Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Μηνύματα
23
Likes
6
Η προμηθεια που θα κρατησουν ειναι εξοντωτικη. Για αυτο δεν αλλαζουμε χρηματα, γιατι αν περισσεψουν, καταληγεις να αγοραζεις υπερκοστολογημενες σοκολατες αεροδρομιου (που κανεις ποτε δεν ειπε "παω να αγορασω Toblerone" στην καθημερινοτητα του, ολοι στα αεροδρομια τις παιρνουν για να ξεφορτωθουν το συναλλαγμα που εμεινε).
Σωστά!!! Θα έχω το νου μου! Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Άρτι αφιχθεις από Βουδαπέστη, θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο @vagar78 εξ ονόματος μου και της συζύγου μου για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας παρείχε.Ο, τι συμβουλεύει είναι αξία αναφοράς και επίσκεψης!
Σαν latest news να πω μονο πως το λεοφωρειο 200Ε δεν σε αφήνει στην στάση που τερματίζει κάποτε το metro blue line αλλά 5 στάσεις πιο κάτω, στην Nagyvárad tér λόγω έργων και από εκεί το πρόγραμμα ως είχε. Αλλά εμείς φτάσαμε Κυριακή και όλη η μπλε γραμμή ήταν εκτός λειτουργίας. Δεν θυμάμαι τον αριθμό του λεοφορειου που χρησιμοποίησα με άλλα εν τη προκειμένη μας άφησε στην στάση Astoria. Άνετα περπατήσαμε μέχρι το δωμάτιο μας στην πλατεία της Ελισάβετ. Και πως τα δεδομένα της cosmote, σε καρτοσυμβολαιο χρησιμοποιούνται κανονικά στη Βουδαπεστη
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Άρτι αφιχθεις από Βουδαπέστη, θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο @vagar78 εξ ονόματος μου και της συζύγου μου για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας παρείχε.Ο, τι συμβουλεύει είναι αξία αναφοράς και επίσκεψης!
Σαν latest news να πω μονο πως το λεοφωρειο 200Ε δεν σε αφήνει στην στάση που τερματίζει κάποτε το metro blue line αλλά 5 στάσεις πιο κάτω, στην Nagyvárad tér λόγω έργων και από εκεί το πρόγραμμα ως είχε. Αλλά εμείς φτάσαμε Κυριακή και όλη η μπλε γραμμή ήταν εκτός λειτουργίας. Δεν θυμάμαι τον αριθμό του λεοφορειου που χρησιμοποίησα με άλλα εν τη προκειμένη μας άφησε στην στάση Astoria. Άνετα περπατήσαμε μέχρι το δωμάτιο μας στην πλατεία της Ελισάβετ. Και πως τα δεδομένα της cosmote, σε καρτοσυμβολαιο χρησιμοποιούνται κανονικά στη Βουδαπεστη
Ευχαριστω πολυ Κωνσταντινε και για το update και για τα καλα σου λογια....Θα προσπαθησω οσο μπορω να εχω ενημερωμενο τον οδηγο για να αποφυγουν οσο περισσοτερα παιδια γινεται ενδεχομενη ταλαιπωρια ...
 

Evanta

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Mετά από χρόνια που διαβάζω τα ταξιδιωτικά και τον καταπληκτικό οδηγό του @vagar78 επιτέλους έκλεισα εισητήρια για Βουδαπέστη 23-26 Μαϊου. Θέλω βοήθειά σχετικά με το ξενοδοχείο . Εχω κλείσει (με δωρεάν ακύρωση ) το AnVa House στην Kazinczy και θα ήθελα αν γνωρίζετε να με πληροφορήσετε σχετικά με την περιοχή (αν είναι επικίνδυνη ή ειναι καλή επιλογή).Ευχαριστώ πολύ και ευχομαι καλά ταξίδια σε όλους.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Mετά από χρόνια που διαβάζω τα ταξιδιωτικά και τον καταπληκτικό οδηγό του @vagar78 επιτέλους έκλεισα εισητήρια για Βουδαπέστη 23-26 Μαϊου. Θέλω βοήθειά σχετικά με το ξενοδοχείο . Εχω κλείσει (με δωρεάν ακύρωση ) το AnVa House στην Kazinczy και θα ήθελα αν γνωρίζετε να με πληροφορήσετε σχετικά με την περιοχή (αν είναι επικίνδυνη ή ειναι καλή επιλογή).Ευχαριστώ πολύ και ευχομαι καλά ταξίδια σε όλους.
Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.Μια χαρα ειναι η περιοχη αν κ δεν υπαρχει επικινδυνοτητα στην πολη...Ισως λιγο πιο μακρια για τα γουστα μου (απο εκει που θα εκλεινα εγω) αλλα απο οτι βλεπω ο κοσμος επιλεγει πιο μακρινα σπιτια προκειμενου να πετυχει καλυτερες τιμες, στις ηδη φτηνες τιμες της Βουδαπεστης.. Πας κ ωραια εποχη Εβαντα οτι αλλο σκεφτεις εδω ειμαστε...
 
Last edited:

Evanta

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ @vagar78 για την άμεση απάντηση . Εσύ που θα πρότεινες να ψάξω επειδή έχω χρόνο και θα κοιτάζω μήπως βρω κατι καλύτερο. Τώρα είμαι πολύ ενθουσιασμένη και θα προσπαθήσω να βγάλω ενα πρόγραμμα .Οταν το ετοιμάσω θα ήθελα τη γνώμη σου αν δε σου είναι κόπος.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ @vagar78 για την άμεση απάντηση . Εσύ που θα πρότεινες να ψάξω επειδή έχω χρόνο και θα κοιτάζω μήπως βρω κατι καλύτερο. Τώρα είμαι πολύ ενθουσιασμένη και θα προσπαθήσω να βγάλω ενα πρόγραμμα .Οταν το ετοιμάσω θα ήθελα τη γνώμη σου αν δε σου είναι κόπος.
Για μενα η καλυτερη περιοχη ειναι εκει που ειναι το d8 το ξενοδοχειο..Οχι απαραιτητα να κλεισεις σε αυτο γτ ειναι κ ολοκαινουργιο κ φανταζομαι θα εχει ανεβασει κ αλλο τις τιμες, αλλα να ανοιξεις τον χαρτη απο booking και να δεις κατι εκει κοντα ή αν βρεις κοντα στο Ferenciek tere...Να στειλεις εννοειται οτι θελεις...
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Εγώ πάντως έμεινα 800 μέτρα απο το szimpla kert, το γνωστό μπαρ.
Για να το έχω σε άμεση πρόσβαση τα βράδια για ξενύχτι, Αλλα είναι καλά γιατι είναι κοντά σε μετρό κ σε κεντρικό ΜΜΜ άξονα.....
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ πάντως έμεινα 800 μέτρα απο το szimpla kert, το γνωστό μπαρ.
Για να το έχω σε άμεση πρόσβαση τα βράδια για ξενύχτι, Αλλα είναι καλά γιατι είναι κοντά σε μετρό κ σε κεντρικό ΜΜΜ άξονα.....
Για να πηγαινεις στο μπαρ να ριχνεις τα διχτυα σου και να της πηγαινεις στο ξενοδοχειο γρηγορα :)
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Για να πηγαινεις στο μπαρ να ριχνεις τα διχτυα σου και να της πηγαινεις στο ξενοδοχειο γρηγορα :)
χαχαχα όχι ρε φίλε. Δεν ήμουν και ασυνόδευτός :p :p (αν κ είναι καλή φάση να το ξανακάνω, ασυνόδευτος :p :p )
Απλά είναι καλή περιοχή, βρήκα καλό φθηνό δωμάτιο, καλές συγκοινωνίες, ειδικά με τα νυχτερινά λεωφορεία που με φέρνανε απευθείας απο τα Rudas και μετά, έπινα κ τα ποτάκια, όντας λιώμα όλη μέρα, σε αυτό το εξαιρετικό μαγαζί :D :D
 

LENA2424

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου και να πω σε όλους ότι έτσι όπως διάβασα τον οδηγό του @vagar78 δεν διάβασα ούτε στην 3η Λυκείου.
Λοιπόν έχω κάποιες απορίες οι οποίες δεν μου απαντήθηκαν:

1) Στις 16-20/11 που έκλεισα, θα είναι στολισμένα?
2) Από το γκισέ του αεροδρομίου μπορώ να προμηθευτώ δεσμίδα 10 εισιτηρίων?
3) Τα εισιτήρια αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και από το σύντροφό μου?
4) Ισχύουν και για τα καραβάκια της γραμμής D11, D12?
5) Αλήθεια μπορώ να βρω εισιτήρια για την όπερα με 5 ευρώ και αν ναι ποιος είναι ο τρόπος?
Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom