Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Ετυχε ποτε σε καποιον πριν επιστρεψει απο Βουδαπεστη για Ελλαδα να του εχουν μεινει φιορινια; Τι κανεις ; Τα αλλαζεις εκει παλι για ευρω;
Η προμηθεια που θα κρατησουν ειναι εξοντωτικη. Για αυτο δεν αλλαζουμε χρηματα, γιατι αν περισσεψουν, καταληγεις να αγοραζεις υπερκοστολογημενες σοκολατες αεροδρομιου (που κανεις ποτε δεν ειπε "παω να αγορασω Toblerone" στην καθημερινοτητα του, ολοι στα αεροδρομια τις παιρνουν για να ξεφορτωθουν το συναλλαγμα που εμεινε).
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Γεια σε ολους τους αναγνωστες!!Τελος Μαρτιου θα επισκεφτω οιογενειακως. Αρχικα θα βγαλω τη revolut για να αποφυγω τα αναταλλακτηρια. Σκοπευω επισης να κανουμε μονοημερη στη Βιέννη με το τρενο . Φανταζομαι οτι ειναι καλυτερα να εχω κλεισει εισιτηρια μεσω internet . ξερει κανενας το site ? Ευχαριστω προκαταβολικα
Επειδή όπως ήδη είπαν οι προηγούμενοι το να πας Βιέννη σε μια μέρα είναι σκέτη τρέλα, εγώ που θα παω Βουδαπέστη το Πάσχα έχω κανονίσει να παω μονοήμερη Μπρατισλάβα που είναι πολύ μικρότερη από την Βιέννη και την βλέπεις άνετα σε μια μέρα (κάστρο και παλιά πόλη). Εναλλακτικά μπορείς να πας στα παραδουνάβια χωριά (Άγιος Ανδρέας κτλ)
Ελπίζω να βοήθησα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Την ιδια συζητηση ειχα κανει στο τοπικ της Revοlut πριν παμε Βαρσοβια. Σε 3 μερες φαγαμε κανενα 100ρικο και ο @taver ειχε υπολογισει οτι θα γλιτωνα καπου 4 ευρω. Βαριεμαι για 4 ευρω μια φορα στα 2-3 χρονια να μαθω. Ισοσταθμιζω με τα μιλια που παιρνω και κομπλε. Δεν αλλαξα ουτε 1 ευρω στο 3ημερο, παντου πιστωτικη.
Εκτός αν έχεις τίποτα Eurobank που σε χρεώνει fix ποσά ανά συναλλαγή. Τότε δε μιλάμε για €4, μάλλον πιο κοντά στα €20, μπορεί και παραπάνω.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Προφανως δεν χρησιμοποιεις πιστωτικη. Αριστες δικλειδες ασφαλειας, δεν κινδυνευει ουτε ευρω. Χαζος ειναι ο κοσμος που τη χρησιμοποιει εδω και δεκαετιες? Μην παραπληροφορουμε απο αγνοια.
Eπειδή όλοι έχουμε πιστωτικές και ξέρουμε καλά τι μπορουν να κάνουν αλλα μάλλον εσείς δεν έχετε ιδέα τα πλεονεκτήματα μιας revolut ή όποιας αντίστοιχης κάρτας, (υπάρχουν πάνω απο 50 παγκοσμίως) οι οποίες είναι το μέλλον της τραπεζικής, οι fin tech τράπεζες, καλό θα είναι να κρατάς μικρό καλάθι. Αν δεν θες να μάθεις μη μάθεις. Δε σε υποχρεώνει κ εσένα κ κανέναν άλλον σας.
Αλλα μου θυμίζετε όλους αυτούς που πριν μια 20 ετία λέγανε πως δεν χρειάζονται τα κινητά κ τώρα όλοι έχετε 2 και 3.
Τέσπα......... Δεν θα ασχοληθώ με τους αρνητές γιατί κ χρόνο δεν έχω ούτε θα αλλάξουν μυαλό. Θα έρθει η ώρα τους που θα με θυμηθούν στην επόμενη 5ετία. Ούτε θα χαλάσουμε το θέμα. Αν θέλει κάποιος βοήθεια προτιμώ να τη δώσω ιδιωτικός, όταν ευκαιρώ κ εγώ. Aλλα μου αρέσει ότι όλοι βρίζουν τις συστημικές τράπεζες για το τι κερδοι κ χρεώσεις έχουν, αλλα τελικά εκεί , σχέση αγάπης χαχα

υ.γ. Παρεμπιπτόντως, θα ήθελα να σας είχα Ισλανδία πριν 1 μήνα, με τις πιστωτικές, να δω τι θα λέγατε...


Και για κάποιον φίλο που έγραψε για αναλήψεις, ναι η euronet δεν συμφέρει να κάνεις ανάληψη με ΚΑΜΙΑ παγκοσμίως κάρτα. Παίρνει προμήθεια κ απο την γιαγιά της. Δεν είναι καν κανονική τράπεζα παρα ένα παγκόσμιο ανταλλακτήριο. Είναι για ώρα ΠΟΛΥ ανάγκης. Σε 3 συστημικές ουγγαρέζικες τράπεζες που δοκίμασα απο περιέργεια ( και για να μπαίνω στα μπαράκια) να κάνω ανάληψη, απο 50 ευρό η καθεμία δεν κράτησαν προμήθεια.(το όριο ανάληψης της revolut χωρίς καμία προμήθεια είναιι 200ευρό. Υπεραρκετά. Μετά τα 200 δίνεις μια πολύ μικρή, πάλι συμφέρουσα προμήθεια).

Αυτά. Αντίος
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν χρειαζεται να υποδυομαστε το ρολο του προφητη. Τον χαιρομαστε αλλου, μοντυ παιθον.
Το θεμα αφορα τη Βουδαπεστη κ μονο. Απλα αμφισβητειται η δηλωση οτι ειναι σωτηρια κ απαραιτητη η ρεβο. Οποιος δεν την εχει εξυπηρετειται ανετοτατα με τις καρτες του, οπως εγω, χωρις κανενα μετρητο. Η πολη προσφερεται. Τα λοιπα οφ τοπικ σε αλλο θεμα τα λεμε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το θέμα είναι ταξιδιωτική ιστορία. Πάνω κάτω οι 130 από τις 131 σελίδες του είναι έτσι κι αλλιώς off-topic....
Δεν διαβαζεις καλα? (Εχω καλο οφθαλμιατρο οποτε αποφασισεις να χειριστεις την πρεσβυωπια σου...)
Το θεμα ειναι ταξιδιωτικος οδηγος, ρωταμε, σχολιαζουμε και προσθετουμε στα γραφομενα για να υπαρχει συνεχης ενημερωση αυτου.
Τον χρησιμοποιησα προσφατα, χρηστικοτατος. Προσθεσα πχ το Aquincum.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
κι εγω εκει εφαγα, με καρτα φυσικα. στο πιο "περιποιημενο" ας πουμε που ειχε κ μεσα στον πανω οροφο γιατι στα αλλα γινοταν χαμος.
Στο ίδιο φάγαμε, μιας και δεν είχαμε άλλη επιλογή σε φαγητό στη κλειστή αγορά, που μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

ακριβως αυτο εκανα. σε 2 παγκους στην αγορα , μπροστα απο το εστιατοριο-ταχυφαγειο που λεγαμε και σε αλλους 2 στην πλατεια, εκει που ειχε ενα φερις wheel, δεν θυμαμαι πως λεγοταν. ευγενεστατοι ολοι κ η καρτα επιβεβαιωνοταν σε δευτερολεπτα, καμμια σχεση με ψαροκωσταινα.
Ε ναι, αφού υπάρχουν αρκετά σημεία πώλησης που μπορείς να πληρώσεις με κάρτα και όποιος θέλει να πληρώσει μόνο με κάρτα θα περιοριστεί σε αυτά.

νομιζα μιλαγαμε για ευρωπη κ σοβαρα κρατη...
αν κ το φρεντο μου σημερα με καρτα τον πληρωσα οπως συνηθως.
Εκτός αν η Ελλάδα δεν ανήκει στην Ευρώπη και το έχω χάσει.
Και εγώ τις προάλλες πήγα να γράψω τις εξετάσεις της μητέρας μου στον γιατρό και πλήρωσα για πολλοστή φορά με μετρητά, αφού ο γιατρός δεν έχει καν μηχάνημα Pos. Μεμονωμένο παράδειγμα μεν (όπως και το δικό σου) αλλά δεν παύει να είναι γεγονός.

Στην Ελλαδα στο ερωτημα "χωρις καρτα και αποδειξη", δηλαδη μαυρα, παιρνεις χσμηλοτερη τιμη σε πληθος υπηρεσιων. Γι αυτο παει συννεφο.
Πριν ένα μήνα μου ήρθε ένας και ζήτησε να πληρώσει χωρίς τιμολόγιο για εμπόρευμα που θα μπεί σε κατάσταση intrastant και υπηρεσία σε κατάσταση vies....:suicide:
Και η βλακεία πάει σύννεφο σε αυτή τη χώρα!

Υ.Γ. Υπάρχουν τόσες πολλές Ελληνικές οικογένειες που πληρώνουν 2000€ το μήνα για σπουδές;

' Ισως αυτό αλλάξει κάπως από φέτος. ΄Εχει ήδη ψηφισθεί το 30% του εισοδήματος να γίνεται με κάρτα.Και όχι μόνον για τους μισθωτούς αλλά για όλους.
Το γνωρίζω. Δεν θα μπω όμως στην διαδικασία να το αναλύσω γιατί δεν είναι του παρόντος θέματος.



Στη Βουδαπέστη δεν μπορείς να πληρώσεις παντού με κάρτα, αλλά το ποσοστό που μπορείς φτάνει το 95%. Αυτό αποκόμισα απο τη επίσκεψη μου στην, κατα τ'αλλα, πανέμορφη αυτή πόλη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Υ.Γ. Υπάρχουν τόσες πολλές Ελληνικές οικογένειες που πληρώνουν 2000€ το μήνα για σπουδες?
Ναι αν το δουν σαν επενδυση. Εδω ενα μεταπτυχιακο κοστιζει περιπου 5000 ευρω σε διδακτρα και ακομη 15000 ευρω εξοδα διαβιωσης μινιμουμ αν η οικογενεια ζει στην επαρχια και πρεπει να νοικιασει φοιτητικο σπιτι για 2 χρονια (εδω συνηθως ειναι για 2 χρονια).
Προ 20ετιας συγγενικο μου προσωπο πληρωσε 15000 σημερινα ευρω για διδακτρα κι αλλα τοσα για εξοδα διαβιωσης στην Αγγλια για ενα χρονο, το ολον 30.000. Τωρα ισως ειναι πιο πολλα. Σε ενα χρονο ηδη πληρωνοταν και πολυ καλυτερα απο Ελλαδα.
Το βλεπουν ως το πρωτο σκαλι για ενα πετυχημενο brain drain και σαν επενδυση που θα φερει πισω πολλαπλασια λεφτα. Με μολις 10.000 ευρω εξτρα απο ο,τι στην Ελλαδα, ελπιζουν οτι το παιδι τους θα κανει καριερα εξω με πολυ καλυτερο μισθο απο δω (και πολλες φορες γινεται ετσι ακριβως). Νομιζω οτι τα νουμερα οσων φευγουν εξωτερικο για σπουδες ειναι πολυ μεγαλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν διαβαζεις καλα? (Εχω καλο οφθαλμιατρο οποτε αποφασισεις να χειριστεις την πρεσβυωπια σου...)
Το θεμα ειναι ταξιδιωτικος οδηγος, ρωταμε, σχολιαζουμε και προσθετουμε στα γραφομενα για να υπαρχει συνεχης ενημερωση αυτου.
Τον χρησιμοποιησα προσφατα, χρηστικοτατος. Προσθεσα πχ το Aquincum.
Διαβάζω καλά, και βλέπω πως βρίσκεται στις ταξιδιωτικές ιστορίες της Ευρώπης και συμμετέχει μάλιστα στο διαγωνισμό "ιστορία του μήνα" αυτές τις μέρες. Εγώ τουλάχιστον, υποθέτω και άλλοι, αντιμετωπίζω το θέμα ως ιστορία (δηλ. αποφεύγω τα σχόλια κλπ).
Άλλωστε τα likes, σχόλια, απαντήσεις κλπ που έχουν δοθεί στο θέμα έχουν συμπεριληφθεί στις μετρήσεις στα στατιστικά των ταξιδιωτικών ιστοριών, και σε κάποιες περιπτώσεις του έχουν δώσει την πρώτη θέση.
Ας μην θεωρηθούν τα παραπάνω ως κριτική για το γράφοντα, έχει κάνει αξιοσημείωτη προσπάθεια και - παρότι μάλλον έχουμε διαφορετικά γούστα σε αρκετά πράγματα - έχει έχει βοηθήσει πολύ κόσμο. Απλά το θέμα δεν είναι κλασσική ταξιδιωτική ιστορία, και δε νομίζω να ήταν καν πρόθεση του συγγραφέα να το παρουσιάσει ως τέτοια, οδηγό ξεκίνησε να γράψει, όχι ιστορία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διαβάζω καλά, και βλέπω πως βρίσκεται στις ταξιδιωτικές ιστορίες της Ευρώπης και συμμετέχει μάλιστα στο διαγωνισμό "ιστορία του μήνα" αυτές τις μέρες. Εγώ τουλάχιστον, υποθέτω και άλλοι, αντιμετωπίζω το θέμα ως ιστορία (δηλ. αποφεύγω τα σχόλια κλπ).
Άλλωστε τα likes, σχόλια, απαντήσεις κλπ που έχουν δοθεί στο θέμα έχουν συμπεριληφθεί στις μετρήσεις στα στατιστικά των ταξιδιωτικών ιστοριών, και σε κάποιες περιπτώσεις του έχουν δώσει την πρώτη θέση.
Ας μην θεωρηθούν τα παραπάνω ως κριτική για το γράφοντα, έχει κάνει αξιοσημείωτη προσπάθεια και - παρότι μάλλον έχουμε διαφορετικά γούστα σε αρκετά πράγματα - έχει έχει βοηθήσει πολύ κόσμο. Απλά το θέμα δεν είναι κλασσική ταξιδιωτική ιστορία, και δε νομίζω να ήταν καν πρόθεση του συγγραφέα να το παρουσιάσει ως τέτοια, οδηγό ξεκίνησε να γράψει, όχι ιστορία.
Η ωραια αναλυση σου ομως δεν αναιρει οτι ειπα. Οποιος θελει ανοιγει απευθειας τον οδηγο κ οποιος θελει update κοιταει τα σχολια μας. Επιβαλλεται νομιζω να σχολιαζουμε, τπτ δεν ειναι οφ τοπικ. Εκτος απο τα δικα σου ποστ φυσικα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom