Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Το ξενοδοχείο που έμεινε η @Joanna και αυτό που έμεινες εσύ τη 2η φορά απέχουν με τα πόδια 10' σύμφωνα με το google maps. Για να φτάσεις πχ. στο κάστρο της Βούδας με τα πόδια χρειάζεται και από τα δυο ξενοδοχεία ο ίδιος χρόνος. Επομένως και τα δυο ξενοδοχεία δεν είναι το ίδιο κεντρικά;
Σ' ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση και το support :) Γίνεται θέμα τώρα, τα πέντε, δέκα λεπτά παραπάνω η λιγότερο από το ένα σημείο στο άλλο, όταν πιστεύω όλοι μας, διανύουμε χιλιόμετρα στα ταξίδια μας στο εξωτερικό.:)
 

mrgeorge

Member
Μηνύματα
11
Likes
32
Καλησπέρα, 2η φορά συνεχόμενη Βουδαπέστη την οποία αγαπήσαμε στο πρώτο μας ταξίδι, τέλη Νοεμβρίου. Αυτή τη φορά με τα παιδιά μας 15 & 10 ετών. Θα ήθελα την άποψη σας για κάποιο ξενοδοχείο καθώς εκεί που μείναμε την 1η φορά (τέλειο..... Eurostars Budapest Center) δεν δίνει 4κλινο δωμάτιο. Έχω κάνει μία προκράτηση στο Medosz Hotel αλλά μου φαίνεται λίγο μακριά αν και βρίσκεται δίπλα στην στάση Octagon του μετρό. Βρίσκω πολλά κεντρικά apartments μέσω Airbnb αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει και το σκέφτομαι λόγω και των παιδιών.
Επίσης έχει επισκεφθεί κανείς το ενυδρείο Tropicarium καθώς φαίνεται πολύ καλό για το σκοπό που πάμε καθώς δεν θέλω με τίποτα να χάσω μία ημέρα στο ζωολογικό κήπο;
Κατά τα άλλα ο οδηγός του Vagar είναι πολύ καλός και μας φάνηκε πολύ χρήσιμος πέρυσι.

Τέλος, για να συμπληρώσω αυτά που γράφετε, πολύ καλά λουτρά και ανακαινισμένα με λιγότερο κόσμο και καλές τιμές τόσο για την είσοδο (προσοχή για 3 ώρες διαμονή εντός) όσο και για μασάζ είναι τα Veli Bej Baths από την μεριά της Βούδας, εντός του ξενοδοχείου Czaszar Hotel (και με σχετικά εύκολη πρόσβαση καθώς το μετρό σε αφήνει σχεδόν απ΄έξω).

Καλά ταξίδια να έχουμε...
Καλησπέρα και απο εμενα!Τελη Αυγουστου πηγα και εγω Βουδαπεστη και μαλιστα εμεινα στο Medosz Hotel. Αν ειστε ανθρωποι που περπατατε με περιπου 30 ωρα περπατημα μπορειτε να βρεθειτε σε αρκετα ωραια μερη της Βουδαπεστης πχ Κοινοβουλιο κτλ. Εγω εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο το ξενοδοχειο και απο τιμη, πρωινο κτλ αλλα κυριως επειδη ηταν διπλα στο μετρο και διπλα στο τραμ. Πηρα το τραμ και σε δυο στασεις ημουν στο νησι της Μαργαρίτας. Και ετσι δηλαδη δεν κουραζομουν ιδιαιτερα. Παντως αν μεινετε στο Medosz να εχετε υποψιν σας πως στο μπανιο δεν εχει προιντα περιποιησης δηλαδη σαμπουαν κτλ.Ηταν το μονο αρνητικο τους.Κατα τα αλλα υπηρχε καθημερινη καθαριοτητα κτλ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και απο εμενα!Τελη Αυγουστου πηγα και εγω Βουδαπεστη και μαλιστα εμεινα στο Medosz Hotel. Αν ειστε ανθρωποι που περπατατε με περιπου 30 ωρα περπατημα μπορειτε να βρεθειτε σε αρκετα ωραια μερη της Βουδαπεστης πχ Κοινοβουλιο κτλ. Εγω εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο το ξενοδοχειο και απο τιμη, πρωινο κτλ αλλα κυριως επειδη ηταν διπλα στο μετρο και διπλα στο τραμ. Πηρα το τραμ και σε δυο στασεις ημουν στο νησι της Μαργαρίτας. Και ετσι δηλαδη δεν κουραζομουν ιδιαιτερα. Παντως αν μεινετε στο Medosz να εχετε υποψιν σας πως στο μπανιο δεν εχει προιντα περιποιησης δηλαδη σαμπουαν κτλ.Ηταν το μονο αρνητικο τους.Κατα τα αλλα υπηρχε καθημερινη καθαριοτητα κτλ.
Γιωργαρε το λες και survivor χωρίς είδη περιποίησης χαχα
 

mrgeorge

Member
Μηνύματα
11
Likes
32
Γιωργαρε το λες και survivor χωρίς είδη περιποίησης χαχα
χαααααααααααααααααααα!! ;) ειπα να ζησω την ζωη μου στα ακρα!!Ενταξει, ειχε μονο σαπουνι για τα χερια και ολα τα αλλα τα ειχα φερει απο Ελλαδα.
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΟΔΗΓΟ ΣΟΥ!!! ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΕΞΩ ΤΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ!!!!!!ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΕΣΑ ΦΛΕΒΑΡΗ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΒΙΕΝΝΗ ΑΠΟ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ, ΜΕ ΑΜΑΞΙ Η' ΤΡΕΝΟ?ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ,ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟΗΜΕΡΗ Η΄ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΩ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ?
Μαγδα κ εμεις φευγουμε μεθαυριο κ βουδαπεστη κλεισαμε κ με λεωφορείο για βιεννη. Μεσω της flix bus πηγαινε ελα μας βγηκε 33 ευρω τ ατομα. Με τρενο ηταν πιο ακριβα κ η ωρα σχεδον ίδια με τ λεοφωρειο.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να σηκωσω χρηματα απο δω κ να τα αλλαξω στ βουδαπεστη ή αν μπορω να τραβαω απο κει λιγα λιγα. Αν παω σε καποιο atm θα μ βγαλει ευρω η φιορινια? Λιγο χαζη απορια αλλα δν εχω ιδεα..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μαγδα κ εμεις φευγουμε μεθαυριο κ βουδαπεστη κλεισαμε κ με λεωφορείο για βιεννη. Μεσω της flix bus πηγαινε ελα μας βγηκε 33 ευρω τ ατομα. Με τρενο ηταν πιο ακριβα κ η ωρα σχεδον ίδια με τ λεοφωρειο.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να σηκωσω χρηματα απο δω κ να τα αλλαξω στ βουδαπεστη ή αν μπορω να τραβαω απο κει λιγα λιγα. Αν παω σε καποιο atm θα μ βγαλει ευρω η φιορινια? Λιγο χαζη απορια αλλα δν εχω ιδεα..
Από όσο θυμάμαι σου δίνει επιλογή να διαλέξεις αν θα σηκώσεις ευρώ η φιορίνια...Θα σου πρότεινα να βγάλεις λεφτά από εδώ και να κάνεις φιορίνια σε καποιο ανταλλακτηριο στην Βουδαπέστη( όχι όμως στου αεροδρομιου) ετσι θα έχεις μια ξεκάθαρη εικόνα για το τι έβγαλες και τι συνάλλαγμα πήρες... Με τις κάρτες εγώ είχα κάποιες χρεώσεις από την τράπεζα μου αλλά δεν θυμάμαι το ποσό να σου πω με λεπτομέρειες...
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Από όσο θυμάμαι σου δίνει επιλογή να διαλέξεις αν θα σηκώσεις ευρώ η φιορίνια...Θα σου πρότεινα να βγάλεις λεφτά από εδώ και να κάνεις φιορίνια σε καποιο ανταλλακτηριο στην Βουδαπέστη( όχι όμως στου αεροδρομιου) ετσι θα έχεις μια ξεκάθαρη εικόνα για το τι έβγαλες και τι συνάλλαγμα πήρες... Με τις κάρτες εγώ είχα κάποιες χρεώσεις από την τράπεζα μου αλλά δεν θυμάμαι το ποσό να σου πω με λεπτομέρειες...
Σ ευχαριστω πολυυ☺
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Μαγδα κ εμεις φευγουμε μεθαυριο κ βουδαπεστη κλεισαμε κ με λεωφορείο για βιεννη. Μεσω της flix bus πηγαινε ελα μας βγηκε 33 ευρω τ ατομα. Με τρενο ηταν πιο ακριβα κ η ωρα σχεδον ίδια με τ λεοφωρειο.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να σηκωσω χρηματα απο δω κ να τα αλλαξω στ βουδαπεστη ή αν μπορω να τραβαω απο κει λιγα λιγα. Αν παω σε καποιο atm θα μ βγαλει ευρω η φιορινια? Λιγο χαζη απορια αλλα δν εχω ιδεα..
Καλό ταξίδι σου εύχομαι και με το καλο οταν επιστρέψεις να μας πεις πως πέρασες και περισσότερες λεπτομέρειες,ξέρεις τι σου άρεσε,τι όχι,που μείνατε,τι φάγατε και ολα τα γνωστά που μας ενδιαφέρουν!Θα το κοιτάξω με το λεωφορείο που μου είπες και θα σου πω!Σε ευχαριστω πολυ!!!Και παλι καλο ταξίδι!!!!✈
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Καλό ταξίδι σου εύχομαι και με το καλο οταν επιστρέψεις να μας πεις πως πέρασες και περισσότερες λεπτομέρειες,ξέρεις τι σου άρεσε,τι όχι,που μείνατε,τι φάγατε και ολα τα γνωστά που μας ενδιαφέρουν!Θα το κοιτάξω με το λεωφορείο που μου είπες και θα σου πω!Σε ευχαριστω πολυ!!!Και παλι καλο ταξίδι!!!!✈
Εννοειται κ θας ενημερωσωω!! Σ ευχαριστώ πολυυυ...
 

mouratha

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Οταν τα παιδια μου ηταν μικρα, στερηθηκα και τους στερησα πολλα πραγματα λογω προσωπικου .... κωλυμματος!
Λατρευω τους τρελους νεους γονεις :):):)
χαχα! Θα δείξει σε 20 μέρες που θα έχουμε γυρίσει με το καλό!!!!

Μπράβο σου που τολμάς και πας με το μωράκι σου, αφού δεν έχεις εναλλακτική..εγώ τους θαυμάζω τέτοιους γονείς που τολμάνε ταξίδι στο εξωτερικό μαζί με το μωρό ! Έτσι έκανα κι εγώ με την κόρη μου.. Αν δεν μπορείς να βρεις ένα πιο κεντρικό ξενοδοχείο η διαμέρισμα, δεν πειράζει.. υπάρχουν και τα λεωφορεία, που πάνε παντού και όπως έχω δει, έχουν ειδικές ράμπες πρόσβασης για καρότσια..Μην πτοείσαι, κάνε το ταξιδάκι σου, να περάσεις όμορφα και ό,τι δεις.. την επόμενη φορά θα δεις περισσότερα..Εξάλλου κι εμείς που πάμε κάπου και χωρίς μωρό και για περισσότερες μέρες, πάντα αφήνουμε μέρη που δεν έχουμε δει.. δεν εξαντλείται η Βουδαπέστη σε 2, 3 ημέρες.. Να περάσεις όμορφα και να μας γράψεις τις εμπειρίες σου.
Ευχαριστώ!!
Θα σας γράψω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Ετοιμάζω και το πρόγραμμα μας αυτές τις ημέρες οπότε θα σας χρειαστώ σίγουρα!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom