Ρουμανία Βουκουρεστι για καλοκαιρακι

Μηνύματα
14
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρέικιαβικ και Τόκιο!!!!!!
Καλησπερα σε ολους…

μολις γραφτηκα στο σαιτ για να παραθεσω και εγω τις δικιες μου εμπειριες απο τα ταξιδια μου,αλλα και να μαθω αρκετα πραγματα για μερη,που θελω να επισκεφτω….μπαινω εδω και καιρο εδω και μπορω να πω πως εχω βοηθηθει παρα πολυ…

ειμαι φαν των ταξιδιων θελω να γνωριζω νεους τοπους,νεες εμπειριες,διαφορετικες νοοτροπιες…συνηθιζω να κανω ταξιδια οχι τοσο με σκοπο να επισκεφτω διασημα μουσεια,πινακοθηκες,μνημεια και γενικα τουριστικα μερη…μαρεσει να γινομαι ενα με τους ντοπιους…στις μερες,που ειμαι σε μια ξενη χωρα προσπαθω να ζω σαν ειναι το μερος,που κατοικω μονιμα…γιαυτο το λογο τα ταξιδια μου διαρκουν αρκετες μερες...

ο επομενος μου προορισμος θα ειναι η Ρουμανια στα τελη Ιουλιου…λογω διαφορων ταξιδιων,που εκανα προσφατα(Λονδινο,Βερολινο) τα οικονομικα μου δεν ειναι σε τοσο καλη κατασταση..παρολα αυτα δεν προκειται να κατσω στην Αθηνα το καλοκαιρι η να επισκεφτω καποιο ελληνικο νησι…δεν εχω καθολου διαθεση γιαυτο…βασικος λογος,που διαλεξα το Βουκουρεστι το καλοκαιρι ειναι φυσικα το φτηνο εισιτηριο(47 ευρω για 10 μερες) καθως και η σχετικα φτηνη ζωη εκει αποτι εχω μαθει…βεβαια με ιντριγκαρει και σαν πολη το Βουκουρεστι…πιστευω θα μαρεσει...

θα ηθελα ορισμενες πληροφοριες για το Βουκουρεστι…οπως ποσα λεφτα πανω κατω θα χρειαστω...για να σας βοηθησω...θα ψαξω να μεινω καπου φτηνα,επισης δεν συνηθιζω να κανω πολλα ψωνια...εκει που ειμαι ποιο large ειναι τα εστιατορια,που δεν με νοιαζει να ξοδεψω κατι παραπανω,οπως και για τις βραδινες μου εξοδους...ξερω οτι το Βουκουρεστι φημιζεται για τα παρτι του και γενικοτερα για τη νυχτερινη του ζωη....εγω ειμαι λιγο ποιο ηπιων τονων σε αυτο το θεμα...δεν μαρεσουν τοσο τα κλαμπ και το πολυ <<νταμπα-ντουμπα>>...προτιμω να πιω το ποτακι μου σε ενα ποιο τσιλ μερος,ενα ωραιο μπαρακι π.χ...

επισης θα ηθελα διαφορα tips για που αξιζει να μεινω,ποια μερη αξιζει πραγματικα να επισκεφτω(συνηθιζω να αποφευγω τα πολυ μεινστριμ),αλλα περισσοτερο με ενδιαφερει να μαθω τη νοοτροπια του ρουμανικου λαου(των γυναικων κυριως:p),τον τροπο ζωης τους,γενικοτερα τη κατασταση,που θα συναντησω εκει…

ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω με ανυπομονησια τα σχολια σας...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Kαλως ορισες,περιμενε την ανταποκριτρια μας στο Βουκουρεστι-την εξαιρετικη @villi - να σου απαντησει:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Kαλως ορισες,περιμενε την ανταποκριτρια μας στο Βουκουρεστι-την εξαιρετικη @villi - να σου απαντησει:)
Κερνάω μπύρα όταν έρθεις για τα καλά σου λόγια!
Καλησπερα σε ολους…
θα ηθελα ορισμενες πληροφοριες για το Βουκουρεστι…οπως ποσα λεφτα πανω κατω θα χρειαστω...το Βουκουρεστι φημιζεται για τα παρτι του και γενικοτερα για τη νυχτερινη του ζωη....προτιμω να πιω το ποτακι μου σε ενα ποιο τσιλ μερος,ενα ωραιο μπαρακι π.χ...
επισης θα ηθελα διαφορα tips για που αξιζει να μεινω,ποια μερη αξιζει πραγματικα να επισκεφτω(συνηθιζω να αποφευγω τα πολυ μεινστριμ),αλλα περισσοτερο με ενδιαφερει να μαθω τη νοοτροπια του ρουμανικου λαου(των γυναικων κυριως:p),τον τροπο ζωης τους,γενικοτερα τη κατασταση,που θα συναντησω εκει…
Καλως ήρθες στο φόρουμ!Πόσα χρήματα θα χρειαστείς δε μπορώ να ξέρω,αν τρως αποκλειστικά από covrigerie τη βγάζεις και με 3 ευρώ τη μέρα οπότε όλα σχετικά είναι.Τα εστιατόρια στο κέντρο δεν είναι και τόσο φθηνά καθότι κατακλίζονται από τουρίστες.Στις μη τουριστικές περιοχές είναι σαφώς φθηνότερα.Καφές στα επίπεδα της Ελλάδας και ακριβότερα.Μπύρα εξαρτάται και πάλι που θα την πιεις,από 1,5 έως 4 ευρώ.
Το Βουκουρέστι όντως έχει έντονη νυχτερινή ζωή αλλά... τον Ιούλιο που θα έρθεις εσύ το 60% των Ρουμάνων είναι στην Ελλάδα και το άλλο 20% στη Μαμάια.Το θερμόμετρο χτυπάει και 40άρια και γενικά την ημέρα μετατρέπεται σε πόλη φάντασμα.Οπότε το βραδάκι μάλλον χαλαρά θα το πίνεις το ποτό σου παντού.
Η κατάσταση που θα συναντήσεις όπως καταλαβαίνεις δεν είναι ενδεικτική του Βουκουρεστίου εκείνο το διάστημα οπότε θα σου έλεγα να μη μείνεις 10 μέρες αλλά να κάνεις και καμια εκδρομή προς θάλασσα ή βουνό γιατί σίγουρα θα βαρεθείς.
 
Μηνύματα
14
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρέικιαβικ και Τόκιο!!!!!!
@villi
ναι το ξερω οτι 10 μερες ειναι πολλες,ολοι αυτο μου λενε,απλα θα θελω να καλυψω οσες περισσοτερες μερες του καλοκαιριου στο εξωτερικο...

συν οτι εχω σκοπο να μην κατσω και τις 10 μερες στο Βουκουρεστι…2-3 μερες θα της καλυψω σε εκδρομες…εχω σταμπαρει τρια μερη…Τρανσυλβανια,Καρπαθια ορη και Sighisoara…δυσκολα θα παω σε ολα…απο αυτα τα τρια μερη ποιο αξιζει ποιο πολυ,να μην το χασω με τιποτα;;;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
843
Likes
5.133
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
@villi
ναι το ξερω οτι 10 μερες ειναι πολλες,ολοι αυτο μου λενε,απλα θα θελω να καλυψω οσες περισσοτερες μερες του καλοκαιριου στο εξωτερικο...

συν οτι εχω σκοπο να μην κατσω και τις 10 μερες στο Βουκουρεστι…2-3 μερες θα της καλυψω σε εκδρομες…εχω σταμπαρει τρια μερη…Τρανσυλβανια,Καρπαθια ορη και Sighisoara…δυσκολα θα παω σε ολα…απο αυτα τα τρια μερη ποιο αξιζει ποιο πολυ,να μην το χασω με τιποτα;;;
Βασικα μην αποκλειεις και το Brasov.Ειναι τρομερη πολη και μπορεις ευκολα να κανεις καποιες μονοημερες απο κει,Dracula castle και Sighisoara gia paradeigma.Eχεις 10 μερες διαθεσιμες οποτε κανα 2-3 διανυκτερευσεις εκει πιστευω αξιζει.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
@villi
ναι το ξερω οτι 10 μερες ειναι πολλες,ολοι αυτο μου λενε,απλα θα θελω να καλυψω οσες περισσοτερες μερες του καλοκαιριου στο εξωτερικο...

συν οτι εχω σκοπο να μην κατσω και τις 10 μερες στο Βουκουρεστι…2-3 μερες θα της καλυψω σε εκδρομες…εχω σταμπαρει τρια μερη…Τρανσυλβανια,Καρπαθια ορη και Sighisoara…δυσκολα θα παω σε ολα…απο αυτα τα τρια μερη ποιο αξιζει ποιο πολυ,να μην το χασω με τιποτα;;;
Οπωσδήποτε Brasov και Sighisoara, αυτές τις 2 πόλεις μην τις χάσεις...
 
Μηνύματα
14
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρέικιαβικ και Τόκιο!!!!!!
Ωραια βαζω και το Brasov στη λιστα...ναι Sighisoara δεν τη χανω με τιποτα...καμια καλη παραθαλασσια περιοχη υπαρχει???
 
Μηνύματα
14
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρέικιαβικ και Τόκιο!!!!!!
γυρισα απο τη εξαιρετικη Ρουμανια πριν 10 μερες...ετοιμαζω ταξιδιωτικη ιστορια, αλλα εφτιαξα και ενα βιντεακι απο τις διακοπες μου εκει:)

 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Απίθανο το βιντεάκι σου!Χαίρομαι πολύ που πέρασες τόσο καλά!Περιμένουμε τη ιστορία σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.200
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom