Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Ουτε την εχω χρησιμοποιησει κ ουτε κ προκειται ποτε. Ταξιδι 5 ημερων με κοστος 100-150€ δεν θα ασχοληθω για μερικα κερματα κι αυτα χωρις να ξερω ουτε να εχω διαβασει ακριβως τη διαφορα. Για 1 ταξιδι στην πολη αυτη μιλαμε, για οποιον κανει πολλα υπαρχει ειδικο θεμα.
Προφανώς δεν έχεις κοιτάξει ποτέ πόσα παραπάνω πληρώνεις κάθε φορά που την χρησιμοποιείς..... Δεν έχεις κοιτάξει ποτέ την διεθνείς ισοτιμία των νομισμάτων κ την ισοτιμία που πληρώνεις απο την τράπεζα που σε ένα ταξίδι λίγων ημερών που θα χαλάσεις καμια 300άρα, θα δεις ότι δεν είναι κέρματα. Οταν το κάνεις κ αποφασίσεις πως δεν είσαι τόσο large, τότε τα ξαναλέμε.........

Μη θίξουμε κ το θέμα ασφάλειας που έχεις,σε περίπτωση που χάσεις την όποια κάρτα σου σε ξένη χώρα......... Αυτά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Προφανώς

Μη θίξουμε κ το θέμα ασφάλειας που έχεις,σε περίπτωση που χάσεις την όποια κάρτα σου σε ξένη χώρα......... Αυτά.
Προφανως δεν χρησιμοποιεις πιστωτικη. Αριστες δικλειδες ασφαλειας, δεν κινδυνευει ουτε ευρω. Χαζος ειναι ο κοσμος που τη χρησιμοποιει εδω και δεκαετιες? Μην παραπληροφορουμε απο αγνοια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προφανώς δεν έχεις κοιτάξει ποτέ πόσα παραπάνω πληρώνεις κάθε φορά που την χρησιμοποιείς..... Δεν έχεις κοιτάξει ποτέ την διεθνείς ισοτιμία των νομισμάτων κ την ισοτιμία που πληρώνεις απο την τράπεζα που σε ένα ταξίδι λίγων ημερών που θα χαλάσεις καμια 300άρα, θα δεις ότι δεν είναι κέρματα. Οταν το κάνεις κ αποφασίσεις πως δεν είσαι τόσο large, τότε τα ξαναλέμε.........

Μη θίξουμε κ το θέμα ασφάλειας που έχεις,σε περίπτωση που χάσεις την όποια κάρτα σου σε ξένη χώρα......... Αυτά.
Μα ειπα στην πολη που μιλαμε χαλασα 100€ περιπου σε 5 μερες πλην διαμονης εννοειται. Ποσα εχασα λες δηλ σε διαφορα αν ειχα τη ρεβο για 100€?
Η καρτα κ το κινητο δεν χανονται. Πιο ευκολα χανεις τη ζωη σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Μα ειπα στην πολη που μιλαμε χαλασα 100€ περιπου σε 5 μερες πλην διαμονης εννοειται. Ποσα εχασα λες δηλ σε διαφορα αν ειχα τη ρεβο για 100€?
Η καρτα κ το κινητο δεν χανονται. Πιο ευκολα χανεις τη ζωη σου.
Ειπαμε υπολογιστηκε περιπου στα 4 ευρω. Προτιμω να κερδισω τα μιλια (100 μιλια 1- 3 ευρω αναλογα την εξαργυρωση). Μα την παναγια για 1-2 ευρω κανεις το κεφαλι σου κουδουνι.
Η ρεβολουτ αξιζει για φοιτητες που θελουν 2000 το μηνα απο γονεις. Οχι για 100 ευρω τον χρονο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προφανως δεν χρησιμοποιεις πιστωτικη. Αριστες δικλειδες ασφαλειας, δεν κινδυνευει ουτε ευρω. Χαζος ειναι ο κοσμος που τη χρησιμοποιει εδω και δεκαετιες?
Αντε γεια σου. Ουτε 1 € δεν εχω χασει σε 30+ χρονια χρησης..εδω με πηραν τηλ μες στην αγρια νυχτα σε ενα αφρικανικο μπαρ για να επιβεβαιωσουν αν οντως εκανα τη συναλλαγη των 3€...τις επομενες νυχτες δεν με ενοχλησαν..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Αντε γεια σου. Ουτε 1 € δεν εχω χασει σε 30+ χρονια χρησης..εδω με πηραν τηλ μες στην αγρια νυχτα σε ενα αφρικανικο μπαρ για να επιβεβαιωσουν αν οντως εκανα τη συναλλαγη των 3€...τις επομενες νυχτες δεν με ενοχλησαν..
Σε τρωω, για 1 ευρω. Και το ειχα ξοδεψει εγω για νερακι σε αεροδρομιο, αλλα τους φανηκε υποπτο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Υπαρχει καποιο μερος στην πολη που δεν δεχονται πιστωτικη καρτα?
Σε τέσσερα ταχυφαγεία που δοκίμασα να φάω στην κλειστή αγορά δεν δέχονταν κάρτα και δεν έφαγα σε αυτά γιατί είχα ξοδέψει όλα τα μετρητά που είχα κάνει σε αγορές των πάγκων της κλειστής αγοράς (και ρώτησα σε πάνω απο 5 πάγκους πως μπορώ να πληρώσω). Αν ήθελα να κάνω ανάληψη απο ATM της κλειστής αγοράς, θα έπρεπε να χρεωθώ προμήθεια (ακόμα και με revolut) γιατί όλα ήταν της Euronet (τουλάχιστον αυτά που έπεσαν στην αντίληψη μου).
Αν κάποιος επισκεφτεί τη Βουδαπέστη σε περίοδο Χριστουγέννων, αρκετοί πάγκοι της Χριστουγεννιάτικης αγοράς δεν δέχονταν κάρτες. Και αν δεν σου άρεσε, σου έλεγαν να πας να ψωνίσεις απο αλλού....
Υπάρχουν νυχτερινά μπαράκια που έχουν είσοδο για να μπείς και αν δεν έχεις μετρητά σου υποδεικνύουν ένα ΑΤΜ της Euronet που είναι ακριβώς δίπλα στη είσοδο τους και σου λένε βγάλε μετρητά αλλιώς δεν μπαίνεις...
Αν εξαιρέσεις τα παραπάνω, η Βουδαπέστη είναι μία πόλη που δέχεται κάρτες σχεδόν παντού!

Τι ειναι αυτο? Μετρητα? Στην Ευρωπη?
Στην Ελλάδα που ζω το μετρητό "πάει σύννεφο" πάντως, σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Η ρεβολουτ αξιζει για φοιτητες που θελουν 2000 το μηνα απο γονεις. Οχι για 100 ευρω τον χρονο.
Γιατί, η revolut δεν αξίζει στα χέρια των φοιτητών των 500€; Το ίδιο είναι να χρησιμοποιήσει ένας φοιτητής την χρεωστική μιας Ελληνικής τράπεζας με το να χρησιμοποιήσει τη revolut σε ένα ταξίδι;
Επίσης υπάρχουν πολλοί που δεν μπορούν να βγάλουν πιστωτικές κάρτες για διάφορους λόγους, πχ οι έχοντες ένα στεγαστικό δάνειο. Γι αυτούς είναι μία βοήθεια να έχουν μια κάρτα σαν τη revolut

@VALANTIS_p έχει σημασία που, πως και πότε χρησιμοποιείς την revolut και επίσης σε τι νόμισμα είναι ο λογαριασμός που έχεις στην revolut.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Λεγοντας φοιτητες, εννοουσα τον τεραστιο ογκο των φοιτητων που κατευθυνονται στα Αγγλικα πανεπιστημια, που με τα εξοδα ενοικιου και τα διδακτρα για μεταπτυχιακα, φτανουν σ αυτο το ποσο τα μηνιαια εξοδα που στελνουν σε ευρω οι γονεις. Εκει το 3-4 % που εξοικονομουν καθε μηνα ειναι σοβαρο ποσο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε τέσσερα ταχυφαγεία που δοκίμασα να φάω στην κλειστή αγορά
κι εγω εκει εφαγα, με καρτα φυσικα. στο πιο "περιποιημενο" ας πουμε που ειχε κ μεσα στον πανω οροφο γιατι στα αλλα γινοταν χαμος.
Αν κάποιος επισκεφτεί τη Βουδαπέστη σε περίοδο Χριστουγέννων, αρκετοί πάγκοι της Χριστουγεννιάτικης αγοράς δεν δέχονταν κάρτες. Και αν δεν σου άρεσε, σου έλεγαν να πας να ψωνίσεις απο αλλού....
ακριβως αυτο εκανα. σε 2 παγκους στην αγορα , μπροστα απο το εστιατοριο-ταχυφαγειο που λεγαμε και σε αλλους 2 στην πλατεια, εκει που ειχε ενα φερις wheel, δεν θυμαμαι πως λεγοταν. ευγενεστατοι ολοι κ η καρτα επιβεβαιωνοταν σε δευτερολεπτα, καμμια σχεση με ψαροκωσταινα.
Στην Ελλάδα που ζω το μετρητό "πάει σύννεφο" πάντως, σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.
νομιζα μιλαγαμε για ευρωπη κ σοβαρα κρατη...
αν κ το φρεντο μου σημερα με καρτα τον πληρωσα οπως συνηθως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Στην Ελλαδα στο ερωτημα "χωρις καρτα και αποδειξη", δηλαδη μαυρα, παιρνεις χσμηλοτερη τιμη σε πληθος υπηρεσιων. Γι αυτο παει συννεφο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Στην Ελλάδα που ζω το μετρητό "πάει σύννεφο" πάντως, σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.
' Ισως αυτό αλλάξει κάπως από φέτος. ΄Εχει ήδη ψηφισθεί το 30% του εισοδήματος να γίνεται με κάρτα.Και όχι μόνον για τους μισθωτούς αλλά για όλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom