Ρουμανία "Βουκουρέστι και θερμαλ σπα" γιατί ο παράδεισος δεν μπορεί να περιμένει

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Απογευματακι το χα κανει κι εγω,η εμπειρια ηταν υπεροχη.Να προσθεσω οτι το Carum cu bere εχει πληρες μενου σε απιστευτη τιμη απο τις 12 εως τις 6 το απογευμα!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Απογευματακι το χα κανει κι εγω,η εμπειρια ηταν υπεροχη.Να προσθεσω οτι το Carum cu bere εχει πληρες μενου σε απιστευτη τιμη απο τις 12 εως τις 6 το απογευμα!
Αυτή κ αν είναι ωραία πληροφορία :)
 

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Να κανω μια ισως ανοητη ερωτηση αλλα θα ηθελα μια γνωμη διοτι δε γνωριζω. Θα ειναι καλυτερο να εχω καποια χρηματα στην καρτα και οπου μπορω να πληρωνω με καρτα(αλλα να εχω τραβηξει και καποια χρηματα να εχω μετρητα) ή να παω κατευθειαν με οσα χρηματα θα εχω σε μετρητα και να τα αλλαξω σε τοπικο νομησμα;; Ευχαριστωω
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν κλείσεις απο εδώ την μεταφορά σου από το αεροδρόμιο δεν χρειάζεται να έχεις μαζί σου τοπικό νόμισμα..Υπάρχει κ η εναλλακτική να πας με ουμπερ που πάλι μπορείς να πας χωρίς να κάνεις συνάλλαγμα κ να πληρώσεις με καρτα. Αν πας για 3-4 μέρες έχε μαζί σου 250 μετρητά κ τα άλλα κάρτα κ αν χρειαστείς κ αλλά βγάζεις από ΑΤΜ ..Τα 250 άλλαξε τα εκεί σε ένα ανταλλακτήριο...Τελευταία λύση πας με λίγα μετρητά κ βγάζεις από ένα ατμ εκεί ρουμάνικα κ εισαι πάλι κομπλε ...Εγώ στη θέση σου θα εκλεινα μεταφορά από αεροδρόμιο ειδικά αν είστε 4 άτομα κ μετά από ΑΤΜ ανάληψη αλλά όχι από αεροδρόμιο..
 
Last edited:

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Η επιλογή μας ήταν να πάρουμε Uber εξαρχης. Απλώς δεν ήξερα αν πλήρωνα με κάρτα (πχ σε εστιατόρια) υπήρχε μεγάλυτερη χρεωση(έμβασμα από τράπεζας) ή συμφέρει νμε μετεητα. Είναι η 1η φορά που πάω ταξιδι εξωτερικό κ οοσο μάλλον με διαφορετικό νομισμα. Οπότε προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με τι αυνφερει να κάνω τις αγορές μου κτλπ
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η επιλογή μας ήταν να πάρουμε Uber εξαρχης. Απλώς δεν ήξερα αν πλήρωνα με κάρτα (πχ σε εστιατόρια) υπήρχε μεγάλυτερη χρεωση(έμβασμα από τράπεζας) ή συμφέρει νμε μετεητα. Είναι η 1η φορά που πάω ταξιδι εξωτερικό κ οοσο μάλλον με διαφορετικό νομισμα. Οπότε προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με τι αυνφερει να κάνω τις αγορές μου κτλπ
Στη Ρουμανία πληρωνα με μετρητά στο ουμπερ, ισως γιατι πρωτη πληρωμη εκανα με αυτη τη μέθοδο, ενώ στη Πολωνία πρώτη με καρτα κ μετά δεν με αφήνε να διαλέξω κάτι άλλο ...Πόσα ατομα θα ειστε;
Στα μαγαζιά αν πληρωνεις με καρτα θα ζητάς η χρέωση να γίνεται σε τοπικό νόμισμα κ να κάνει την μετατροπή η τράπεζα σου και όχι το μαγαζί που όσο να ναι θα κάνει στρογγυλοποίηση προς τα πάνω..Αν η μεταφορά από αεροδρόμιο είναι φτηνή ποτέ δεν κάνω συνάλλαγμα από Ελλαδα, κανονίζω μεταφορά.Αλλιως πληρώνω με καρτα σε αυτόματο μηχάνημα ή γκισέ με υπάλληλο και πάω με λεωφορείο..Αυτο απαντάει στην ερώτηση αν πρέπει να έχεις έστω λίγα από το τοπικό νόμισμα πριν πας..Από εκεί και πέρα όλοι λένε ότι όταν πας εκεί την καλύτερη ισοτιμία την παίρνεις αν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ αρκεί όμως να κάνεις μια φορά ανάληψη ένα ποσό κ όχι να πηγαίνεις κάθε τρεις κι λίγο γιατι έχει ένα στάνταρ πόσο προμήθεια ανά ανάληψη....Στη Ρουμανία ομως επειδή δούλεψα κάρτα πολύ έκανα μόνο 200 ευρω μετρητά από ένα ανταλλακτήριο γτ θεώρησα ότι θα είναι πολύ μικρή η απόκλιση από το ατμ για τέτοιο πόσο..Ελπίζω να βοήθησα ..
 

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
4 ατομα θα ημαστε, λογικα θα μπορουμε με uber, αλλιως θα παρω το λεωφορειο(απο τι ξερω ειναι σχετικα φθηνο), ετσι κ αλλιως το check in μας με το δωματιο που εχουμε εχει μεγαλη διαφορα οποτε δεν εχουμε θεμα με την ωρα.
Βοηθησες παρα πολυ! Σε ευχαριστωωω!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τσέκαρε στην ιστορία την φωτογραφία που ανέβασα με τη μεταφορά μας από το αεροδρόμιο ..Επαγγελματίες ηρθαν στην ώρα τους (με αμαξαρα) και μας αφησαν στη πόρτα του ξενοδοχείου. .Η τιμή τους ήταν σούπερ, μειονέκτημα οτι δεν μιλούσε καλά Αγγλικά ο οδηγός αλλά μην νομίζεις ότι ανοίξαμε και κουβέντα ....Μπορείς να ψάξεις μήπως βρεις κ άλλους.Πιστεύω αξίζει καλύτερα από ουμπερ ιδιαιτερα αν έχουν ίδια τιμή...Θα κερδίσετε αρκετή ώρα κ μπορειτε να πατε να αφήσετε τα πράγματα ξενοδοχειο κ να πάτε βόλτα.Γυρίζετε αργοτερα για να κάνετε τσεκ ιν.
 
Last edited:

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Τσέκαρε στην ιστορία την φωτογραφία που ανέβασα με τη μεταφορά μας από το αεροδρόμιο ..Επαγγελματίες ηρθαν στην ώρα τους (με αμαξαρα) και μας αφησαν στη πόρτα του ξενοδοχείου. .Η τιμή τους ήταν σούπερ, μειονέκτημα οτι δεν μιλούσε καλά Αγγλικά ο οδηγός αλλά μην νομίζεις ότι ανοίξαμε και κουβέντα ....Μπορείς να ψάξεις μήπως βρεις κ άλλους.Πιστεύω αξίζει καλύτερα από ουμπερ ιδιαιτερα αν έχουν ίδια τιμή...Θα κερδίσετε αρκετή ώρα κ μπορειτε να πατε να αφήσετε τα πράγματα ξενοδοχειο κ να πάτε βόλτα.Γυρίζετε αργοτερα για να κάνετε τσεκ ιν.
Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Την εταιρια που χρησιμοποιησε ο vagar την ειχα και γω. Οντως εξαιρετικοι επαγελματιες και ηρθαν με mercedes.Μας περιμεναν με το που βγηκαμε απο την εξοδο και μας αφησαν εξω απο το σπιτι που μειναμε. Η τιμη ηταν απιστευτα καλη οποτε τους προτεινω και εγω.
Να προσθεσω οτι ενω ειχα κανει την κρατηση, λιγακι αργησαν να μου επιβεβαιωσουν στο μειλ. Οποτε ξαναεστειλα και μαλιστα με πηραν και τηλεφωνο για να μου επιβεβαιωσουν οτι ολα ειναι οκ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου @Menelaos83 γιατί με μια μόνο μεταφορά δεν μπορούμε να έχουμε απόλυτη εικόνα. Πάντως έρχονται με κυριλέ αυτοκίνητα νοιώθεις ότι είσαι vip ένα πράγμα.. Σε σχέση με το ούμπερ πιστεύω ότι αν έχουν ίδια τιμή αξίζει περισσότερο γιατί σε περιμένει και στο αεροδρόμιο και δεν το περιμένεις εσύ να έρθει και σίγουρα τα αυτοκίνητα θα είναι καλύτερα και ο οδηγός επαγγελματίας.. Αν μιλούσαν και λίγο Αγγλικά να μπορείς να ρωτήσεις και κάτι αν χρειαστεί θα ήταν σούπερ αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου @Menelaos83 γιατί με μια μόνο μεταφορά δεν μπορούμε να έχουμε απόλυτη εικόνα. Πάντως έρχονται με κυριλέ αυτοκίνητα νοιώθεις ότι είσαι vip ένα πράγμα.. Σε σχέση με το ούμπερ πιστεύω ότι αν έχουν ίδια τιμή αξίζει περισσότερο γιατί σε περιμένει και στο αεροδρόμιο και δεν το περιμένεις εσύ να έρθει και σίγουρα τα αυτοκίνητα θα είναι καλύτερα και ο οδηγός επαγγελματίας.. Αν μιλούσαν και λίγο Αγγλικά να μπορείς να ρωτήσεις και κάτι αν χρειαστεί θα ήταν σούπερ αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.
Ο δικος μας παντως ηξερε καλα αγγλικα και μαλιστα πιασαμε ψιλοκουβεντα.Επισης επειδη του ειπαμε οτι θα παμε και μπρασοφ, ρωτησε πως θα φτασουμε εκει προφανως μηπως δεν ειχαμε κλεισει ωστε να παμε με την εταιρια τους.Κατι ακομα που ξεχασα ειναι οτι αν και η σελιδα γραφει ευρω, καλο θα ειναι να υπαρχουν χρηματα και στο τοπικο νομισμα γτ οταν πηγα να τον πληρωσω σε ευρω δεν τα δεχτηκε και πηγε να μας ριξει λιγο στην ισοτιμια ,αλλα τον εβαλα στην θεση του;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom