δεν λειτουργεί, οπότε η λεωφοριακή γραμμή 100Ε είναι μονόδορμος.


Πολύ καλή περιοχή και δίπλα σε όλα!
Ποιοι σταθμοί δεν λειτουργούν;

Είχα δει αυτό προ ημερών, Bomb Scare in Népliget Bus Station and Corvin Plaza in Budapest

για στάση λεωφορείου.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Από ποσότητα μια χαρά είναι το Trofea αλλά μάλλον από τα πιο αδιάφορα γεύματα που έχω κάνει στην πόλη. Όταν είχα πρωτοπάει είχα δοκιμάσει σε 2 από αυτά και είχαν την ίδια τιμολογιακή πολιτική.



100Ε για να πας απευθείας κέντρο (Deák Ferenc tér) ή 200Ε για σταθμό μετρό Kőbánya-Kispest και μετά μετρό Μ3 ανάλογα που θα κλείσεις ξενοδοχείο
Στο κομμάτι που δε λειτουργεί η μπλε γραμμή κατεβαίνεις υποχρεωτικά και συνεχίζεις με τραμ; Ή απλά προσπερνάει όλες αυτες τις στάσεις που φαίνονται με χι στον χάρτη; Αν δε κάνει πουθενά μετεπιβίβαση σε άλλη γραμμή τότε δε βολεύει το Ε200 από το αεροδρόμιο, εκτός αν μένεις κοντά στη σταση leher ter.
Το Ε100 τα Χριστούγεννα είχε αρκετό κόσμο αλλά εφευγε κάθε 15 λεπτά και εβρισκες να κάτσεις.. Ιούνιο να υποθέσω θα γίνεται χαμός;

Στο trofea εμείς είχαμε πολύ καλη εμπειρία.. Πήγαμε δύο φορές, και Σάββατο μεσημέρι που δεν είχε πολύ κόσμο ήταν ιδανικά.. 10000 φιορίνια το άτομο είχε κάθε μέρα, και τα μεσημέρια, λόγω γιορτών, αλλά τα άξιζε.. Τα φαγητά ήταν πολύ νόστιμα, τα ψητά κατά παραγγελία επίσης, γενικά πολύ καλή ποιότητα και αμέτρητες επιλογές. Τα γλυκα δεν ήταν του γούστου μας αλλά φαγητά - σαλάτες σούπερ. Σίγουρα θα ξαναπάμε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στο κομμάτι που δε λειτουργεί η μπλε γραμμή κατεβαίνεις υποχρεωτικά και συνεχίζεις με τραμ; Ή απλά προσπερνάει όλες αυτες τις στάσεις που φαίνονται με χι στον χάρτη; Αν δε κάνει πουθενά μετεπιβίβαση σε άλλη γραμμή τότε δε βολεύει το Ε200 από το αεροδρόμιο, εκτός αν μένεις κοντά στη σταση leher ter.
Το Ε100 τα Χριστούγεννα είχε αρκετό κόσμο αλλά εφευγε κάθε 15 λεπτά και εβρισκες να κάτσεις.. Ιούνιο να υποθέσω θα γίνεται χαμός;
Προσπαθώ να καταλάβω πως θα μπορούσε η γραμμή Μ3 να προσπεράσει τις κλειστές στάσεις της.... Τελος πάντων, η γραμμή Μ3 του μετρό, είναι ολοφάνερο οτι δεν λειτουργεί στα σημεία που δείχνει ο χάρτης και σύμφωνα πάντα με το σάιτ των δημοσίων συγκοινωνιών ΒΚΚ κατεβαίνεις υποχρεωτικά και χρησιμοποιείς τα υπόλοιπα ΜΜΜ της πόλης. Έχουν βάλει μάλιστα, σύμφωνα πάντα με το σάιτ, λεωφορεία με την ένδειξη Μ3 που εξυπηρετούν τα τμήματα που δεν μπορεί να εξυπηρετήσει αυτή τη στιγμή το μετρό!
Αν μπει κάποιος στο σάιτ ή έχει κατεβασμένη την σχετική εφαρμογή μπορεί να "σχεδιάσει" τις διαδρομές που θέλει να κάνει βάζοντας το σημείο αναχώρησης και το σημείο άφιξης και αυτόματα η εφαρμογή σου βγάζει τις επιλογές απο ΜΜΜ που μπορείς να χρησιμοποιήσεις! Το είχα χρησιμοποιήσει και αυτό όταν είχα πάει στη πόλη.

Η οργάνωση των ΜΜΜ της Βουδαπέστης είναι απο τις καλύτερες που έχω δει! Διαβάστε το σάιτ και χρησιμοποιήστε τα "εργαλεία" που σας δίνει και όλα θα πάνε ρολόι!
Γραμμή 100Ε & 200Ε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom