Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα προσπαθησω και εγω με την σειρά μου με λιγα λογια να σας περιγραψω την περιπετεια μου στην Πρωτοχρονιατικη Βουδαπέστη!!Ξεκινησαμε απο αθηνα πρωι κυριακης και αφου πηραμε βαλιτσες και φυσικα βγαλαμε καρτα απεριοριστων η οποια μας ελυσε τα χερια και ουσιαστικα μας εσωσε πηραμε το 200Ε που περιλαμβανει αυτο το λεωφορειο για να παμε στο ξενοδοχειο μας κοντα στην Οπερα!!Φτανοντας στο ξενοδοχειο κάτσαμε λιγο να χαλαρώσουμε και πηραμε το δρόμο με εχθρο μόνο το πολύ κρύο για να εχουμε ετσι μια πρωτη εικονα και να κατατοπιστούμε.Φτάνοντας ουσιαστικα στο Κοινοβούλιο αντικρυζεις απέναντι τα βασικα αξιοθεατα που βρίσκονται.Κάστρο,Εκκλησια Αγιου Ματθία,Προμαχώνας και φυσικα citadella.Παιδια ειλικρινα ό,τι και να σας πω θα ειναι λίγο..Ειναι που ειναι ομορφη η Βουδαπεστη ηταν με τα λαμπάκια το κάτι αλλο..Δεν θελω να πω πολλά για αξιοθεατα και φαγητο.Θα σας πω μόνο που απλά εχασα το μυαλο μου ή κατι τετοιο εν παση περιπτώση..Στην Citadella τρελάθηκα.Στο χωριο szentedre μαγεύτηκα..Περπατησαμε οσο μπορούσαμε περισσότερο..Μαγεια ειλικρινα..Στα λουτρα Szechenyi?Τι θελετε να πω;!;Να κάνεις μπάνιο στους 38 βαθμούς και έξω να έχει 3;;;;Την απίστευτη χαλάρωση που νοιωθεις σ ολο σου το κορμί;Αξίζει αξιζει αξίζει!!!Πραγματικα πας βουδαπεστη και δεν πας εκει ειναι μιση εκδρομή..Και παντα αναφερομαι στις εξωτερικες πισινες!!!Ειχα την πολυτελεια να ειμαι εκει για 6 ημερες.Οποτε εκανα απεριοριστες βολτες.Εκλεισα πρωτοχρονιατικο φαι στο hungarikum bistro !!!Εντάξει..Θεα η ξανθια η οποια με κατάλαβε οτι ημουν ελληνας και με το που μπηκα μου λεει εισαι ο χρήστος;!;Τι λες πως το κατάλαβες;Μου λεει εισαι ομορφος γι αυτο..Η γυναικα μου θα την ξεμαλλιαζε.Χαχα..Απιστευτο φαγητο..Τι να λέμε τωρα..Fatal eterrem?Aπίστευτο φαγητό..Θεικο σνίτσελ..Μπηκαμε σε πολλα μαγαζια κοιταζαμε πανω κατω να ταιριαζει σε γούστα και ετσι ρισκαραμε..Αλλά ετσι δεν ειναι τα ταξίδια;!; Σας αναφερω λιγα πράγματα γιατι αν κατσω και αναλύσω θέλω του κοσμου τις σελίδες..

Βουδαπέστη..Ενα μερος μοναδικό και μαγικο..Ένα μερος χριστουγεννιατικο εκεινες τις ημερες..Ενα μερος που ο χρονος σταματαει για να εισαι εκει και να το απολαύσεις..

Y.Γ. @vagar78 σ ευχαριστω προσωπικα για την βοηθεια σου καθως και ολα τα παιδια εδω μεσα!!!Καλη χρονια γεματη υγεια και καθε καλο!!
Πολύ χαίρομαι που σου άρεσε, αν με έβλεπες όταν διάβαζα αυτά που έγραφες θα διέκρινες ένα χαμόγελο και μια νοσταλγία.Τα είπες όπως είναι συμφωνώ και επαυξάνω για τα λουτρά..Μισή εκδρομή αν δεν πάει κάποιος και πρώτος εγώ το έχω κάνει μια φορά και το μετάνοιωσα..Εμπειρία ζωής που πρέπει όλοι να ζήσουμε με αυτό το -3 έξω και εσύ μέσα να κοχλάζεις!!!!!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
vagar εχεις παει στο house of terror?αν ναι ποια ειναι η αποψη σου...αξιζει?
Δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον και δεν πήγα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν εσένα σου αρέσει σαν σκέψη δεν πρέπει να το δοκιμάσεις..Δεν θυμάμαι αν έχει πάει η @Klair ή @Dina Z για να σε βοηθήσει παραπάνω...Αν και την @Klair να την φοβάσαι γιατί και χάλια να ήταν έτσι όπως τα περιγράφει σε ψήνει να πας, είναι πολύ περιγραφική :) .
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Καλημέρα και καλή χρονιά γεμάτη υγεία και πολλά ταξίδια σου εύχομαι!!!Μιας και η περιγράφη σου είναι η πιο πρόσφατη από την επίσκεψη σου στη Βουδαπέστη,ηθέλα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα. Εμείς θα είμαστε 14 Φλεβάρη στη Βουδαπέστη και θέλω εάν προλάβουμε να δούμε τα δικά της αξιοθέατα, να πηγαίναμε και στο χωριο szentedre.Πώς πήγατε ήθελα να μάθω και πόση ώρα σας πήρε, περίπου για να μπορέσω να υπολογίσω. Επίσης στα εστιατόρια μόνο με κράτηση ή πήγατε και έτσι?Για πόσο κρύο μιλάμε? Με ισοθερμικό και μπουφάν άντεχατε ή πρέπει να πάρω πολύ χοντρά ρούχα?Και τέλος πήρατε καθόλου τα big bus tour?
φιλε καλημερα!!!!στο χωριο πηγαμε με το Η5 το τρενο τους περιπου εκανα 40-45 λεπτα..καπου εκει!!!στο hungarikum επειδη πηγαμε πρωτοχρονια ειχα κανει κρατηση αλλα μην πας ετσι χυμα εκει..στα υπολοιπα πηγα free...το λεωφορειο δεν το πηρα...ειχα απλετο χρονο να παω με τα ποδια σχεδον παντου η με το τραμ τους...

ισοθερμικο και μπουφαν και θα εισαι κομπλε...φυσικα το τι καιρο εκανε τοτε με το τι θα κανει οταν θα πας εσυ εχει μια διαφορα το καταλαβαινεις...
για το szentedre πρεπει να εχεις ημερες ρε συ...εμεις πηγαμε πρωι και ηρθαμε απογευμα...μια μερα ειναι..εκει στο νησι της μαργαριτας απο κατω πηραμε το τρενο..
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον και δεν πήγα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν εσένα σου αρέσει σαν σκέψη δεν πρέπει να το δοκιμάσεις..Δεν θυμάμαι αν έχει πάει η @Klair ή @Dina Z για να σε βοηθήσει παραπάνω...Αν και την @Klair να την φοβάσαι γιατί και χάλια να ήταν έτσι όπως τα περιγράφει σε ψήνει να πας, είναι πολύ περιγραφική :) .
Δεν πήγα.
Απαπα! Τρομάζω και που τα σκέφτομαι κάτι τέτοια :eek::eek::haha:
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.763
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Αν και την @Klair να την φοβάσαι γιατί και χάλια να ήταν έτσι όπως τα περιγράφει σε ψήνει να πας, είναι πολύ περιγραφική :) .
Χαχα @vagar78 σε ευχαριστώ για το σχόλιο, αλλά δεν έχω πάει!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εμείς πήγαμε. Σε εμένα δεν μου άρεσε αλλά ίσως με επηρέασε και η κούραση από τα πολλά χιλιόμετρα που κάναμε γενικά στη Βουδαπέστη και το βρήκα λίγο σαν χάσιμο χρόνου. Αντίθετα στην @Georgia86 της άρεσε.
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
173
Likes
1.243
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμένα μου άρεσε, βεβαίως δεν χάνεις κάτι αν δεν πάς αλλά φιλοξενεί ένα κομμάτι της ουγγρικής ιστορίας
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εμείς πήγαμε. Σε εμένα δεν μου άρεσε αλλά ίσως με επηρέασε και η κούραση από τα πολλά χιλιόμετρα που κάναμε γενικά στη Βουδαπέστη και το βρήκα λίγο σαν χάσιμο χρόνου. Αντίθετα στην @Georgia86 της άρεσε.
Εδωσες λύση @Στάθης γτ δεν βρίσκαμε άτομο να έχει πάει....Ακόμα κ άτομα που πανε μαζί μπορεί να έχουν διαφορετική άποψη για ένα αξιοθεατο η εστιατόριο.Οπότε ο καθένας πρέπει να ζυγίζει ότι πληροφορίες παίρνει και να αποφασίζει τι είναι καλύτερο......Ψήσου να πάμε πάλι @Στάθης
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
'Oντως και εγώ στις ιστορίες που έχω διαβάσει λίγοι αναφέρουν για το house of terror! Για όποιον ενδιαφέρετε όμως μπορεί να διαβάσει και την δικιά μας ιστορία: https://www.travelstories.gr/community/threads/Μια-ηλιόλουστη-Βουδαπέστη.56844/

@vagar78 Είναι πολύ εύκολο να ψηθώ για Βουδαπέστη! :haha: Ο μόνος λόγος που δεν ξαναπάω προς το παρόν,ειναι επειδή θέλω να πάω να δω άλλες πόλεις/χώρες.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
'Oντως και εγώ στις ιστορίες που έχω διαβάσει λίγοι αναφέρουν για το house of terror! Για όποιον ενδιαφέρετε όμως μπορεί να διαβάσει και την δικιά μας ιστορία: https://www.travelstories.gr/community/threads/Μια-ηλιόλουστη-Βουδαπέστη.56844/

@vagar78 Είναι πολύ εύκολο να ψηθώ για Βουδαπέστη! :haha: Ο μόνος λόγος που δεν ξαναπάω προς το παρόν,ειναι επειδή θέλω να πάω να δω άλλες πόλεις/χώρες.
Κάπως έτσι έχω πάει 8 φορές Ρώμη 2 Βουδαπέστη 2 Κωνσταντινουπολη 2 Φλωρεντία 2 Βενετία.Θα μπορούσα να είχα δει αλλά μέρη είναι η αλήθεια αλλά πήγα με άλλο αέρα την δευτερη φορά και απόλαυσα περισσότερο τις πόλεις....Οι πόλεις είναι σαν μια ωραία γυναίκα για μένα, μια φορά τι να σου κάνει, ίσα να σε γλυκανει :) ...
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Οι πόλεις είναι σαν μια ωραία γυναίκα για μένα μια φορά τι να σου κάνει, ίσα να σε γλυκανει :) ...
Αχ καλέ, εμάς τις μικρούλες, μας κάνετε να ντρεπόμαστε!!! :icon_redface::icon_redface: :haha:
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
φιλε καλημερα!!!!στο χωριο πηγαμε με το Η5 το τρενο τους περιπου εκανα 40-45 λεπτα..καπου εκει!!!στο hungarikum επειδη πηγαμε πρωτοχρονια ειχα κανει κρατηση αλλα μην πας ετσι χυμα εκει..στα υπολοιπα πηγα free...το λεωφορειο δεν το πηρα...ειχα απλετο χρονο να παω με τα ποδια σχεδον παντου η με το τραμ τους...

ισοθερμικο και μπουφαν και θα εισαι κομπλε...φυσικα το τι καιρο εκανε τοτε με το τι θα κανει οταν θα πας εσυ εχει μια διαφορα το καταλαβαινεις...
για το szentedre πρεπει να εχεις ημερες ρε συ...εμεις πηγαμε πρωι και ηρθαμε απογευμα...μια μερα ειναι..εκει στο νησι της μαργαριτας απο κατω πηραμε το τρενο..
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Όταν επιστρέψω και εγώ θα σας γράψω την δικιά μινι ιστορία!!!!
Καλή συνέχεια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom