Βραζιλία Βραζιλία, η χώρα των άκρων και των αντιθέσεων....

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Όλα ξεκίνησαν όταν η μικρή μου αδελφή λόγω της οικονομικής κρίσεως που μαστίζει την χώρα μας, αποφάσισε να αποδημήσει στα ξένα για εύρεση εργασίας, και το όνομα αυτής Βραζιλία.....Ενώ η μάνα μου έκλαιγε που η κορούλα της γίνεται μετανάστρια εγώ από μέσα μου είχα στήσει χορό γιατί θα πήγαινα ταξιδάκι. :D:D:D
Βοήθησε και το ότι ο φίλος μου έχει συγγενής στο Νιτερόι,πόλη που βρίσκεται στήν άλλη πλευρά του κόλπου και ενώνεται με το Ρίο με γέφυρα ή με καράβι.
Δύο χρόνια περάσαν με συνεχείς αναζήτηση φτηνών εισιτηρίων μέσα στο φόρουμ (είπαμε οικονομική κρίση...) ώσπου ένα ωραίο πρωινό κάποιος καλός Σαμαρείτης ανάρτησε την προσφορά της ΤΑΡ για προσφορά εισιτηρίων από Ρώμη, βρήκα και προσφορά της Aegean από Ελλάδα για Ρώμη και το ταξίδι επιτέλους έγινε εφικτό.
Δεν θα γράψω ακριβώς ταξιδιωτική ιστορία γιατί η πολυήμερη παραμονή μου και ειδικά σε σπίτι συγγενούς δεν περιλάμβανε κάθε μέρα συναρπαστικές εμπειρίες, πιο πολύ θα είναι ένας ταξιδιωτικός οδηγός από τα μέρη που επισκεφτήκαμε όπως τα είδα εγώ. Έχουν περάσει και 2 μήνες και είναι λίγο μπερδεμένα. Επίσης ποτέ δεν ήμουν καλή στις εκθέσεις οπότε θα ήθελα να μου συγχωρήσετε τα συντακτικά μου λάθη και την λάθος συνάφεια των λέξεων μου (για τα ορθογραφικά ευτυχώς υπάρχει ο έλεγχος).
Γενικά για το Ρίο: Λένε ότι το Ρίο είναι μια από τις πιο επικίνδυνες πόλεις του κόσμου και νομίζω ότι έχουν δίκιο... Εμείς προσωπικά δεν νιώσαμε να απειλείτε η ζωή μας αλλά ήμασταν πολύ προσεκτικοί, διότι όπως μας είπαν και οι ίδιοι οι καρίοκας, αρκεί μία μόνο φορά. Προσέχαμε και δεν παρεκκλίναμε από τους κεντρικούς δρόμους, ήμασταν πολύ απλά ντυμένοι, δεν προκαλούσαμε με κινητά και κάμερες και είχαμε συνέχεια το νου μας για τους διπλανούς μας. Στην ασφάλεια βοήθησε ότι σε όλα τα τουριστικά μέρη υπήρχαν φύλακες με όπλα καθώς και αστυνομικές περιπολίες.
Πρέπει να ξέρετε ότι στο Ρίο αν δεν μιλάτε πορτογαλικά ή έστω ισπανικά είναι πολύ δύσκολο να συνεννοηθείτε με τους ντόπιους. Εμείς ήμασταν τυχεροί γιατί πηγαίναμε παντού με την αδελφή μου που τα έμαθε και γιατί ο φίλος μου μιλάει Ιταλικά οπότε μέσες άκρες κατι καταλαβαίναμε, αριστερά δεξιά αριθμούς κ.α.. Πρώτη φορά πάω σε μία πόλη με τόσο πολύ τουρισμό και δεν μιλάει κανείς αγγλικά, πολλές φορές ούτε στα γκισέ των ξενοδοχείων. Στα μόνα μέρη που καταφέραμε να μιλήσουμε είναι στα τουριστικά γραφεία και στο γραφείο πληροφοριών και τα δύο στη κοπακαμπάνα... Εξαίρεση: Μουλάτος με μαλλί αφάνα, άσπρο τιραντέ φανελάκι και με σκισμένη τζιν βερμούδα που πουλάει καρύδες για χυμό έξω από μουσείο, κρατάει μια τεράστια ματσέτα, πετάει την καρύδα στον αέρα και με δύο κινήσεις την κάνει αυτοσχέδιο ποτήρι, καθώς την δίνει στον φίλο μου τον ρωτάει σε άψογα αγγλικά αν θα ήθελε άλλο ένα καλαμάκι για την κυρία του........ :shock::shock::shock: εξήγηση: είχε ζήσει για χρόνια στις ΗΠΑ.
Για τις μετακινήσεις μας χρησιμοποιήσαμε τις δημόσιες συγκοινωνίες καθώς τα ταξί είναι πολύ ακριβά. Κινηθήκαμε με μετρό και λεωφορεία χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Υπάρχουν 2 γραμμές μετρό μέσα στο κέντρο του Ρίο αλλά για τα πιο πολλά τουριστικά αξιοθέατα χρειάζεστε λεωφορείο.
Το Ρίο έχει ένα πολυδαίδαλο δίκτυο λεωφορείων, υπάρχουν πάρα πολλά και πάνε παντού, το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι οι στάσεις, δεν υπάρχει απλά ένα σημείο για κάθε στάση, δηλαδή ας πούμε ότι θέλεις να πάρεις το λεωφορείο από το σημείο Α για να πας στο Β και ότι ξέρεις πιο λεωφορείο να πάρεις. Πας στο σημείο Α και ψάχνεις σε πια από όλες τις στάσεις που υπάρχουν εκεί σταματάει το λεωφορείο σου, γιατί είναι πολλές, πάρα πολλές μα πάρα πολλές και εσύ κάνεις το γύρο και ρωτάς σε κάθε μία αν εκεί σταματάει το λεωφορείο σου και αν εισαι τυχερός και βγάλεις ακρη όλα καλά.:mad:
Παραλίες: Όλες οι παραλίες που βρίσκονται στο Ρίο και γύρω από αυτό είναι υπέροχες. Ξανθιά, ψιλόκκοκη, άμμος, που απλά το μόνο που θέλεις να κάνεις είναι να κάτσεις και να απολαύσεις την καιπιρίνια σου. Αυτές που είναι σε αστικές περιοχές έχουν τεράστια πεζοδρόμια με το χαρακτηριστικό ψηφιδωτό σε μαύρο-άσπρο, διαφορετικό για κάθε παραλία, έχουν εγκαταστάσεις για βόλευ και ποδόσφαιρο και όργανα γυμναστικής που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ελευθέρα από τον καθένα. Στα φαρδιά τους πεζοδρόμια μπορείς να κάνεις τζόκινγκ ενώ υπάρχουν και ποδηλατόδρομοι. (Γενικά οι Βραζιλιάνοι το έχουν πολύ με την γυμναστική, σε όλα τα δημόσια πάρκα υπάρχουν όργανα γυμναστικής και τους βλέπεις να αθλούνται συνέχεια.) Υπάρχουν κιόσκια για νερό και αναψυκτικά και νοικιάζονται καρέκλες και ομπρέλες. Κάθεσαι στην καρέκλα σου αγναντεύεις το τοπίο και οι πλανόδιοι που περνάνε σε προμηθεύουν για όλα, από παγωμένο νερό και μπίρα μέχρι μαγιό και πετσέτες.
Η κόπακαμπανα είναι πολύ ωραία παραλία με διαυγή νερά (ποσό καθαρά όμως; ;)) πολύ οργανωμένη και με πολλούς καμένους από τον ήλιο τουρίστες. (Στη Βραζιλία, βράζει ο ήλιος χιχιχι.:haha::haha::haha:) Υπάρχουν οργανωμένες τουαλέτες που έναντι μικρού ποσού μπορείς να κάνεις ντουζ με αφρόλουτρο και καθαρή πετσέτα.
Η ιπανέμα, από την άλλη, ήταν άδεια και ξαφνιαστήκαμε από το πόσο βρόμικη και παραμελημένη ήταν.
Οι παραλίες που βρίσκονται πιο βόρεια από το Ρίο είναι αυτές που πάνε κυρίως ντόπιοι, είναι υπέροχες, καθημερινά σχεδόν άδειες αλλά τα Σαββατοκύριακα γεμάτες από ανθρώπους όλων των ηλικιών.
Θα ήθελα να επισημάνω ότι όταν λέω παραλίες παραπάνω εννοώ μόνο την άμμο και όχι τη θάλασσα, γιατί τα νερά τους είναι μία άλλη ιστορία. Αυτές που είναι στο Νιτερόι τα νερά τους είναι μαύρα και σιχαμερά με όλη τη σημασία της λέξεως. Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι ανατριχιάζω που ανθρώποι έκαναν μπάνιο μέσα σε τόσο βρομιά Αιτία είναι ότι καθώς οι φαβέλες δεν έχουν αποχετευτικό σύστημα, όλα τα απόνερα οδηγούνται μέσα από ένα μεγάλο κανάλι στη θάλασσα. Πραγματικά κρίμα γιατί είναι πολύ ωραία πόλη και θα μπορούσε να τραβήξει πολύ τουρισμό από το Ρίο.
Οι παραλίες που βρίσκονται εκτός αστικών περιοχών, βόρεια της πολιτείας του Ρίο δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλαναν. Τα νερά ήταν περίεργα, δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς, ήταν θολά αλλά όχι από βρομιά, εξάλλου ήταν πολύ μακριά από σπίτια και αποχετεύσεις, το χρώμα τους ήταν σκούρο πράσινο σαν γλίτσα που από μέσα ξαφνικά προβάλαν τα κεφάλια θαλάσσιων χελωνών. Περίμενα ότι τα νερά του ωκεανού θα ήταν πιο καθαρά, αλλά ίσως όταν μένεις σε ένα νησί με τις πιο ωραίες παραλίες της Ευρώπης (δεν λέω του κόσμου για να μην με γιουχάρετε αλλά εγώ αυτό νομίσω), ίσως έχω θέσει άλλα στάνταρτ για το τι είναι για μένα καλή παραλία με ωραία νερά για μπάνιο.;)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Σε ευχαριστουμε Gaea για τις πληροφοριες!Οι τιμες πως ειναι και αν θυμασαι καποιες να συγκρινεις...φαγητο,εισιτηρια ΜΜΜ κλπ.
Οσον αφορα τις παραλιες,αν δεν ειναι καθαρα τα νερα,τι να τις κανεις?ηλιοθεραπεια και ντουζακι μετα?
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Πολυ ωραια.Ευχαριστουμε.Για μενα θα ειναι το ιδανικο του χρονου(αν μπορεσουμε)να παμε Βραζιλια για το Μουντιαλ.Θα συνδιασουμε πακετο 2 σε 1 και την Βραλιζια και Μουντιαλ.
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Σε ευχαριστουμε Gaea για τις πληροφοριες!Οι τιμες πως ειναι και αν θυμασαι καποιες να συγκρινεις...φαγητο,εισιτηρια ΜΜΜ κλπ.
Οσον αφορα τις παραλιες,αν δεν ειναι καθαρα τα νερα,τι να τις κανεις?ηλιοθεραπεια και ντουζακι μετα?
Για μένα αυτό ήταν το μπάνιο μου, ο φίλος μου βούτηξε και τον δάγκωσαν οι χελώνες:haha::haha::haha:
Επίσης εκτός από την καθαριότητα είναι και ο ωκεανός. Τα νερά βαθαίνουν πάρα πολύ απότομα και έχουν δυνατά ρεύματα. Καμία σχέση με μεσόγειος.
Όσο για τις τιμές σε εστιατόρια και ξενοδοχεία υπολόγισε λίγο πάνω από Ελλάδα αλλά με δεύτερης ποιότητας προϊόντα και υπηρεσίες. π.χ. εισιτήριο λεωφορείου γύρω στα 3 ρεάλ μετρό στα 5. για εστιατόρια κεντρικά με σχετικά καλή ποιότητα φαι 70 ρεαλ. Super market ίδιες τιμές με Ελλάδα. Δύο καρέκλες (όχι ξαπλώστρα) της κακιάς ώρας και μία μικρή ομπρέλα στη κοπακαμπάνα 15-20 ρεαλ και το νερό 2-3 μόνο το αλκοόλ είναι φτηνό, ήπια καϊπιρίνιες που πήγε σύννεφο......
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Eυχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου :clap: ! Να'σαι καλά! Η Βραζιλία είναι ταξίδι-όνειρο για μένα...έχει κάτι που με τραβάει σα μαγνήτης αυτή η χώρα! Πότε βγαίνει το δεύτερο κεφάλαιο ?? :D

ΥΓ:Μπορείς να βάλεις και μερικές φωτογραφίες να απολαύσουμε τα τοπία? :cool:

Σε παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον...θέλω να μάθω όσα περισσότερα μπορείς να μας μεταφέρεις!
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Eυχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου :clap: ! Να'σαι καλά! Η Βραζιλία είναι ταξίδι-όνειρο για μένα...έχει κάτι που με τραβάει σα μαγνήτης αυτή η χώρα! Πότε βγαίνει το δεύτερο κεφάλαιο ?? :D

ΥΓ:Μπορείς να βάλεις και μερικές φωτογραφίες να απολαύσουμε τα τοπία? :cool:

Σε παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον...θέλω να μάθω όσα περισσότερα μπορείς να μας μεταφέρεις!
Προσπάθησα να βάλω φωτογραφίες από διάφορες παραλίες αλλά δεν τα κατάφερα. :(
Μετά το τέλος της ιστορίας θα φτιάξω ένα άλμπουμ με φώτο από τα μέρη που πήγα.
Όσο για την συνέχιση της ιστορίας σιγά-σιγά λόγω φόρτο εργασίας.:roll:
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Φαβέλες: Οι φαβέλες είναι τα σπίτια που μένουν οι άποροι των αστικών περιοχών. Είναι φτιαχμένες σε περιοχές που δεν επιτρέπετε να κτιστούν σπίτια νόμιμα και γι' αυτό δεν έχουν σωστή υποδομή που τις καθιστά επικίνδυνες για κατάρρευση. Είναι κτισμένες με τούβλα, χωρίς σοβά, έχουν λαμαρίνες για οροφή και δεν έχουν ρεύμα, τρεχούμενο νερό και αποχετευτικό σύστημα. Είναι επικίνδυνες περιοχές να βρεθεί κάποιος αλλά οργανώνονται τουρ έναντι υψηλού αντιτίμου που σου εξασφαλίζουν ασφαλή περιήγηση. Εγώ αρνήθηκα να πάω, μου φτάνει η δικιά μας φτώχεια, δεν θέλω να βλέπω και των άλλων.

Ο φίλος μου έχει συγγενή που μένει κοντά σε φαβέλα,. Μας έκανε το δείπνο και ενώ τρώγαμε ακουγόντουσαν πυροβολισμοί και φασαρίες. Μην φοβάστε, μας είπε ο θείος, κάνουν πάρτυ λόγω του καρναβαλιού:roll::roll::roll:

Οι πολυκατοικίες περιβάλλονται από κάγκελα 3 μέτρα στο ύψος και έχουν φύλακα στη πόρτα συνέχεια, ενώ οι μονοκατοικίες έχουν κτιστούς, πολύ ψηλούς τοίχους που στο τελείωμα υπάρχουν ηλεκτροφόρα σύρματα.


Εδώ θα ήθελα να πω λίγα πράγματα για το ρατσισμό στη Βραζιλία. Είναι πολύ έντονος και υπάρχει μεγάλος διαχωρισμός μεταξύ άσπρων και μαύρων ή μουλάτων (μιγάδες). Το χρώμα αποτελεί περιοριστικός παράγοντας και ακόμα και στα σπίτια που κτίζονται τώρα, υπάρχει πάντοτε επιπλέον μπάνιο που χρησιμοποιείται μόνο από την καθαρίστρια. Στις χαμηλόμισθες δουλείες υπάρχουν μόνο έγχρωμοι με λευκούς εργοδότες. Τί άλλο να περιμένει κανείς από μία χώρα που το σύνταγμα, για τα ίσα δικαιώματα ανάμεσα σε όλους τους πολίτες της, ψηφίστηκε το 1988;:roll::roll::roll:


Αφού σας περιέγραψα γενικά το Ρίο, θα γράψω για τα αξιοθέατα του.:)


Corcovando; Το πιο διάσημο από όλα τα αξιοθέατα της Βραζιλίας. Εμείς πήραμε το τραινάκι και ανεβήκαμε στην κορυφή του βουνού. Trem do Corcovado
Η διαδρομή γίνεται μέσα από ένα δάσος και καθώς ανεβαίνεις το βουνό βλέπεις το Ρίο από ψηλά.
Το εισιτήριο είχε 46 ρεάλ και στην τιμή περιλαμβανόταν το ταξίδι, πήγαινε-έλα, καθώς και η είσοδος στο άγαλμα. Υπάρχει και δρόμος να πας μέχρι τη βάση του αγάλματος.
Η θέα από ψηλά υπέροχη, απλά να προσέχετε να μην έχει σύννεφα γιατί τότε η ορατότητα είναι περιορισμένη. Στο σταθμό του τραίνου υπάρχει οθόνη που δείχνει πως είναι η θέα και υπάρχει υπάλληλος που σε ενημερώνει (στα αγγλικά:lol::lol::lol:) Το Ρίο είναι η πιο όμορφη πόλη από ψηλά. Βλέπεις οικοδομικά τετράγωνα με ουρανοξύστες και στη μέση βράχοι με ζούγκλα ή λίμνη ή μεγάλα πάρκα.

Sugar loafs: Οι λόφοι της ζάχαρης ,είναι δυο βράχοι στην άκρη του Ρίο και είναι ένα άλλο μέρος από όπου μπορείς να δεις την πόλη από ψηλά. Υπάρχει δύο τελεφερίκ που ενώνουν τους λόφους με το έδαφος και μεταξύ τους. Το εισιτήριο έχει 50 ρεάλ και μπορείς να κάτσεις όση ώρα σε κάθε επίπεδο.
Προσοχή, από το έδαφος δεν ενημερώνουν για τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην κορυφή του δεύτερου λόφου και επειδή είναι πολύ ψηλά μπορεί να έχει άλλο καιρό. Όταν πήγαμε εμείς είχε ήλιο στο έδαφος, συννεφιά στον πρώτο λόφο και βροχή στον δεύτερο. Στον πρώτο λόφο κάτσαμε αρκετά, χαζέψαμε τη θέα, βγάλαμε χιλιάδες φώτο και πήγαμε βόλτα στο πάρκο που υπάρχει εκεί. Εάν πάτε κάντε το κόπο να περιηγηθείτε στο πάρκο, υπάρχει πιθανότητας να δείτε μαϊμούδες και τροπικά πουλιά πάνω στα δέντρα Όταν είμασταν στον δεύτερο βράχο έβρεχε και δεν κάτσαμε πολύ οπότε κατεβήκαμε χωρίς να δούμε τίποτα. Όταν φτάσαμε στον μεσαίο επίπεδο είδαμε ότι η βροχή σταμάτησε, οπότε είπαμε να γυρίσουμε πίσω να δούμε ό,τι δεν είδαμε (τόσα λεφτά δώσαμε στο εισιτήριο) αλλά δεν μας άφησαν, έπρεπε να ξαναπληρώσουμε ολόκληρο το αντίτιμο.:mad::mad::mad:

Κέντρο του Ρίο: Το κέντρο του Ρίο δεν διαφέρει από το κέντρο κάθε μεγαλούπολης. Έχουν γκρεμίσει τα παλιά αποικιοκρατικά κτήρια και στις θέσεις τους υπάρχουν θεόρατοι ουρανοξύστες. Αξίζει να αφιερώσετε ένα πρωινό στο κέντρο. Ξεκινήστε με μία επίσκεψη στο Εθνικό ιστορικό μουσείο για ένα σύντομο μάθημα σχετικά με την ιστορία της Βραζιλίας και μετά πηγαίνετε μία βόλτα από του πεζόδρομους του κέντρου που είναι γεμάτοι από εστιατόρια και καφέ που τα μεσημέρια γεμίζουν από τους υπαλλήλους των γύρω γραφείων που κάνουν το διάλειμμα. Πάνω από την πλατεία carioca είναι το μοναστήρι του Αγίου Φραγκίσκου, τυπικό παράδειγμα εκκλησίας αποικιακού στυλ. Λίγο παραπάνω είναι η πρωτότυπος καθεδρικός ναός σε σχήμα πυραμίδας και το παλιό υδραγωγείο.
Από εδώ μπορείτε να πάτε στην γειτονιά της Αγίας Τερέζας. Κανονικά υπάρχει τραμ που πηγαίνει σε εκείνη την γειτονιά αλλά πριν μερικά χρόνια έγινε ένα ατύχημα με πολλούς νεκρούς. Τώρα επισκευάζουν τις γραμμές και θα είναι έτοιμο το 2014. Εγώ ήθελα πολύ να πάω αλλά ο φίλος μου είχε φαγωθεί να δει την κοπακαμπανα:mad::mad::mad:
Λες και δεν είχε παραλία στο χωριό του..... Καλά να πάθει που κάηκε από τον ήλιο:D







 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Πολύ ωραία μας τα γράφεις :clap:! Συνέχισε έτσι! Αν σε ρωτούσε κάποιος πόσες μέρες πρέπει να αφιερώσει στο Ρίο ντε Τζανέιρο στο πρώτο του ταξίδι στη Βραζιλία για να αισθανθεί πως το χάρηκε όπως του αρμόζει, τι θα του απαντούσες???

Gaea said:
Προσπάθησα να βάλω φωτογραφίες από διάφορες παραλίες αλλά δεν τα κατάφερα. :(
Μετά το τέλος της ιστορίας θα φτιάξω ένα άλμπουμ με φώτο από τα μέρη που πήγα.
Όσο για την συνέχιση της ιστορίας σιγά-σιγά λόγω φόρτο εργασίας.:roll:
Ανυπομονούμε να τις δούμε λοιπόν συγκεντρωμένες! :D
Δοκίμασες να τις ανεβάσεις ως Συνημμένα Αρχεία σε κάθε κεφάλαιο και δεν μπόρεσες?
Ένας άλλος τρόπος είναι να τις ανεβάσεις στη gallery και μετά από εκεί με link να τις εντάξεις στην ιστορία!
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Πολύ ωραία μας τα γράφεις :clap:! Συνέχισε έτσι! Αν σε ρωτούσε κάποιος πόσες μέρες πρέπει να αφιερώσει στο Ρίο ντε Τζανέιρο στο πρώτο του ταξίδι στη Βραζιλία για να αισθανθεί πως το χάρηκε όπως του αρμόζει, τι θα του απαντούσες???


Ανάλογα τι θα ήθελες να δεις, θα έλεγα ότι αν έμενες μέσα στο Ρίο 4 με 5 μέρες είναι καλά. Αν και το Ρίο δεν μπορείς να το χορτάσεις:D:D:D
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Ρίο κι από εμένα

To Φεβρουάριο γύρισα από το πρώτο μου ταξίδι στη Βραζιλία. 2 εβδομάδες στο Ρίο, στην καρδιά του καρναβαλιού και του καλοκαιριού και μετά καταρράκτες Ιγκουασού.
Το Ρίο για να το γνωρίσεις και να μπεις στους αργούς ρυθμούς του θέλεις τουλάχιστον μία εβδομάδα...αν και θα συμφωνήσω κι εγώ πως δεν χορταίνεται ποτέ...είναι μια πόλη που αξίζει να ζεις....τροπικοί χυμοί, φρούτα, χορός και άφθονος ερωτισμός...με θέα το Λόφο της Ζάχαρης και την ατελείωτη Ιπανέμα !!!!!!! Μια μαγεία !!!!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
πρωτότυπος καθεδρικός ναός σε σχήμα πυραμίδας ...
Άριστα στην έκθεση – κάτω από τη βάση στη γεωμετρία:). Το σχήμα του ναού είναι κόλουρος κώνος όχι πυραμίδα. Μου κάνει εντύπωση για τις τιμές που γράφεις στα είδη και υπηρεσίες. Πριν 4 χρόνια ήταν κάπου στο 75% των δικών μας τιμών.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αχ αυτα ειναι!!!Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες που μας γραφεις.
Ακους εκει κανουν τουρ εναντι αντιτιμου για να δει κανεις τις φαβελες ...ελεος!!!!!

Φιλη μου που δουλευει στην αναμεταδοση των Ολυμπιακων Αγωνων θα ειναι εκει το 2016.
Αχ αχ αχ δεν πρεπει να χασω αυτη την ευκαιρια ...την πατησα μια φορα που δεν πηγα Πεκινο το 2008 και βαραω το κεφαλι μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom