Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Eπίσης είναι τόσο φωτισμένη πόλη που η νύχτα είναι μέρα.........
Π.χ. το κοινοβούλιο μου άρεσε πιο πολύ νύχτα και πολλά άλλα μέρα στα ενδότερα της Πέστης
όντως το βράδυ η πόλη είναι πιο ωραία φωτισμένη!
οι πιο πολλές φώτο που έβγαλα είναι βραδυνές. Εριξα αρκετό περπάτημα το βράδυ, μόνο που οι περισσοτεροι Ούγροι πάνε νωρίς για ύπνο, μετά τις 9 δεν κυκλοφορεί πολύ κόσμος, άσε που άμα αργήσεις λίγο δεν βρίσκεις και να φάς.
ωραία στα rudas ,ανέβηκα ταράτσα και απολαυσα την βραδυνή θέα παρόλο που ψιχάλιζε.
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
όντως το βράδυ η πόλη είναι πιο ωραία φωτισμένη!
οι πιο πολλές φώτο που έβγαλα είναι βραδυνές. Εριξα αρκετό περπάτημα το βράδυ, μόνο που οι περισσοτεροι Ούγροι πάνε νωρίς για ύπνο, μετά τις 9 δεν κυκλοφορεί πολύ κόσμος, άσε που άμα αργήσεις λίγο δεν βρίσκεις και να φάς.
ωραία στα rudas ,ανέβηκα ταράτσα και απολαυσα την βραδυνή θέα παρόλο που ψιχάλιζε.
Εκεί είναι και τα λουτρά? Πρέπει να κάνεις κράτηση για να πας?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
μόνο που οι περισσοτεροι Ούγροι πάνε νωρίς για ύπνο, μετά τις 9 δεν κυκλοφορεί πολύ κόσμος, άσε που άμα αργήσεις λίγο δεν βρίσκεις και να φάς
Εχω μια καπως διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου. Προσφατα εμεινα στο Carat Boutique Hotel στην Kiraly street και πραγματικα εντυπωσιαστηκα απο τη ζωντανια της περιοχης. Λιγο πιο πανω δε υπαρχει μια στοα Coszdu Udvar γεματη απο μαγαζια για φαγητο και διασκεδαση που ειναι ανοιχτα μεχρι τα ξημερωματα.

Επισης πολυ βολικη τοποθεσια στην καρδια της Πεστης, δυο βηματα απο την Deak Ferenc ter και την Deak Ferenc str, του πιο εμπορικου κατα την αποψη μου δρομου στη Βουδαπεστη. Απεναντι απο το ξενοδοχειο ειχε το ανταλλακτηριο με την καλυτερη ισοτιμια που ειδαμε στην πολη αν και προσωπικα δεν εκανα χρηση λογω Revo.

Γενικα η Βουδαπεστη οντως ειναι πολυ ομορφα φωτισμενη τη νυχτα και απο τα highlights κατα την αποψη μου ειναι η κρουαζιερα στο Δουναβη. Εχει υψηλης αισθητικης κτιρια με κορυφαιο αυτο του Κοινοβουλιου. Η βολτα στα αξιοθεατα της Βουδας ειναι πολυ ευχαριστη και σου παρεχει ομορφες εικονες. Το city park ειναι η ευχαριστη νοτα της φυσης μεσα την πολη. Και τα βραδια η Βουδαπεστη εχει λυσεις διασκεδασης οπως προειπα.

Στα αρνητικα που διαφημιζονται και δεν μου αρεσαν. Ο ζωολογικος κηπος, που ενταξει κανενας ζωολογικος δεν μου αρεσει αλλα επισκεφτηκα αναγκαστηκα λογω παιδιων. Η κεντρικη αγορα που εκτος της αρχιτεκτονικης του κτιριου δεν καταλαβα γιατι πρεπει καποιος τουριστας να την επισκεφτει. Η Vaci utca που τη βρηκα ανιαρη και χλιαρη και αδεια απο κοσμο το βραδι. Λογω πεινας και αφου ημαστε εκει, καθισαμε γυρω στις 10μμ να φαμε στο συμπαθητικο, τερμα τουριστικο Rustico (πιο πολυ για τη τσιγγανικη μουσικη). Οταν γυρισαμε στην kiraly str και στο ξενοδοχειο γινοταν το αδιαχωρητο απο τον κοσμο.

Λουτρα δεν εκανα για να εχω αποψη καθως μολις ειχα γυρισει απο πολυημερο ταξιδι σε παραθαλασσιο και με φυσικα λουτρα προορισμο και δεν ηθελα να κανω ξανα τα ιδια.

Σε γενικες γραμμες ωραια πολη η Βουδαπεστη αλλα δεν εχει πολλα να δωσει και μια επισκεψη λιγων ημερων ειναι αρκετη. Δυσκολα θα την ξαναεπισκεφτω.

Αν ημουν φοιτητης, παρτυ ανιμαλ μαλλον θα ξαναπηγαινα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@tripakias και μόνο που δεν έκανες λουτρά πρέπει να πας ξανά :) ..Βέβαια παίζει ρόλο κ η εποχή που πας γιατί αν πήγες καλοκαίρι δεν σε εξιτάρει η ιδέα των λουτρών που περισσότερο ενδείκνυται για Χειμώνα ή εποχή με κρύο....
Νομίζω την αδικείς λέγοντας ότι μια φορά μονάχα φτάνει αλλά αυτό εναπόκειται στο γούστο του καθενός...Πέρασαν ανεπιστρεπτί οι εποχές που κάποιος πήγαινε στην πόλη για ένα σκ, πλέον δεν είναι προορισμός σαββατοκύριακου όπως το είχαν συνδέσει στο μυαλό τους οι περισσότεροι..
Στο κομμάτι του ζωολογικού και έχοντας πάει σε αρκετούς στην Ευρώπη δεν νομίζω ότι θα δεις κάτι που δεν έχεις δει σε σχέση με άλλους προορισμούς και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά όταν έχεις πάει με παιδιά είσαι αναγκασμένος να πας. Η κλειστή αγορά είναι για να πάρεις αναμνηστικά κυρίως αλλά και σε άλλες αγορές που πήγα δεν βρήκα κάτι το απίστευτο που δεν έχω δει ξανά αν εξαιρέσεις την Κωνσταντινούπολη ..Από ένα σημείο και μετά οι εικόνες μοιάζουν...Φαντάζομαι η λογική της επίσκεψης σε τέτοια μέρη είναι για να έχεις άποψη γιατί ακούω και διαβάζω τι να πάω να κάνω στο πάρκο έχω πάει σε τόσα,τι να πάω να κάνω στην τάδε εκκλησία έχω πάει σε τόσες στην Ευρώπη που μοιάζουν και αναρωτιέμαι για ποιο λόγο κάνει κάποιος το ταξίδι αν είναι να μην δει τίποτα με τη λογική ότι τα έχει δει και αλλού....
Πολύ εύστοχα είπες ότι έχει πολύ καλή νυχτερινή ζωή και δεν συμφωνώ και εγώ ότι από τις 21.00 και μετά η πόλη κοιμάται απλά έτυχε στο σημείο που πέρασε ο @harilander να μην έχει κόσμο..Στην στοά πχ όσες φορές και αν έχω πάει γίνεται χαμός από κόσμο ...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@tripakias και μόνο που δεν έκανες λουτρά πρέπει να πας ξανά :) ..Βέβαια παίζει ρόλο κ η εποχή που πας γιατί αν πήγες καλοκαίρι δεν σε εξιτάρει η ιδέα των λουτρών που περισσότερο ενδείκνυται για Χειμώνα ή εποχή με κρύο....
Συμφωνω σε αυτο. Ημουν πριν λιγες μερες. Γυρισα Δευτερα. Οπως ειπα μολις ειχα γυρισει απο ταξιδι οπου ξοδεψα σχεδον 20 μερες σε θαλασσες και θερμα λουτρα. Τα λουτρα (ειδικα τα εσωτερικα) αν ειναι τυπου πισινα και οχι σε φυσικο λακκο λιγο τα σιχαινομαι για να σου ειμαι ειλικρινεις. Οποτε δεν νομιζω ακομη και να βρεθω στην πολη να τα επισκεφτω.

Οσο για την αγορα , η αληθεια ειναι πως περα απο το κομματι του φαγητου που δεν με πολυενδιαφερει (παρα μονο αν υπαρχουν φρουτα) περιμενα πως θα ειναι μια αγορα φτιαγμενη για τους κατοικους της πολης. Απεναντιας ειδα μια τουριστικη αγορα με σουβενιρ που βρισκεις παντου στην πολη και ο καθενας τα πουλαει οσο του κατεβει. Στη στοα για παραδειγμα στηνοταν τα πρωινα μια μικρη μεν πολυ πιο ενδιαφερουσα αγορα δε.

Και για τις εκκλησιες συμφωνω με τους αλλους. Περα απο μερικες εμβληματικες πολυ μεγαλες και ιδιαιτερες ολες οι αλλες ειναι παρομοιες. Δεν αξιζει να χανεις χρονο σε αυτες
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συμφωνω σε αυτο. Ημουν πριν λιγες μερες. Γυρισα Δευτερα. Οπως ειπα μολις ειχα γυρισει απο ταξιδι οπου ξοδεψα σχεδον 20 μερες σε θαλασσες και θερμα λουτρα. Τα λουτρα (ειδικα τα εσωτερικα) αν ειναι τυπου πισινα και οχι σε φυσικο λακκο λιγο τα σιχαινομαι για να σου ειμαι ειλικρινεις. Οποτε δεν νομιζω ακομη και να βρεθω στην πολη να τα επισκεφτω.

Οσο για την αγορα , η αληθεια ειναι πως περα απο το κομματι του φαγητου που δεν με πολυ ενδιαφερει (παρα μονο αν υπαρχουν φρουτα) περιμενα πως θα ειναι μια αγορα φτιαγμενη για τους κατοικους της πολης. Απεναντιας ειδα μια τουριστικη αγορα με σουβενιρ που βρισκεις παντου στην πολη και ο καθενας τα πουλαει οσο του κατεβει. Στη στοα για παραδειγμα στηνοταν τα πρωινα μια μικρη μεν πολυ πιο ενδιαφερουσα αγορα δε.

Και για τις εκκλησιες συμφωνω με τους αλλους. Περα αμα μερικες εμβληματικες πολυ μεγαλες και ιδιαιτερες ολες οι αλλες ειναι παρομοιες. Δεν αξιζει να χανεις χρονο σε αυτες
Ο κάτω όροφος της αγοράς προφανώς και δεν απευθύνεται σε τουρίστες αν ήταν έτσι θα είχε κλείσει εδώ και χρόνια. Οι τιμές σε αναμνηστικά σε σχέση με αυτές που θα βρει κάποιος στην πόλη είναι χαμηλότερες. Από εκεί και πέρα ακόμα και διπλανά μαγαζιά έχουν προϊόντα σε διαφορετικές τιμές και αυτό ισχύει παντού και σε όλα τα μέρη του κόσμου όχι μόνο εκεί..Η λογική είναι βρίσκεις αυτό που σε ενδιαφέρει και κάνεις μια βόλτα και το παίρνεις από αυτόν που το έχει φτηνότερα...
Οι εσωτερικές πισίνες λόγω και της φύσης του νερού βγάζουν μια ελαφριά μυρωδιά που δεν σημαίνει όμως ότι δεν είναι καθαρά αλλά όσο να ναι, όσο πιο πολύ κόσμο έχει τόσο πιο πολύ το σκέφτονται άτομα σαν κ σένα να μπουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ψωνισα απο τα φθηνοτερα σταντ/μαγαζια της αγορας και ο,τι πηρα το βρηκα φθηνοτερο αλλου, εκτος αγορας.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ψωνισα απο τα φθηνοτερα σταντ/μαγαζια της αγορας και ο,τι πηρα το βρηκα φθηνοτερο αλλου, εκτος αγορας.
Εχω παει 3 φορες και ειχα αντιθετη εμπειρια και απο μαγαζια στην βατσι κ απο αλλα στην αγορα στη βουδα στην μικρη αγορα εκει...Με τα πολλα κ για να μην κανω ερευνα αγορας ξανα, ρωτησα μια φιλη απο την Ουγγαρια κ μου ειπε κ αυτη να παω στην κλειστη αγορα..Τα μαγαζια παιρνουν κ παζαρι φυσικα κ παντα κατι το περναμε φτηνοτερο ειδικα αν παιρναμε 3-4 κομματια....Την επομενη φορα που θα παω θα σου βγαλω φωτογραφιες για να φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα ....
 

Sly1986

New Member
Μηνύματα
3
Likes
10
Eπίσης είναι τόσο φωτισμένη πόλη που η νύχτα είναι μέρα.........
Π.χ. το κοινοβούλιο μου άρεσε πιο πολύ νύχτα και πολλά άλλα μέρα στα ενδότερα της Πέστης
Ένα πολύ ωραίο περιστατικό που έχω να διηγηθώ εγώ εν τω μεταξύ από τον περασμένο Μάρτιο που είχαμε πάει με τη σύζυγό μου είναι ότι είχαμε βρεθεί στο Λόφο των Ψαράδων κάποια στιγμή ένα βραδάκι και έτυχε εκείνη την ημέρα να εορτάζεται η Ώρα της Γης! Και ενώ παρατηρούσαμε το Κοινοβούλιο και γενικά τη μαγευτική θέα της πόλης ξαφνικά όλα τα φώτα από τα δημόσια κτήρια έσβησαν! Ήταν πραγματικά εντυπωσιακό που το είδαμε έτσι απρόσμενα (αν και ήμασταν υποψιασμένοι από μια ανακοίνωση του ξενοδοχείου) καθώς δεν ξέραμε αν τελικά θα βλέπαμε κάτι τέτοιο και μάλιστα από το καλύτερο ίσως σημείο με αυτή τη θέα!
 
Last edited:

alan boy

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικα
Κατ αρχήν ο οδηγός είναι φοβερός και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Είμαστε 4 άτομα και επειδή φτάνουμε αργά με την πτήση της rayan σκεφτόμαστε την λύση του ταξί. Ταξιδεύουμε 29-11-19.
Θα μείνουμε σε arbnb κάπου στο κέντρο.
Τι θα ήταν καλύτερο; να κλείσουμε ταξί από κάποιο site μεταφοράς; μου το βγάζει 33 ευρώ για 4 άτομα και 3 βαλιτσες, ή να πάμε στο αεροδρόμιο και πάρουμε ταξί από εκεί;
Ευχαριστώ πολύ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κατ αρχήν ο οδηγός είναι φοβερός και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Είμαστε 4 άτομα και επειδή φτάνουμε αργά με την πτήση της rayan σκεφτόμαστε την λύση του ταξί. Ταξιδεύουμε 29-11-19.
Θα μείνουμε σε arbnb κάπου στο κέντρο.
Τι θα ήταν καλύτερο; να κλείσουμε ταξί από κάποιο site μεταφοράς; μου το βγάζει 33 ευρώ για 4 άτομα και 3 βαλιτσες, ή να πάμε στο αεροδρόμιο και πάρουμε ταξί από εκεί;
Ευχαριστώ πολύ.
Τα ταξι την ωρα που θα φτασετε ( πιστευω δεν θα εχει ιδιαιτερη κινηση ) θα σας παρει πολυ λιγοτερα απο 33 ευρω...Υπολογιζω 25 με 28 ευρω δεν εχω παρει ποτέ αλλα φιλοι που το εκαναν τοσο τους στοιχισε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom