Ουγγαρία Βουδαπεστη sziget festival

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Kαλησπερα ειμαι καινουρια στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω κλεισει αεροπορικα για βουδαπεστη 10 με 14 Αυγουστου για το sziget festival που γινεται στο obudai island. Δεν εχω κλεισει ξενοδοχειο ακομα ομως και θελω βοηθεια!!! προσανατολιζομαι για το baross city hotel ειναι 3 αστερων και βρισκεται καπου στο κεντρο. εχει κανεις αποψη να μου πει αν ειναι καλη λυση, απο την αποψη του αν μπορω να εχω ευκολη προσβαση στο νησι. επισης τι παιζει εκει με τις συγκοινωνιες, εχει κανεις υποψη του? εννοω για το αν συνεχιζουν και μετα τις 12 το βραδυ. ευχαριστω οποιον μπει στο κοπο να απαντησει!!
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Eδώ θα δείς για διαμονή και για μετακινήσεις...
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/20916-%E2%EF%F5%E4%E1%F0%E5%F3%F4%E7-%F3%E5%F0%F4%E5%EC%E2%F1%E7-tips.html

.
Μετακίνηση στη Βουδαπέστη

H δημόσια συγκοινωνία αποτελεί τον ευκολότερο, τον πιο γρήγορο και πιο φιλικό προς το περιβάλλον τρόπο μετακίνησης στην πόλη ή σε άλλες περιοχές της Βουδαπέστης. Η εταιρεία Budapest Transport Company (BKV) δημόσιας συγκοινωνίας της Βουδαπέστης έχει στη λειτουργία της 5 βασικούς τομείς (λεωφορείο, τραίνο, μετρό, HEV, τρόλεϊ) σε ένα συνδεδεμένο δίκτυο με εναρμονισμένα δρομολόγια. Οι τρεις γραμμές του μετρό, τα λεωφορεία και τα τραμ συνθέτουν ένα εκτενές δίκτυο συγκοινωνίας. Το ύψος του συνολικού δικτύου είναι 2147,2 Km.
Με μετρό

Οι τρεις γραμμές του μετρό συναντιούνται στο Deak ter. Τα εισιτήρια πρέπει να επικυρώνονται πριν την είσοδό σας στις υπόγειες αποβάθρες των σταθμών του μετρό. Στα εκδοτήρια εισιτηρίων του μετρό μπορείτε να προμηθευτείτε εισιτήρια διαφόρων τύπων όπως ημερήσια, Σαββατοκύριακου, εβδομαδιαία, μηνιαία κ.τ.λ. Στο μετρό, συνήθως το εισιτήριο ισχύει για τη μεταφορά σας σε μόνο μία γραμμή και πρέπει να ανανεώνεται κάθε φορά που χρειάζεται να αλλάξετε γραμμή.
Με λεωφορεία, τραμ, τρόλεϊ

Το πρόγραμμα για τις γραμμές των λεωφορείων και του τραμ παραθέτει τις ώρες αναχώρησης από τους σταθμούς αφετηρίας. Αυτό σημαίνει πως μπορείτε να προσθέσετε τις ώρες που το τραμ/λεωφορείο χρειάζεται για να φτάσει στη στάση που θέλετε. Εισιτήρια μπορείτε να αγοράσετε στα κόκκινα ή πορτοκαλί γραφεία που βρίσκονται στο εξωτερικό διάκενο. Οι γρήγορες γραμμές έχουν κόκκινο αριθμό. Αυτές οι γραμμές σταματούν μόνο στις κύριες στάσεις του δρόμου. Μερικές γραμμές λεωφορείων φτάνουν ως τα σύνορα της Βουδαπέστης. Υπάρχουν επίσης βραδινά λεωφορεία για τις περισσότερες πολυσύχναστες περιοχές τις πόλης.
Με HEV (προαστειακός σιδηρόδρομος)

Οι γραμμές HEV lines είναι κομμάτι του συγκοινωνιακού συστήματος της Βουδαπέστης και συνδέει την πόλη με πόλεις και χωριά που βρίσκονται στα προάστιά της, όπως το Szentendre και το Godollo. Τα BKV εισιτήρια και οι διαδρομές επικυρώνονται επί του οχήματος, ωστόσο όταν επιθυμείτε να ταξιδέψετε ως τα σύνορα της πόλης, οφείλετε να αγοράσετε και ένα επιπρόσθετο εισιτήριο.
Με ταξί

Τα ταξί της Βουδαπέστης έχουν κίτρινη ταμπέλα και κίτρινη ένδειξη στην κορυφή του αυτοκινήτου. Μπορείτε να καλέσετε ταξί καλώντας το τηλεφωνικό κέντρο της εταιρείας ταξί. Το ταξί θα έρθει σε 5-10 λεπτά. Ο επιβατικός ναύλος είναι υψηλότερος όταν καλείτε ταξί μέσω τηλεφώνου.
Με αυτοκίνητο

Στους δρόμους της Βουδαπέστης, όπως και σε άλλες παρόμοιες μεγάλες πόλεις, υπάρχει έντονη κυκλοφοριακή κίνηση. Το να ταξιδέψετε με αυτοκίνητο συνίσταται μόνο σε αυτούς που γνωρίζουν καλά την πόλη.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
το ξενοδοχειο δεν ειναι πολυ κεντρικο.. προσωπικα θα προτιμουσα κατι αλλο πιο κοντα στο κεντρο της πολης..

μεχρι ποσα περιπου μπορεις να δωσεις ανα διανυκτερευση?
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ελεγα γυρω στα 200 ευρω, δεν με ενδιαφερει να ειναι υπερβολικα luxurius. μου ειπαν οτι απεχει 4 στασεις μετρο απο το νησι. εχω ψαξει παρα πολλα αλλα δεν εχω βρει κατι αλλο!
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
ελεγα γυρω στα 200 ευρω, δεν με ενδιαφερει να ειναι υπερβολικα luxurius. μου ειπαν οτι απεχει 4 στασεις μετρο απο το νησι. εχω ψαξει παρα πολλα αλλα δεν εχω βρει κατι αλλο!
200 ανα διανυκτερευση ή συνολικα?
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
η βουδαπεστη εχει φοβερα ξενοδοχεια και πολυ φτηνα..πηγα περσυ την ιδια περιοδο με σενα 12-15/8...ανετα βρισκεις ,με 200 ευρω συνολο, πολυ καλα και κεντρικα ξενοδοχεια.

δες αυτα στο βooking ,τα εχω φτιαξε ξεκινωντας απ τη μεγαλυτερη προς τη μικροτερη βαθμολογια...θα βρεις παρα πολλα στο μπατζετ που ζητας

hotels
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου! θα ριξω μια ματια. βασικα με ενδιαφερει απλα να υπαρχει προσβαση για το φεστιβαλ, δεν ζηταω πολλα!
 

VDreaming

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
......
αχ κοίταξα το φεστιβάλ που θα πας και εσκασα απο τη ζήλια μου!!! Αnyway τα ταξί στην βουδαπέστη είναι ενας οικονομικός τρόπος να μετακινηθείς μετα τα μεσάνυχτα (ακόμα καλύτερα αν τα καλείς κιολας)
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
χαχα ναι πραγματικα ειναι πολυ καλο το φεστιβαλ. και να φανταστεις τα εισιτηρια τα εχω κερδισει, αλλα για τα υπολοιπα πρεπει να ψαξω μονη μου! ευχαριστω για την συμβουλη παντως!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
βρηκα ενα site που πραγματικα εχει πολυ καλες τιμες. να το εμπιστευτω ομως? newbookingcentrals.com. εχει κανεις ιδεα?
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
αρκετη. το city hotel ring για παραδειγμα στο booking μου το δινει 168,30 χωρις πρωινο ή 246 με πρωινο, ενω το newbookingscentral μου το δινει 175,46 με πρωινο. μεγαλη διαφορα!! ακομα και το baross στο booking εχει 180 με πρωινο και δεν περιλαμβανεται καν ο φορος, ενώ στο newbookingscentral μου το βγαζει 130 ευρω. γενικα εχει πολλες αποκλισεις!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom