Βραζιλία-Αργεντινή-Χιλή- ίσως και Περού !

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος !!!
Έχω κάποιες απορίες όσον αφορά την αλλαγή χώρας... αν χρειάζεται δηλαδή κάποιου είδους βίζα .
Το σχέδιο στο μυαλό μου είναι να ταξιδέψω για Βραζιλία κάπου στις 16/12/15 να μείνω μέχρι τα μέσα Μαρτίου περίπου...στην συνέχεια να κατέβω Αργεντινή ..από εκεί Χιλή ..( και ανάλογα με την οικονομική κατάσταση που θα βρίσκομαι να πάω και Περού ).
Τώρα το ερώτημα είναι... χρειάζεται να κάνω κάποιες διαδικασίες στις αρμόδιες πρεσβείες???
Πήγα σε ένα ταξιδιωτικό και μου είπαν ότι με το ελληνικό διαβατήριο δεν είναι και πολύ εύκολο να περάσεις σε άλλη χώρα στην Λ.Αμερική . Με προβλημάτισε λιγάκι....
Περιμένω να μου δώσετε τα φώτα σας !!!!!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγώ πάλι από Βραζιλία θα προτιμούσα να περάσω Βολιβία και μετά Περού
Επί του ερωτήματος εμείς μια χαρά περάσαμε τα σύνορα Περού Βολιβία
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος !!!
Μια άλλη απορία που έχω είναι ....αν βγάλω εισιτήριο απλής μετάβασης SKG-GRU , θα έχω κάποιο θέμα στην Βραζιλία ?! Εννοώ θα χρειαστεί να αποδείξω με κάποιο τρόπο ότι δεν θα μείνω στην χώρα παραπάνω από το επιτρεπτό όριο επιτρέπεται(μέχρι 3 μήνες δλδ )

Εγώ πάλι από Βραζιλία θα προτιμούσα να περάσω Βολιβία και μετά Περού
Η αλήθεια είναι ότι από τότε που έχω αρχίσει και διαβάζω τις ιστορίες στο φόρουμ .....σιγά σιγά αλλάζει το πλάνο στο μυαλουδάκι μου !
Το Περού πολύ δελεαστικό ..... και γιατί όχι και η Βολιβία

Εγώ πάλι από Βραζιλία θα προτιμούσα να περάσω Βολιβία και μετά Περού
Επί του ερωτήματος εμείς μια χαρά περάσαμε τα σύνορα Περού Βολιβία
Περάσατε από την μία χώρα στην άλλη αεροπορικώς ή οδικώς ?
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγα σε ένα ταξιδιωτικό και μου είπαν ότι με το ελληνικό διαβατήριο δεν είναι και πολύ εύκολο να περάσεις σε άλλη χώρα στην Λ.Αμερική . Με προβλημάτισε λιγάκι....
Εμένα με προβλημάτισε που αυτοί οι άνθρωποι εργάζονται σε ταξιδιωτικό γραφείο, έλεος.
Μια άλλη απορία που έχω είναι ....αν βγάλω εισιτήριο απλής μετάβασης SKG-GRU , θα έχω κάποιο θέμα στην Βραζιλία ?! Εννοώ θα χρειαστεί να αποδείξω με κάποιο τρόπο ότι δεν θα μείνω στην χώρα παραπάνω από το επιτρεπτό όριο επιτρέπεται(μέχρι 3 μήνες δλδ )
Δε μου έχει ζητηθεί ποτέ κι έχω πάει άπειρες φορές. Αν σε ανησυχεί, κάνε ένα ψεύτικο εισιτήριο/itinerary σε μορφή word, μπας και στο ζητήσουν στο check-in. Εννοείται ότι θα αφορά πτήση με άλλη εταιρεία από αυτήν με την οποία θα μπεις στη Βραζιλία, αλλιώς έχουν τρόπο να δουν ότι ο κωδικός που δίνεις είναι ψεύτικος. Αλλά οι πιθανότητες να σου ζητήσουν οι Βραζιλιάνοι οτιδήποτε είναι απειροελάχιστες.

Η αλήθεια είναι ότι από τότε που έχω αρχίσει και διαβάζω τις ιστορίες στο φόρουμ .....σιγά σιγά αλλάζει το πλάνο στο μυαλουδάκι μου !
Το Περού πολύ δελεαστικό ..... και γιατί όχι και η Βολιβία
Δεν ξέρω για ποιο λόγο πηγαίνεις στη Βραζιλία και την Αργεντινή, αλλά αν είναι καθαρά για ταξίδι, κατά τη γνώμη μου εγκληματείς. Περού και Βολιβία είναι απείρως πιο ενδιαφέροντες προορισμοί, όπως και η Χιλή αν επικεντρώσεις στα δυνατά της σημεία (με σειρά για μένα: Νησί του Πάσχα, Ατακάμα, Παταγονία). Δεν έχω γνωρίσει ακόμη κάποιον που να πήγε Αργεντινή-Βραζιλία και να το βρήκε πιο ενδιαφέρον από το Περού-Βολιβία, αν και κάποιος θα υπάρχει και πρόκειται περί προσωπικού γούστου και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, δεν έχω βρει ούτε έναν. Εγώ θα μετέτρεπα το ταξίδι σε Περού-Βολιβία, αν περίσσευε χρόνος θα πήγαινα στα καλά της Χιλής και αν έμενε λίγος ακόμη Βραζιλία-Αργεντινή, με αυτή τη σειρά.

Όλα τα χερσαία σύνορα της περιοχής τα έχω περάσει χωρίς προβλήματα και ερωτήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom