Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια κι απο μενα.
Για εισιτηριο αν βγαλω το ημερησιο, ισχυει για το 200Ε και μετα για το μετρο ετσι; Απλα δεν ισχυει για το 100Ε.
Κι εγώ έτσι σκέφτομαι να πληρώσω τα εισιτήρια με την πιστωτική (με 2% έξοδα συναλλάγματος) και στο κέντρο σε ΑΤΜ να βγάλω ένα καλό ποσό (με εθνική χρεωστική, που νομίζω δεν έχει προμήθεια- ισχύει αυτό;)
Αν βγάλεις ημερήσιο ισχύει και για το Ε200 και για το μετρό αλλά δεν ισχύει για το Ε100, όπως ακριβώς τα έγραψες...Δεν θυμάμαι να μου πήραν έξοδα συναλλάγματος όταν αγόρασα τις κάρτες απεριόριστων διαδρομών, νομίζω όμως ότι προμήθεια σου κρατάει μόνο αν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ και όχι για άλλες κινήσεις..Αν βγάλεις από Εθνική μπορείς να τους ρωτήσεις πόσο θα σε χρεώσουν γιατί να μην πληρώσεις τίποτα δεν παίζει σαν σενάριο..Πολύ καλά θα κάνεις να βγάλεις μια φορά χρήματα για να μην πληρώνεις κάθε φορά την προμήθεια της κάθε ανάληψης...Θα μπορούσες να ακολουθήσεις και το προφίλ του βγάζω κάποια λεφτά για τα έξοδα μου εκεί και πληρώνω σε όλα με πιστωτική ή κάρτα ανάληψης αλλά όταν θα κάνεις κάποια αγορά θα ζητάς να η χρέωση να γίνει σε φιορίνια και να κάνει την μετατροπή σε ευρώ η τράπεζα σου και όχι οι εκάστοτε μαγαζάτορες που κάνουν στρογγυλοποιήσεις προς τα πάνω..
 
Last edited:

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
vagar78 Σε ευχαριστούμε κι εμείς με τη σειρά μας για τον κατατοπιστικότατο οδηγό σου για Βουδαπέστη. Σε λίγες μέρες αναχωρούμε κι εμείς (οικογένεια με δύο παιδιά 15 και 12 αρκετά έμπειρα σε ταξίδια) για Βουδαπέστη και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε ,μιας και θα είμαστε εκεί στις 20 Αυγούστου( 1η μέρα ), ποια διαδρομή θα ήταν καλό να ακολουθήσουμε και ποια να αποφύγουμε αυτήν τη μέρα . Θα έχουμε 4 ολόκληρες μέρες στην πόλη .
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ πρώτη μέρα που έχω και τον ενθουσιασμό από το ταξίδι θα διεσχιζα την γέφυρα των αλυσιδων μέχρι απέναντι στο κάστρο θα ανεβαινα πάνω με όποιον τρόπο θες εμένα μου αρέσει να περπαταω άλλοι πάνε με το ασανσερ και άλλοι πάνε με το τελεφερίκ (δεν το συνιστώ λόγω χρημάτων)..Θα απολαμβανα την θέα με πολλές φωτογραφίες, θα γλιστρουσα στην αγορά που έχει δεξιά πηγαίνοντας προς την εκκλησία του Ματίας και εκεί θα έκανα ένα διάλειμμα για γλυκό στο γνωστό ρουζβουρμ....Με γεμάτο στομάχι θα κατεβαίναμε χαμηλά στο ύψος του Δούναβη κ θα εκλεινα την μέρα με ποδήλαταδα για 4 άτομα στο νησί της Μαργαρίτας.....
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εγώ πρώτη μέρα που έχω και τον ενθουσιασμό από το ταξίδι θα διεσχιζα την γέφυρα των αλυσιδων μέχρι απέναντι στο κάστρο θα ανεβαινα πάνω με όποιον τρόπο θες εμένα μου αρέσει να περπαταω άλλοι πάνε με το ασανσερ και άλλοι πάνε με το τελεφερίκ (δεν το συνιστώ λόγω χρημάτων)..Θα απολαμβανα την θέα με πολλές φωτογραφίες, θα γλιστρουσα στην αγορά που έχει δεξιά πηγαίνοντας προς την εκκλησία του Ματίας και εκεί θα έκανα ένα διάλειμμα για γλυκό στο γνωστό ρουζβουρμ....Με γεμάτο στομάχι θα κατεβαίναμε χαμηλά στο ύψος του Δούναβη κ θα εκλεινα την μέρα με ποδήλαταδα για 4 άτομα στο νησί της Μαργαρίτας.....
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη και λεπτομερή απάντηση .Φαίνεται πράγματι πολύ δελεαστική η πρόταση σου και σίγουρα θα συζητηθεί....αλλά μιας και είναι η εθνική τους γιορτή (20/8) είναι πραγματοποιήσιμη ? Θα μπλέξω από την πολυκοσμία?Γιατί πρώτα από όλα θα ήθελα να απολαύσουμε την πόλη....(οι περιγραφές σου μας έχουν κάνει ήδη να ανυπομονούμε)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν έχω τύχει να είμαι 20 Αυγούστου εκεί αλλά από τη στιγμή που δεν θα επισκεφθείς κάποιο μέρος που να έχει είσοδο δεν νομίζω να έχεις θέμα.....
 

Giorgos67890

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρακές
Η καλύτερη περιοχή για να μείνει κανείς στην Βουδαπέστη είναι κοντά την Vacci utca, όλα είναι προσβάσιμα με τα πόδια και η στάση του μετρό πολύ κοντα. Ο ζωολογικός κήπος αξίζει 100 % ακόμα και τον χειμώνα (Νοέμβριο του 2017) που τον επισκέφθηκαμε εμεις, καθώς έχει τέτοιες προδιαγραφές για επισκεψη και αυτήν την εποχη. Από τα Λουτρά το Rudas ήταν η καλύτερη επιλογή για χειμώνα καθως το τουρκικό κομμάτι με τις διαφορετικές πισίνες ηταν φανταστικό (προσοχη:εχει ημερες ανδρων, γυναικών και mix)και φυσικά η πισίνα στην ταράτσα, όπου να χιονίζει και να χαζεύεις τον Δούναβη...μαγική εμπειρία. Ανταλλακτηρια έχει παντού, πολύ κοντά στην ισοτιμία, τα περισσότερα χωρίς προμήθεια. Φαγητο λίγο τσιμπημενο στις τιμές, (στην τιμη στον κατάλογο δεν περιλαμβάνονται τα tips, κάθε μαγαζί είχε διαφορετικό ποσοστό). Επίσης λόγω εποχής πολλά μαγαζιά ήταν κλειστά και επισης όλα τα εστιατόρια και καφέ πάνω στον Δούναβη ήταν κλειστά. Επισης μια διαδρομή με το τραμ κατα μηκος του Δούναβη ως το Νησί της Μαργαρίτας είναι "υποχρεωτική".Θεωρώ ότι άλλη μια επισκεψη μου Άνοιξη ή Καλοκαίρι επιβαλλεται.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συμφωνώ κ επαυξάνω Γιώργο αν και πιστεύω αρχες Δεκεμβρίου είναι η καλύτερη περίοδος έτσι ώστε κ στολισμενη να την δεις και να μην πληρώσεις τιμές Χριστουγέννων...
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δεν έχω τύχει να είμαι 20 Αυγούστου εκεί αλλά από τη στιγμή που δεν θα επισκεφθείς κάποιο μέρος που να έχει είσοδο δεν νομίζω να έχεις θέμα.....
Ευχαριστώ πολύ!!!......Και από το κάστρο μέχρι το νησί της Μαργαρίτας πάμε με τα πόδια ή με κάποιον άλλο τρόπο???

20/8 Η μισή Βουδαπέστη θα έχει πάει στο Μπαλάτον, άρα δεν παίζει να δεις πολυκοσμία
Μακάρι!!!! .....Ευχαριστώ !!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom