Βουρβουρού, Σάρτη-Συκιά ή Μαρμαράς;;

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας!!
Λέμε φέτος το καλοκαίρι (μέσα προς τελη Ιουλιου) με τον καλό μου να πάμε Χαλκιδική και συγκεκριμένα στο δεύτερο πόδι μιας και δεν μας ενδιαφέρει τόσο η νυχτερινή ζωή και διασκέδαση αλλα κυρίως η πρωινή...δηλαδή οι πανέμορφες παραλίες και η φυσική ομορφιά του τόπου!! Ψάχνουμε λοιπον ενα δωματιάκι οικονομικό -όχι κάτι ιδιαίτερο- το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να έχει κουζίνα μιας και τόσες μέρες στη περιοχή λέμε να γλιτώσουμε κανένα γεύμα και να μαγειρέψουμε.
Ποιό απο αυτά τα χωριουδάκια πιστεύετε οτι είναι καλύτερο για τη διαμονή μας ώστε να έχουμε καλύτερη πρόσβαση στις ωραιότερες παραλίες;; (θα εχουμε αυτοκινητο)
Έχετε υπόψη κανένα δωματιάκι με κουζινάκι σε καλή τιμή;;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ολα αυτά τα μέρη είναι κοντά μεταξύ τους. Πάντως εγώ θα απέφευγα τον Μαρμαρά μιας και είναι το πιο κοσμοπολίτικο και μαζεύει τον περισσότερο κόσμο.:)
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Μάλιστα.... σαν μέρος δηλαδή πιό ωραία παραλία και πιό όμορφο χωριό μεταξύ Συκιάς-Σάρτης και Βουρβουρού;;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.838
Likes
18.893
Πολλές οι πανέμορφες παραλίες του 2ου ποδιού, Καλογριά, Λαγόμανδρα μεταξύ άλλων. Η Βουρβουρού είναι ιδανική για βάση ώστε να δεις όλο το πόδι.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όλα τα μέρη είναι πανέμορφα και κοντά μεταξύ τους!!! Επικεντρώσου στο να βρείς παραλίες και μέρη για φαγητό (η περιοχή έχει πολύ ωραία μέρη για φαγητό και ειδυλιακά) παρά τόσο στο μέρος που θα μείνεις μιας και θα έχετε αμάξι!!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ξερω πως το εχω ξαναγράψει αλλα εμενα η Βουρβουρου δεν μου αρεσε καθόλου.... Οπότε ανάμεσα στα αλλα οι σου αρέσει. Το οτι θα εχεις αυτοκίνητο ειναι ενα +.
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Ξερω πως το εχω ξαναγράψει αλλα εμενα η Βουρβουρου δεν μου αρεσε καθόλου.... Οπότε ανάμεσα στα αλλα οι σου αρέσει. Το οτι θα εχεις αυτοκίνητο ειναι ενα +.
skoumpi τι δεν σου αρεσε στη Βουρβουρου;; Έχει πολύ κόσμο-βαβούρα; Η παραλία; Τα καταλύματα;
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Λαγόμανδρα να προτιμήσεις που ανέφερε και κάποιος πιο πάνω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
skoumpi τι δεν σου αρεσε στη Βουρβουρου;; Έχει πολύ κόσμο-βαβούρα; Η παραλία; Τα καταλύματα;
Η Βουρβουρού έχει δύο από τις καλύτερες παραλίες της Σιθωνίας (Καρύδι - η μια δίπλα στην άλλη). Η μία έχει λίγο πιο ζεστά νερά και συγκεντρώνει, είναι αλήθεια, πολύ κόσμο το Σ/Κ και λόγω και της ομαλότητας του βυθού και πολλά παιδιά. Επίσης, τα σπίτια δεν έχουν "μέτωπο" στη θάλασσα όπως είναι π.χ. στη Σάρτη (όχι όλα) ή στην Τορώνη. Κατά τα άλλα, βαβούρα νυχτερινή δεν έχει, ένα δυο μπαράκια και λίγες ταβερνούλες. Στη Σάρτη είναι πολύ περισσότερα. Η Συκιά δεν έχει θάλασσα, είναι 3 χλμ. απ' την ακτή. Δεν ξέρω αν θα ήθελες να μείνεις εκεί, δεν έχει άλλωστε και πολλές επιλογές από καταλύματα.
Εν κατακλείδι: Απόφυγε τον Μαρμαρά γιατί έχει την περισσότερη φασαρία και είναι και ακριβότερος στο θέμα φαγητού (στη Σάρτη μπορείς να βρεις και φρέσκο ψάρι να μαγειρέψεις στο σπίτι). Βρες ένα κατάλυμα που σε ικανοποιεί (θέση, παροχές, τιμή) και αφού θα έχετε αυτοκίνητο, τις παραλίες θα τις γυρίσετε έτσι κι αλλιώς.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Όταν πήγα εγω Βουρβουρού ηταν πολύυυυ οικογενειακά με την παραλία Καρύδι να ειναι πολύ καλή αλλα πας με αυτοκίνητο ενω την παραλια κοντά μας να ειναι λασπότοπος/ ρηχά κτλ.
Το βράδυ τίποτα οποτε μου άφησε κακή εντύπωση...
 

cdimi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Η Σάρτη είναι η καλύτερη βάση για εξορμήσεις στις απίστευτες παραλίες της Σιθωνίας, πολλές και καλές επιλογές στο θέμα του φαγητού καθώς επίσης και του ποτού. Για λεπτομέρειες μπορείς να μου στείλεις μήνυμα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Νομιζω οτι αυτο ειναι το καταλληλο θρεντ για να ρωτησω :
ποιο ποδι εχεις τις καλυτερες παραλιες ..το πρωτο ή το δευτερο?
Αν καποιος κλεισει στο πρωτο ποδι ειναι ευκολο να παει και σε παραλιες της Σιθωνιας ,γιατι καπου ακουσα οτι παιζουν και κατι αποστασεις 100 χιλ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.143
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom