Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου και να πω σε όλους ότι έτσι όπως διάβασα τον οδηγό του @vagar78 δεν διάβασα ούτε στην 3η Λυκείου.
Λοιπόν έχω κάποιες απορίες οι οποίες δεν μου απαντήθηκαν:

1) Στις 16-20/11 που έκλεισα, θα είναι στολισμένα?
2) Από το γκισέ του αεροδρομίου μπορώ να προμηθευτώ δεσμίδα 10 εισιτηρίων?
3) Τα εισιτήρια αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και από το σύντροφό μου?
4) Ισχύουν και για τα καραβάκια της γραμμής D11, D12?
5) Αλήθεια μπορώ να βρω εισιτήρια για την όπερα με 5 ευρώ και αν ναι ποιος είναι ο τρόπος?
Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
1) 29 Νοεμβρίου θα ξεκινήσουν οι στολισμοί
2)Μπορείς να πάρεις και δεσμίδα
3)Φυσικά και μπορείς
4) Ισχύουν
5)Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
H όπερα είναι υπό ανακαίνιση τα τελευταία χρόνια, πιθανότατα θα ξαναλειτουργήσει εντός του 2022

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος τα καραβάκια (D11 κλπ.) κυκλοφορούν μέχρι και το Σεπτέμβριο, το Νοέμβριο που θα πάτε πιθανότατα δε θα έχουν δρομολόγια (νομίζω ότι ούτως ή άλλως είχε ανασταλεί η λειτουργία τους λόγω covid, αλλά δεν είμαι σίγουρος)
 

LENA2424

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
1) 29 Νοεμβρίου θα ξεκινήσουν οι στολισμοί
2)Μπορείς να πάρεις και δεσμίδα
3)Φυσικά και μπορείς
4) Ισχύουν
5)Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό
@vagar78 δε φαντάζεσαι πόση ασφάλεια αισθανόμαστε που υπάρχεις στο forum..

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος τα καραβάκια (D11 κλπ.) κυκλοφορούν μέχρι και το Σεπτέμβριο, το Νοέμβριο που θα πάτε πιθανότατα δε θα έχουν δρομολόγια (νομίζω ότι ούτως ή άλλως είχε ανασταλεί η λειτουργία τους λόγω covid, αλλά δεν είμαι σίγουρος)
Χμμ θα το σκεφτώ τότε για τα τουριστικά, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Γεια σας! Θα βρισκόμαστε στην Βουδαπέστη 23/10 - 26/10 και μετά από ώρες διαβάσματος σε αυτόν τον καταπληκτικό οδηγό έχω καταλήξει στο παρακάτω πρόγραμμα. Γνωρίζω ότι οι μέρες είναι λίγες & αναγκαστικά κάποια πράγματα θα μείνουν εκτός αλλά τα εισιτήρια,απευθείας από Χανιά(όποιος μένει Κρήτη καταλαβαίνει),κόστισαν μόλις 135€ τα 2 άτομα, πήγαινε - έλα, οπότε ήταν αμαρτία να χαθούν.
Αρχικά να σας πω ότι η αλυσιδωτή γέφυρα είναι & θα παραμείνει κλειστεί καθόλη την διάρκεια της επίσκεψης μας γι'αυτό τον λόγο έψαξα ξενοδοχείο κοντά στην Elisabeth Bridge. Έχω κλείσει αυτό "Hotel Erzsebet City Center - Budapest".Η τοποθεσία του θα βολέψει για τις λίγες μέρες που έχουμε ή να ψαχτώ για κάτι πιο κοντά στον Άγιο Στέφανο?
Επιπλέον, την ημέρα που φτάνουμε είναι εθνική εορτή άρα πολλές τοποθεσίες/καταστήματα θα είναι κλειστά.Υποθέτω θα υπάρχει αυξημένη κίνηση από τους ντόπιους & μειωμένα δρομολόγια στα μέσα μεταφοράς, οπότε έχω επιλέξει να είναι πιο χαλαρή η πρώτη μας ημέρα.

Σάββατο 23/10:
-Άφιξη στο αεροδρόμιο στις 12:00.
-Σκέφτομαι να κλείσω στο VakVarjú Restaurant για φαγητό στις 15:00. Προλαβαίνω στο 3ωρο να προμηθευτώ την κάρτα για τα μέσα (αν είναι ανοιχτό το κιόσκι) ,να φτάσω στο ξενοδοχείο & να κάνω συνάλλαγμα στο IBLA; Ή θα χάσω την κράτηση;
-Περπάτημα προς τα παπούτσια του Δούναβη & το Κοινοβούλιο (ίσως συναντήσουμε και κάποια εκδήλωση για τον εορτασμό) .
-Θα πάρουμε την περίφημη γραμμή του τραμ ν2 να κατέβουμε στην Elisabeth Bridge.
-εάν έχουμε χρόνο θα περάσουμε απέναντι για μια πρώτη επαφή διαφορετικά θα μπουμε κατευθείαν για μια νυχτερινή κρουαζιέρα.

Κυριακή 24/10:
-Elisabeth Bridge
-Καταρράκτης Gellert
-Κάστρο της Βούδας
-Προμαχώνας των Ψαράδων
(Επιστροφή προς τα πίσω)
-Επίσκεψη στα Rudas baths να δούμε την φωτισμένη Βουδαπέστη από την πισίνα στην οροφή (μακάρι να προλάβουμε και το ηλιοβασίλεμα)
-Φαγητό στο fatal (θα περάσουμε από την προηγουμένη το βράδυ να κλείσουμε τραπέζι ή θα ζητήσουμε από το ξενοδοχείο να το κάνει στην άφιξη μας)

Δευτέρα 24/10:
-Σκεπαστή αγορά για τα δωράκια&τα αναμνηστικά
-Πέρασμα από Μεγάλη συναγωγή (εάν υπάρχει χρόνος να την δούμε εσωτερικά; αξίζει;)
-Επίσκεψη στην Βασιλική του Αγ. Στεφάνου
Με το μετρό θα πάμε Πλατεία Ηρώων & στο Κάστρο Vajdahunyad.
-Με το μετρό πάλι θα πιστρέψουμε μέχρι την στάση oktogon και είτε να περπατήσουμε στην kiraly & να βρούμε κάπου να φάμε (σκέφτομαι το Trofea) είτε να περπατήσουμε μέχρι το New York cafe (έχετε να προτείνετε προς τα εκεί κάπου για φαγητό; )
-Szimpla kert

Τρίτη 26/10
Εάν δεν καταφέρουμε να επισκεφθούμε το New York καφέ την προηγουμένη, σκέφτομαι μετά το πρωινό μας να αφήσουμε στο ξενοδοχείο τις βαλίτσες και να πεταχτούμε μέχρι εκεί για έναν καφέ. Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό για τον ελάχιστο χρόνο που θα έχουμε;
Πετάμε για Χανιά στις 15:40 αλλά λόγω covid υπάρχει σύσταση για άφιξη τουλάχιστον 2ωρες πριν την πτήση για τυχόν καθυστερήσεις στους ελέγχους, άρα σκεφτόμαστε ότι στις 12:00 πρέπει να αναχωρούμε από κέντρο.

Όσοι έχετε επισκεφθεί την πόλη, θεωρείτε το πρόγραμμα αυτό (αν το επιτρέψει ο καιρός) μπορεί να βγεί ; Να αφαιρέσω ή να προσθέσω κάτι ;
Υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που να μου διαφεύγει;
Σε περίπτωση βροχών έχω σκεφτεί την λύση των Μεγάλων Τουριστικών Λεωφορείων με τις πολλές στάσεις.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Γεια σας! Θα βρισκόμαστε στην Βουδαπέστη 23/10 - 26/10 και μετά από ώρες διαβάσματος σε αυτόν τον καταπληκτικό οδηγό έχω καταλήξει στο παρακάτω πρόγραμμα. Γνωρίζω ότι οι μέρες είναι λίγες & αναγκαστικά κάποια πράγματα θα μείνουν εκτός αλλά τα εισιτήρια,απευθείας από Χανιά(όποιος μένει Κρήτη καταλαβαίνει),κόστισαν μόλις 135€ τα 2 άτομα, πήγαινε - έλα, οπότε ήταν αμαρτία να χαθούν.
Αρχικά να σας πω ότι η αλυσιδωτή γέφυρα είναι & θα παραμείνει κλειστεί καθόλη την διάρκεια της επίσκεψης μας γι'αυτό τον λόγο έψαξα ξενοδοχείο κοντά στην Elisabeth Bridge. Έχω κλείσει αυτό "Hotel Erzsebet City Center - Budapest".Η τοποθεσία του θα βολέψει για τις λίγες μέρες που έχουμε ή να ψαχτώ για κάτι πιο κοντά στον Άγιο Στέφανο?
Επιπλέον, την ημέρα που φτάνουμε είναι εθνική εορτή άρα πολλές τοποθεσίες/καταστήματα θα είναι κλειστά.Υποθέτω θα υπάρχει αυξημένη κίνηση από τους ντόπιους & μειωμένα δρομολόγια στα μέσα μεταφοράς, οπότε έχω επιλέξει να είναι πιο χαλαρή η πρώτη μας ημέρα.

Σάββατο 23/10:
-Άφιξη στο αεροδρόμιο στις 12:00.
-Σκέφτομαι να κλείσω στο VakVarjú Restaurant για φαγητό στις 15:00. Προλαβαίνω στο 3ωρο να προμηθευτώ την κάρτα για τα μέσα (αν είναι ανοιχτό το κιόσκι) ,να φτάσω στο ξενοδοχείο & να κάνω συνάλλαγμα στο IBLA; Ή θα χάσω την κράτηση;
-Περπάτημα προς τα παπούτσια του Δούναβη & το Κοινοβούλιο (ίσως συναντήσουμε και κάποια εκδήλωση για τον εορτασμό) .
-Θα πάρουμε την περίφημη γραμμή του τραμ ν2 να κατέβουμε στην Elisabeth Bridge.
-εάν έχουμε χρόνο θα περάσουμε απέναντι για μια πρώτη επαφή διαφορετικά θα μπουμε κατευθείαν για μια νυχτερινή κρουαζιέρα.

Κυριακή 24/10:
-Elisabeth Bridge
-Καταρράκτης Gellert
-Κάστρο της Βούδας
-Προμαχώνας των Ψαράδων
(Επιστροφή προς τα πίσω)
-Επίσκεψη στα Rudas baths να δούμε την φωτισμένη Βουδαπέστη από την πισίνα στην οροφή (μακάρι να προλάβουμε και το ηλιοβασίλεμα)
-Φαγητό στο fatal (θα περάσουμε από την προηγουμένη το βράδυ να κλείσουμε τραπέζι ή θα ζητήσουμε από το ξενοδοχείο να το κάνει στην άφιξη μας)

Δευτέρα 24/10:
-Σκεπαστή αγορά για τα δωράκια&τα αναμνηστικά
-Πέρασμα από Μεγάλη συναγωγή (εάν υπάρχει χρόνος να την δούμε εσωτερικά; αξίζει;)
-Επίσκεψη στην Βασιλική του Αγ. Στεφάνου
Με το μετρό θα πάμε Πλατεία Ηρώων & στο Κάστρο Vajdahunyad.
-Με το μετρό πάλι θα πιστρέψουμε μέχρι την στάση oktogon και είτε να περπατήσουμε στην kiraly & να βρούμε κάπου να φάμε (σκέφτομαι το Trofea) είτε να περπατήσουμε μέχρι το New York cafe (έχετε να προτείνετε προς τα εκεί κάπου για φαγητό; )
-Szimpla kert

Τρίτη 26/10
Εάν δεν καταφέρουμε να επισκεφθούμε το New York καφέ την προηγουμένη, σκέφτομαι μετά το πρωινό μας να αφήσουμε στο ξενοδοχείο τις βαλίτσες και να πεταχτούμε μέχρι εκεί για έναν καφέ. Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό για τον ελάχιστο χρόνο που θα έχουμε;
Πετάμε για Χανιά στις 15:40 αλλά λόγω covid υπάρχει σύσταση για άφιξη τουλάχιστον 2ωρες πριν την πτήση για τυχόν καθυστερήσεις στους ελέγχους, άρα σκεφτόμαστε ότι στις 12:00 πρέπει να αναχωρούμε από κέντρο.

Όσοι έχετε επισκεφθεί την πόλη, θεωρείτε το πρόγραμμα αυτό (αν το επιτρέψει ο καιρός) μπορεί να βγεί ; Να αφαιρέσω ή να προσθέσω κάτι ;
Υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που να μου διαφεύγει;
Σε περίπτωση βροχών έχω σκεφτεί την λύση των Μεγάλων Τουριστικών Λεωφορείων με τις πολλές στάσεις.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Καλώς να πας.Να κλείσεις να φας στο hungarikum bistro την πρώτη μέρα.Επισηςκανε τις κρατήσεις σου από εδώ
Το κέντρο που σε ενδιαφέρει περπατιεται για πλάκα οπότε μην προτιμήσεις τα τουριστικά λεωφορεία.
 
Last edited:

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Καλώς να πας.Να κλείσεις να φας στο hungarikum bistro την πρώτη μέρα.Επισηςκανε τις κρατήσεις σου από εδώ
Όλη η Βουδαπέστη περπατιεται για πλάκα οπότε μην προτιμήσεις τα τουριστικά λεωφορεία.
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Η αλήθεια είναι πως δεν τα συμπαθώ καθόλου αυτά τα λεωφορεία, το έχω σαν εσχατη λύση εάν έχει καταιγίδες!
Τσεκαρα τα ωράρια στο hungarikum bistro και το μεσημέρι είναι κλειστά, ανοίγουν κατά τις 6 , οποτε σκέφτηκα να φάμε πιο νωρίς στο VakVarjú ώστε να έχουμε χρόνο το απόγευμα να περπατήσουμε στην πόλη & να κάνουμε την κρουαζιέρα.
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Αξίζει τόσο πολύ αυτό το μαγαζί που μια καθυστέρηση στην ικανοποίηση της πείνας μου θα την επέβαλα
Όπως το λες τώρα, δεν χάνω να κλείσω ένα τραπέζι και στα δυο, στο ένα νωρίς και στο άλλο στις 18:00 και ανάλογα την πείνα μας αποφασίζουμε εκείνη την στιγμή. Άλλωστε έχει αναφέρει τόσες φορές ο vagar το χοιρινό κότσι στην γάστρα & μας έχει ανοίξει την όρεξη ήδη 😂
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Γεια σας! Θα βρισκόμαστε στην Βουδαπέστη 23/10 - 26/10 και μετά από ώρες διαβάσματος σε αυτόν τον καταπληκτικό οδηγό έχω καταλήξει στο παρακάτω πρόγραμμα. Γνωρίζω ότι οι μέρες είναι λίγες & αναγκαστικά κάποια πράγματα θα μείνουν εκτός αλλά τα εισιτήρια,απευθείας από Χανιά(όποιος μένει Κρήτη καταλαβαίνει),κόστισαν μόλις 135€ τα 2 άτομα, πήγαινε - έλα, οπότε ήταν αμαρτία να χαθούν.
Αρχικά να σας πω ότι η αλυσιδωτή γέφυρα είναι & θα παραμείνει κλειστεί καθόλη την διάρκεια της επίσκεψης μας γι'αυτό τον λόγο έψαξα ξενοδοχείο κοντά στην Elisabeth Bridge. Έχω κλείσει αυτό "Hotel Erzsebet City Center - Budapest".Η τοποθεσία του θα βολέψει για τις λίγες μέρες που έχουμε ή να ψαχτώ για κάτι πιο κοντά στον Άγιο Στέφανο?
Επιπλέον, την ημέρα που φτάνουμε είναι εθνική εορτή άρα πολλές τοποθεσίες/καταστήματα θα είναι κλειστά.Υποθέτω θα υπάρχει αυξημένη κίνηση από τους ντόπιους & μειωμένα δρομολόγια στα μέσα μεταφοράς, οπότε έχω επιλέξει να είναι πιο χαλαρή η πρώτη μας ημέρα.

Σάββατο 23/10:
-Άφιξη στο αεροδρόμιο στις 12:00.
-Σκέφτομαι να κλείσω στο VakVarjú Restaurant για φαγητό στις 15:00. Προλαβαίνω στο 3ωρο να προμηθευτώ την κάρτα για τα μέσα (αν είναι ανοιχτό το κιόσκι) ,να φτάσω στο ξενοδοχείο & να κάνω συνάλλαγμα στο IBLA; Ή θα χάσω την κράτηση;
-Περπάτημα προς τα παπούτσια του Δούναβη & το Κοινοβούλιο (ίσως συναντήσουμε και κάποια εκδήλωση για τον εορτασμό) .
-Θα πάρουμε την περίφημη γραμμή του τραμ ν2 να κατέβουμε στην Elisabeth Bridge.
-εάν έχουμε χρόνο θα περάσουμε απέναντι για μια πρώτη επαφή διαφορετικά θα μπουμε κατευθείαν για μια νυχτερινή κρουαζιέρα.

Κυριακή 24/10:
-Elisabeth Bridge
-Καταρράκτης Gellert
-Κάστρο της Βούδας
-Προμαχώνας των Ψαράδων
(Επιστροφή προς τα πίσω)
-Επίσκεψη στα Rudas baths να δούμε την φωτισμένη Βουδαπέστη από την πισίνα στην οροφή (μακάρι να προλάβουμε και το ηλιοβασίλεμα)
-Φαγητό στο fatal (θα περάσουμε από την προηγουμένη το βράδυ να κλείσουμε τραπέζι ή θα ζητήσουμε από το ξενοδοχείο να το κάνει στην άφιξη μας)

Δευτέρα 24/10:
-Σκεπαστή αγορά για τα δωράκια&τα αναμνηστικά
-Πέρασμα από Μεγάλη συναγωγή (εάν υπάρχει χρόνος να την δούμε εσωτερικά; αξίζει;)
-Επίσκεψη στην Βασιλική του Αγ. Στεφάνου
Με το μετρό θα πάμε Πλατεία Ηρώων & στο Κάστρο Vajdahunyad.
-Με το μετρό πάλι θα πιστρέψουμε μέχρι την στάση oktogon και είτε να περπατήσουμε στην kiraly & να βρούμε κάπου να φάμε (σκέφτομαι το Trofea) είτε να περπατήσουμε μέχρι το New York cafe (έχετε να προτείνετε προς τα εκεί κάπου για φαγητό; )
-Szimpla kert

Τρίτη 26/10
Εάν δεν καταφέρουμε να επισκεφθούμε το New York καφέ την προηγουμένη, σκέφτομαι μετά το πρωινό μας να αφήσουμε στο ξενοδοχείο τις βαλίτσες και να πεταχτούμε μέχρι εκεί για έναν καφέ. Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό για τον ελάχιστο χρόνο που θα έχουμε;
Πετάμε για Χανιά στις 15:40 αλλά λόγω covid υπάρχει σύσταση για άφιξη τουλάχιστον 2ωρες πριν την πτήση για τυχόν καθυστερήσεις στους ελέγχους, άρα σκεφτόμαστε ότι στις 12:00 πρέπει να αναχωρούμε από κέντρο.

Όσοι έχετε επισκεφθεί την πόλη, θεωρείτε το πρόγραμμα αυτό (αν το επιτρέψει ο καιρός) μπορεί να βγεί ; Να αφαιρέσω ή να προσθέσω κάτι ;
Υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που να μου διαφεύγει;
Σε περίπτωση βροχών έχω σκεφτεί την λύση των Μεγάλων Τουριστικών Λεωφορείων με τις πολλές στάσεις.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Για το New York cafe, προτείνω να κάνετε κράτηση μέσω της ιστοσελίδας τους. θα αποφύγετε πολύωρη αναμονή και θα έχετε πολύ καλύτερο τραπέζι. Επίσης το ίδιο να κάνετε σε πολυδιαφημισμένα εστιατόρια, αν πραγματικά θέλετε να τα επισκεφτείτε. (Θα πρότεινα για πολύ καλό φαγητό και το hungarikum Bistro) Το Νew York Cafe πάντως μην το χάσετε!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
.Η τοποθεσία του θα βολέψει για τις λίγες μέρες που έχουμε ή να ψαχτώ για κάτι πιο κοντά στον Άγιο Στέφανο?
Μια χαρά είναι η τοποθεσία.

-Σκέφτομαι να κλείσω στο VakVarjú Restaurant για φαγητό στις 15:00. Προλαβαίνω στο 3ωρο να προμηθευτώ την κάρτα για τα μέσα (αν είναι ανοιχτό το κιόσκι) ,να φτάσω στο ξενοδοχείο & να κάνω συνάλλαγμα στο IBLA; Ή θα χάσω την κράτηση;
Πιστεύω πως προλαβαίνετε (αν δεν έχει καθυστέρηση η πτήση. Το συνάλλαγμα μπορείτε να το κάνετε και αργότερα. Οι πάντες παίρνουν πιστωτική κάρτα.

-Πέρασμα από Μεγάλη συναγωγή (εάν υπάρχει χρόνος να την δούμε εσωτερικά; αξίζει;)
Με το σχετικά υψηλό κόστος που έχει η επίσκεψη θα έλεγα πως δεν αξίζει ιδιαίτερα

-Με το μετρό πάλι θα πιστρέψουμε μέχρι την στάση oktogon και είτε να περπατήσουμε στην kiraly & να βρούμε κάπου να φάμε (σκέφτομαι το Trofea) είτε να περπατήσουμε μέχρι το New York cafe (έχετε να προτείνετε προς τα εκεί κάπου για φαγητό; )
Κοντά σχετικά στην προηγούμενη στάση από την oktogon, δηλαδή στη στάση Vörösmarty utca υπάρχει το Regős Vendéglő (Szófia u. 33) που εκτός από ωραίο φαγητό διαθέτει και ωραίο χώρο. Το Trofea δεν θα το πρότεινα καθώς είναι μέτριας ποιότητας, εκτός κι αν θέλετε να φάτε μεγάλη ποσότητα φαγητού με μια στάνταρ τιμή.

Εάν δεν καταφέρουμε να επισκεφθούμε το New York καφέ την προηγουμένη, σκέφτομαι μετά το πρωινό μας να αφήσουμε στο ξενοδοχείο τις βαλίτσες και να πεταχτούμε μέχρι εκεί για έναν καφέ.
Μόνο καφέ όμως, γιατί παίρνουν το σκάλπ για οτιδήποτε άλλο.;)

Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό για τον ελάχιστο χρόνο που θα έχουμε;
Πράγματι λίγος ο χρόνος σας. Θα έλεγα να κάνετε μια αποχαιρετιστήρια βόλτα στην πλατεία Vörösmarty tér, την πλατεία Vigadó tér με το ομώνυμο μέγαρο μουσικής και στον πεζόδρομο Duna korzó για να απολαύσετε το ποτάμι και αν είστε τυχεροί μπορεί να έχει κανένα υπαίθριο παζάρι εκεί.

Όσοι έχετε επισκεφθεί την πόλη, θεωρείτε το πρόγραμμα αυτό (αν το επιτρέψει ο καιρός) μπορεί να βγεί ; Να αφαιρέσω ή να προσθέσω κάτι ;
Βγαίνει μια χαρά. Πρώτη φορά στην πόλη, θα δείτε τα απολύτως βασικά, δεν νομίζω να προλαβαίνετε κάτι περισσότερο. Την επόμενη φορά να βάλετε περισσότερες μέρες και έχει πολλά να σας προσφέρει αυτή η πόλη.
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε κάποια μέρη της σχετικής ιστορίας μου εδώ. Ειδικά στον επίλογο θα βρείς αρκετές πληροφορίες για εστιατόρια, μουσεία, μπαράκια και άλλα αξιοθέατα.
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Για το New York cafe, προτείνω να κάνετε κράτηση μέσω της ιστοσελίδας τους. θα αποφύγετε πολύωρη αναμονή και θα έχετε πολύ καλύτερο τραπέζι. Επίσης το ίδιο να κάνετε σε πολυδιαφημισμένα εστιατόρια, αν πραγματικά θέλετε να τα επισκεφτείτε. (Θα πρότεινα για πολύ καλό φαγητό και το hungarikum Bistro) Το Νew York Cafe πάντως μην το χάσετε!
Φυσικά και θα κάνω τις κρατήσεις από εδώ,απλά περιμένω τις παρατηρήσεις σας στο πρόγραμμα πάνω, να έχω έναν μπούσουλα και μετά να κλείσω σωστά ωράρια, να μην κάνω τζάμπα διαδρομές :)
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Μια χαρά είναι η τοποθεσία.



Πιστεύω πως προλαβαίνετε (αν δεν έχει καθυστέρηση η πτήση. Το συνάλλαγμα μπορείτε να το κάνετε και αργότερα. Οι πάντες παίρνουν πιστωτική κάρτα.



Με το σχετικά υψηλό κόστος που έχει η επίσκεψη θα έλεγα πως δεν αξίζει ιδιαίτερα



Κοντά σχετικά στην προηγούμενη στάση από την oktogon, δηλαδή στη στάση Vörösmarty utca υπάρχει το Regős Vendéglő (Szófia u. 33) που εκτός από ωραίο φαγητό διαθέτει και ωραίο χώρο. Το Trofea δεν θα το πρότεινα καθώς είναι μέτριας ποιότητας, εκτός κι αν θέλετε να φάτε μεγάλη ποσότητα φαγητού με μια στάνταρ τιμή.



Μόνο καφέ όμως, γιατί παίρνουν το σκάλπ για οτιδήποτε άλλο.;)



Πράγματι λίγος ο χρόνος σας. Θα έλεγα να κάνετε μια αποχαιρετιστήρια βόλτα στην πλατεία Vörösmarty tér, την πλατεία Vigadó tér με το ομώνυμο μέγαρο μουσικής και στον πεζόδρομο Duna korzó για να απολαύσετε το ποτάμι και αν είστε τυχεροί μπορεί να έχει κανένα υπαίθριο παζάρι εκεί.



Βγαίνει μια χαρά. Πρώτη φορά στην πόλη, θα δείτε τα απολύτως βασικά, δεν νομίζω να προλαβαίνετε κάτι περισσότερο. Την επόμενη φορά να βάλετε περισσότερες μέρες και έχει πολλά να σας προσφέρει αυτή η πόλη.
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε κάποια μέρη της σχετικής ιστορίας μου εδώ. Ειδικά στον επίλογο θα βρείς αρκετές πληροφορίες για εστιατόρια, μουσεία, μπαράκια και άλλα αξιοθέατα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!
Έτσι το έχω στο μυαλό, να δω το κέντρο με την άνεση μου & ότι σίγουρα θα υπάρξει επιστροφή για τα υπόλοιπα !
Θα μελετήσω την διαδρομή που μου προτείνεις για την τελευταία ημέρα, αν το επιτρέψει ο καιρός και αφου ο Κωνσταντίνος λέει ότι περπατιέται εύκολα το κέντρο ίσως το New York γίνει κάποια στάση για ξεκουράση την Δευτέρα.
Θα κοιτάξω και το εστιατόριο που προτείνεις, το Trofea δεν είναι ιδανικό, αλλά αφου έχουν παει κάποιοι κ το έχουν βρει οκ το προτιμώ από το να κάτσω να φάω μπέργκερ κ Mac.
Γενικά σημειώνω διαφορά μαγαζάκια που έχουν προταθεί εδώ στον χάρτη γιατί ποτέ δεν ξέρεις σε ποιο σημείο μπορεί να βρίσκεσαι όταν ξεκινήσει μια μπόρα ή όταν σε εγκαταλείψουν οι δυνάμεις σου, οπότε ας υπάρχουν εναλλακτικές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom