Ρουμανία "Βουκουρέστι και θερμαλ σπα" γιατί ο παράδεισος δεν μπορεί να περιμένει

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
αν και το αεροδρόμιο είναι κοντά δυσκολευτήκαμε λίγο να βρούμε ουμπερ να μας πάει
Αν και το uber ειναι σωτηρια σε Βουκουρεστι κσι Μπρασοβ, ειδικα απο το σπα βολευει το ταξι καθως υπαρχει ηλεκτρονικη υπηρεσια παραγγελιας στην εξοδο, το ταξι ερχεται αμεσα και ειναι απο επισημες εταιριες ενω η διαφορα στην τιμη δεν πρεπει να ειναι πανω απο ενα ευρω πχ λογω μικρης αποστασης. Εγω δεν θα περιμενα uber στη μεση του πουθενα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εμείς ήμασταν πολύ άνετοι με τον χρόνο δεν είχε καν νυχτώσει και μας είχαν επιστρέψει και στον λογαριασμό μου στο ούμπερ κάποια χρήματα (γιατί ένας ουμπερας μας έκανε βλακεία την προηγούμενη) οπότε μιας και δεν είχαμε κ πολλά Ρουμάνικα χρήματα ήταν μονόδρομος...Σίγουρα για κάποιον που βιάζεται μπορεί βγαίνοντας να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία αυτή...Με την συζήτηση που κάνουμε βγαίνουν στην επιφάνεια νέες πληροφορίες, πάνω που λες κάλυψα τα περισσότερα όλο και κάτι βγαίνει...Πολύ χρήσιμο το info σου :) :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Το αναφερω με χαρα γιατι πριν δυο χρονια βρηκαμε τυχαια ενα ταξι και χρειαστηκε να παζαρεψουμε την τιμη αφου ειχε ζητησει τα διπλα για το Βουκουρεστι. Πλεον η μετακινηση γινεται πολυ πολιτισμενα και σε ψαχνουν με βαση τον αριθμο ηλ. κρατησης απο το μηχανημα. Πληρωσαμε οριακα με τα τελευταια μας λει, αν θυμαμαι καλα 8-9, και παρακαλεσαμε να δεχτει ευρω αν ξεπερνουσαμε το ποσο σε ρουμανικα, κατι που δεχτηκε αλλα δεν χρειαστηκε τελικα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ήμασταν στην ίδια φάση με σας είχαμε οριακά λεϊ και δεν θέλαμε να αλλάξουμε άλλα, οπότε με το που μου ήρθε μήνυμα ότι μας επέστρεψαν κάποια λεϊ στον λογαριασμό μου στο ούμπερ δεν σκεφτήκαμε καν τη λύση του ταξί. Στο ούμπερ μπορούσα όμως να προπληρώσω και με κάρτα αν ήθελα οπότε είχα και την πολυτέλεια αυτή..Στο αεροδρόμιο τους έχουν μια παρόμοια φάση με χαρτάκι που χρησιμοποιούν..Μια από τις πολλές φορές που πήγα Ρώμη και συζητούσα με ένα ταρίφα κάτω από την πινακίδα με τις χρεώσεις μου έλεγε άλλες τιμές και του έδειχνα την πινακίδα κ μου έλεγε νο και νο...Αλλά στο αεροδρόμιο στην Ιταλία οι μοναδικοί που δεν μιλάνε Αγγλικά είναι οι Ιταλοί αστυνομικοί , ήμαρτον δήλαδη :) :)
 

naki

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Θιβέτ
Εμείς θα είμαστε οικογενειακώς από 4-7/8 Βουκουρέστι και από 7-9/8 Brasov
Τελικά είμαστε τις ανάποδες μέρες ..με μόνη κοινή τις 6/8 στο Βουκουρέστι . Προτείνω εάν σας βγαίνει μπορούμε να βρεθούμε για έναν καφέ ..-και μεις οικογενειακώς ήμαστε- ! Εκείνο που θα σου συνιστούσα είναι ..εάν έχετε χρόνο και διάθεση κάντε ένα Free walking tour που έχει ενδιαφέρον . Εμείς το κάναμε πέρυσι στο Βουκουρέστι και προβλέπεται να το επαναλάβουμε και στο Brasov που θα πάμε .

Το site τους δεν το αναφέρει και είναι λίγο μπέρδεμα για κάποιον που ψάχνεται να πάει..
Θα σε παρακαλούσα να μου πεις για πιο μπέρδεμα και ποιες τυχόν στραβές εννοείς .
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα σε παρακαλούσα να μου πεις για πιο μπέρδεμα και ποιες τυχόν στραβές εννοείς .
Ισχύει ότι γράφω για τα πακετα εσύ δεν έχεις κάτι να σε μπερδέψει...Φρόντισε μόνο να μην φύγετε οριακά από εκεί αν και το αεροδρόμιο είναι πολύ κοντά....Προσοχή μεγαλη να μην ανέβετε στον πάνω όροφο κ σκαναρετε το ρολόι σας γιατι θα χρεωθείτε κ το τρίτο πακέτο...
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Τελικά είμαστε τις ανάποδες μέρες ..με μόνη κοινή τις 6/8 στο Βουκουρέστι . Προτείνω εάν σας βγαίνει μπορούμε να βρεθούμε για έναν καφέ ..-και μεις οικογενειακώς ήμαστε- ! Εκείνο που θα σου συνιστούσα είναι ..εάν έχετε χρόνο και διάθεση κάντε ένα Free walking tour που έχει ενδιαφέρον . Εμείς το κάναμε πέρυσι στο Βουκουρέστι και προβλέπεται να το επαναλάβουμε και στο Brasov που θα πάμε .
Πολύ θα το ήθελα, αλλά στις 06/08 λέμε να φάμε όλη τη μέρα στο Therme. Ωστόσο αν αλλάξει κάτι το τηλεφωνό μου είναι . Έχω και viber, στο facebook είμαι σαν George Skentzos

Το walking tour το προτείνεις και για μας με δυο παιδιά 3 και 5;
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ θα το ήθελα, αλλά στις 06/08 λέμε να φάμε όλη τη μέρα στο Therme. Ωστόσο αν αλλάξει κάτι το τηλεφωνό μου είναι . Έχω και viber, στο facebook είμαι σαν George Skentzos

Το walking tour το προτείνεις και για μας με δυο παιδιά 3 και 5;
Γιώργο και εμείς πήγαμε σχετικά πρωί και φύγαμε κατά τις 17:00-18:00, αν κρίνεις ότι δεν έχετε πολύ χρόνο για να δείτε την πόλη μπορείτε και στο πακέτο των 4.30 ωρών να χαλαρώσετε και να σας μείνει και χρόνος για να κάνετε και κάτι άλλο.
 
Last edited by a moderator:

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Γιώργο και εμείς πήγαμε σχετικά πρωί και φύγαμε κατά τις 17:00-18:00, αν κρίνεις ότι δεν έχετε πολύ χρόνο για να δείτε την πόλη μπορείτε και στο πακέτο των 4.30 ωρών να χαλαρώσετε και να σας μείνει και χρόνος για να κάνετε και κάτι άλλο.
Αυτό που προτείνεις μάλλον είναι πιο ρεαλιστικό.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν ας πούμε η πτήση επιστροφης σας είναι απογευματάκι ή βράδυ βολεύει να πάτε εκεί 7-8 ώρες πριν και να φύγετε από εκεί για αεροδρόμιο...Μην ξεχνάμε ότι επειδή είναι μακριά δεν βολεύει τόσο για να πάτε από το κέντρο και να γυρίσετε πάλι πίσω, οπότε αν μπορείτε να το συνδυάσετε θα είναι το ιδανικό...Το να πάτε την τελευταία μέρα είναι ότι πρέπει και για να χαλαρώσουν λίγο τα πόδια σας από το περπάτημα όλης της εκδρομής..Αν φεύγετε πρωί τότε αναγκαστικά θα πάτε και θα γυρίσετε πάλι κέντρο...Εσύ θα το κρίνεις και ανάλογα τι έχετε προλάβει να δείτε μέχρι τότε αποφασίζεις πόσες ώρες θα αφιερώσετε..Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι και με 4.5 ώρες θα είστε μια χαρά...
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Αν ας πούμε η πτήση επιστροφης σας είναι απογευματάκι ή βράδυ βολεύει να πάτε εκεί 7-8 ώρες πριν και να φύγετε από εκεί για αεροδρόμιο...Μην ξεχνάμε ότι επειδή είναι μακριά δεν βολεύει τόσο για να πάτε από το κέντρο και να γυρίσετε πάλι πίσω, οπότε αν μπορείτε να το συνδυάσετε θα είναι το ιδανικό...Το να πάτε την τελευταία μέρα είναι ότι πρέπει και για να χαλαρώσουν λίγο τα πόδια σας από το περπάτημα όλης της εκδρομής..Αν φεύγετε πρωί τότε αναγκαστικά θα πάτε και θα γυρίσετε πάλι κέντρο...Εσύ θα το κρίνεις και ανάλογα τι έχετε προλάβει να δείτε μέχρι τότε αποφασίζεις πόσες ώρες θα αφιερώσετε..Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι και με 4.5 ώρες θα είστε μια χαρά...
Βασικά, το πλάνο είναι να πάμε στο Therme την 3η μας μέρα στο Βουκουρέστι και την επόμενη να αναχωρήσουμε για άλλα δυο βράδια στο Brasov
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ωραία βλέπεις τις 2 πρώτες ημέρες τι έχετε προλάβει να δείτε και αν κρίνεις ότι θες και άλλα και δεν σε φτάνει ο χρόνος πας την τρίτη μέρα από το πρωί και το απογευματάκι γυρίζεις πόλη για να συνεχίσεις..Αν δεν έχεις εκκρεμότητες κάθεσαι και όλη μέρα και φεύγετε όποτε θέλετε...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom