Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Καλησπέρα σε όλους!
Γυρνώντας από το ταξίδι στη Βουδαπέστη θα ήθελα να πω ένα ευχαριστώ για τη βοήθεια σας και να πω δύο λόγια για την εμπειρία μου!
Η πόλη είναι μαγική απλά! Αξιζει να την περπατήσετε και θα την ερωτευτείτε. κάναμε πάνω από 20 χιλιόμετρα την μέρα με τα πόδια. Και πήραμε από 1 φορά μετρό, τρόλεϊ και τραμ. Συνεπώς δεν Βγάλαμε εβδομαδιαίο εισιτήριο, αλλά μόνο τα ωριαία. Μας βοήθησε η εφαρμογή budapestgo. Αγοραζεις το εισιτήριο ηλεκτρονικά ( είχαμε βάλει τη revolut μέσα) και το σκαναρεις μέσα η έξω απο το λεωφορείο ή αλλιώς πριν τις αποβάθρες στο μετρό.
Αλλάξαμε μόνο 50 ευρώ σε φιορινι αλλά δεν μας ζήτησαν ποτέ μετρητά. ( νομίζω μόνο στπ bors μας είπαν προτιμούν μετρητά, αλλά κανένα πρόβλημα). Γενικα revolut συμφέρει φουλ, μετατρέπει αυτόματα σε ευρώ με την καλύτερη ισοτιμία.
Έλληνες ΠΑΝΤΟΥ! Έπαθα πλάκα, πρέπει να είδαμε τριψήφιο αριθμό! Σε κάθε μαγαζί, σε κάθε γωνιά, σε κάθε αξιοθέατο.
Φαγητό όχι τόσο καλό όσο περίμενα! Δεν βρήκαμε στο hungarikum. Menza πολύ καλό, paprika καλό και φθηνό, fatal μεγάλες μερίδες. Vakvarju χάλια για μένα. Σπαστικό το υποχρεωτικό μεγάλο τιπ!
Αυτά.. μπορεί να επανέλθω με αξιοθέατα
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σε όλους!
Γυρνώντας από το ταξίδι στη Βουδαπέστη θα ήθελα να πω ένα ευχαριστώ για τη βοήθεια σας και να πω δύο λόγια για την εμπειρία μου!
Η πόλη είναι μαγική απλά! Αξιζει να την περπατήσετε και θα την ερωτευτείτε. κάναμε πάνω από 20 χιλιόμετρα την μέρα με τα πόδια. Και πήραμε από 1 φορά μετρό, τρόλεϊ και τραμ. Συνεπώς δεν Βγάλαμε εβδομαδιαίο εισιτήριο, αλλά μόνο τα ωριαία. Μας βοήθησε η εφαρμογή budapestgo. Αγοραζεις το εισιτήριο ηλεκτρονικά ( είχαμε βάλει τη revolut μέσα) και το σκαναρεις μέσα η έξω απο το λεωφορείο ή αλλιώς πριν τις αποβάθρες στο μετρό.
Αλλάξαμε μόνο 50 ευρώ σε φιορινι αλλά δεν μας ζήτησαν ποτέ μετρητά. ( νομίζω μόνο στπ bors μας είπαν προτιμούν μετρητά, αλλά κανένα πρόβλημα). Γενικα revolut συμφέρει φουλ, μετατρέπει αυτόματα σε ευρώ με την καλύτερη ισοτιμία.
Έλληνες ΠΑΝΤΟΥ! Έπαθα πλάκα, πρέπει να είδαμε τριψήφιο αριθμό! Σε κάθε μαγαζί, σε κάθε γωνιά, σε κάθε αξιοθέατο.
Φαγητό όχι τόσο καλό όσο περίμενα! Δεν βρήκαμε στο hungarikum. Menza πολύ καλό, paprika καλό και φθηνό, fatal μεγάλες μερίδες. Vakvarju χάλια για μένα. Σπαστικό το υποχρεωτικό μεγάλο τιπ!
Αυτά.. μπορεί να επανέλθω με αξιοθέατα
Πολύ χρήσιμα όλα όσα έγραψες Γιάννη μου. Θεωρώ και εγώ ότι η ρέβολουτ πλέον είναι μονόδρομος σε πόλεις που δεν χρησιμοποιούν ευρώ...Λόγω του κρύου είναι βαρύ το φαγητό τους, δεν ξέρω αν αυτό έπαιξε το ρόλο του... Λουτρά κάνατε;
 

MariaTravel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους! Θα ταξιδέψω Βουδαπεστη για πρώτη φορα και θέλω να πω ένα μεγαλο ευχαριστω για τον οδηγό! Πραγματικά βοηθητικός! Μια ερωτηση για οποιον μπορεί να βοηθησει. Επειδή θα πάω 4 μέρες, είδα ότι εκτός απο την εβδομαδιαία καρτα απεριορίστων στα μέσα μεταφοράς υπάρχει και η 5/30. (Απεριοριστα για 5 μερες μεσα σε ενα μηνα). Την εχει χρησιμοποιήσει κανεις; Συμφέρει περισσότερο απο την εβδομαδιαία σαν τιμή.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπέρα σε όλους! Θα ταξιδέψω Βουδαπεστη για πρώτη φορα και θέλω να πω ένα μεγαλο ευχαριστω για τον οδηγό! Πραγματικά βοηθητικός! Μια ερωτηση για οποιον μπορεί να βοηθησει. Επειδή θα πάω 4 μέρες, είδα ότι εκτός απο την εβδομαδιαία καρτα απεριορίστων στα μέσα μεταφοράς υπάρχει και η 5/30. (Απεριοριστα για 5 μερες μεσα σε ενα μηνα). Την εχει χρησιμοποιήσει κανεις; Συμφέρει περισσότερο απο την εβδομαδιαία σαν τιμή.
Χρειάζεσαι στυλό για να σημειώνεις την ώρα έναρξης χρήσης και την ημερομηνία για καθένα από τα 5 εισιτήρια. Υπόψη ότι τα 5 εισιτήρια, χρησιμοποιημένα ή μη, πρέπει να είναι πάντα στο στέλεχος, αλλιώς θεωρείται άκυρο το εισιτήριο.
 

MariaTravel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Χρειάζεσαι στυλό για να σημειώνεις την ώρα έναρξης χρήσης και την ημερομηνία για καθένα από τα 5 εισιτήρια. Υπόψη ότι τα 5 εισιτήρια, χρησιμοποιημένα ή μη, πρέπει να είναι πάντα στο στέλεχος, αλλιώς θεωρείται άκυρο το εισιτήριο.
Α ευχαριστώ! Είναι λίγο περίεργο, ε; Οπότε δεν χρειάζεται να την επικυρώνεις κάθε φορά που χρησιμοποιείς μετρό, λεωφορείο κλπ; Γράφεις μόνος κάθε μέρα που θες να την χρησιμοποιήσεις την ώρα που μπαίνεις στο πρώτο και είσαι οκ;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Βασικά, και τα 5 εισιτήρια είναι 24ωρα, δεν είναι υποχρεωτικό να ξεκινούν το πρωί, ούτε να είναι διαδοχικές οι μέρες (αν μείνεις για πάνω από 5 ημέρες στην πόλη). Αλλά η διαδικασία είναι αυτή.
 

loukis

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Σας χαιρετώ @vagar78 συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά σου. Θα επισκεφθώ την Βουδαπέστη ΠΣΚ τέλος Ιανουαρίου. Κάπου κεντρικά να μείνουμε θα προτείνατε την περιοχή kiraly η vaci utca .και αν έχει κάποιος να προτείνει μέσο από αεροδρόμιο προς την πόλη
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν βαλεις σημαδι πχ το la prima οτι βρεις εκει κοντά του σε καλή τιμή το κλείνεις.....Είναι πολύ κοντά το αεροδρόμιο πας με λεωφορείο άνετα χωρίς ταλαιπωρία...
Σας χαιρετώ @vagar78 συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά σου. Θα επισκεφθώ την Βουδαπέστη ΠΣΚ τέλος Ιανουαρίου. Κάπου κεντρικά να μείνουμε θα προτείνατε την περιοχή kiraly η vaci utca .και αν έχει κάποιος να προτείνει μέσο από αεροδρόμιο προς την πόλη
[/QUOTE
 

loukis

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Παιδιά έχει κάποιος γνώμη για το hop on hop off bus αν αξίζει να το πάρουμε ,και αν περιλαμβάνει και βόλτα στο ποτάμι? 3 ημερο θα είμαστε στην Βουδαπέστη ,
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδιά έχει κάποιος γνώμη για το hop on hop off bus αν αξίζει να το πάρουμε ,και αν περιλαμβάνει και βόλτα στο ποτάμι? 3 ημερο θα είμαστε στην Βουδαπέστη ,
Θεωρώ ότι για τρεις γεμάτες μέρες δεν αξίζει να το πάρεις γτ είναι αρκετός χρόνος να δεις τη πόλη ...Θα το έπαιρνα μόνο αν ήμουν σε πόλη με μεγάλες αποστάσεις που δεν είναι τετοια η Βουδαπέστη, αν ο καιρός ήταν τέτοιος που βρέχει ή χιονίζει κ δεν μπορείς να περπατήσεις ή αν είχα πάει για 24 ώρες κ ηθελα να κερδίσω χρόνο
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
52
Likes
19
καλημερα. Ενα μεγαλο ευχαριστω για την πολυ ωραια δουλεια που εχει γινει σε αυτο το θεμα και μου εχει λυσει σχεδον ολες της αποριες, αλλα ολο και κατι θα προκυψει για να ρωτησω. Βουδαπεστη θα παω για πρωτη φορα μεσα Μαιου με ryanair. Eπισης ειναι και η πρωτη φορα με αυτην την εταιρια που αν καταλαβα καλα εξυπηρετει στο κανονικο αεροδρομιο της Βουδαπεστης και δεν θα τρεχω σε τιποτα χωρια ετσι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom