Ουγγαρία Βουδαπεστη με τρενο

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο ενος ταξιδιου με τρενο προς βουδαπεστη..Οι 2 εναλλακτικες που προς το παρον εψαξα ειναι θεσσαλονικη- σοφια- βελιγραδι-βουδαπεστη και η δευτερη θεσσαλονικη-σοφια-βουκουρεστι-βουδαπεστη. Η πρωτη μου φαινεται πιο ενδιαφερον λογω του Βελιγραδιου και επισης ειναι λιγοτερες ωρες με το τρενο. Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει καποια απο τις διαδρομες με τρενο, συνθηκες κ.τλ , το κοστος διαμονης,φαγητου και επισης ποσες μερες για καθε πολη? Σκεφτομουν μια διανυκτερευση σοφια, 2 βελιγραδι, 3-4 βουδαπεστη και θα ηθελα επισης προτασεις για πιο επαρχιακα μερη στις παραπανω χωρες, ιδιαίτερα φυσικα τοπια που δε θα πρεπε να χασω! :):):)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
μακαρι να δωσουν πληροφοριες εδω οι φιλοι γιατι μου φαινεται αρκετα καλο....αληθεια τι αλλα ταξιδακια,σε ποιες χωρες εννοω, μπορεις να κανεις με τρενο σε οικονομικες τιμες?
ευχομαι να πας και να περασεις τελεια!...
 

aikcos

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
;
Στην Ουγγαρία ταξίδεψα με την σύζυγο μου πρίν από ένα μήνα και οι αναμνήσεις ειναι νωπές. Δεν ακολουθήσαμε κάποιο γκρούπ αλλά αυτοσχεδιάσαμε. Σε χώρες που διοικήθηκαν στο παρελθόν με το σοβιετικό γραφειοκρατικό σύστημα, δε μπορείς να υλοποιήσεις τα σχεδιασθεντα. Οι Ουγγροι δεν μιλούν Αγγλικά, δεν δίνουν καμμια πληροφορία που θέλεις αλλά μόνο αυτή που νομίζουν. Φυσικα υπάρχει η και διεθνής γλώσσα των νοημάτων που κανει θαύματα.
Μετακινηθήκαμε με αεροπάνο,τρένα, τραμ, λεωφορεία,προαστιακό,μετρό και ποταμόπλοια, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και αρκετά οικονομικά (ειδικά στα τρενα).
Η Βουδαπέστη ειναι πολύ γραφική, καθώς επισης και τα παραδουνάβια χωριά Ζέτεντρε (1 ωρα) και Εστεργκομ (2 ώρες) απο την Βουδαπέστη. Το φαγητό από 10-30 ευρώ το άτομο, ανάλογα την περιοχή και το φαγητό. Το νερό ακριβό , η μπυρα και ο καφές φθηνός.:cool:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ανακάλυψα την παρακάτω πληροφορία για τρένο από Βουδαπέστη προς Βιέννη και την παραθέτω σε αυτό το θέμα:

From Budapest to Vienna by train - 29 EUR (not from Vienna!)
Posted on: Wed July 05 21:27:14 2006 UTC


To travel from Budapest to Vienna, the cheapest way is to buy an excursion ticket (kirandulojegy in Hungarian) - it's a return ticket valid for 4 days and during this period it also includes the use of public transport in Vienna (even if you don't use the return leg, this ticket is cheaper than the normal one-way ticket between Budapest and Vienna)

Yo don't need to buy the excursion ticket in advance, just go to any of the international ticket offices at either Deli (Southern), Keleti (Eastern) or Nyugati (Western) Railway Stations.

The ticket doesn't include seat reservation - it depends on the train if you must buy it or not, so ask the cashier when you get your ticket (but of course it's more comfortable to have your seat reserved).

From Budapest to Vienna by train - 29 EUR (not from Vienna!) - Budapest, Hungary Travel Deals - VirtualTourist.com

ελπίζω να βοηθήσει..
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
ανακάλυψα την παρακάτω πληροφορία για τρένο από Βουδαπέστη προς Βιέννη και την παραθέτω σε αυτό το θέμα:

From Budapest to Vienna by train - 29 EUR (not from Vienna!)
Posted on: Wed July 05 21:27:14 2006 UTC


To travel from Budapest to Vienna, the cheapest way is to buy an excursion ticket (kirandulojegy in Hungarian) - it's a return ticket valid for 4 days and during this period it also includes the use of public transport in Vienna (even if you don't use the return leg, this ticket is cheaper than the normal one-way ticket between Budapest and Vienna)

Yo don't need to buy the excursion ticket in advance, just go to any of the international ticket offices at either Deli (Southern), Keleti (Eastern) or Nyugati (Western) Railway Stations.

The ticket doesn't include seat reservation - it depends on the train if you must buy it or not, so ask the cashier when you get your ticket (but of course it's more comfortable to have your seat reserved).

From Budapest to Vienna by train - 29 EUR (not from Vienna!) - Budapest, Hungary Travel Deals - VirtualTourist.com

ελπίζω να βοηθήσει..
Ρε παιδιά, να το επαναφέρω λίγο το θεματάκι, γιατί το παραπάνω λινκ δε μου δουλεύει. Ξέρει κανείς κάτι ανάλογο? Δηλαδή Βουδαπέστη-Βιέννη με τραίνο? Βιέννη-Βουδαπέστη βρίσκω, αλλά οχι το αντίστροφο. Και βέβαια καμία σχέση με τις τιμές που παραθέτει ο kalspiros παραπάνω (ακόμα κι αν είναι περσινές, είναι ασύγκριτες). Τόση διαφορά υπάρχει στις τιμές "από" -"προς" και αντίστροφα?
Να στε καλά αν με καταλάβατε......:D:D
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο ενος ταξιδιου με τρενο προς βουδαπεστη..Οι 2 εναλλακτικες που προς το παρον εψαξα ειναι θεσσαλονικη- σοφια- βελιγραδι-βουδαπεστη και η δευτερη θεσσαλονικη-σοφια-βουκουρεστι-βουδαπεστη. Η πρωτη μου φαινεται πιο ενδιαφερον λογω του Βελιγραδιου και επισης ειναι λιγοτερες ωρες με το τρενο. Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει καποια απο τις διαδρομες με τρενο, συνθηκες κ.τλ , το κοστος διαμονης,φαγητου και επισης ποσες μερες για καθε πολη? Σκεφτομουν μια διανυκτερευση σοφια, 2 βελιγραδι, 3-4 βουδαπεστη και θα ηθελα επισης προτασεις για πιο επαρχιακα μερη στις παραπανω χωρες, ιδιαίτερα φυσικα τοπια που δε θα πρεπε να χασω! :):):)
Καλησπέρα,

Έχω κάνει την διαδρομή Βουκουρέστι - Βουδαπέστη με τρένο τα χριστούγεννα που μας πέρασαν, η διαδρομή ήταν 12-14 ώρες, σε ιδιωτική καμπίνα (γιατί αλλιώς δεν αξίζει).
Το κόστος και κάθε πότε έχει δρομολόγια μπορώ να σου τα πώ εαν σε ενδιαφέρουν.

Χαιρετώ.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλησπέρα,

Έχω κάνει την διαδρομή Βουκουρέστι - Βουδαπέστη με τρένο τα χριστούγεννα που μας πέρασαν, η διαδρομή ήταν 12-14 ώρες, σε ιδιωτική καμπίνα (γιατί αλλιώς δεν αξίζει).
Το κόστος και κάθε πότε έχει δρομολόγια μπορώ να σου τα πώ εαν σε ενδιαφέρουν.

Χαιρετώ.
μπορεις να μας πεις κοστος και περιπου ποσες μερες χρειαζεται ενα τετοιο ταξιδι?
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
μπορεις να μας πεις κοστος και περιπου ποσες μερες χρειαζεται ενα τετοιο ταξιδι?

Το κόστος είναι 70 ? το άτομο το εισιτήριο (με επιστροφή) συν 85 ? (με επιστροφή ) η καμπίνα (2 ατόμων),65 ? η καμπίνα 4 ατόμων.
Δηλαδή τα 70 ? τα πληρώνεις όπως και να έχει, τώρα εάν δε θέλεις καμπίνα δε πληρώνεις τίποτα άλλο κάθεσαι σε θέση απλή.
Εγώ είχα πάρει καμπίνα 4 ατόμων αλλά έδωσα 10 ? στον υπεύθυνο και μ'εβαλε σε ιδιωτική(γίνονται κι αυτά στη Ρουμανία!).
Έχει δρομολόγια 3 φορές την ημέρα, το τελευταίο είναι 7 περίπου το απόγευμα, οπότε τρώς κάτι,πίνεις καμιά μπύρα και ξυπνάς Βουδαπέστη(σε ξυπνάνε και στα σύνορα για έλεγχο).
Εγώ είχα φύγει 23/12 και έφτασα 24/12 πρωί εκεί, στη Βουδαπέστη δε χρειάζεσαι πάνω απο 3-4 μέρες(την τρίτη μέρα σκεφτόμουν να πάω Μπρατισλάβα ή Βιέννη για καφέ).
Αν και ταξίδεψα βράδυ το τοπίο ήταν χιονισμένο και το πρωί που ξύπνησα μου έφτιαξε την διάθεση!
Να σημειώσω ότι δεν έφυγα απο Βουκουρέστι αλλα απο Πλοιεστι (57 km μακριά) αλλά το τρένο ξεκινάει απο Βουκουρέστι και περνάει απο εκεί για Βουδαπέστη,δε ξέρω ακριβώς τι ώρα φαντάζομαι μία ώρα νωρίτερα (6 το απόγευμα).
Για πρώτη φορά άξιζε μπορώ να πώ αν και δεν είναι φθηνό το εισιτήριο.
Απο Βουκουρέστι υπάρχουν οι Blue air και Wizz air οι οποίες έχουν πολύ καλές τιμές σε πολλούς προορισμούς.Οπότε δεν παίζει να δώσω πάλι 130 ? για να ταξιδέψω 12-14 ώρες με τρένο.Πήγα Βιέννη και Ρώμη με πολύ λιγότερα με τις εταιρίες που ανέφερα (έχω ήδη κλείσει για Βενετία τέλη Οκτώβρη με 50 ? πανε-έλα το άτομο με Wizz air ).
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
:pωπ καλως σας βρηκα λοιπον ασ τα παρω απ την αρχη . το 2007 24/12 ειχα κανει μ ενα φιλο μου το θεσνικη βουκουρεστι. 3 βραδια +2 στο δρομο. η διαρκεια 17 ωρες αλλα πραγματικα δεν καταλαβα πως περασαν.το εισητ.39ε οσο για την κουκετα(αρκετα καλη) γυρω στα 20-30 δεν θυμαμαι αλλα καπου εκει λογικα .οντως στο τρενο την ειχαμε βρει .μ ενα 10 καπνιζεις ανενοχλητα μπορεις να βρεις καλυτερη κουκετα κτλ πολλες μπυρες με τους εισπρακτορες και με αλλους επιβατες χαμος!!
περα απ τους κλασικους ελεγχους για διαβατηρια κτλ το ομορφο χιονισμενο πρωινο μας ειχε βρει στην επαρχια της βουλγαριας .ειχαμε περασει απο σοφια κατι χωριουδακια και μια πολη καπου στα συνορα που δεν θυμαμαι! τιποτα το ιδιαιτερο και αυτο δυστυχως δεν αλλαξε ακομη και οταν περασαμε στη ρουμανια.
ευτυχως στο βουκουρεστι η κατασταση αλλαζει
ομορφη πολη με το ποταμι που διαχιζει την πολη που επισης δεν θυμαμαι το ονομα του.
ευγενικοι και φιλοξενοι οι ρουμανοι ολοι μας βοηθουσαν λες και μας ηξερν χρονια .ευκολο κεντρο ευκολο μετρο χαμηλες τιμες να φας και να πιεις παντως τα αρνητικα οι τρομαχτικες και μεγαλες αντιθεσεις η προσπαθεια να μπει στη 'καλη'καπιταλιστικη κοινωνια παντου σημαιες της ε.ε παντου ευρωπαικες κτλ τραπεζες, αστεγοι κτλ γνωρισαμε ντοπιους και ειδαμε τον τροπο ζωης του περα απ τους ταξ.οδηγους και τα τουρ.μερη. ομορφα βραδια με αλκοολ και κουβεντες , και με εκπληξεις που πλεον νιωθουμε τυχεροι. αξιζει το θεσνικη βουκουρεστι κι απο ακει ευκολα μπορεις να πας βουδαπεστη κτλ
 

nena22

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
θεσσαλονικη-βουδαπεστη με τραινο

υπαρχει σελιδα για πληροφοριες του ταινου αυτου?

Το κόστος είναι 70 ? το άτομο το εισιτήριο (με επιστροφή) συν 85 ? (με επιστροφή ) η καμπίνα (2 ατόμων),65 ? η καμπίνα 4 ατόμων.
Δηλαδή τα 70 ? τα πληρώνεις όπως και να έχει, τώρα εάν δε θέλεις καμπίνα δε πληρώνεις τίποτα άλλο κάθεσαι σε θέση απλή.
Εγώ είχα πάρει καμπίνα 4 ατόμων αλλά έδωσα 10 ? στον υπεύθυνο και μ'εβαλε σε ιδιωτική(γίνονται κι αυτά στη Ρουμανία!).
Έχει δρομολόγια 3 φορές την ημέρα, το τελευταίο είναι 7 περίπου το απόγευμα, οπότε τρώς κάτι,πίνεις καμιά μπύρα και ξυπνάς Βουδαπέστη(σε ξυπνάνε και στα σύνορα για έλεγχο).
Εγώ είχα φύγει 23/12 και έφτασα 24/12 πρωί εκεί, στη Βουδαπέστη δε χρειάζεσαι πάνω απο 3-4 μέρες(την τρίτη μέρα σκεφτόμουν να πάω Μπρατισλάβα ή Βιέννη για καφέ).
Αν και ταξίδεψα βράδυ το τοπίο ήταν χιονισμένο και το πρωί που ξύπνησα μου έφτιαξε την διάθεση!
Να σημειώσω ότι δεν έφυγα απο Βουκουρέστι αλλα απο Πλοιεστι (57 km μακριά) αλλά το τρένο ξεκινάει απο Βουκουρέστι και περνάει απο εκεί για Βουδαπέστη,δε ξέρω ακριβώς τι ώρα φαντάζομαι μία ώρα νωρίτερα (6 το απόγευμα).
Για πρώτη φορά άξιζε μπορώ να πώ αν και δεν είναι φθηνό το εισιτήριο.
Απο Βουκουρέστι υπάρχουν οι Blue air και Wizz air οι οποίες έχουν πολύ καλές τιμές σε πολλούς προορισμούς.Οπότε δεν παίζει να δώσω πάλι 130 ? για να ταξιδέψω 12-14 ώρες με τρένο.Πήγα Βιέννη και Ρώμη με πολύ λιγότερα με τις εταιρίες που ανέφερα (έχω ήδη κλείσει για Βενετία τέλη Οκτώβρη με 50 ? πανε-έλα το άτομο με Wizz air ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom